Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus MK3 Fren Hidrolik Yağı Seçimi

Mehmet Karataş

Soru

Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Öncelikle böyle bir topluluk ile beraber olduğum için mutluyum. 2011 model 1.6 tdci focus var . onun fren hidrolik yağını değiştireceğim . Sizden marka konusunda yardım istiyorum. Biraz arştırma yapmıştım yardımcı olursanız sevinirim.

dot3

https://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/bosch-dot-3-fren-hidrolik-yagi-250ml-P227472215

https://urun.n11.com/fren-balatasi/ferodo-fren-hidrolik-yagi-500ml-dot-3-P166116418

https://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/castrol-dot-3-fren-hidrolik-yagi-500ml-P227470834

dot 4

https://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/bosch-dot-4-fren-hidrolik-yagi-250ml-P227473142

https://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/ferodo-dot-4-fren-hidrolik-yagi-500ml-P230172639

Tabi ki birde dot 3 mu dot 4 mu kullanacağım yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ford DOT4 fren hidroliği kullanıyor. Kendi standardı WSS-M6C57-A2. 

Ama ille Ford'un standartını karşılaması zorunlu değil. DOT 4 olması yeter.

Marka da çok kritik değil, bütün bildik markalar iş görür bence.

Ben en son Ate almıştım örneğin. https://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/ate-fren-hidrolik-yagi-dot-4-500-ml-P13873119

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Peki fren sistemi ne kadar yağ alıyor. 

Yani değiştirmeyi istersek kaç lt yağ almamız gerekir. 

--2 dakika sonra eklendi--
19 saat önce, Mehmet Karataş yazdı:

Sizden marka konusunda yardım istiyorum

Bilindik markaların dışına çıkmanın risk almak olduğunu düşünmüşümdür genelde. 

Ancak Cem bey ate almışsa o markaya güvenilebileceğini düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Ancak Cem bey ate almışsa o markaya güvenilebileceğini düşünüyorum. 

Teşekkür ederim... :)

Ancak Ate fren ürünlerinde en eski üreticilerden biri ve Avrupa'da ilk hidrolik fren sistemlerini üreten atölye.

Kurucusu Alfred Teves'in adının kısaltması ile anılan şirketi halen satın alan Continental grubu yönetiyor. 

Bu arada Ate Yunan mitolojisinde Zeus'un kızı ve insanları kandırarak günah işlemeye ve hata yapmaya zorlayan bir karakter olarak tanımlanır... :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
57 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Alfred Teves

Alfred amca markasının ismini tam Türk kafasıyla koymuş herhalde. 

Tuttum bu markayı ben. :D  

Yaşasın Alfred Teves, yaşasın ATE... 

Peki sistem kaç litre yağ alıyor? 

Ayrıca fren hidrolik sıvısının 2 senede bir değiştirilmesinin gerektiği gibi bir bilgi kalmış zihnimin derinliklerinde. 

Benim arabanın fren hidroliği 45 bin bakımında (sanıyorum 2013 yılıydı) değişti. Bir daha hiç aklıma bile gelmemişti bu konuyu görünceye kadar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Ayrıca fren hidrolik sıvısının 2 senede bir değiştirilmesinin gerektiği gibi bir bilgi kalmış zihnimin derinliklerinde. 

Doğru kalmış.

Ama yetkili servis bile bunun pek gerekli olmadığına inanıyor. Nem tutucu özelliği ile fren hidroliğinin bir süre sonra niteliğinin değişerek kaynama noktasının alçalmasından çekiniliyor. 

İki yıl kısa, dört yıl iyi derim ben. 

Bir kutu (0,5L) yetiyordu yanlış hatırlamıyorsam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Ford DOT4 fren hidroliği kullanıyor. Kendi standardı WSS-M6C57-A2. 

Ama ille Ford'un standartını karşılaması zorunlu değil. DOT 4 olması yeter.

Marka da çok kritik değil, bütün bildik markalar iş görür bence.

Ben en son Ate almıştım örneğin. https://urun.n11.com/fren-hidrolik-yagi/ate-fren-hidrolik-yagi-dot-4-500-ml-P13873119

Üzeri geriye doğru uyumlu mu? Yani 5.1 koysak daha iyi olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Normalde DOT3'te glikol ve glikol esterleri ile antifrize benzer bir karışım olan fren hidroliği DOT4'te borat esteri ile zenginleştirilerek biraz daha dayanıklı hale getirilmiş. Ancak bu maddeler hidrofilik özellikte ve belli bir süre sonra denatüre oluyorlar.

Bunu engellemek için DOT5'te silikon bazlı hidrofobik bir karışım kullanılmış, hem bozulmuyor, hem de kaynama noktası çok yüksek, ayrıca içinde bulunduğu kaba da yapışmıyor. Tam şimdi oldu bu iş diye düşünülürken eski nesil hidroliklerle uyuşmadığı fark edilmiş, çökelek oluşturup, bozuyor. Ayrıca sıkıştırılma özelliği yeterince hızlı olmadığından ABS'lerde sorun çıkarma potansiyeli görülmüş, üstüne üstlük 5 katı pahalı olunca tarihe karışacak bir geçiş ürünü özelliğinde görünüyor.

5.1'de hatadan dönülmüş ve eski usül üretime geçilmiş. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Baya bir detaylı yardımcı olunmuş :). Ate markayı inceleyeyim . Dediğiniz gibi standartı karşılayan bir yağ olması çok daha iyi olur. Ben önceki aracıma ferodo kullanmıştım herhangi bir sıkıntı olmadı. Oda alman malı sanırım. Ama önerdiğiniz yağlarada bakacağım. Çok teşekkür ederim .

--1 dakika sonra eklendi--

dot 5.1 de kullanabiliriz GT nin gönderdiği resme bakarak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Debriyaj ve fren idroliği aynı hazneden dolduruluyor sanırım.

İkisi de tek seferde değişmiş mi oluyor bilen var mı? (eğer böyleyse aynı tip yağ kullanıyor ikisi de o zaman)

Debriyajda 2 defa boşluk hissi yaşadım ve debriyaj hidroliğini değiştirmek istiyorum. eğer fren ve debriyaj aynı hazneden besleniyorsa ikisini de değiştireceğim.

Bir de fren balataları yeni değilken fren hidroliği değiştirmek doğru olur mu? (dolum seviyesi açısından)

tüm bunları yazarken acaba balatalar eridikçe yağ basıncı düşüyor da etkisini debriyajda mı hissettim diye uçuk bir fikir de geçti aklımdan..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ate hidrolik araştırırken kendi sitesinde DOT4 için aşağıdaki iki farklı ürünü gördüm.

Teknik veriye göre sizdce hangisini bulup almak ideal olur?

Bir de 500ml olan kutu ile yağı yenileyince debriyaj hidroliği de yenlenmiş oluyor mu? Yoksa sadece fren hidroliği mi yenilenmiş oluyor? Haznenin hangisine nasıl besleme yaptığını henüz tam anlayamadım ?

image.png.25bb9c22d80cd0f6ccb6ef5bd65f41f6.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Bir de 500ml olan kutu ile yağı yenileyince debriyaj hidroliği de yenlenmiş oluyor mu? Yoksa sadece fren hidroliği mi yenilenmiş oluyor? Haznenin hangisine nasıl besleme yaptığını henüz tam anlayamadım ?

bildiğim bir şey değil ama hidrolik değişirken 4 tekerlektende yeni yağ gelene kadar boşaltma yapılıyor ancak debriyajla ilgili bir şey yapılmıyor. ama arabada ayrı bir hazne filanda yok, bende merak ediyorum ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.