Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2017 Binek Perakende Satışları Analizi

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

ODD 2017 yılına ait rakamları yayınladı.

Benim için ilginç olan binek model satışlarını değerlendirmeye çalışacağım.

Değerlendirmeyi segment, marka/model bazında ve 2016 ile karşılaştırmalı yapacağım.

Vakit alabilir. Bu nedenle ilk mesaj zaman zaman güncelllenebilir.

Önce segmentlere göre genel görüntüye bakalım:

image.png

Buna göre binek pazarı 2017 yılında bir önceki yıla göre %4.5 oranında gerilemiş. Bu da ekonomik durum düşünülürse şaşırtıcı değil, hatta az bile denilebilir.

Segmentlere göre bakılırsa her zamanki gibi C ve kısmen de B segmentlerinde ağırlık. 

Yıla göre bakılırsa da sadece C ve E segmentleri satış rakamlarını koruyabilmiş, diğerlerinde ortalama %10 düşüş var. 

Karoseri formatına göre bakarsak da sedanlar yine pazar lideri, bunu H/B ve SUV'lar izliyor. 2016 yılına göre farklara bakarsak SUV ve S/W satışları artmış, bu S/W'larda hatırı sayılır düzeyde, SUV'larda ise algımıza göre düşük kalmış bir sayılabilir. Bu iki kategoride artışın sürmesini beklemek yanlış olmaz. Sedanlar yıl bazında yerini korurken H/B, MPV, CDV ve spor modellerde belirgin düşüş var.

Minikler A2 segmentinde temsil ediliyorlar.

image.png

Ülke zengin olduğunda bu segmente ilgi çok düşük. Pazar lideri Hyundai i10, Fiat 500 ve Kia Picanto onu izliyor. İkisinde de geçen yıla göre belirgin kayıp var, Fiat fiyattan kaybediyor, Picanto da model değiştirecek bildiğim kadarı ile. Opel Adam az ama istikrarlı :) 

Neyse çok incelemeye değecek bir segment değil.

Küçüklerde durum ne bakalım. Önce ufak sedanlar, yani B1 segmenti:

image.png

Yaşlı Symbol hala sedanlarda pazar lideri. 301 yakın takipte ve geçen seneye göre pzar payını oldukça arttırmış. İkiz kardeşi C-Elize ve Rapid aynı başarıyı gösterememişler, Özellikle Skoda'nın düşüşü sert. 

image.png

Küçük H/B'lerde rekabet yoğun. Model değişiminin de etkilemesi ile Polo geçen seneki liderliğini Clio'ya kaptırmış görünüyor. Üstelik Clio segmentte artış gösteren az sayıda modelden biri olarak ciddi başarılı görünüyor ve buradaki rakamlara ayrı değerlendirmediğim B3 S/W segmentindeki 5000'in üstündeki satışı da ekleyince fark daha belirginleşiyor.

Sandero Dacia'nın "az paraya çok araba" felsefesinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Ibiza ve Fiesta da model değişimine kurban gitmiş görünüyorlar. Ancak Fiesta'daki düşüş daha dramatik. C3'teki zıplama da ilgi çekici. 

image.png

Binek niyetine kullanılan küçük ticarilerde de pazarda küçülme olsa da sıralamada değişiklik yok. Courier ciddi ilgi görüyor, haklı olarak...

image.png

Küçük SUV'larda da kavga var. Geçen senenin lideri Mokka yerini Vitara'ya kaptırmış, belli ki rekabetçi fiyat politikası işe yaramış. Captur ikinciliğini korurken segmentte genel bir küçülmeden bahsetmek mümkün. 

Gelelim alt orta sınıfa ya da meşhur C segmentine. 

image.png

Sedanlarda ezici bir Fiat/Renault hakimiyeti var. gerek Egea, gerekse Megane satışlarını geçen yıla göre belirgin arttırmışlar. Corolla geçen seneki ikinciliğini Megane'a kaptırmış. Filoların etkisi hissediliyor. Focus sedanda makul bir artışla yerini korumuş, model değişimi arefesi için fena sayılmaz. Civic de güzel bir atak yapmış. Skoda'da yine şaşırtıcı bir düşüş var. Bu sınıfın tek premium üyesi ise pazar payı daralsa da Audi A3.

image.png

H/B'lerde lider değişmedi, VAG grubu Golf ve Leon ile gayet güzel temsil ediliyor. Astra model değişimine rağmen biraz cansız kalmış. Premiumlarda yine A3 segmentin lideri. Civic başta olmak üzere birkaç modelde artış gözlenirken bu segmentte genelde bir daralma var. H/B Focus nadir görülen bir araba olma özelliğini koruyor.

Bu segmentte S/W (C3) satışlarında anlamlı bir satış olmadığından değerlendirmeye almadım, Egea bile 1000 adete ulaşmamış. 

MPV'lerde (C4) ise Dacia Lodgy bir önceki seneye göre bir azalma olsa bile yıllık 4000 adedi geçerek kullanışlılığını kanıtlamış görünüyor. 

image.png

Belirgin artışın dikkat çektiği bir segmet C7, ya da alt-orta sınıf SUV'lar. Yakıt tüketimi ile ürküten Tucson, alternatifler artınca biraz gözden düşen Kadjar ve eskimeye yüz tutmuş Sportage piyasanın kaybedenleri. Premiumlarda da Q2 marka abisini silip süpürmüş. 3008 dikkat çekiyor ve Peugeot'nun yeni SUV'ları ile ciddi bir başarı yakaladığını gösteriyor. Kuga da dizel otomatik dopingi ve göreceli avantajlı fiyatı ile güzel bir yükseliş yakalamış. Honda'nın futuristik C-HR'si de ilgi çekmiş görünüyor, elbise iyi sattırıyor belli ki. Eknomik düşünenler Duster'a yönelmişler ve pazar liderliğine ortak etmişler, ancak liderlik gene sıkıcı bir şekilde Qashqai'de.  

Orta üst sınıfta sedan hakimiyeti var ve Passat yıllardır bu segmentte ezici bir üstünlüğe sahip. Superb ile birlikte pay kaybetmeyen hatta azıcık arttıran yegane modeller. Elbette bunda 1.6 dizel motorla birlikte sunulan DSG şanzımanın rolü büyük. Superb zaten iç mekan genişliği ile rakipsiz. C serisi de daralmaya rağmen hala iyi satış rakamlarına ulaşarak rakipleri A4 ve BMW 3 serisine fark atıyor.

image.png

Bu segmentteki SUV'larda da VW başarılı, model değişimine rağmen iyi bir satış profili var. Sınıfın yeni üyesi Kodiaq ise göreceli hızşı bir başlangıç yapmış durumda, daha da yükseklere tırmanacağına kuşku yok. 

image.png

Spor modellerde ise Audi A5'in gönüllere taht kurduğu açık, bizim Yaman'ın almasından da belli zaten. Bana göre sürüş dinamikleri asla bir BMW etmese bile kaliteli malzeme ve işçilik ile sınıfından zengin görünüyor ve gösteriyor. Arteon'un çıkması ile geçen yılın lideri Passat CC tarih oluyor ama Arteon aynı ilgiyi görmüyor bence. Yeri biraz alakasız olsa da Mustang'de iki yıldır ayda yaklaşık 3 adetlik satışı ile oldukça istikrarlı. :)

image.png

Üst sınıf BMW, Mercedes ve Audi'nin çarpışma alanı, son iki yıldır da segmentteki sıralama aynen böyle. Audi pek ayak uyduramıyor. Volvo S90 toplamda mütevazi rakamlarda kalsa da geçen yıla göre çarpıcı bir artış gözlemleniyor.

image.png

Üst segment SUV'larda da Mercedes hem SUV hem Coupe olarak GLC modeli ile ilgi çekmiş. Geçen yıla göre belirgin artmış satışları. Başka da kayda değer bir durum bence yok. 

image.png

Lüks sınıf imren dur sedanlar, burada sıralama yıllardır değişmedi. Bir alt sınıfta BMW'yi tercih eden müşteriler iş gerçekten lükse gelince Mercedes S sınıfından vazgeçmiyor. 

image.png

Lüks SUV'lar da gösteriş alanı. X5 lider gidiyor iki yıldır, Volvo XC90 da peşini bırakmıyor ve Range Rover, Q7, Grand Cherokee gibi ciddi rakipleri de geride bırakıyor. Kısa bir övgü de Velar'a, nefes kesen tasarımı ile ülkemize gelir gelmez hatırı sayılır bir satış başarısı yakaladı. 

image.png

Piyasada bir yıl böyle geçti işte...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada beni en çok üzen Fiesta oldu. Bu motorlar ve şanzımanlarla yazık ettiler bu arabaya. Eskiden her kategoride sınıf lideriydi. Şimdi %51 ile sınıfında satışı en çok düşen araba birinciliğini kapmış. Fiesta'ya bunu reva görenlere çok kızıyorum. Rakiplerin güçlü dizel otomatikleri varken, benzinli turbo motorları daha verimli, şanzımanları daha hızlı ve ekonomikken eski versiyondan daha yavaş ve daha çok yakan araçlar üretip satış beklemek akıl tutulması bana göre.

Geçen ay yine konuşmuştuk. Tarsus'ta Fiesta hala göremedim. Yerini sessiz ve derinden ilerleyen ve yavaş yavaş buraların pazar payını süpürecek gibi görünen İbiza'ya bırakmış. Her geçen gün trafikte karşılaştığım İbiza sayısı artıyor. 

Serkan Z. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen yıl tahmin ettiğimden fazla satış olmuş,halbuki etrafımda sıfır araç alan çok az,alanlarda ÖTV'siz engelli araçları,bu rakamlara nasıl ulaşıldığı ilginç

Yinede bu yıl daha da düşecektir

200 bin liraya günümüz teknolojisinin çok azını sunabilen passatçı arkadaşları anlamak üzerine kitaplar yazılabilir

Not:Anlatım bozukluklarımın bazıları olayları anlayamadığım içindir

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

37 dakika önce, Burhan Bakar yazdı:

Geçen yıl tahmin ettiğimden fazla satış olmuş,halbuki etrafımda sıfır araç alan çok az,alanlarda ÖTV'siz engelli araçları,bu rakamlara nasıl ulaşıldığı ilginç

Yinede bu yıl daha da düşecektir

200 bin liraya günümüz teknolojisinin çok azını sunabilen passatçı arkadaşları anlamak üzerine kitaplar yazılabilir

Not:Anlatım bozukluklarımın bazıları olayları anlayamadığım içindir

Filo satışlar en büyük etken.

Firmalar, kaç tane filo kaçtane perakende sattığından ziyade totalde nekadar sattığı ile ilgililer.

--0 dakika sonra eklendi--
1 saat önce, Serkan Z. yazdı:

Fiesta hala göremedim. 

2018 de çoğalacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 dakika önce, Serkan Z. yazdı:
--0 dakika sonra eklendi--

Benim hiç ümidim yok Zafer. Bu haliyle almak da mantıklı değil zaten. 

Yurdumuzda otomobil alım mantığı biraz değişik olduğundandır.

2018de çoğalacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiesta'nın motoru şusu busu felaket olsa Avrupalı yer mi, bkz hala lider. :) Türkiye fiyata bakar başka bi'şeye değil. Ben bugün dizel manuel araba olacaksam B sınıfında Fiesta'dan başka arabaya bakmam misal. Otomatik olarak da yakıta ağlanmayacaksa sorunsuz binmek için alınır, bazı şeyleri değerlendirirken her kefeyi doldurmak lazım salt iyi yanlara bakarsak yanılırız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnan söz konusu Fiesta olunca fiyat umrumda değil ama gaza basınca da gitsin istiyor insan. Şu an bizim 2016 Fiesta 1,6 pws ile 10.5 saniye 0-100'e sahip. Yeni 1,0 sanırım 12, 2 idi. 1, 5 saniyeden daha fazla yavaşlayıp yarım litre de daha fazla yakmak... Avrupa'da lider olabilir çünkü orada tercih eden müşteri profili bunları önemseyen kitle değil. Ev hanımları veya ilk arabasını alan öğrenci hanımlar. Bizde durum çok farklı. Ben bizim kıza borcunu bitirip yeni kasa alalım sana dediğimde ilk önce motorunu şanzımanını sordu. Aklı erdiğinden beri Fiesta aşığı ama bu kombinasyonlarla o bile Polo'ya bakar oldu. :P

Serkan Z. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25 dakika önce, Serkan Z. yazdı:

İnan söz konusu Fiesta olunca fiyat umrumda değil ama gaza basınca da gitsin istiyor insan. Şu an bizim 2016 Fiesta 1,6 pws ile 10.5 saniye 0-100'e sahip. Yeni 1,0 sanırım 12, 2 idi. 1, 5 saniyeden daha fazla yavaşlayıp yarım litre de daha fazla yakmak... Avrupa'da lider olabilir çünkü orada tercih eden müşteri profili bunları önemseyen kitle değil. Ev hanımları veya ilk arabasını alan öğrenci hanımlar. Bizde durum çok farklı. Ben bizim kıza borcunu bitirip yeni kasa alalım sana dediğimde ilk önce motorunu şanzımanını sordu. Aklı erdiğinden beri Fiesta aşığı ama bu kombinasyonlarla o bile Polo'ya bakar oldu. :P

Abicim bu iş kolay sen yeterki her gün yaşanılan bu 0-100 deneyimini arttırmak iste :D Bir yazılıma bakar nasıl olsa şanzıman da dağılmaz.

Ayrıca 1.6 pws'ye göre çok yakmıyor, eski 1.0 pws'ye göre daha fazla VE unutmamak lazım araba daha ağır.

https://anasayfa.focusclubtr.com/2017-ford-fiesta-teknik-detaylar-mk6-ile-karsilastirmali/ 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Abicim bu iş kolay sen yeterki her gün yaşanılan bu 0-100 deneyimini arttırmak iste :D Bir yazılıma bakar nasıl olsa şanzıman da dağılmaz.

:PYa tabii ki de her dakika 0-100 yapmıyoruz ama insanın aklının bir köşesinde sürekli duruyor o rakamlar. Yoksa traktöre Fiesta yazıp satsalar önce ben alırım. Daha önce de söyledim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Zafer Akbs yazdı:

Serkan abi 2018 ilk çeyrekde yeni fiesta ile, son çeyrekde mk4 focus ile evi şenlendir :) 

İnşallah Zafer. Yaklaştın. :)

Plan şu yönde:

Fiesta'yı satıp, MK4 Focus'a geçip bizdeki Focus'u kıza vermek niyetindeyiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.