Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bir bu eksikti: Kamyoncular Istanbul Park'ı basacak

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Kamyon yarışlarının ilgi görmesi güzel, kamyon mamyon pistin uluslararası düzeyde çalışmasını arzuluyorum.

Bunun için de seyircinin ilgisi önemli bir faktör.

Kamyoncular zaten çok mutlu değil te Istanbul'a kadar gelmek zorunda oldukları için lojistik maliyetleri nedeniyle.

Geldiklerine sevinmeleri süreklilik için iyi olur.

Bu arada meraktan kamyona ilgi gösteren arkadaşlar F1'de aynı şekilde sıcak bakmışlar mıydı..?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TOSFED internet sitesinden:

Avrupa’da büyük ilgiyle takip edilen ve ülkemizi ilk kez 2012’de ziyaret edecek FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC)'nın açılış yarışları, 12-13 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Park'ta koşulacak.

2012 senesinde ülkemizde ilk defa koşulacak olan şampiyonada, Türkiye, İtalya, İspanya (2 yarış), Fransa (2 yarış), İngiltere, Almanya, Rusya, çek Cumhuriyeti, Belçika olmak üzere 9 ülkede toplam 11 yarış yer alıyor.

1984'te İngiltere'de başlayan kamyon yarışları, daha sonra Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) bünyesinde Avrupa Kupası olarak koşulmaya başlandı. 1990'lı yıllardan beri her geçen gün daha da çok ilgi çeken kamyon yarışları, 2005 sezonundan bu yana FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası adı altında düzenleniyor. Kamyon yarışlarında, ülkemizde 'Tır çekicisi' olarak adlandırılan araçlar yarışıyor. Ancak bu araçlar, karayollarında gördüğümüz çekicilerden biraz daha farklı. 5.5 tonluk ağırlığa, 12 litre ve 1100 beygir gücündeki bir motora sahip olan kamyonların, yarış sırasındaki azami süratleri 160 km/s ile sınırlandırılmış durumda. Şampiyonada, teknoloji açısından modern GT yarış otomobillerini aratmayan 20 civarında kamyon sürekli olarak yarışırken, bir yarışa en fazla 30 kamyon kabul ediliyor.

Avrupa'da Formula 1'den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi olan kamyon yarışlarında, bir hafta sonunda Cumartesi ve Pazar günlerinde ikişer yarış olmak üzere, birbirinden bağımsız tam dört yarış yapılıyor. İstanbul Park'taki yarışlar 9'ar tur sürecek. Aksiyonu hiç kesilmeyen ve büyük bir çekişmeye sahne olan kamyon yarışlarının Türkiye'de de büyük bir ilgi çekmesi bekleniyor.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından İstanbul Park pistinde organize edilecek olan yarışlar, 2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası'nın ilk ayağı olarak gerçekleştirilecek. Yarış hafta sonunda, ayrıca 2012 Türkiye Pist Şampiyonası'nın da ilk ayağı koşulacak.

TOSFED, daha önce Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası, Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası ve Dünya Cross-Country Kupası olmak üzere FIA’ya ait olan tüm dünya şampiyonalarını ülkemizde düzenlemiş ve FIA Avrupa Ralli Şampiyonası, FIA GT Şampiyonası, Alman Binek Otomobiller Şampiyonası (DTM), Le Mans Dayanıklılık Serisi, Renault Dünya Serisi gibi yarışmalara ev sahipliği yapmıştı.

Yarışlarla ilgili fotoğraflara şampiyonanın promotorü olan Truck Race Organisation’un internet sitesi http://www.truckrace.org ‘dan, şampiyona ile ilgili videolara ise http://www.truckrace.tv adresinden ulaşılabilir. Türkiye'deki yarışmanın akışı ve seyirci biletleri ile ilgili bilgiler, Mart ayı içinde federasyonumuz tarafından açıklanacak.

2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası Takvimi

13 / 05 İstanbul Park – Türkiye

20 / 05 Misano – İtalya

10 / 06 Albacete – İspanya

24 / 06 Nogaro – Fransa

01 / 07 Donington – İngiltere

15 / 07 Nürburgring – Almanya

29 / 07 Smolensk – Rusya

02 / 09 Most – çek Cumhuriyeti

23 / 09 Zolder – Belçika

07 / 10 Jarama – İspanya

14 / 10 Le Mans - Fransa

poster-tro-2011.jpg

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karaambar kamyoncular derneğindeki kankalarımı toparlayıp bende gitmeyi planlıyorum.. :kızgın:

Bu arada meraktan kamyona ilgi gösteren arkadaşlar F1'de aynı şekilde sıcak bakmışlar mıydı..?

Sanırım bazı şeyler uzaktan daha güzel.. Evde evcil hayvan beslemek ya da F1 i yerinde seyretmek gibi mesela.. :yeah:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada bu iş için geç bile kalındığını düşünüyorum. Kıta avrupasının alayından daha fazla kamyonun satıldığı bir ülkede firmaların nasıl olupta bu tip bir organziasyon fırsatını bugüne kadar es geçtiklerini anlayamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Güncel olduğunu hatırlatmak isterim.

11 - 13 Mayıs'ta kamyoncular Istanbul Park'ta

Artık web sayfası da var:

http://www.kamyonyarislari.org/

3 günlük bilet 45 TL.

Ayrıca destek yarışı olarak Türkiye Pist Şampiyonası ve Porsche Cup yarışları da var.

Bence kaçırmayın...

Ben görev gereği zaten gidiyorum.

Forumdaşları da beklerim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ayrıca destek yarışı olarak Türkiye Pist Şampiyonası ve Porsche Cup yarışları da var.

Ben de dün TEM gişlerde gördüğüm 1 tır dolusu yarış livery li POrscheler nereye gidiyor diyordum.

CemBo şu DTM i de getirsinler abi imzaysa imza toplayalım..

Anneler gününde yarış olması kötü olmuş. Ben annelere gitmeyip yarışa gelemem ki..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.