Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

Uğur Şaran

Soru

Merhaba arkadaşlar ,

Sizlere bir sorum olacak .

Ford focus 2011 model aracım var yaklaşık olarak 5 aydır neredeyse 5 sefer fotoğrafını yüklediğim yerden turbo hortumu ya patlıyor yada turbodan kendiliğinden çıkıyor gevsiyerek. .

Şimdi size sorum bu ;

1. Bu durum normal bir durum mu yoksa. Benim turbo hortumlarinda acaba bir tıkanıklık mi var hava akışında zorluk oldukça patlatıyor yada çıkıyor .

2. Turbo ya fazla mı yukleniyorim ki böyle sorun yaşıyorum.

3. Turbo ya fazla yüklenme ihtimalini varmı ? 

1514820612930.png

1514820577724.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
01.01.2018 - 18:41 tarihinde, Uğur Şaran yazdı:

Merhaba arkadaşlar ,

Sizlere bir sorum olacak .

Ford focus 2011 model aracım var yaklaşık olarak 5 aydır neredeyse 5 sefer fotoğrafını yüklediğim yerden turbo hortumu ya patlıyor yada turbodan kendiliğinden çıkıyor gevsiyerek. .

Şimdi size sorum bu ;

1. Bu durum normal bir durum mu yoksa. Benim turbo hortumlarinda acaba bir tıkanıklık mi var hava akışında zorluk oldukça patlatıyor yada çıkıyor .

2. Turbo ya fazla mı yukleniyorim ki böyle sorun yaşıyorum.

3. Turbo ya fazla yüklenme ihtimalini varmı ? 

1514820612930.png

1514820577724.png

Bu hava filtresi hortumudur. Patlama sebebi kalkışlarda arabaya tam gaz vermenizdir. Sürekli seri kalkışlar yapıyorsanız olur. Bir başka sebebi de kelepçelerimin düzgün sıkılmamasıdır. Çünkü kelepçeler adam gibi sıkılmazsa hortum yerinden oynar, basınç aldıkça da yarılır. Bu hortumun serviste değişme maliyeti 1.000 tl falan. Nasıl 5 ayda 5 kere patlattınız, inanılmaz bence. Bende patlattım ama bu kadar değil. Kalkışlarda fazla tam gaz yapmayın, zannetmem fazla olsun. Bir de motor kulaklarına baktırın aracın, tahminim biraz fazla sallanıyordur motor sizin. Özellikle de şanzıman kulağını. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
27.05.2018 - 19:23 tarihinde, Salih Ayan yazdı:

Aracim 2011 titanuim. Ikinci defa basima geldi. Aracim turbo basinc borusunu patlatiyor. Bilgisi olan yardimci olabilirmi. Neden acaba? Teşekkürler. 

Salih bey ayni problem bendede var 3 defadir patliyor acaba sorunun nereden geldigini bulabildiniz mi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu sene ki karadeniz gezisi sırasında Artvin tarafında iken patladı ama bu hortum mu bilmiyorum. Artvin serviste ki ustabaşı intercoolera giden boru dedi. İşin garibi parça Artvin-Rize-Trabzon-Samsun servislerinin hiç birinde yok. Artvin sanayide bulduk ve değiştirdik. Servis fiyatı 550 TL dışarı 130 TL 

2039876660_WhatsAppImage2018-08-28at16_20_54.thumb.jpeg.a9d5d96fad98dab5da1ea6b8f35cd65c.jpeg

2 gün sonra Amasya'ya dönüş yolunda Ordu da tekrar çekiş düştü bu defa bilgisayar ile hata sorguladım "EGR vanası kapalı konumda takılı kalması" ve bir kaç arıza daha vardı. Ustamı aradım samsunda birine yönlendirdi, gittim hatayı sildi teste çıktık tekrar vermedi hatayı değişmeye gerek yok dedi. Onun haricinde turbo selenoidi arızalıymış onu değiştirdi ve performans olarak çok farketti. DPF nin de vidaları kırık olduğu için zırıltı yapıyor kronik bunlarda dedi onları da halletti epey uğraştılar o akşam. Şuan bir sorun yok çok şükür. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Eren K. yazdı:

Bu sene ki karadeniz gezisi sırasında Artvin tarafında iken patladı ama bu hortum mu bilmiyorum. Artvin serviste ki ustabaşı intercoolera giden boru dedi. İşin garibi parça Artvin-Rize-Trabzon-Samsun servislerinin hiç birinde yok. Artvin sanayide bulduk ve değiştirdik. Servis fiyatı 550 TL dışarı 130 TL 

2039876660_WhatsAppImage2018-08-28at16_20_54.thumb.jpeg.a9d5d96fad98dab5da1ea6b8f35cd65c.jpeg

2 gün sonra Amasya'ya dönüş yolunda Ordu da tekrar çekiş düştü bu defa bilgisayar ile hata sorguladım "EGR vanası kapalı konumda takılı kalması" ve bir kaç arıza daha vardı. Ustamı aradım samsunda birine yönlendirdi, gittim hatayı sildi teste çıktık tekrar vermedi hatayı değişmeye gerek yok dedi. Onun haricinde turbo selenoidi arızalıymış onu değiştirdi ve performans olarak çok farketti. DPF nin de vidaları kırık olduğu için zırıltı yapıyor kronik bunlarda dedi onları da halletti epey uğraştılar o akşam. Şuan bir sorun yok çok şükür. 

Bazı ustalar bu intercooler borusunun patladığını anlamazlar. Çünkü üstten bakarak anlamaya çalışırlar boruda delik var mı yok mu diye. Eğer arka kısımdaysa patlak ya da yarık, bu intercooler borusundan şüphelenmezler. Bunu anlamanın en iyi yolu, motor alt kapağını söküp öyle bakmaktır. Ya da arabadan gaz verirsiniz, o da boruyu eliyle sıkar, bir basınç hissetmezse patlak olduğuna kanaat getirir. Evet bu boru serviste pahalı. Ama orjinalini de dışarda bulmak zordur. Genelde yerli ya da ithal 30-40 tl. civarı satılır birçok parçacıda. Ama orjinalini almanızı tavsiye ederim her zaman turbo borularında. Uzun yolda, yokuşta patlarsa sıkıntı olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bayağı iyi hortum yapmışlar ? Ama o da zamanla patlar. Buna en iyi çözüm krom borudur. Ne patlar ne de delinir. Ama adamlar para kazanmak için plastik yapmışlar ??

Çağdaş Kolcuoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Bazı ustalar bu intercooler borusunun patladığını anlamazlar. Çünkü üstten bakarak anlamaya çalışırlar boruda delik var mı yok mu diye. Eğer arka kısımdaysa patlak ya da yarık, bu intercooler borusundan şüphelenmezler. Bunu anlamanın en iyi yolu, motor alt kapağını söküp öyle bakmaktır. Ya da arabadan gaz verirsiniz, o da boruyu eliyle sıkar, bir basınç hissetmezse patlak olduğuna kanaat getirir. Evet bu boru serviste pahalı. Ama orjinalini de dışarda bulmak zordur. Genelde yerli ya da ithal 30-40 tl. civarı satılır birçok parçacıda. Ama orjinalini almanızı tavsiye ederim her zaman turbo borularında. Uzun yolda, yokuşta patlarsa sıkıntı olur. 

Evet ben de orjinalden yanayım. Şuan İstanbuldayım haftaya Amasya'ya dönünce zaten bakım zamanı da km den dolayı gelmiş oluyor servise gittiğimde değiştiririm onu da. 

Artvin serviste ki usta direk sıkmadan bakarak anladı. Sanırım şanslıydım iyi ustaya denk geldim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kesinlikle şanslısın. Dedim ya bazı ustalar ne yapsa da anlayamıyor. Bazı arabaların sorunlarını anlamak için, biraz ince düşünmek gerekiyor. Borularda, bağlantı elemanlarında her zaman orjinalden yanayım ??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.