Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Benzinli Turbo Motorlar

Fatih Mehmet USLU

Önerilen Mesajlar

sonuçta bu motorda 1500 devirde 175 tork vermiş, bizim 1.0 gibi(170), 200 e o çıkarda bizim ki neden çıkmaz teknik bilgim yok..

eb motor, 3. viteste 1500, üst viteslerde 1750 devirde titreme falan yapmıyor..ben çoğunlukla 5.vites 1750 devir 70-73 km hızla kullanıyorum, ağırlıklı olarak ev iş arası 4 km ve aldığım günden beri 6 lt yakıyor.. 4. vites 1750 devirle giderken gaza basarsanız araba bariz atağa geçiyor, ara hızlanması çok iyi ki bunun 1.6 atm den 2 sn daha iyi olduğunu biliyoruz.

vw ler hafifleşti birde malum..bahse konu araç ne ve kaç kg.. en son golf 1200 kg dı..yeni 1.0 motorla ne oldu bakarım

golf 1.0 dsg 1353

golf 1.0 man 1333

1.6 atm mi idi 1200 kg olan..şimdi hepsi 1300 üzeri

1.0 golf comfortline şu anda ki titanium da bulunan hemen her donanıma sahip 98.000 tl, focus 120..buyur buradan yak

klasik eksiklikleri var..yağmur, hız sabitleyeci yok ama çarpışma, yorgunluk tespit var, göresel park vb..

herhalde varsa 3-5 bin tl lik opsiyon paketi alınabilir..far sensörü, yağmur sensörü ve hız sabitleyici..

hem titanium ayarında olsun hemde fazlası olsun derseniz 1.4 turbo ile almak zorundasınız 111.000 tl herşey var arabada

kısaca hb focus tan çok iyi.. sedan almak isteyene birşey diyemem

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 hours ago, Mert Yürüyen said:

@Servet Ö. yeşil olan nedir?

Yeşil beygir, Mor tork

--2 minutes later eklendi--
7 hours ago, Mert Yürüyen said:

^_^ grafikleri koyarken birim vs. bilgilerini de yazalım ki herkes anlasın... :claps:

Len ilk önce yükselip düşen tork, düşükten yükseğe giden beygir. Benzinli arabada ne bekliyon sen. Bunu bilemiyosan eğer "öldün çık"

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

titremenin nedeni DSG yani 1400 devir civarlarında tutuyor aracı genelde. bu devirde hızlanmak isteyince titriyor, bunuda gaza hafif basarak hızlanmak isteyince yapıyor. gaza biraz daha fazla basarak vites küçülterek hızlanınca yada sabit giderken sorun yok yani. alışmak lazım. Bugün dikkatimi çekti kalktıktan 200 metre filan sonra 5. vitesteydi :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genelde 3 silindir motorların titreşimi daha fazla oluyor. 

Bu düşük devirlerde çok daha belirgin oluyor.

Eğer tasarımda titreşim izolasyonu iyi yapılmışs bu çok fark edilmiyor.

Meslea 1.0EB 2000 dd altında Fiesta'da belirgin titreşim yaparken, Focus'ta bunu hissetmek için dikkat etmek lazım. 

Golf için de aynı durumun olabileceğini düşünüp dediydim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 minutes ago, Cem Boneval said:

Genelde 3 silindir motorların titreşimi daha fazla oluyor. 

Bu düşük devirlerde çok daha belirgin oluyor.

Eğer tasarımda titreşim izolasyonu iyi yapılmışs bu çok fark edilmiyor.

Meslea 1.0EB 2000 dd altında Fiesta'da belirgin titreşim yaparken, Focus'ta bunu hissetmek için dikkat etmek lazım. 

Golf için de aynı durumun olabileceğini düşünüp dediydim. 

Cem Bey'in Bahsettiği titremeyi bende hissediyorum. Öyle çok rahatsız edici boyutta bir titreşim değil tabiki. Başka bir arabayı kullanıp tekrar kendi aracınıza bindiğinizde daha net hissedebiliyorsunuz. Hatta bu durumla ilgili olarak 90.000 ve 120.000 bakımlarında özellikle motor kulaklarını kontrol etmelerini istemiştim, ancak servis bir sorun olmadığını belirtti. Kullanıcı açısından problem olacak bir durum değil.

1.0 tsi motoru Octavia ile deneme fırsatım olmuştu. Test sürüşünden sonra kendi aracıma bindiğimde 1.0 125 bg'lik focus bana daha atik ve hızlanmaya daha istekli gelmişti. Kağıt üstündeki değerlere bakarsanız 1.0 tsi daha hızlı ve torku yüksek duruyor. VW'ci arkadaşları kızdırmak istemem ama ben emisyon skandalından sonra kağıt üstündeki değerlere pek itibar etmiyorum :).

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Bunu bilemiyosan eğer "öldün çık"

game over.... dadadadan :) hiç bir yere gitmem, kovsan gitmem :) bulmuşum turbo benzin dsg kombinasyonunu, bırakır mıyım hiç :sofeer:

ben biliyorum da ne bileyim, şimdi gören bakan da bilsin, tanımlar olsun diye sorarmış gibi yaptım :claps: sevgiler... 

--2 dakika sonra eklendi--
34 dakika önce, Kaan Zaim yazdı:

1.0 tsi motoru Octavia ile deneme fırsatım olmuştu. Test sürüşünden sonra kendi aracıma bindiğimde 1.0 125 bg'lik focus bana daha atik ve hızlanmaya daha istekli gelmişti. Kağıt üstündeki değerlere bakarsanız 1.0 tsi daha hızlı ve torku yüksek duruyor. VW'ci arkadaşları kızdırmak istemem ama ben emisyon skandalından sonra kağıt üstündeki değerlere pek itibar etmiyorum :)

buna katılıyorum... Ama şunu unutmamak lazım, sizin dsg 1.0 kullandığınızı varsayarak bunları yazıyorum tabi, manuel 1.0'ın tepkimesi dsg'den hızlı. Ayrıca 1.0 motorlar arasında turbo gecikmesi en az olan motor ecoboost olabilir diye de aklımda kalmış.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 hours ago, Mert Yürüyen said:

--2 dakika sonra eklendi--

buna katılıyorum... Ama şunu unutmamak lazım, sizin dsg 1.0 kullandığınızı varsayarak bunları yazıyorum tabi, manuel 1.0'ın tepkimesi dsg'den hızlı. Ayrıca 1.0 motorlar arasında turbo gecikmesi en az olan motor ecoboost olabilir diye de aklımda kalmış.

Kullandığım manuel vitesliydi. Ama ben DSG şanzımanlı araçlarda daha iyi tepkiler olur diye düşünüyordum. Sonuçta dip gaz yaptığınızda DSG'nin vites değiştirme hızına yetişebilmeniz pek mümkün olmayacaktır. DSG çok kısa zamanda vites geçişlerini sağlayacağı için, motor tork devrini yakaladığı andan itibaren araç ciddi biçimde hızlanacaktır. Manuel vitesli bir araçla DSG'ye karşı sıfırdan kalkış yaptığınızda, çok profesyonel bir sürücüyseniz belki yarım metre ya da 1 metre kadar önde bitirebilirsiniz. 

Sanırım burada belirtilen sıkıntılar, dip gaz yapmadan yapılan kalkışlarda araç tork devrine gelmeden vites geçişleri yapıldığı için bir hantallık oluyor. Manuel viteslerde kontrol kullanıcıda olduğu için bu durum yaşanmıyor haliyle. 

İki aracın otomatik vitesli versiyonlarını karşılaştırmak pek doğru olmayacaktır. Ford'da powershift olmadığı için DSG'nin verdiği tepkileri bekleyemeyiz. En doğru karşılaştırma manuel vitesli versiyonlarda olacaktır :).

Turbo gecikmesi konusunda çok haklısınız. Ecoboost motorda neredeyse yok denecek seviyede. Bu ciddi bir başarı bence.

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
38 dakika önce, Erdinç IL yazdı:

1.0 ecoboost kullaniyorum focus 2013 titreme sorunu yasamiyorum 2.5 devir bandinda vites degistirdigim halde 

Bahsedilen titreşim zaten 1500 devirler civarında oluyor. 2500 devirde titreşim yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.