Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dilin Kemiği : Kalemler

Alperen G.

Önerilen Mesajlar

Ne oldu kalemşörler, mürekkep mi bitti, yoksa para mı?

Gençliğimde yoğun olarak kullandığım Parker "Jotter" tükenmez kalemlerim hala üretimde olduğunu görünce günlük kullanıma uygun ucuzundan mavi ve siyah aldım. Basma düğmesinin tok çalışmaı ve akıcı yazması ile keyif veren bir kalem olduğunu da böylece yeniden hatırlamış oldum. 

Başlangıcı 65 yıl öncesine giden, bugünkü mekanizmasına 70'lerde kavuşan, tabii sürekli malzeme değiştirilerek ucuzlatılan ama büyük ve F ya da M alınabilen refili ile ort. 3500 m yazabilen küçük çapta bir efsaneden bahsediyoruz. 

Evi karıştırayım, bunun beyaz altın kaplamalısı bir yerlerde olmalı... :)

20180301_160146-01.jpeg 

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cem Boneval hocam haklısınız, boşladık buraları. Biz Alperen ile gün içinde sürekli görüşüyoruz görüştükçe birbirimizi zarara sokuyoruz. Biraz kontrolden çıktı olay :) 

Parker'ın hemen her kalemi gibi jotter'da efsane. Günlük kullanım için mükemmel... Akmaz-Kokmaz derler ya, aynen öyle. 

Güle güle kullanın. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

@Cem Boneval hocam haklısınız, boşladık buraları. Biz Alperen ile gün içinde sürekli görüşüyoruz görüştükçe birbirimizi zarara sokuyoruz. Biraz kontrolden çıktı olay :) 

Parker'ın hemen her kalemi gibi jotter'da efsane. Günlük kullanım için mükemmel... Akmaz-Kokmaz derler ya, aynen öyle. 

Güle güle kullanın. 

Ya sen niye açık veriyosun birader? :) kontrolden çıkma filan yok :muha:

@Cem Boneval abi parker jotter efsanedir.. babamda vardı, bende de vardı bir süre. Sonra fakültedeyken kayboldu mu ne bir daha da almadım.. ama çok sağlamdı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

03.03.2018 - 12:44 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Sizin yüzünüzden çekmeceleri karıştırdım. 

Parker, Cross ve Scheaffer'den yazı gereçleri buldum. 

Tıkanmış dolmakalemleri nasıl açacağım?

20180303_123921-01.jpeg

Dolmakalemler pistonlu mu kartuşlu mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

İkisi de var. 

O zaman şöyle yapıyoruz abi.. kartuşlu olanların sap kısımlarını çıkarıyoruz. Sadece tutma ve uç kısmı kalıyor. Onları @Mert Yürüyen‘in dediği şekilde bir suya atıyoruz.  Pistonlu olanların da ucu su içinde kalacak şekilde suya koyuyoruz. Çok az miktarda bulaşık deterjanı dışında kesinlikle başkaca hiçbir kimyasal koymuyoruz. Hatta sadece su bile olur. Çok uzun zamandır kullanılmadıysa bir gece suda bekletmekte fayda var. Suya atmadan önce, damakta kalan mürekkebin suyu çok boyamaması için önce ılık musluk suyunda uç ve damağın mürekkebini akıtabiliriz..

Ertesi gün, pistonlular için sadece su veya az miktarda deterjan damlatılmış suyu kaleme çekip bırakıyoruz.. su artık tertemiz gelene kadar bu işlemi uyguluyoruz.. 

kartuşlular için de, bir şırınga lazım ki bulmakta zorlanacağını düşünmüyorum :) şırıngaya temiz su çekip şırınganın ucunu kartuşun girdiği noktaya dayayıp, çok tazyik vermeden suyu zerketmek gerekiyor. Uçtan temiz su gelene kadar bu işlem tekrar edilebilir..

Dolmakalem biraz zahmetli bir kalem göründüğü üzere. Ama sevene bu işler de zevkli bence.. gerçi ben tembel olduğum için bana her iş angarya :)

not: yeni mürekkep koymadan önce kalemlerin kuruduğundan emin olmakta fayda var.. ılık ayrda saç kurutma makinesi iş görür..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
Bir saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

Hahaha, gulyabani gibi adamsın ? 

Mürekkepler akışkan, paralar kurudu paralar... Dolores olmuş 4.60, alamıyoruz bişicik ? 

ekominine yardım istiyorsan uygun fiyattan kalem alınır ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Onur Sezgin yazdı:

@Alperen G. @Mert Yürüyen mürekkepleriniz mi kurudu?

Sen bu kalemleri evde mi yapıyoruz sanıyosun genco? Paraynan alınıyo o kalemler.. dolmakalem elden gidiyaaaahh, kurşun kalem geliyaaah..

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.