Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sabit Devirde Giderken Tekleme

İlker İstengel

Soru

Merhaba,

Aracımı genellikle işten eve giderken günlük ortalama 30-40km kadar şehir içi aktif olarak kullanmaktayım.

Araçta daha önceden yapılan işlem:

1. 3 ay önce dpf temizlendi.
  2. 5 ay önce enjektör bakımları yapıldı. Kalibrasyon servis tarafından yapıldı.
  3. 7000 km önce bakımda olan her şey değiştirildi. yağ, hava ve bütün filtreler.
  4. Focus 2013 trend aracım 152.000 km de. 1.6 tdci 90hp

01.12.2017

22 lt. mazot aldım. (İstanbul / Kozyatağı E5 Total İstasyonu)

Eve giderken bir kasis üzerinden normal bir şekilde geçtikten sonra önce " Fren Ampül Arızası " verdi.

Klasik olarak yenisini aldım ve değiştirdim. Fakat sonrasında her şey normal idi. (veya ben öyle zannediyordum)

02.12.2017

Akşam Ataşehir' e gittim arabamı kapalı otoparka çektim 2 saat sonra bindim ve seyir haline başladım.

Yolda giderken aracı anlık tekleme yaptığı fark ettim. Tansiyonum mu düşüyor acaba bu sallantıda nedir dedim. :blink:

Kendimden emin olduktan :) sonra arabayı 3. viteste sabit 2000 devire getirdim ve 1-2 dk sonra "motor arızası servis..."  ikazı verdi.

Uygun bir yere çekip Stop ettim. Biraz bekleyip tekrar çalıştırdım. Arıza geçti. Sonrasında gene sabit bir devre getirip 1-2 dk sonra gene

aynı "motor arızası servis..." ikazı verdi. gene stop edip bekledim. çalıştırdım geçti. 3. kez denedim gene aynı durum oldu ve kalıcı olarak

motor arıza lambası yandı. Aracı eve götürüp park ettim.

03.12.2017

Sensörlerden şüphelendik söküp temizledik.

bu sensörler sıra ile şöyle:

• Hava Debimetresi

• Emme Manifolt Basınç Sensörü

• Egr Vakum Subabı

04.12.2017

Şuan gelinen durum/netice şöyle:

1. agresif olarak sürüşte herhangi bir arıza ile karşılaşmıyoruz.
  2. Sabit devirde gene aynı şey olmakta yığılma veya anlık bir motorda güç kaybı yaşanıyor.

Konu ile ilgili olarak böyle bir durum yaşamış tecrübe edinmiş veya tecrübeli/usta arkadaşlarca bilgi rica ediyorum.

2017-12-04_10-40-13.png

İlker İstengel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Devir saati içerisinde kalıcı olarak yandığını belirttiğiniz gösterge soğutma sistemiyle alakalı bir gösterge galiba. 

Böyle bir şeyle karşılaşmadım. Forumda da karşılaşan olup olmadığını bilemiyorum. 

Ancak önemli bir durum olabilir. Servis ya da ehil bir ustaya danışmakta fayda var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Devir saati içerisinde kalıcı olarak yandığını belirttiğiniz gösterge soğutma sistemiyle alakalı bir gösterge galiba. 

Böyle bir şeyle karşılaşmadım. Forumda da karşılaşan olup olmadığını bilemiyorum. 

Ancak önemli bir durum olabilir. Servis ya da ehil bir ustaya danışmakta fayda var. 

Devir saati içerisindeki gösterge motor arıza göstergesidir. Soğutma sistemi göstergesi değil ki.

Soğutma arızasında aşağıdaki görseli görmez miyiz ?

image.png.00ed7f778f13cece1c56bf1dad4e2269.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

birkaç yıl önce opel astra kullanırken böyle birşey başına gelmişti arkadaşımın. bir iki ufak sensör değişimi sonrası motor beyni dediler ve yazılım güncellemesi falan yaptılar ama arada sırada yine yapıyordu. alacak olan kişiye problemden bahsederek araç satıldı. sizinki basit bir şeydir umarım mazot filtresi aklıma geldi... en son ne zaman değişmişti ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 dakika önce, Menderes Urun yazdı:

birkaç yıl önce opel astra kullanırken böyle birşey başına gelmişti arkadaşımın. bir iki ufak sensör değişimi sonrası motor beyni dediler ve yazılım güncellemesi falan yaptılar ama arada sırada yine yapıyordu. alacak olan kişiye problemden bahsederek araç satıldı. sizinki basit bir şeydir umarım mazot filtresi aklıma geldi... en son ne zaman değişmişti ?

7000 km önce değiştirildi mazot flitresi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aldığınız yakıta da dikkat ediyorsanız mazot filtresi ihtimali pek kalmıyor 7000 büyük bir rakam değil neticede. agresif kullanımda olmayıp sabit devirde sorun çıkartan ne olabilir acaba ? yada aslında bu durum agresif kullanımda da var ama yüksek devirde fark edilmiyor olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 dakika önce, Menderes Urun yazdı:

aldığınız yakıta da dikkat ediyorsanız mazot filtresi ihtimali pek kalmıyor 7000 büyük bir rakam değil neticede. agresif kullanımda olmayıp sabit devirde sorun çıkartan ne olabilir acaba ? yada aslında bu durum agresif kullanımda da var ama yüksek devirde fark edilmiyor olabilir mi ?

Söyledikleriniz de haklı olabilirsiniz. Yüksek devirler yani 2500-3500 arasında da bu durum geçerli olabilir fakat hissedilmiyor ve araç arıza durumuna düşmüyor böyle bir durumda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Siz en iyisi aracı kendi srvisine goturup 150 lira verip detayli bi expertiz yaptirin.. bu sekilde aractaki tüm hatalar cikiyo ve zamanla yaptirmasi size kaliyo.. sorunlari da anlattiginiz da daha iyi bakiuolar sorun olan kısma.. ben bu sekilde yapmistim.. Tamamlamaya basladm eksiklerimi.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

fikir olması açısından yazıyorum focusu pek bilmem ama astra (benzinli) aracımda tamda bahsettiğin sorun vardı. 

Aracı devirli kullandığında şahlanıyor hiçbir problem yok ama 2000-2500 devir bandında sabit gitmek istersen sanki arkadan biri tutup tutup bırakıyor gibiydi. Bazen arıza ışığı yanıyor bazen yanmıyordu.

Bobin ve bujiyi 3 kere değiştirdim her değişimde kısa süreli düzeliyor ama bir müddet sonra yine yapıyor.

MAF sensörü MAP sensörü denedim düzelmedi. EGR valfini temizlettim olmadı. EGR valfinin dönüşünde manifolta giden serçe parmak kalınlığındaki kanalı temizlettim (nasıl kurum bağlamıştı.) 6ay kadar yapmadı sayılır (ufak tefek teklemeleri saymazsak).

Tam olarak emin olmamakla birlikte sorun sübaplardan kaynaklanıyor diye düşünmüştüm o zamanlar.

Yapmadığım bir tek sübapları değiştirmek kalmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

hata kodu okutursanız daha sağlıklı olur. Bunun olmasının birçok sebebi var:

-MAP sensörü kirlenmiştir

-MAF sensörü kirlenmiştir

-EGR valfi aşırı kurum bağladığı için tam kapanmıyordur

-EGR valfi aşırı kurum bağladığı için yavaş çalışıyordur

-Enjektörler kirlenmiştir

vs.

EGR valfinin tam kapanıp kapanmadığını anlamak için ufak bir test: En üst viteste hafif rampada 1250-1500rpm arası dip gaz yapıp bekleyin. Valf tam kapanmıyorsa salınım hissedebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araç PC bağlandı MAF Sensörü hatası vermiş. Temizlendi sonra Hata kodu silindi ve Araç üzerinde MAF tekrar ınstall edildi.

İşlem biraz karmaşık ama şöyle bir şey: kontak açıp araba çalıştırılıyor sonra, Frene basılıp aynı ayak ile gaza basılı 3500 devire gelip sonra 3000 e sonra 2500 sonra geri 4000 e geri çıkıp 1-2 bekleniyor ve rölantiye bırakılıyor ayaklar çekiliyor... debriyaja da basılıp 3 pedala aynı anda kasılarak stop edildi.

Sonuç: şuan araç düzeldi aynı sıkıntıları tekrar yaşamam ve aynı hata kodu çıkarsa bilgisayar da MAF sensörünün değişimi gerekecek. Pazartesinden beri 50km yol yaptım ve bir problem yok :)

İlker İstengel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Astra H'de yaşamıştım aynı sorunu; EGR arızası verdi araç. Değişti herşey normale döndü.

(Astrada fren ve gaza sonuna kadar basıp kontağı çevirdiğinizde araç kaydettiği arıza kodu/kodları varsa sırası ile gösteriyor)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.