Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sürekli Yanan A/C Işığı

Gokhan Erten

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0
10.01.2018 - 17:58 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Aracın iklimlendirme sisteminin iki bileşeni var: 

1. Klima - Soğutma ve nem alma özelliği vardır ve klima kompresörü, kondenseri ve evaporatör üzerinden çalışır. 

2. Kalorifer - Motor soğutma suyunun kokpite yakın ayrı bir radyatörden dolaştırılması ile fan buradaki sıcaklığı içeri üfler.

İklimlendirme,

- klima devrede iken arzulanan ısı dış ortam ısısının altında ise kaloriferle ısıtma ve klima ile nem alma şeklinde,

- ısı dış ortam ısısının üstünde ise kalorifer sistemi kapalı kalarak klima ile soğutma şeklinde gerçekleşir.

Diğer bir deyişle klimayı açmanız kışın iç mekanı soğutmaz sadece nemi azaltır, bu da buğulanmayı keser, bu nedenle sadece cama üfleme konumunda klima otomatik devreye girer.

Bu konum dışında klimanın otomatik devreye girmesi sensör/solenoidlerde bir kısa devre ile oluşuyor olabilir. 

Arkadaşlar bir kaç yabancı siteden daha okudum Cem Beyin dediği gibi nem alıyormuş bu maksatla otomatik devreye giriyor.A-C sıcak hava kesinlikle vermiyor böyle bir özellik maalesef yokmuş olsada bu segmentte zor diyorlar.Asıl saçmalık klima yönü panel veya ayak kısmına dahil olsa devreye girmesi.

Gokhan Erten tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tam kırmızıya çevirmiyorum, fanı 1de açıyorum, ön cama veriyorum havayı, hem buğu olmuyo hem içerisi ısınıyor.

İşe giderken 13 km bu şekil hep.

Arada kendiliğinden açılıyo klima kapatıyorum.

Sıcaktayken neden açar bi mantığını bulamadım.

Nem alıyo desek e zaten buğu yok camda

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende havalandırmayı açık bırakarak aracı stop ettiğimde tekrar çalıştırırken (örneğin ertesi gün) arada sırada 24 derecede bıraktığım 22 ye düşüp A/C açık başlıyor. 10 kere oluyorsa bu olay 1 kere başıma geliyor. Fazla ırgalamadım vardır bir saçmalığı yine :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sadece Ford'da değil kullandığım farklı marka araçlarda da durum aynı.

İç sıcaklığı en sıcak değere getirseniz bile hava yönlendirmesini cama verdiğinizde A/C ışığı kapalıysa bile tekrar otomatik yanıyor ve klima kompresörü devreye giriyor. Maksadı belli ön cama üflerken iç mekandaki nemi azaltarak camların buğulanmasının önüne geçiliyor.

Benim merak ettiğim ise şu;

Sıcaklık ayarı maksimumda, ve hava sirkülasyon modu "dışarıdan içeriye" iken;

Ön cama üflenen hava hangi yollardan geçerek ısınıp geliyor?..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.