Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2016 Egea / 2014 Focus / 2013 Jetta

Mehmet Buğra

Önerilen Mesajlar

Seçenekler arasında Egea parasına göre arabası az, Jetta arabasına göre parası çok, Focus ise tam dengelidir.

Manüel şanzımanlarda masraf açacak önemli ya da kronik bir sorun yok. 60-80.000 km aralığındaki dizel motor da bir o kadar menzili daha sorunsuz yapar. 

Ancak ne kadar üstüne düşerseniz düşün bu şans işidir, asla ne olacağı belli olmaz.

Yine de bu kararınızı etkilememeli.

Internet üzerine gördüğünüz rakamlar çoğu zaman gerçek satış fiyatlarını yansıtmıyor, istemek ayrı şey alabilmek ayrı...

Takip edin, arayın, pazarlık yapın, sabırlı olun, kısmetinize ne çıkar bakalım...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı öpermiş. Bu iş birazda şans işi galiba. Birde 2. El alıyorsunuz. Arabanın geçmişi ve kullananı çok önemli. Bakımlarını düzgün yaptırmış mı? Dediğiniz kombinasyon daki focus un sorun çıkaracağını hiç sanmıyorum. Bildiğiniz bir araç ise 1- 2 bin de fazla verilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 tane focus sahibiyim.Birisi 2006 model 1.6 trend sw lpg li. 130,000 km de almıştım.Şu anda 260,000 km oldu.Ve rutin bakımları dışında beni üzecek ciddi bir sıkıntısı olmadı.Aracı ailem kullanmaya devam ediyor şu anda. Diğeride 2012 model 1.6 tdci hb titanium. 46,000 km de almıştım 2 sene önce.Şu anda 85,000 km de.Arabaya genel bakımı dışında beş kuruş masraf etmedim daha.Bazı arkadaşların dediği metal sürtme sesi gibi ses arada benim aracımdanda geliyor.Arabayı hafif rampa gibi yerlerde yarım debriyajda birkaç saniyeden fazla tutatsanız sürtme sesi geliyor.Ama kavramayı yaptıktan sonra kesiliyor ve bi daha gelmiyor.Ama bu size masraf çıkaracak bir durum değil.Ben bu şekilde 30,000 km dir biniyorum.Arabalarımdan çok memnunum.Focus sınıfındaki arabalara göre iç mekan ve bagaj olarak biraz küçük ama sürüş keyfi güven hissiyatı derseniz diğer arabalardan çok daha iyi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, Mehmet Buğra yazdı:

Serdar bey 1.6 dizel agrasif kullanista 7-8 litre bile yakiyormuş.

Her araç zorlarsanız çok yakar. Önerilerimizi belli bir deneyime dayanarak yapıyoruz, Ford sponsorluğunda değiliz ve sizi kandırmaya çalışmıyoruz. Egea hayırlı olsun madem. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Her araç zorlarsanız çok yakar. Önerilerimizi belli bir deneyime dayanarak yapıyoruz, Ford sponsorluğunda değiliz ve sizi kandırmaya çalışmıyoruz. Egea hayırlı olsun madem. 

Cem bey benim ilk aracım olacak Allah nasip ederse yani tecrubem yok o yüzden burada sizlerden yardım aliyorum. Bu istişare döneminde de bildiklerimi söylüyorum ve dogrulugunu yanlisligini sorguluyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Mehmet Buğra yazdı:

Cem bey benim ilk aracım olacak Allah nasip ederse yani tecrubem yok o yüzden burada sizlerden yardım aliyorum. Bu istişare döneminde de bildiklerimi söylüyorum ve dogrulugunu yanlisligini sorguluyorum.

Herkes kendi deneyimini, birikimini aktarmaya  çalışıyor. Forum da bunun için var zaten. Doğal olarak kimse kullanmadığı bir araç için kesin yorumlarda bulunamaz. 

1.3 Multijet motor verimli bir motor. Yakıt tüketimi de gercekten ekonomik fakat bir araba yalnızca ekonomik motora sahip diye alınıyorsa zaten tartışmaya da pek lüzum yok. En ekonomik motorlu araç hangisiyse o alınır geçilir. Fakat Focus'la kıyaslanamayacak kadar kalitesiz, yol tutuşu daha zayıf, sürüş keyfi ve güvenlik açısından da sorunlu bir araç . Bunlarda benim düşüncelerim. Zaten o yüzden Lineayı satıp Focus aldım ve bu ikinci Focusum. Jetta hakkında bir şey söyleyemeyeceğim zira hepi topu yarım saatlik kullanmışlığım var ve kendi aracım değildi. 

Araçlarda sorun aramaya kalkarsanız onlarca farklı deneyimden farklı sorunlar bulabiliriz. Fakat sıfır lüx, milyon tl. lik araçlarını elleriyle parçalama raddesine gelmiş insanların videoları da pek az değil internette. Yani bu konuda (aracın hangi marka olduğu önemli değil)  size kimse garanti veremez. 

Bu noktada seçim sizindir. Bu forum sadece Focus kullanan arkadaşlardan oluşmuyor. Focustan soğuyup başka marka alanlar da var. Başka marka alıp pişman olanlarda. 

Bence bir an önce tercihiniz yapın zira ikinci el piyasası yılbaşından sonra baya bi hareketlenecek gibi :)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, Mehmet Buğra yazdı:

Serdar bey 1.6 dizel agrasif kullanista 7-8 litre bile yakiyormuş.

Ne güzel işte. Bu değerler gayet güzel agresif kullanım için. Daha ne olacaktı? 
1.3 olan, şehir içi normal kullanımda o değerleri yakalıyor zaten vede berbat bir vites oranı var. 5. vites 3000 dd 130 km/h  (5 ileri focus 150'yi geçiyor) 4000 dd 170 km/h (focus 200 km/h) Böyle olunca da 120-130 km/h arası bile en düşük değer 5.8 oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şahsen bende Egea yerine Elantra seçeneğini koyarak tercih yapmaya çalışırdım. 1.3 Albea'dan 1.6 Focus otomatiğe geçiş yaptım. Yakıt mevzusu herkes için olduğu kadar benim için de önemli idi. Ama konfor, güvenlik ve donanım için pek umursamadım. Çok memnunum umarım sizde içinize sinen bir araç sahibi olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.