Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dilin Kemiği : Kalemler

Alperen G.

Önerilen Mesajlar

Gunaydin murekkep bukuculer :) 

bugunki arkadasimizin adi Montegrappa markasinin Fortuna Mosaico serisinin Barcelona modeli. Fortuna Mosico serisinde benim kalemim disinda iki adet daha; Roma (siyah beyaz desenli) ve Marrakech (acik koyu mavili) modeli daha bulunuyor. Benim aklima mozaik denildiginde genelde turkuvaz rengi geldiginden ben Barcelona olanini tercih ettim. 

Montegrappa firmasi 1912 yilinda İtalya’da kurulmus oldukca eski bir uretici... 

Kalemde daha once paylastigim Visconti Rembrandt’ta ki gibi medium çelik bir uca sahip. Uç cok havali, uzerinde ince suslemeleri ve montegrappa yazisi yer aliyor. 

Kalemin dengesi de mukemmel. Hem kapakli hem kapaksiz hali neredeyse Mont Blanc kadar dengeli diyebilirim, benim beklentimin uzerinde cikmisti. Deseni, modeli vs. ile dikkat cekici bir kalem. Fakat gelelim yazimina ? Yazimi malesef diger ozellikleri kadar zengin degil... Sanki biri damagin icinde kalemin girtlagina basiyorda murekkep akmiyor yani o derece kuru bir yazimi var. Medium uc olmasina ragmen bir cok avrupa markasinin fine/extra fine uclari kadar ince yaziyor, ustune murekkep akisi da fakir olunca sinir hastaligina sebep oluyor ara sira ? youtube’dan baktigimda zaten bu is ile ciddi ilgilenen kisilerin nib tuning (uçlari kendi yazim tarzlarina gore tamir/modifiye etmek) yaptiklarini goruyorum. İsi bilen birisinin murekkep akisini mutlaka zenginlestirmesi lazim... Ben de bu is icin Rotap’ta ki Murat Ustaya bir ara ugramayi dusunuyorum. 

Deseni ve dengesini cok sevdigim icin Roma modelini de almistim, fakat sonra kullanmadan iade ettim, yazdi-yazmadi stresi cekilmez... muhtemelen ilk ve son montegrappa’m olur bu kalem ??

Sevgiler...

0A60D1FC-842F-418C-97CC-29DFBEB8A11E.jpeg

26BDEAA9-CF8F-49B9-9D9F-EC68853AA07C.jpeg

21EBA2AD-4025-478E-8B52-164A79605D09.jpeg

A9391218-1DD2-4A04-ACFA-5368EFDAFC54.jpeg

D9F46BE6-EA88-4809-943C-DBC94610982A.jpeg

C2BE8CD8-44A0-481D-8393-6288ED2F7701.jpeg

Mert Yürüyen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Mert Yürüyen çok zalım bir kalemmiş bro.. ama içi seni yakar dışı beni yakar tarzıymış. Özellikle uç işçiliği çok hoşuma gitti ama mürekkep konusu sıkıntı...

kalemin rengi de ayrıca güzelmiş.

ben de sailor ve pelikan ile yakında karşınızda olacağım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Alperen G. yazdı:

@Mert Yürüyen çok zalım bir kalemmiş bro.. ama içi seni yakar dışı beni yakar tarzıymış. Özellikle uç işçiliği çok hoşuma gitti ama mürekkep konusu sıkıntı...

kalemin rengi de ayrıca güzelmiş.

ben de sailor ve pelikan ile yakında karşınızda olacağım..

Tesekkurler :) 

aynen abi, suan ki ilk hedefim pelikan; m600 yada m800 souveran olacak. Boyut farki var bunlarin arasinda. Ayrica m800 ve m1000 serilerinde 18k altin m600 ve altinda 14k altin uc var ?? 

Sailor’da soyle bir durum var; uzak dogu uclari bir yada iki numara kucuk, yani sailori M nib alirsan muhtemelen montblanc yada viscontinin fine nib e denk duser. Bu aklinda olsun ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Alperen G. yazdı:

o zaman tüyoyu şimdiden vereyim.palikan m600

babababababababa :) 

hayırlı olsun diyelim, mükemmel bir seçim olur... Ben 400-600-800-1000 modellerinin hepsini elleyip mıcıklamadan uzaktan sipariş vermek istemedim. Aralarında uzunluk, genişlik ve doğal olarak ağırlık farkları var. Mesela M1000 devasa bir kalem, tam bir dev. Neredeyse ufak boy bir kalemin yarısı kadar ucu var :) Günlük kullanımda çok zor; tam bir imza kalemi... Emre Kongar, İlber Ortaylı vs. M1000 kullanıyor. 600 ve 800 bence tam bana göre, bir bakıciiiim...

Ne renk peki? of çok merak ettim ya :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

babababababababa :) 

hayırlı olsun diyelim, mükemmel bir seçim olur... Ben 400-600-800-1000 modellerinin hepsini elleyip mıcıklamadan uzaktan sipariş vermek istemedim. Aralarında uzunluk, genişlik ve doğal olarak ağırlık farkları var. Mesela M1000 devasa bir kalem, tam bir dev. Neredeyse ufak boy bir kalemin yarısı kadar ucu var :) Günlük kullanımda çok zor; tam bir imza kalemi... Emre Kongar, İlber Ortaylı vs. M1000 kullanıyor. 600 ve 800 bence tam bana göre, bir bakıciiiim...

Ne renk peki? of çok merak ettim ya :)

Daha ben de sipariş vermedim. Bugün bir yerde bakacağım boyutlarına, hatta aradığım rengi varsa alırım. Yoksa da sipariş edicem.

renk emerald green.. m805’in ocean swirl diye bir rengi var ama Türkiye’de bulamadım. Benim alacağım kalem, renk olarak yeşil ama desen olarak benziyor dediğim kaleme..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, Alperen G. yazdı:

Daha ben de sipariş vermedim. Bugün bir yerde bakacağım boyutlarına, hatta aradığım rengi varsa alırım. Yoksa da sipariş edicem.

renk emerald green.. m805’in ocean swirl diye bir rengi var ama Türkiye’de bulamadım. Benim alacağım kalem, renk olarak yeşil ama desen olarak benziyor dediğim kaleme..

Hmmm... şimdi işler değişti :) abi emerald green klasiklerden sanırım, Souveran serisinden değil diye biliyorum. O sebeple bunu m600 olarak değil, P360 olarak bulursun gibime geldi. 

Ocean Swirl M805 yılbaşı öncesi Pelikan'ın lansmanını yaptığı az sayıda üretilen bir kalem. Türkiye'de henüz görmedim satan ve kullanan. Ama desenleri inanılmaz! gouletpens.com' da satışta var, biraz gümrük girer ama alınabilir. İleride çok kıymetlenecek bu kalem. 

Sen bu emerald green'i mutlaka satıcıda bir incele abi. 

EK: Kalem numaralarının sonunda yer alan 0 ve 5'în anlamı kalemin görünen metal aksamının rengidir. Mesela M600 ise uç ve klips altın rengindedir, eğer kalem M605 ise uç yine altın olmasına rağmen hem uç hem de klips rodyum kaplamadır. Böylece altın rengini sevmeyen, gümüş renk kullanmak isteyenler için de güzel bir alternatif oluyor. Ocean Swirl de bu sebeple 805 kodunda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Onur Sezgin yazdı:

bi el yazını görelim?

Kendi adım soyadım yada imzam dışında pek iyi değildir. El yazısı kullanmam pek, normal çocuk yazısı benim yazım :) 

--9 dakika sonra eklendi--
Bir saat önce, Onur Sezgin yazdı:

bi el yazını görelim?

Gunluk yazim bu sekilde, el yazisi kullanmaksizin.. 

Not: kralice elizabeth in esi philip e kendi el yazisi ile ve parker duofold kalemi ? ile yazdigi bir not  ?

7C2E161B-F393-40D4-8AD4-8DCE3A9D88AD.jpeg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.