Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

58 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

Bankayla iletisime gecin, supheli islem formu doldurup ekine bu dokumanlari koyun.

evet bu şekilde geri alınabilir, banka karşı taraftan savunma istiyor, savunacak bişileri olmadığına göre...

not: daha önce hiç eft için dosya açan müşteri görmedim, kredi kartı içinde aynı işlemler geçerlidir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Polis istemiyor herhalde :( Kaç kişi savcıya verdim diyor.

4 saat önce, Murat Kav. yazdı:

Ersoy hastanesinin karşısı. Ama sanki onun karşısı iş merkeziydi. Orada vardır 100 tane ofis.

Polis istese 2 saatte yakalar hepsini..

çok bilgili olmasam da, Kontör dolandırıcıları tecrübemden anladığım ve hatırladığım kadarıyla bu örnekteki olay dolandırıcılık değil. yani adamın size o ürünü sattığına dair bir kanıt yok, siz o parayı adama başka her hangi bir sebepten göndermişte olabilirsiniz. Hatta bu adam ısrarla şirket hesabı kullandığına göre, mesela danışmanlık olarak size fatura bile kesmiş olabilir. Savcılıktan takipsizlik kararı dışında bir şey çıkacağını sanmıyorum. Yani adam suçlu değil ki polis yakalasın. 

--2 dakika sonra eklendi--
1 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

@Yakup Çağatay parayi alabilecegini biliyorsun di mi? Bankayla iletisime gecin, supheli islem formu doldurup ekine bu dokumanlari koyun. 3-5 ayi bulabilir ama para odenir diye umuruyorum.

bu konuda detay öğrenmemiz mümkün mü? (yani bankadakilere sorup bize anlatsan?)

hangi durumlarda geçerli vs gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Ozan Kar yazdı:

Hatta bu adam ısrarla şirket hesabı kullandığına göre, mesela danışmanlık olarak size fatura bile kesmiş olabilir. Savcılıktan takipsizlik kararı dışında bir şey çıkacağını sanmıyorum. Yani adam suçlu değil ki polis yakalasın. 

O zaman niye mal gönderiyor ? O halde benim bu malı istediğimi kanıtlaması da gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

O zaman niye mal gönderiyor ? O halde benim bu malı istediğimi kanıtlaması da gerekmez mi?

size malı gönderen de bambaşka birisi çıkabilir!.. bu tip durumlarda ince detayları çok iyi hesaplıyorlar. Adamları takdir ediyor yaptıkları işi tasvip ediyor değiliz tabi yanlış anlaşılmasın. Zararınızı telafi etmek adına elinizden geleni yapın, buradaki arkadaşlar da bilgi paylaşımında bulunur aklımıza gelen bir şey olursa yazarız.

Ama genel olarak özet: bu tip alışverişlerde sitenin adı, sitenin sahibinin bilgileri açık net yazılmış mı bağlı olduğu Vergi Dairesi Vergi Kimlik Numarası adres telefon numarası, ne işe yaradığını bilmesek de Mersis numarası vs iyice bakmak lazım. sonra mesafeli satış sözleşmesi diye bir şeyden bahsediyor mu gibi noktalara dikkat edilmeli.

küçük bir meblağ ile benim de buna benzer bir hatam olmuştu yıllar önce üzerine soğuk bir bardak suyumu içtim tecrübe ettim.

arkadaşlarımdan da başına gelenler oldu hatta bir arkadaşımın bankamatik kartı kopyalanmış ve Avans Hesabından !.. para çekmişler... hesapta olmayan parayı çekerek borçlandırdılar ... şaka gibi. tabi sonrasında  bankaya gerekli başvuruyu yaptı savcılığa suç duyurusunda bulundu geri aldı.

sizin başınıza gelen olay için konuşacak olursak adamlar site üzerinden bile satış yapmamışlar anladığım kadarıyla... bir web sayfası üzerinden telefon görüşmesinin verdiği sahte güveni de kullanarak sizi bir hesaba havale veya eft yapmaya ikna etmişler. (site üzerinden kredi kartıyla alışveriş yapılan sitelerde işler daha ciddi ve aradığınızda muhatap bulmanız daha kolay oluyor). sizin baktığınız site gördüğünüz resimler yaptığınız telefon görüşmesi ile banka işleminizin bir bağlantısı yok (ümidinizi kırmak gibi olmasın) hal böyle olunca takibi daha da zor oluyor. Son olarak; arkadaşlardan bankaya başvuru yapınca paranın geri alınabileceğini bankanın diğer taraftan açıklama istediğini söyleyen olmuş bu mümkün mü ? adamlar bu şekilde 100 kişiyi dolandırdı ise parayı da çekip o hesapla işini bitirdi bile. banka kime soracak hadi sordu diyelim açıklama gelmezse parayı nasıl geri alacak ? bana çok uygulanabilir bir senaryo gibi gelmedi. 

paylaşımlar için herkese tek tek teşekkür ederim. konuyu takip edeceğim umarım paranızı geri alırsınız ama dost acı söyler üzgünüm...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Menderes Urun yazdı:

size malı gönderen de bambaşka birisi çıkabilir!.. bu tip durumlarda ince detayları çok iyi hesaplıyorlar. Adamları takdir ediyor yaptıkları işi tasvip ediyor değiliz tabi yanlış anlaşılmasın. Zararınızı telafi etmek adına elinizden geleni yapın, buradaki arkadaşlar da bilgi paylaşımında bulunur aklımıza gelen bir şey olursa yazarız.

Ama genel olarak özet: bu tip alışverişlerde sitenin adı, sitenin sahibinin bilgileri açık net yazılmış mı bağlı olduğu Vergi Dairesi Vergi Kimlik Numarası adres telefon numarası, ne işe yaradığını bilmesek de Mersis numarası vs iyice bakmak lazım. sonra mesafeli satış sözleşmesi diye bir şeyden bahsediyor mu gibi noktalara dikkat edilmeli.

küçük bir meblağ ile benim de buna benzer bir hatam olmuştu yıllar önce üzerine soğuk bir bardak suyumu içtim tecrübe ettim.

arkadaşlarımdan da başına gelenler oldu hatta bir arkadaşımın bankamatik kartı kopyalanmış ve Avans Hesabından !.. para çekmişler... hesapta olmayan parayı çekerek borçlandırdılar ... şaka gibi. tabi sonrasında  bankaya gerekli başvuruyu yaptı savcılığa suç duyurusunda bulundu geri aldı.

sizin başınıza gelen olay için konuşacak olursak adamlar site üzerinden bile satış yapmamışlar anladığım kadarıyla... bir web sayfası üzerinden telefon görüşmesinin verdiği sahte güveni de kullanarak sizi bir hesaba havale veya eft yapmaya ikna etmişler. (site üzerinden kredi kartıyla alışveriş yapılan sitelerde işler daha ciddi ve aradığınızda muhatap bulmanız daha kolay oluyor). sizin baktığınız site gördüğünüz resimler yaptığınız telefon görüşmesi ile banka işleminizin bir bağlantısı yok (ümidinizi kırmak gibi olmasın) hal böyle olunca takibi daha da zor oluyor. Son olarak; arkadaşlardan bankaya başvuru yapınca paranın geri alınabileceğini bankanın diğer taraftan açıklama istediğini söyleyen olmuş bu mümkün mü ? adamlar bu şekilde 100 kişiyi dolandırdı ise parayı da çekip o hesapla işini bitirdi bile. banka kime soracak hadi sordu diyelim açıklama gelmezse parayı nasıl geri alacak ? bana çok uygulanabilir bir senaryo gibi gelmedi. 

paylaşımlar için herkese tek tek teşekkür ederim. konuyu takip edeceğim umarım paranızı geri alırsınız ama dost acı söyler üzgünüm...

Hocam yazımı okudunuz mu güzelce? Zaten para beklentim yok :) Dostlar varolsun ayrı mesele :) Hukuki bir sonuç alacağımı bilsem zaten buraya yazmadan hemlemizi yapardık :yeah: 

--3 dakika sonra eklendi--
5 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

Hediye ettim der.

Saçma bence. Ozan'a cevaben yazdım ben, savunulacak bir şey yok bence.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Hocam yazımı okudunuz mu güzelce? Zaten para beklentim yok :) Dostlar varolsun ayrı mesele :) 

yazınızı okudum, siz özellikle belirtmişsiniz "ben yandım sizler yanmayın başkaları yanmasın" diye ve amacınızın yaşanan bu olayı duyurmak olduğu açık ama yorumlayan arkadaşlardan paranın geri alınabileceğine dair senaryolardan bahsedenler olmuş. Biraz onları okuyunca biraz da (benimde başıma geldi demiştim) zamanında kendi yaşadığım stresi hatırlayınca aklıma gelenleri yazdım öylece...

Dostlar meclisinin üyeleri eksik olmasın iyi geceler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

evet o kısım gereksiz, yani istese hiç bir şey göndermeden de devam edebilir bence. yorum yok.

bu konudaki kanunlar bence yetersiz. birisinin yalan söyleyerek senden para/mal alması dolandırmak sayılmıyor. kilit nokta ortada mesafeli satış sözleşmesi yada bir sözleşme olmaması zaten. Şuanda adamdan ne tutarla ne aldığını bize bile gösteremiyorsun :) 

dedeme kontör aldıran adamın Urfa'da olduğunu, adını soyadını ben bile internetten bulmuştum ama savcılıktan takipsizlik dışında bir şey gelmedi.

yazdıktan sonra bi arayayım dedim ilk çıkan linke bakınca suç teşkil ediyor gibi görünüyor aslında

https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/nitelikli-dolandiricilik-sucu-cezasi.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok geçmiş olsun.Maalesef daha önce bir yakınımın başına geldi,hukuki olarak çok uğraştılar fakat sonuç alamadılar.Paylaşım için teşekkür ederiz.Konunun linkini şirkete forward ettim.Belki bir kişi bu yazı sayesinde dolandırılmaz o zaman ne mutlu bize.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Ozan Kar yazdı:

bu konuda detay öğrenmemiz mümkün mü? (yani bankadakilere sorup bize anlatsan?)

hangi durumlarda geçerli vs gibi.

mümkün tabi... Ama şu yılbaşı geçsin, sonra detaylıca ilgili birimden öğrenir buraya yazarım. Sene sonu banka çıldırmış vaziyette, yanlarına gitsem bıçaklarlar beni şuanda :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Yakup Çağatay belki zaten dikkat etmişsindir ama yine de bir ihtimal fark etmediysen diye ben yine de yazayım klavyem aşınmaz sonuçta.

öncelikle geçmiş olsun. yazını okudum resimleri inceledim işine yarayabilir diye düşündüğüm yerler şunlar;

1. Dekonttaki firma ismi ile kargodaki gönderici ismi uyuşuyor (Benim fikrim; bu para bu kargodaki ürün için gönderilmişin bir kanıtı niteliğinde)

2. Arkadaşlar ödeme yapılan firma ile internet sitesinde ki firma izole olabilir demişler, öncelikle gerçekten öylemi bir araştırmak gerekli. diyelim ki uyanıklık yapmış izole etmiş! Kargo üzerinde ki telefon numarası ile sitelerinde bulunan sana yollanmayan satış sözleşmesinde ki telefon numarası aynı. Belki bu detaylar kanıt konusunda işine yarayabilir. Tüketici hakem heyeti yoluyla bile belki dolandırılma olarak başvurmasan bile cayma hakkını kullanarak sonuç çıkabilir çünkü sözleşmelerinde 7 iş günü içerisinde cayma hakkın olduğu yazıyor.

Yazdıklarım sadece yorumdan ibaret olup belki de hiç işine yaramayabilir. dediğim gibi aklımda kalacağına paylaşayım dedim.

Aşkın K. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Sifirurunler.com - Sifirurun.net - Dijital444.com - Kampanya444.com - Hickacmaz.com - Projeksiyonal.com - Cepkampanya.com Doğuş Akademi Yayıncılık Ltd.Şti. Hakkında olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.