Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2012 Hb Aracım Su Alıyor

Ömer Kaan Mete

Soru

selamlar herkese aracım focus 2012 hb... geçenlerde Adanaya 2 gün aralıksız yağmur yağmıştı. iki üç gün sonra araçta bir koku hissettim. kontrol ettiğimde şöför ayak dibi, söför arkası zemini, arka koltuğun içi (koltuğu öne açınca görünen bölge) bagaj sağ ve sol alt kısımlar ıslanmıştı (üstlerde ıslaklık yok).. aracın sağ ön ve sağ arkasında ıslaklık yoktu. hemen tamircime gittim. arka lamba lastikleri eskimiş olabilir, ordan su aldıysa öne doğru sızmıştır dedi. kaportacı veya oto elektirikçiye göster dedi. bende emin olmadan göstermek istemedim. değerli görüşlerinizi bekliyorum.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 2
16 dakika önce, Emre Taş yazdı:

Arkadaslar 2012 Model Aracimin Bagajin Sag Tarafindan su aliyor stepne falan su oluyor Sorun Nedir Yardimci Olacak Varmidir Arac serviste hala haber gelmedi basina gelen varmidir ?

Sorununuzun büyük ihtimal bizimkilerle aynı.Yukarıda sorunun sebebini ve kendi aracımda uyguladığım çözümü yazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Ömer Kaan Mete yazdı:

arka lamba lastikleri eskimiş olabilir, ordan su aldıysa öne doğru sızmıştır dedi.

Bende bu olmuştu lakin o tarafa sızmadı stepne içine dolmuştu. Kontrol etmesi basit bir yer. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Ömer Kaan Mete yazdı:

benim stepne yerinde simit tüp takılı o yüzden oraya dolmamış olabilirmi?? birde nasıl kontrol ettiniz sorunun ordan kaynaklı olup olmadığını?

Su tutup bakıyorsunuz etrafına başka yolu yok hocam her yer kontrol edilecek. Yetkili servisinizin bulur rahatlıkla, belli başlı yerleri bilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynı olay benimde 2 sefer başıma geldi.İlkinde stepne içine dolmuştu.İkincisinde arka koltuklara doğru akmıştı.Yani arabanın eğimine göre farklı yerlere gidiyor su.Arabanın arka alt tarafına eğildiğinizde en solda ve en sağda ikişer tane siyah plastik tapa göreceksiniz.Tapaların birisi küçük birisi büyük.Aracın dış tarafına bakan,yani küçük tapaları çıkardığınızda su boşaldığını göreceksiniz.Yada o delikten parmağınızı soktuğunuzda ıslak elyaf ile karşılaşacaksınız.O bölüme belli miktar su dolduktan sonra arabanın içine akmaya başlıyor.O tapayı açık bırakırsanız aracın içine su alma olayı çözülüyor.Ama bu seferde oradaki elyaflar arabanın altından sıçrayan sular sebebiyle ıslak kalıyor.Küf ve koku yapabilir uzun vadede.Benim en son bu kış su aldı aracım.O tapaları açık bıraktım.Bir iki aydır bu şekilde kullanıyorum.Şu anda herhangibi koku falan oluşmadı. Genellikle oraya su dolma sebebi arka lambaların bağlantı ayaklarının geçtiği delikler ve tamponun içinde kalan havalandırma kapakları oluyor.Lamba ayaklarına silikon sürüp tekrar taktım yerine.Ama suyun kesilip kesilmediğini bilmiyorum alttaki tapalar açık olduğu için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Aynı olay benimde 2 sefer başıma geldi.İlkinde stepne içine dolmuştu.İkincisinde arka koltuklara doğru akmıştı.Yani arabanın eğimine göre farklı yerlere gidiyor su.Arabanın arka alt tarafına eğildiğinizde en solda ve en sağda ikişer tane siyah plastik tapa göreceksiniz.Tapaların birisi küçük birisi büyük.Aracın dış tarafına bakan,yani küçük tapaları çıkardığınızda su boşaldığını göreceksiniz.Yada o delikten parmağınızı soktuğunuzda ıslak elyaf ile karşılaşacaksınız.O bölüme belli miktar su dolduktan sonra arabanın içine akmaya başlıyor.O tapayı açık bırakırsanız aracın içine su alma olayı çözülüyor.Ama bu seferde oradaki elyaflar arabanın altından sıçrayan sular sebebiyle ıslak kalıyor.Küf ve koku yapabilir uzun vadede.Benim en son bu kış su aldı aracım.O tapaları açık bıraktım.Bir iki aydır bu şekilde kullanıyorum.Şu anda herhangibi koku falan oluşmadı. Genellikle oraya su dolma sebebi arka lambaların bağlantı ayaklarının geçtiği delikler ve tamponun içinde kalan havalandırma kapakları oluyor.Lamba ayaklarına silikon sürüp tekrar taktım yerine.Ama suyun kesilip kesilmediğini bilmiyorum alttaki tapalar açık olduğu için.

teşekkürler bilgi için:... yarın ilk işim o delikleri açmak olacak.. bakalım işe yarayacakmı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15.01.2018 - 17:10 tarihinde, Mehmet Çallı yazdı:

bugün küçük tapayı çıkardım. dediğiniz gibi içinden bol miktarda su aktı . içindeki elyafta su içindeydi. bundan sonra yapmam gereken sizce arka lamba ayaklarımıdır?? araç içindeki nemin kendi halinde kurumasını beklemelimiyim yoksa herhangi bir işlem yaptımam gereklimi acaba? çünkü taban halısının altındaki keçe ıslak hala. oto kuaförlerindeki ısı ile kurutan makinalar işe yararmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Ömer Kaan Mete yazdı:

bugün küçük tapayı çıkardım. dediğiniz gibi içinden bol miktarda su aktı . içindeki elyafta su içindeydi. bundan sonra yapmam gereken sizce arka lamba ayaklarımıdır?? araç içindeki nemin kendi halinde kurumasını beklemelimiyim yoksa herhangi bir işlem yaptımam gereklimi acaba? çünkü taban halısının altındaki keçe ıslak hala. oto kuaförlerindeki ısı ile kurutan makinalar işe yararmı?

Aynen problemli bölüm orası.Lambanın ayaklarına silikon sürebilirsiniz.Dediğim gibi tampon içindeki havalandırma kapakları çıkmış yada kırılmış olabilir.Ama bunlar araç arkadan darbe falan almadıysa kolay kolay kırılacak yada yerinden çıkacak şeyler değil.Ama emin olmak isterseniz tamponu söktürüp kontrol ettirebilirsiniz.Sizinde dediğiniz gibi oto kuaförlerinde bulunan kurutma makineleri ile aracınızı iyice kurutturun.O siyah tapaları geri takmazsanız büyük ihtimal aracınıza bir daha su girmez.Ama garanti olsun derseniz bagajdaki sağ ve sol döşemeleri tampon tarafından aralayın.Orada bagaj bölmesine acılan delikler olduğunu göreceksiniz.Bazılarının üzerleri bandlarla kapalı durumda.Bunlarında üzerine silikonu tabaka halinde sürebilirsiniz.Ben o dediğim deliklerin hepsini silikonla kapattım.Lamba ayaklarının bastığı yerleride silikonlayıp lambayı öyle taktım.Alttaki siyah tapalarıda açık bıraktım.Şu anda problemim çözüldü.Ama o tapaları geri takmayada korkuyorum açıkcası.Yine o hazneye su dolup arabaya girerse diye.O yüzden açık bıraktım.O şekilde kullanıyorum.Umarım o elyaflar koku yapmaz daha sonra.Ama şöylede bir durum var,o tapaları takarsanız o elyafların kuruma imkanı yok.Böyleyken en azından yağmurlu havada arabanın altından sıçrayan suyla biraz ıslanır.Sonra geri kurur.Amma uzun yazdım :blink:  Yani karar size kalmış.O tapayı takmazsanız aracınız büyük ihtimalle bir daha su almayacaktır.

Mehmet Çallı tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaslar 2012 Model Aracimin Bagajin Sag Tarafindan su aliyor stepne falan su oluyor Sorun Nedir Yardimci Olacak Varmidir Arac serviste hala haber gelmedi basina gelen varmidir ?

IMG_1233.JPG

Emre Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Emre Taş yazdı:

Arkadaslar

Konunuz buraya taşındı. 

Lüften forum kurallarını gözden geçirerek uygun yerde ve uygun başlık altında konu açınız, eğer mevcut konu varsa -gördüğünüz gibi- oradan devam ediniz. Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Aynen problemli bölüm orası.Lambanın ayaklarına silikon sürebilirsiniz.Dediğim gibi tampon içindeki havalandırma kapakları çıkmış yada kırılmış olabilir.Ama bunlar araç arkadan darbe falan almadıysa kolay kolay kırılacak yada yerinden çıkacak şeyler değil.Ama emin olmak isterseniz tamponu söktürüp kontrol ettirebilirsiniz.Sizinde dediğiniz gibi oto kuaförlerinde bulunan kurutma makineleri ile aracınızı iyice kurutturun.O siyah tapaları geri takmazsanız büyük ihtimal aracınıza bir daha su girmez.Ama garanti olsun derseniz bagajdaki sağ ve sol döşemeleri tampon tarafından aralayın.Orada bagaj bölmesine acılan delikler olduğunu göreceksiniz.Bazılarının üzerleri bandlarla kapalı durumda.Bunlarında üzerine silikonu tabaka halinde sürebilirsiniz.Ben o dediğim deliklerin hepsini silikonla kapattım.Lamba ayaklarının bastığı yerleride silikonlayıp lambayı öyle taktım.Alttaki siyah tapalarıda açık bıraktım.Şu anda problemim çözüldü.Ama o tapaları geri takmayada korkuyorum açıkcası.Yine o hazneye su dolup arabaya girerse diye.O yüzden açık bıraktım.O şekilde kullanıyorum.Umarım o elyaflar koku yapmaz daha sonra.Ama şöylede bir durum var,o tapaları takarsanız o elyafların kuruma imkanı yok.Böyleyken en azından yağmurlu havada arabanın altından sıçrayan suyla biraz ıslanır.Sonra geri kurur.Amma uzun yazdım :blink:  Yani karar size kalmış.O tapayı takmazsanız aracınız büyük ihtimalle bir daha su almayacaktır.

çok teşekkür ederim... bugün yoğum yağış görünüyor adanada... akşam arabanın altına (tam tapayı çıkardığım yere) derin bir kap koyacam. sabah bakarım artık.. eğer dolu ise bagajım istila altında :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.