Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik testlerini burada toplayalım

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

• 1 yıl sonra...

ne hikmetse 2011 sonuna kadar hiç listelere giremeyen conti, birden bire atağa geçti ve 2012 de birçok kategoride 1. lastikler çıkarmaya başladı..

goodyear da 1. liklerden 2 ve 3. lüklere düştü..

kış lastiği goodyear ug 8 aldım, önceki aracımda ug7+ vardı..

focus taki michelin i eskitince hala piyasada olursa pirelli p7 cinturato alacağım, eski aracımda pirelli P1 vardı..p7 test birincisi idi en son, conti geçmedi ise :)

tabi ölçüler önemli..bu tabloda p7 berbat halde :( aslında ebatı olsada p7 pirelli nin performans lastiği değil.

kendi sitesinde kendi lastiğine spor olarak 3 yıldız vermiş: http://www.pirelli.com/tyre/tr/tr/car/sheet/cinturato_p7_blue.html?url=%3Fsubtype%3DCAR%26season%3DSUMMER

az yakan konforlu lastik. performans için pirelli alacaklar p zero yu düşünmeliler.

205 ebatta ise 6. lığa düşmüş bir önceki linkte..yakıt tüketimi ve komforda 1. birde pirelli sert derler. tabi test i yapanlarda etkendir sanırım..

test sonuçları için tşk ler.

focus 3 e uygun pirelli  ( bu arada formula 1 lastikleri de başta olmak üzere birçok pirelli lastik türkiye deki fabrikasında üretiliyor)

pirellip7cinturato.jpg

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu testler sadece kabaca fikir verir, kullanılan ebad, kullanılan araç, test koşulları vb. pek çok etken farklı sonuçlara neden olur.

Ayrıca beklentiler de tercihi etkiler. Söz gelimi yoğun kuru asfalt kullanımınız var ve hızlı viraj dönmeyi seviyorsanız seçeceğiniz lastik yağışlı bölgede oturan sürücününkinden farklı olabilir. Ya da uzun dayanacak lastik isityorsanız aşınma karakterine bakmak gerekir vb.

Her halükarda bir kişinin takıp kullanıp "xxxx marka beş para etmez" tarzı yorumlarından daha güvenilirdir. 

Conti hemen daima iyi/iyice sonuç almıştır benim izlediğim kadarı ile. 

Beni şaşırtan Dunlop ve Hankook'un da artık iyiler sınıfında kalıcı bir yer edinmiş olmaları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

225/45-17

Bu ebat lastiklerim eskidiğinde tam da benim istediğim ebat aslında.

Continental markasının içinde ContiPremiumContact  5 ile ContiSportContact 5 arasında,

Michelin markası içinde Primacy 3 ile Pilot Sport 3 arasında kalıyorum hep. 

Hem kullanarak (kıyaslama imkanım olmadan tabi) hem de kulaktan duyma, piyasadan duyma Michelin lastiklerine olan bir güven var aslında. Bu nedenle Michelin e yakın dursam da, Continental sırt deseni olarak daha hoş geliyor gözüme. Yanlış olması muhtemel olan bir de ön yargım var. Lastiğin sırt deseni ne kadar düzse o kadar sessiz olur, ne kadar düzse yol tutuşu o kadar iyi olur. CSC 5 te bahsettiğim lastikler arasında en düz sırt desenine sahip lastik. Bu nedenle Continental  düşünüyorum 17 jant alırsam. 

Bir de arada gözüme çarpan iki lastik var. 

Birisi Bridgestone S001, diğeri ise Pirelli P Zero.

Bunların dışında da jant lastik toptan alınacağı için ve maliyetin 2000 tl nin üzerine çıkması kaçınılmaz olduğundan lastik için diğer ucuz markalara da yönelmek seçeneklerim arasında var ama tabi bu 17 janta geçmeye karar vereceğim dönemdeki ekonomik duruma bağlı. Ekonomik durum iyi olursa Conti ya da michelin dışında bir marka lastik almayı pek düşünmem. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit isim uzantısında "sport" olanların en önemli avantajı daha yüksek hızlara gerek düz gidişte ve gerekse virajlarda biraz daha dayanıklı olması.

Buna karşılık bazen konfordan, bazen ömürden ve sıklıkla da fiyattan ödün vermek zorunda kalıyoruz.

Focus Mk.3 gibi bir "aile" aracında, çok zorlanmadığı sürece standart sınıf lastiklerin fena halde yeterli olacağını yazmak zorunda kalmanın üzüntüsü içindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Arabamda fabrika çıkışı Continental lastikler var; çok uzun süreler 4 mevsim Michelin kullanmış birisi olarak merak ediyordum Conti derecelerini; şimdi görüyorum ki Conti, ortalamanın üstünde bir grafik tutturmuş çokça testte. Şu ana kadarlık kullanım sonucunda, çok belirgin bir karakteristik yorumu yapamam ama kısa bir süre sonra öğreneceğimi umuyorum...( yazın uzun yol var önümüzde ) 

" Aile " otomobilimizde Continental başarılı sayılabilir sanırım genel olarak...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Continental başarılı sayılabilir sanırım genel olarak...

Aslında çok detaya inmez iseniz Conti, Michelin, GoodYear, Bridgestone vb. "premium" markaların uygun modellerinin hepsinin kalite düzeyi çoğumuzu tatmin edecek düzeydedir.

Bazen değerlendirme ve tartışmalar sırf spor için yapılabiliyor, kullanıcıya yansıması yazıldığı çizildiği kadar önemli olmuyor.

Bu nedenle kararsızlıklara düşüp endişe yaşamaya gerek yok...

Ve ayrıca kuzguna yavrusu hep güzel görünüyor!

Bana gelince Antalya'nın güneşin etkisi ile iyice cilalanmış şehir içi yollarında her lastikle kayıyorum, bazen isteyerek çoğunlukla istemeden, yani ideal lastiğimi hala bulamadım.

Doğrusu lastik aramaktan vazgeçip yavaş gitmek sanırım... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında çok detaya inmez iseniz Conti, Michelin, GoodYear, Bridgestone vb. "premium" markaların uygun modellerinin hepsinin kalite düzeyi çoğumuzu tatmin edecek düzeydedir.

Bazen değerlendirme ve tartışmalar sırf spor için yapılabiliyor, kullanıcıya yansıması yazıldığı çizildiği kadar önemli olmuyor.

Bu nedenle kararsızlıklara düşüp endişe yaşamaya gerek yok...

Ve ayrıca kuzguna yavrusu hep güzel görünüyor!

Bana gelince Antalya'nın güneşin etkisi ile iyice cilalanmış şehir içi yollarında her lastikle kayıyorum, bazen isteyerek çoğunlukla istemeden, yani ideal lastiğimi hala bulamadım.

Doğrusu lastik aramaktan vazgeçip yavaş gitmek sanırım... :)

Kesinlikle katılıyorum; kendi adıma zaten o detayı fark edebilecek kadar profesyonel değilim elbet. Bir de 185 genişlikten 215'e geçince; zaten kuzgun bana çok, çok güzel görünüyor; yalan değil =)

Yavaş gitmek de göreceli; çok yavaş olunca, güzelim Eb motora haksızlık gibi; kaldı ki ben Ti-Vct motorla hız limitlerinde ama pek onları aşmadan kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Arada sırada da olsa, hangimiz 140 - 150 km/saat hızlara çıkmıyoruz ki? Tabi kesinlikle doğru bir şey olmadığını belirtmeliyim...  :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Yeri tam olarak burası mı bilemedim ama gözden kaçmaması gereken bir haber; "Nokian yıllardır özellikle kış lastiği testlerinde manipülasyon yaptığını itiraf etti."

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-02-26/nokian-renkaat-shares-drop-on-report-of-tire-test-manipulations

Aynı habere göre olay ortaya çıkınca Michelin hemen "Lastik testlerinde hiçbir manipülasyona karışmadıklarını" beyan etti. Diğerlerine dair bir açıklama yok.

Cem Kamil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Auto Bild kış lastiklerini 205/55-16 ebadında mercek altına almış.

Ne idüğü belirsizler dahil 50 model incelenmiş.

İlk aşamada frenleme sonuçlarına bakılmış ve en iyi değerin %20 altında kalan 23 model elenmiş.

Kalanların verileri aşağıdaki tabloda.

İlk değer toplam fren mesafesi, ikincisi 80 km hızda ıslakta durma mesafesi ve üçüncüsü 50 km hızda karda durma mesafesi. 

lastikler.JPG

Elenenler arasında premium markalar yoksa bile bildik ürünler var, mesela Petlas Snowmaster W651 ıslakta 43,3 m fren mesafesi ile çakmış. 

Testin devamı 15 gün içinde.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.