Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sürekli Yanan A/C Işığı

Gokhan Erten

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Merhabalar,

Aynısı arada bir benimde başıma geliyor.Klima sıcaklık düğmesi kırmızı bölgede, hava üfleme ayaklara verilmiş durumda. Aracı çalıştırıyorum 2 3 dk sonra fanı 2 konumuna alıyorum. Aradan biraz zaman geçip gözüm klimaya iliştiğinde bir bakıyorum A/C ışığı yanmış  :pist: Aklıma şöyle bir ihtimal geliyor. Motor henüz yeterli seviyede isinmadigi ve iç ortam sıcaklığını istediğimiz seviyeye yükseltemeyecegini anlayıp klimayı mı devreye sokuyor? Ama bir yandan da klima bildiğim kadarıyla yalnızca soğutma işlemi yapıyor. Kafamda deli sorular :wacko:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Havalandırma cama doğru değil ayak ve önpanelden..anlamadığım klima sadece soğutmuyormu? yani ben sıcak ayarda çalıştırdıgımda motor soğukken sıcak havamı veriyor?? 

--2 dakika sonra eklendi--
3 saat önce, Süleyman Ünal yazdı:

AC açıkken klima ortam sıcaklığına göre verdigi ısıyı ayarlıyor. Isınan hava yükseldiği için size soğuk üflüyormus gibi gelebilir.

Motor soğuk a/c devredeyken sıcak hava üflermi??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Gokhan Erten yazdı:

Motor soğuk a/c devredeyken sıcak hava üflermi??

Motor soğuk iken tabii ki hemen sıcak hava gelmez.İbrenin 1-2 diş oynaması lazım.Ayrıca A/C açık olduğunda tabii ki sıcak hava verir.A/C sadece soğutma işi yapmaz,ısıtma işlemi de yapar.Ama ısıtma için A/C nin açık olmasına gerek yok.Boşuna yakıt sarfiyatı.Sadece daha hızlı buğu çözmesi için açıp daha sonra kapatılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Neden A/C açıkken buğu çözülüyor? A/C kapalı sıcak hava üflerken buğu yapıyor da A/C açık sıcak hava üflerken çözüyor?

Hiç düşünmedim.Acaba filtreden geçtiği için olabilir mi?Cevap değil tahmin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, suat coşkun yazdı:

Hiç düşünmedim.Acaba filtreden geçtiği için olabilir mi?Cevap değil tahmin..

İki türlü de (hem sıcak hem soğuk) polenden geçiyor diye biliyorum. a/c klima kompresörünü mü devreye sokuyordu neydi. Orada bir iş var bence. Neyse bilen biri gelir nasılsa :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracın iklimlendirme sisteminin iki bileşeni var: 

1. Klima - Soğutma ve nem alma özelliği vardır ve klima kompresörü, kondenseri ve evaporatör üzerinden çalışır. 

2. Kalorifer - Motor soğutma suyunun kokpite yakın ayrı bir radyatörden dolaştırılması ile fan buradaki sıcaklığı içeri üfler.

İklimlendirme,

- klima devrede iken arzulanan ısı dış ortam ısısının altında ise kaloriferle ısıtma ve klima ile nem alma şeklinde,

- ısı dış ortam ısısının üstünde ise kalorifer sistemi kapalı kalarak klima ile soğutma şeklinde gerçekleşir.

Diğer bir deyişle klimayı açmanız kışın iç mekanı soğutmaz sadece nemi azaltır, bu da buğulanmayı keser, bu nedenle sadece cama üfleme konumunda klima otomatik devreye girer.

Bu konum dışında klimanın otomatik devreye girmesi sensör/solenoidlerde bir kısa devre ile oluşuyor olabilir. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 hours ago, Gokhan Erten said:

Merhaba Aracın klima sıcaklık ayarı soğuk sıcak yada tam ortada olsa dahil fanı açtığımda a/c yani klima aktif hale geliyor.?

a/c devredeyken ısı ayarı sıcakda ise klima soğutmayamı çalışıyor anlamış değilim?

Kırmızı ile işaretlediğim 4 düğmeden herhangi birine basmadığınız sürece ve sesli komutla bu işlevlerden birini istemediğiniz sürece klima çalışmaz. Kendiliğindense hiç çalışmaz. Çalışıyorsa bir problem vardır.

s-l1600.thumb.jpg.d054fcab39471d87c7a31d337a571591.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İşin teorisi için ben de bir kaç şey söyleyeyim.

1. Soğuk havanın nem taşıma kapasitesi daha düşüktür. Dolayısıyla havayı soğutursanız içindeki nemin bir kısmını bırakır (su olarak havadan ayrılır). klima çalıştığından arabadan su akması bu nedenledir.

2. Aynı havayı tekrar ısıttığınızda, dışarıya açık olmadığı sürece kuru kalmaya devam eder.

3. Bu havayı cama üflediğinizde, 1.maddede anlatılan işlem sırasında nemi düşürüldüğü için, cama vurduğunda yoğuşma yapacak miktarda nemi olmadığı için camı buğulandırmaz. Eğer nemi alınmamış olsaydı, soğuk cama çarptığında soğuyacak ve içindeki nemi bırakıp buğu yapabilecekti.

Murat Kav. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Kırmızı ile işaretlediğim 4 düğmeden herhangi birine basmadığınız sürece ve sesli komutla bu işlevlerden birini istemediğiniz sürece klima çalışmaz. Kendiliğindense hiç çalışmaz. Çalışıyorsa bir problem vardır.

s-l1600.thumb.jpg.d054fcab39471d87c7a31d337a571591.jpg

araba trend ama :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.