Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3, 1.6 Tdci, Egzoz Dumanı(Rolanti)

Misafir

Soru

Sabah saat 9 da hava 2 derece gösteriyordu..Her rolanti de keskin, zehirvari bir gaz kokusu çıkıyor egzozdan.. Sanki fazla duman çıkıyor gibi..rolanti de 1.2-.1.3lt yakıttan, 0.8 lt, 0.6 ya düştü..yine benzer duman geliyor..sonraları kesiliyor ama..Araçtan inince baktım yoktu..Bir ara tanıdık arkadan geliyordu, kara duman var biraz demişti..Muşta hava hep eksilerde olunca, çalıştığına dua et, soğuktan ondan vs demişlerdi..yanımda pejo 301 çalıştı gitti, duman yok..sabah yolda özellikle baktım suzuki vitara, suzuki swift onlarda benzer gördüm..fiesta da gördüm..başka araçlarda görmedim..bu normal mi arkadaşlar ?

video: 

Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Siyah duman genelde gaza biraz fazla dokununca gelebiliyor. Sabahki durum ise bana çok garip gelmedi, birebir sürekli tecrübe etmediğim için kesin konuşamıyorum, açıkcası arabayı çalıştırınca (tdci focus) inip egzoza da bakmadım hiç :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bende de aynı sorun vardı çok kötü bir koku ve beyaz duman ilk çalıştırmada yakıt tüketimi 1.3 lerde başlıyordu 0.9a anca düşüyordu ama bende + olarak 1900-2000 devirde sabit giderken tekleme oluyordu gaza biraz yüklenince gaz yemeyip tekleme daha da şiddetli oluyordu enjektörlerimi temizlettim hiçbir sıkıntım kalmadı çekişimde de düzelme oldu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19 dakika önce, ANIL Ö. yazdı:

Motor biraz ısındığı zaman dumanın kesilmesi gerek.Soğuk havalarda yapması normal.Soğuk havalarda bizimde ağzımızdan buhar çıkar onun gibi düşünün :) 

ısındığı zaman neden kesiliyor peki? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracın egzoz sisteminde yoğunlaşmış su olur, kanallardaki su ısınır ve arabadan ayrıldığında yoğunlaşır. Yol yapınca, motor ve egzoz sistemi yüksek sıcaklığa ulaşır ve kanallar da sudan arınmış olur bu sebeple beyaz duman da kalmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Rolantide iken devirde düzensizlik var mı dalgalanma vs. soğukta kalınca biraz beyaz duman çıkar ancak koku olayına takıldım çünkü dediğim gibi benim aracımda da vardı böyle bir olay bagajdan bir şey almam gerekiyordu alıp çıkana kadar zehirleniyordum neredeyse 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Berat Öztürk yazdı:

Rolantide iken devirde düzensizlik var mı dalgalanma vs. soğukta kalınca biraz beyaz duman çıkar ancak koku olayına takıldım çünkü dediğim gibi benim aracımda da vardı böyle bir olay bagajdan bir şey almam gerekiyordu alıp çıkana kadar zehirleniyordum neredeyse 

aynen o ilk 10 dk zehirleyecek neredeyse..bakım vs tam..ne olabilir acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
08.01.2018 - 12:01 tarihinde, Halit AYDIN yazdı:

aynen o ilk 10 dk zehirleyecek neredeyse..bakım vs tam..ne olabilir acaba?

ilk çalıştırmada devirde dalgalanma oluyorsa enjektörlerden olabilir ben enjektörümü temizlettikten sonra kesildi duman ve koku

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben de temizlettim ama koku sabah bende de var. Yakıt tüketimi 5.5 lt. Devir dalgalanması araç çalıştıktan sonra yaklaşık 20 sn kadar 1 milimetre yukarı aşağı devir göstergesi oynuyor. Sonra sabitleniyor. Sizin araçlarda ilk çalıştırmada da hiç devir göstergesi oynamıyor mu 15 sn falan da olsa?Benin yaşadığım yerde sabahları genelde - 2 derece. Afyonkarahisar... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kokunun sebeplerinden birisi de dizel partikül filtresidir. Filtrede biriken kurumun yakılması için motor egzoz gazına yakıt karışımı veriyor. Eğer araç sürekli kısa mesafe yapıyorsa sebebi bu olabilir. Başlangıçtaki yüksek yakıta ise soğuk hava bi de üzerine tıkalı partikül filtresinin sebep olma ihtimali var. Aracınız 115 beygir olan modelse dediklerim ihtimal dahilindedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bir saat önce, Onur Solmaz yazdı:

Kokunun sebeplerinden birisi de dizel partikül filtresidir. Filtrede biriken kurumun yakılması için motor egzoz gazına yakıt karışımı veriyor. Eğer araç sürekli kısa mesafe yapıyorsa sebebi bu olabilir. Başlangıçtaki yüksek yakıta ise soğuk hava bi de üzerine tıkalı partikül filtresinin sebep olma ihtimali var. Aracınız 115 beygir olan modelse dediklerim ihtimal dahilindedir.

focus 3 manuel, 1.6 115 hp..bakım yeni yapıldı..filtreler temiz..buna çok takılmıyorum..genel sorum olacak..1'den 2 ye vites atınca sanki araç 0'a düşmüşte hız olarak yeniden kendini topluyor hissi oluyor mu? sadece 2 ye atınca oluyor..3ten düşünce sorun yok..1 den atınca araç kaldığı yerden değilde en başa dönüyor..dipten atağa geçiyor..bir boşluk oluyor..bunu başkaları da farketti..benzer durum var mı sizlerde?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Halit AYDIN yazdı:

focus 3 manuel, 1.6 115 hp..bakım yeni yapıldı..filtreler temiz..

Hemen hemen her turbo dizel motorlarda dediğiniz turbo ölü noktası olur. Devir aralığını 1200 devir üstünde tutarsanız focus 3 için doğru bir aralık olacaktır. Hatta daha alt devirlerde silkeleme yaşayanlar da oldu, servis tarafından normal kabul edilen şeyler bunlar. Bunun yanında dizel partikül filtresi bakımı yapılan yada bakımda değiştirilen bir filtre değil kendi kendini temizleme mekanizması olan bir sistem, bu temizlik için uzun yol yapmanız gerekmekte. Hatta soğuk iklim koşullarında uzun yol yapılmasına rağmen sıkıntılar yaşatan bir sistem. Bu konuyu ihmal etmemenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.