Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

LPG Montaj Ağırlığı Sebebiyle Muayeneden Geçemedim (Fiesta)

Önerilen Mesajlar

Bugün aracimi muayene için tuvturk istasyonuna götürdüm. Lpgyi işletmek amacıyla. Fakat lpg takılı haliyle azami yükü aştığı için muayene olmadı. Aracın boş ağırlığı ruhsatta 1155 kg azami yükü 1495 kg . Uygunluk belgesini temin ettim ordada aynısı. Fakat aracın o kadar ağır olmadığını düşündüğüm için kantara girdim 1120 kg lpgyle birlikte ağırlık geldi. Bu yanlışlık nasıl düzeltilir arkadaşlar lütfen bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı LPG Montaj Ağırlığı Sebebiyle Muayeneden Geçemedim (Fiesta) olarak değiştirdi

Abi lpg + 300 kg yolcu ağırlığı eklenince azami yükü geçiyor ruhsata göre. Fakat kantarda araba lpg takılı olduğu halde 1120 kg geliyor. Ve bu düzeltilemiyor nasıl düzeltilir onu soruyorum

--1 dakika sonra eklendi--

Yani tank değişecek diyip duruyorlar. Ama evraklardaki kilo doğru değil. Azami yük artırılabiliyor mu onu da bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5Kapı 1.4L düz şanzıman için

Minimum boş ağırlık 979 kg, maksimum boş ağırlık 1114 kg. 1495 kg ise izin verilen maksimum yüklü ağırlık.

Minimum ağırlık; sürücüsüz olarak, sıvılar tam dolu olarak, yakıt deposu %90 dolu düzeydeki en hafif ağırlığı temsil ediyor, üretim toleransları ve araçtaki donanım seçeneklerine göre değişebilir. Ford'un araç alırken size sunduğu teknik bilgi referans olur.

En kötüden gidelim; 75x5= 375 kg

1495-(1114+375)= 6 kg kalıyor geriye. İyimser olarak ise 141 kg kalıyor. Ortalama 70 kg diyelim.

Montajlanan kit ağırlığı nedir?

Ford'un senin araban için verdiği değerler üzerinen hesap yapıp sana izin verilen ağırlığa bakmak gerek. Özetle hesaplamalarda hata yoksa tek çözümün tank değişikliği olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

LPG kitinden kaynaklı ağırlık, LPG tadilat projesinde aracın ağırlığına işlenmesi lazım bildiğim kadarıyla. 

Projeyi bir kontrol edin. Yeni ruhsata bu ağırlık eklenmemiştir. Trafik şubeye gidip bir danışın orada çözülür olay. Tekrar ruhsat çıkacak gibi. LPG kitinin ağırlığını falan yeniden hesaplayın lpg tankını da küçültmek gerekebilir.

--9 dakika sonra eklendi--

1155 kg araç ağırlığı + 4 yolcu 300 kg (tüvTürk 75kg alır) + LPG < 1495 olmalı sanki. Bu durumda lpg için 40 kg kalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lpg dolu ağırlığı 1120 demişsin ya, o ağırlığa benzinde dolu olarak bakmak lazım. Benzin deponu da tam doldurduğunda çıkacak ağırlık artı 5 yolcu. 

1120 + 375 + 40 (tahmini benzin ağırlığı) 1535 kg yapar, ki bu da max ağırlığı aşıyor. 

Aracın donanımına göre ağırlık değişeceği için ruhsatta yanlışlık varsa onu düzeltebilirsin. Kurtarır mı bilemiyorum. 

Ayrıca biz bir yolcuyu hep 75 kg hesapladık, onu da 80 kg den hesaplıyor olabilirler ki bu da artı 25 kg yük bindirir. 

En mantıklı seçenek deponu küçültmek. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford ana bayini aradim. Otosandan uygunluk belgesi de geldi. Fakat boş ağirlik olarak uygunluk belgesinde de  1155 kg yaziyor. Yani buna 300 kg daha ekledğimizde bize tank için müsaade edilen 40 kg olmuş oluyor. Tank 40 lt'lik. Tank değişecek tek çare bu diyorlar. Şuan simit tank takili 32 lt'lik ile değişmesi gerekiyormuş ona da 32 lt'lik tankin simit olani yokmuş. Bu sebepten rekorlar yetişmiyor. Toplamda 1000 tl ye maaal oluyor. Trafiğe de gittim ana çikiş belgesi bu olduğu için yapilacak bir şey yok dediler.

Lpg montajini yapanin hatasi dediler muayene istasyonundakiler. Lpg takilirken ruhsati vermiştim kendine ordaki bilgilere göre tank takmasi gerekirken kendi kafasina göre kg hesabindan 40 lt'lik tank atmiş. 2100 liraya montajini yapti küçük tank için de ekstra 700 tl masraf istiyor. Mahkemeye versem kazanirim öyle bir durum

Yakup Çağatay tarafından düzenlendi
SADECE BÜYÜK harf kullanmayınız. Bkz: Kurallar
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.