Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önemli: 1.6 Ecoboost Motorlar İçin Geri Çağırma

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Bu sorunu cozmek icin cok gec kaldilar. 1.6ebler genelde bihaber kullanicilari tarafindan yuksek hararete maruz birakildi. 

Isin komigi sorunun ustunu ortuyorlar. Sorun sadece ust kapak zarar gormesi degil, ayni zamanda blok'a da zarar veriyor. 10.1:1 sikistirma olan motor, isinmaya baslayinca basta silindir gomleklerinin kapaga temas ettigi noktalari egmeye basliyor. Daha sonra bujilerin yuvalarindan catlamaya basliyor ust kapak. Noldu gecmis olsun...

Gomleklerde olusan sorun soyle: (Step2 ye geldikten sonra zaten motor compression kaybeymeye baslamis oluyor zaten. O noktadan sonra pek geri donus yok.

Pumaspeed_Block_mod_1.6_1.5_ecoboost.jpg

Ben bizim RED'i yaparken araya ingiltereden su shimlerden getirtip montajini yaptirdim. Gomlegin zarar gormesini engelliyor. Bir problem cikarsa ust kapakla sinirli kalmasini sagliyor.

Pumaspeed_Ecoboost_Race_short_engine.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Son durum: Almanya'da gerekli değişimler yapılıyor ama yazılım güncellemesi için hala beklemedeler.

Anladigim kadariyla 2017 Agustoston beri bekliyorlar.

--0 dakika sonra eklendi--
15 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Ancak bilinmesi gereken şu andan itibaren su kaçırma ve ısınmayla oluşan bütün zararlardan hukuken Ford-Otosan'ın sorumlu olacağı.

Değil mi?

Hukuk devletinde evet...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamunaleyküm herkese. Bu konu için beni bugün sönmez koç ford servisinden aradılar. Aracım 3+2 yıl garantili garantisi bitmeden getirin parçaları değiştirelim dediler.

Aynen yazdığınız parçaları ücretsiz değiştireceklerini söylediler ve randevu verdiler.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

06.02.2018 - 17:14 tarihinde, Servet Ö. yazdı:

Bu sorunu cozmek icin cok gec kaldilar. 1.6ebler genelde bihaber kullanicilari tarafindan yuksek hararete maruz birakildi. 

Isin komigi sorunun ustunu ortuyorlar. Sorun sadece ust kapak zarar gormesi degil, ayni zamanda blok'a da zarar veriyor. 10.1:1 sikistirma olan motor, isinmaya baslayinca basta silindir gomleklerinin kapaga temas ettigi noktalari egmeye basliyor. Daha sonra bujilerin yuvalarindan catlamaya basliyor ust kapak. Noldu gecmis olsun...

çekici ile ben de servise gittim su azalması sebebi ile

benim merak ettiğim;      

şu an benim motorda su eksiltme yok ama; bu bahsettiğiniz zararlardan biri yine de oluşmuş olabilir mi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, kemal kaya yazdı:

çekici ile ben de servise gittim su azalması sebebi ile

benim merak ettiğim;      

şu an benim motorda su eksiltme yok ama; bu bahsettiğiniz zararlardan biri yine de oluşmuş olabilir mi

Aşırma valfi bozulursa olabiliyor evet. Daha önce motor susuz kaldıysa yada hararetlendiyse yapabiliyor. Ama hemen bir anda olmuyor, zamanla yukarıda fotoğrafını attığım aşamalardan geçiyor. TSB den gidince compression testini yaptırın, orda ortaya çıkar varsa.

--2 dakika sonra eklendi--
5 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Bunun garanti ile sınırlı olmaması gerekir. 

TSB 'si yayınlanan şey için gidip birde para mı ödeyeceğim yani? Ooo ne kadar güzel ne kadar güzel.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Selam Arkadaşlar.

Aracım 2011 1.6 ecoboost Focus HB

Eylül 2016 da hortum yarılma vakası benim de başıma geldi.

Aracı Helvacıoğlu bodrum yetkili servisine çekici ile götürdüm ve olaylar başladı.

Pazar günü olduğundan o gün mudahale edilemedi ertesi gün su tankının ve horumun değişmesi için benden onay istediler,birkaç saat sonra arayıp durumun daha kötü olduğunu ve oraya gelmem gerektiğini söylediler çünkü motor düzgün çalışmıyor ve havadisler hiç iç açıcı değil .

Aracaın uzatılmış garantisi biteli altı ay olmuştu ve hiç ümidim yoktu ancak servisteki arkadaşlar bir şansımızı deniyelim dediler çünku yarılan hortum Kuga 1,6 ecoboost modelinde (TSB) değişmesi gereken parça olarak görünüyormuş ancak focusta aynı motor olmasına rağmen öyle bir bilgi yokmuş.

Birkaç gün sonra Otosan'dan cevap geldi ve motorun silindir kompresiyon bilgilerini istediler.Servisteki muhteşem arkadaşlara bunun ne anlama geldiğini sorduğumda bunun red değil olayla ilgilendiklerini söylediler.Bir hafta sonra Otosan'dan aracın motor bloğunun sökülüp istanbula incelemeye istediler.Araya Bayram girdi benim istanbula dönmem gerekti ve epey bir zaman geçti tam olarak hatırlamıyorum.Derken sabah erken saate otosandan olduğunu söyleyen çok düzgün türkçeli bir beyefendi aradı ve olayı baştan sona ona bir daha ayrıntılı bir şekilde anlatmamı istedi ve konuşmanın sonunda Bodrum Helvacıoğlunun yazdığı rapora dayanarak ve daha önce bütün periyodik bakımlarını zamanında ve yetkili serviste yaptığım için motoru bedelsiz olarak değiştireceklerini söylediler.

Bodrum Helvacıoğlunu aradığımda oların haberi vardı ancak otosanda 1,6 ecoboost sandık motor olmadığı için Almanyadan gelmesini beklememiz gerekiyormuş dediler (1-2 ay kadar).Bunun üzerine ikame araç hakkım olduğunu söylediler acak ben istanbulda ikamet ettiğim Otosanın bana bir araç teğmin edeceğini belrtiler.Aynı günün akşamı Avis acentasından bir arkadaş arayıp benim adıma Otosan tarafından kiralanan bir aracın olduğunu ve benden aracı nerede teslim almak istediğimi sordular.

Benim araç hazır olduğnda teslim aldım ve çok severek kulanıyorum.(aman nazar etmeyin :)) )

Size şaka gibi gelebilir ama ben bunları aynen yaşadım.

Şimdi 5 buçuk yaşında bir arabanın motoru garantiden hiç değişirmi diyenlere evet değişir diyebilirsiniz.

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Sezen Köroğlu yazdı:

Selam Arkadaşlar.

Aracım 2011 1.6 ecoboost Focus HB

Eylül 2016 da hortum yarılma vakası benim de başıma geldi.

Aracı Helvacıoğlu bodrum yetkili servisine çekici ile götürdüm ve olaylar başladı.

Pazar günü olduğundan o gün mudahale edilemedi ertesi gün su tankının ve horumun değişmesi için benden onay istediler,birkaç saat sonra arayıp durumun daha kötü olduğunu ve oraya gelmem gerektiğini söylediler çünkü motor düzgün çalışmıyor ve havadisler hiç iç açıcı değil .

Aracaın uzatılmış garantisi biteli altı ay olmuştu ve hiç ümidim yoktu ancak servisteki arkadaşlar bir şansımızı deniyelim dediler çünku yarılan hortum Kuga 1,6 ecoboost modelinde (TSB) değişmesi gereken parça olarak görünüyormuş ancak focusta aynı motor olmasına rağmen öyle bir bilgi yokmuş.

Birkaç gün sonra Otosan'dan cevap geldi ve motorun silindir kompresiyon bilgilerini istediler.Servisteki muhteşem arkadaşlara bunun ne anlama geldiğini sorduğumda bunun red değil olayla ilgilendiklerini söylediler.Bir hafta sonra Otosan'dan aracın motor bloğunun sökülüp istanbula incelemeye istediler.Araya Bayram girdi benim istanbula dönmem gerekti ve epey bir zaman geçti tam olarak hatırlamıyorum.Derken sabah erken saate otosandan olduğunu söyleyen çok düzgün türkçeli bir beyefendi aradı ve olayı baştan sona ona bir daha ayrıntılı bir şekilde anlatmamı istedi ve konuşmanın sonunda Bodrum Helvacıoğlunun yazdığı rapora dayanarak ve daha önce bütün periyodik bakımlarını zamanında ve yetkili serviste yaptığım için motoru bedelsiz olarak değiştireceklerini söylediler.

Bodrum Helvacıoğlunu aradığımda oların haberi vardı ancak otosanda 1,6 ecoboost sandık motor olmadığı için Almanyadan gelmesini beklememiz gerekiyormuş dediler (1-2 ay kadar).Bunun üzerine ikame araç hakkım olduğunu söylediler acak ben istanbulda ikamet ettiğim Otosanın bana bir araç teğmin edeceğini belrtiler.Aynı günün akşamı Avis acentasından bir arkadaş arayıp benim adıma Otosan tarafından kiralanan bir aracın olduğunu ve benden aracı nerede teslim almak istediğimi sordular.

Benim araç hazır olduğnda teslim aldım ve çok severek kulanıyorum.(aman nazar etmeyin :)) )

Şimdi 5 buçuk yaşında bir arabanın motoru garantiden hiç değişirmi diyenlere evet değişir diyebilirsiniz.

Gözünüz aydın..Dilerim her sorun yaşayan aynı anlayış ve hoşgörü temelinde ele alınır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Sezen Köroğlu yazdı:

Şaka falan değil gayet normal geldi ve hem sizin adınıza sevindim, hem de Ford'un masum bir nedenle insanları mağdur etmeye hakları olmadığını fark etmelerine. 

Bu süreçte TSB ile bildirilen ve bu başlığın konusu olan değişiklikleri yapıp yapmadığını da sorgulayın, yapılmadıysa onu da talep edin bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Panik yok otosan çağırmalara başladı. Beni geçe hafta çağırdılar ve en kısa sürede gelmem için bastırdılar diyebilirim.Hatta ikame araç bile ayarladılar.İşlemin bir gün süreceği söylense de 1.5 günü buldu. Konunun başında anlatıldığı gibi (servis buna 4 lü değişim diyor) soğutma sistemi parçaları değişti. Bunlar su deposu, hortumlar, termostat, sensör kabloları ve tabiki programlama.Servisin dediğine göre en çok zaman alan programlamaymış. Garantim olmadığı halde unlar için hiç ücret ödemedim.(İstanbul Otokoç)

Aracı aldıktan sonra bir anlam veremediğim değişimler hissettim.Sanki daha canlı oldu, vites geçişlerinde bir hızlanma oldu yada bana mı öyle geliyor bilemiyorum.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

otosanın ne yaptığını anlamış değilim. bundan birkaç ay önce benim 1.0 focus ecoboost aracımın su kabı hortumu çatladı ve ford u aradım. pek ilgilenmediler.bende ford servise gidip hortumu kendim ücretli olarak alıp değiştirdim. oysa ki bu araçlar bu hortum nedeniyle geri çağırılmıştı. ford anladığım kadarıyla birkaç kişiyle özel olarak ilgilenip örnek gösterme çabasında. başka bir açıklaması olan varsa yazsın lütfen. ben olaydan bunu anladım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim araç için de servisi aradım (Eski hortum ve çatlamalar mevcut) sizin araç değiştirilme kapsamında değil dediler ücreti ile değiştireceğimi belirttiler. Bunun için ne yapmam gerekir? Aracım 1.0

Ali Ö. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.