Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik testlerini burada toplayalım

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

4 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Amacına uygun şartlarda (hava sıcaklığı,kar vb..) kullanılmadığı taktirde sorunlar çıkartabilir başınıza.

Bıkmadan yazacağım:

Kış lastiğini kar ve buzdan çok daha fazla normal yol şartlarında kullanıyoruz. 

Bu nedenle hemen her kış lastiğinin yaz lastiğinden sonra etkileyici olan kar/buz performansına bakmak kadar normal koşullardaki başarısını değerlendirmek lazım. 

Her ne kadar 7 derece altında işlevsel görünseler bile yaz lastiği ile taban performansı farkı gerçek anlamda eksi 10-15 derecelerin altında ortaya çıkıyor.

Daha yeni Almanya'nın saygın dergilerinden Spiegel'de güzel bir makale çıkmıştı. 7 derece sınırının lastik endüstrisinin bir oyunu olduğunu, yalnızca kar ve buz için kış lastiği zorunluluğu bulunan ülkelerde -ki mesela Almanya'da durum bu- kış koşullarını ısı ile belirleyerek firmaların satış hacmini arttırmak derdinde olduğunu yazmışlardı. Gerçekten 7 derecenin niye sınır olarak tanımlandığını belgeleyen bir çalışma yok. Bir tek Michelin kaygan ıslak asfaltta 4-8 derece arasında kış lastiğinin frenleme performansının bir nebze daha iyi olduğunu gösteren test verileri sunuyor. Bu da anlaşılır bir durum, çünkü desen yapısı ile buzda tutunmaya ayarlanmış bir lastiğin neredeyse buzu taklit eden parlak ve ıslak asfaltta daha başarılı olması beklenir. Ancak kuru hava şartları için veri yok ve Alman Otomobil Kulübünün testlerinde kış lastiği yanında mutlaka referans olarak alınan bir yaz lastiğinin kuruda derin eksilerde bile sertleşmeden iyi fren performansı gösterdiği biliniyor.

Sonuçta Petlas yurdun malı olabilir, dünya da Türk'lere karşı olabilir ama maalesef son Autobild testinde W651 205/55-16 43 lastik arasında 39. sırayı almış. http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-Winter-Tyre-Market-Overview.htm

Yani lastiğe gereksiz anlam yüklemeyin. Yurdunuzdan önce kendinizi güvenceye alın.

Ya da Doğan'ın dediği gibi çok temkinli kullanın. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 gün önce çok araştırıp ve testlere bakıp CPC5 aldım 4 adet. 

İzmir'den Bodrum'a gelirken araçta balans olduğunu farkettim. Ayrıca Michelin'den sonra çok gürültülü ve sert geldi. Yol tutuş olarakta bir üstünlük göremedim 500 km sonra bile.

2 günde 3 kez balans yaptırmak zorunda kaldım. Ama sorun geçmedi. Lastikte sanki atlama varmış gibiydi.

Satıcıdan rica ettim, kırmadı. Michelin Primacy 3 ile değiştirdik. 

Sorunum geçti ve gayet memnunum son durumdan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

51 dakika önce, Teoman Saraç yazdı:

Ver biraz daha D4 al hocam...

aaaaabi valla kurtarmaz..bunların bize gelişi......^_^

şaka bi yana, kış lastiği için bütçeyi 4 basamaklı sayılara çıkarmak lazım.. Maaşlara %3 zam..Allah sonumuzu hayır etsin..

eee "aslan besleyen, et 'in hesabını yapmaz"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Zınar Turgut yazdı:

Ama sorun geçmedi. Lastikte sanki atlama varmış gibiydi.

Satıcıdan rica ettim, kırmadı. Michelin Primacy 3 ile değiştirdik

İyi olmuş.

Conti'lerde taban problemi yaşanabiliyor, muhtemelen sizde de öyle bir durum vardı.

Garantiden değişiyor, ama uğraşmaya değmez. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bak şimdi aklım karıştı. 

Kışın aracın kullanımı sabah 8'den sonra ve akşam 5 kadar olacak.

Yokuş aşağı ve yukarı bir güzergah. 

Tem üzerinden bir köprü geçiliyor. 

Araç hiç performans kullanılmayacak maksimum 50 falan yapabilirse bu güzergahta amenna :)

Korkum buzlanma olduğunda o yokuş inişlerde sıkıntı yaşamamak.

Etrafı kar kaplarsa zaten dışarı çıkmıyoruz. Geçen yıl kar lastiği almadım.

Bu sene küçük Bey okula gidip geleceği için şart gözüküyor.

Şimdi normalde Petlas işimi görür diye düşünüyordum. Ama Cem hocam gözümü korkuttu. :)

Bu güzergah ve bu şartlarda Petlas mantıklı mı ?

Yoksa Conti yada nokian 'mi bakmalıyım.

Spesifik sordum ama :))

f/p yerine g/p geçmem 30 salise sürmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.