Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Egzozdan Gelen Kötü Koku

ANIL Ö.

Soru

Herkese Merhaba,

Forumda araştırma yaptım fakat taşlar kafamda tam olarak yerine oturmadığından sizlerede sormak istedim.Aracım 38.000 km de 1.6 tdci.Sabah garajda arabayı çalıştırdığımda herhangi bir duman vs olmuyor fakat çok aşırı kötü insanın genzini yakan tarzda bir koku geliyor.Yakıtımı hep shel den aldım.yakıtım %60 soğuk motor ile kullandığım zaman dahi 6 litre olmaz.Gemlik-İzmit arası yolun bir kısmı otoban diğer kısmı malum Karamürsel Gölcük bilenler ışıklı dur kalk trafikte 250 km ortalamam 5,3.otobanda zaman zaman yükek süratlere çıkılmıştır.Bu 250 km kısmın ortalama hızı yol bilgisayarında 53 dür.Aracın çekişinde bir problem yok,4 yetişkin otobanda 200 km hıza kadar çıktım(Yanlış anlaşılmasın hızdan övünmüyorum deneme amaçlı yapılmıştır)Tek problemim bu kötü koku,normalmiş gibi gelmiyor çünkü ne şirket araçlarımızda ne de diğer araçlarımızda hiç böyle bir koku ile karşılaşmadık.38.000 KM de enjektörler ile alaklı bir şey olabilir mi diye düşünüyorum ama yakıttan şikayetim yok çekişten şikayetim yok.Konu hakkında değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Sattığımız 1,5 tdci Focus'ta da mevcut benzinli Fiesta'da da özellikle ilk çalıştırmada yoğun bir küf kokusu çıkıyor araçtan. Kapalı garajda olduğumuzdan rahatlıkla algılayabiliyoruz kokuyu. Açık havada hissedilmiyor ve araç içine kesinlikle yansımıyor. Tanıdığım birkaç arkadaşta da aynı durum vardı. Ben OPET'in yakıtına bağlıyorum. Çünkü Shell'e geçip bu durumdan kurtulanlar var ama siz zaten Shell'den alıyormuşsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Serkan Z. yazdı:

Sattığımız 1,5 tdci Focus'ta da mevcut benzinli Fiesta'da da özellikle ilk çalıştırmada yoğun bir küf kokusu çıkıyor araçtan. Kapalı garajda olduğumuzdan rahatlıkla algılayabiliyoruz kokuyu. Açık havada hissedilmiyor ve araç içine kesinlikle yansımıyor. Tanıdığım birkaç arkadaşta da aynı durum vardı. Ben OPET'in yakıtına bağlıyorum. Çünkü Shell'e geçip bu durumdan kurtulanlar var ama siz zaten Shell'den alıyormuşsunuz.

Ben garaj dışındada çalıştırsam etraftakilerin dönüp baktığı hatta sorduğu tarzda bir koku.Birde sadece sabah ilk çalıştırmada.Örneğin sabah işe gittim 4-5 saat sonra tekrar çalıştırınca tekrar koku olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 dakika önce, ANIL Ö. yazdı:

Ben garaj dışındada çalıştırsam etraftakilerin dönüp baktığı hatta sorduğu tarzda bir koku.Birde sadece sabah ilk çalıştırmada.Örneğin sabah işe gittim 4-5 saat sonra tekrar çalıştırınca tekrar koku olmuyor.

Ben yakıttan dolayı olduğunu düşünüyorum. Yaşadıklarımız çok benzer durumlar. Motor ısınınca yok oluyor zaten. Arkadaşımın Fiorino'sunda olmuştu. Yakıt güvence sistemi dolayısıyla Opet'ten alıyoruz yakıtı. 

(Cem Hoca'm buna biraz kızıyor ama neyse :P)

O arkadaşımla aynı istasyondan alıyoruz hatta. Motorda bir problem olsa çekişte falan başka sorunlar da yaşanır bana göre. Her firmanın yakıta koyduğu kendi boyar maddesi farklı bir koku oluşturuyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 dakika önce, Serkan Z. yazdı:

Ben yakıttan dolayı olduğunu düşünüyorum. Yaşadıklarımız çok benzer durumlar. Motor ısınınca yok oluyor zaten. Arkadaşımın Fiorino'sunda olmuştu. Yakıt güvence sistemi dolayısıyla Opet'ten alıyoruz yakıtı. 

(Cem Hoca'm buna biraz kızıyor ama neyse :P)

O arkadaşımla aynı istasyondan alıyoruz hatta. Motorda bir problem olsa çekişte falan başka sorunlar da yaşanır bana göre. Her firmanın yakıta koyduğu kendi boyar maddesi farklı bir koku oluşturuyor olabilir.

Keşke bu yüzden olsun,enjektörler falan olmasında :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, ANIL Ö. yazdı:

Belirtmeyi unutmuşum araç ısındığı zaman koku kayboluyor.Yolda giderken havalandırmayı açıncada herhangi bir koku gelmiyor.

o koku normal en fazla dpf rejenarosyonu yapıyordur araç tavsiyem önlem olarak trafiğin olmadığı otoban çevre yolu gibi bir yolda  3. -4 . vites sürekli 3500 4000 devirde 10-15 km kullanmanız yönünde dpf dolduysa bunu yapıyor bazen ilk çalışmada ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben ilk aldığım zamandan itibaren o kokuyu açık havada dahi hissediyorum. 

Motor ısınsın diye durduğumuz yerde beklerken egzozdan çıkan dizel yakıtın gazı bu şekilde kokuyor. Sabit kaldığımız içinde havadaki yoğunluğu arttığı için rahatsız oluyoruz. Kaldı ki siz kapalı garajda çok daha fazla hissediyorsunuzdur. 

Bana kalırsa motor sağlığı açısından bir sorun yok ama çevre sağlığı açısından dizel motorların problem olduğunun en net göstergelerinden birisi diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
22 dakika önce, Osman Türkol yazdı:

bu koku DFT den dolayı metal yanması kokusu gibi gelebilir diye bizim kılavuzda yazıyor zaman zaman kendini temizler diyor.Sizin motorda da olabilir.kılavuza baktınız mı?belki yazıyordur

Yok bu öyle bir koku değil.Menüden baktığımda herhangi bir arıza koduda yok.belkide kuruntu yapıyorum :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Daha önce makinada dpf sökülerek temizliğini yapttırmıştım. Makinadan gelen koku çürük elma kokusu gibi bişeydi. Araç temizliğini kendı kendine yapsada yarım saat boyunca sıvı ile karışık baya küf renginde kurum çıktı. Araçta koku yoktu yanlız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benimde aracımda bu egzos kokusu mevcut denildiği gibi özellikle garajda arac biraz çalışsın diye beklerken baya baya koku aliyorum cam yada kapı açtığımda. Daha önceleri farklı bir koku vardı parfüm vari, çokta hoşuma giden bir kokuydu malesef kayboldu. Ama ben pek umursamiyorum içeri koku gelmediği sürece. Dizel kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zaten nisanda 3.yıl bakımım geliyor unutmazsam sorarim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.