Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2015 1.6 Tdci Mondeo / Focus Hb

Erdem B.

Önerilen Mesajlar

Merhaba Focus Club ailesi.

Yeni araç arayışına başlamış bulunmaktayım. Bu süreçte hepinizin fikirleri gerçekten benim için çok değerli. Bu nedenle bilgilerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim. 

Mondeo tasarım olarak hayallerimi süsleyen bir araç diyebilirim. Ancak gerek bütçe gerekse vergi oranlarına bağlı olarak tek tercihim 1.6 Tdci olacaktır. Forumda bu konudaki yorumlarınızı okudum. Aracın heybetli duruşu ve herkesin övgüyle bahsettiği konforu beni bir adım daha Mondeo'ya yaklaştırıyor. Ancak beni düşündüren kısım 1.6 motoru. 1.6 motorun performansının pek tatmin edici olmadığını yorumlardan anladım ancak ben de kullanış tarzı olarak aracı yarış yapar gibi kullanmıyorum :) Gerek 18 yaşından itibaren aracım olması gerekse ilk yıllardaki heyecanlı hallerimi geride bırakmış olmamla birlikte sürüş bakımından belli bir olgunluğa ulaştığımı düşünüyorum ve forumu da takip ederek yorumlarınızla bilgilenip eksiklerimi gidermeye çalışıyorum. Kullanış tarzı olarak şehirler arası yollarda mümkün olduğunca 110-120 km sabit hızlarda kullanıyorum ve sadece otobanlarda biraz hız yapıyor(d)um.( yeni ölçüm sistemiyle bu durum da ortadan kalktı) Şehirler arası tek sinirlendiğim konu yol verecek olmama rağmen arkadan selektör ile sürekli taciz eden kişiler. Bu gibi durumlarda ve bazen şehir içi ani hızlanmaya çalışmamda Mondeo çok mu yetersiz kalır sizce? Sürüş tarzımı anlatmamın sebebi de yorum yapabilmeniz açısından biraz detay vermeye çalışmaktı. 

*Mondeo'ya karar verirsem 2015 1.6 Tdci Style olacak muhtemelen. İlanlara baktığımda bütçemizi zorlayarak 90.000 TL seviyesine çıkarak bu aracı alabiliriz diye düşünüyorum, bu konuda siz ne dersiniz? Yukarıda da söylediğim gibi tek çekindiğim konu performans. Önceki aracım da Focus 3 Hb Trend idi. Bildiğiniz üzere o da çok atak bir araç değildi. Açıkçası bu da biraz sizin yorumlarınıza göre şekillenecek :)

*Hacim açısından çok farklı olmalarına rağmen diğer seçenekte 2015 Focus Hb. Özellikle Hb istememin sebebi tamamiyle kişisel çünkü sedanın arkasını pek beğenemiyorum ancak tasarım göreceli bir konu tabii ki, bu nedenle beğenenlere de saygı duyuyorum. Focus'a karar verirsem eğer bütçeyi çok zorlamadan 75.000-78.000 TL aralığında Style paket alırım diye düşünüyorum. Gerçi önceki aracımdan kaynaklı bir ''donanım hasretim'' olduğundan dolayı titanium da düşünebilirim ama fiyat farkı açısından değer mi bilmiyorum ve piyasası nedir onu da bilmiyorum. İlan fiyatlarını herkes kafasına göre koyduğu için kendimce piyasa budur da diyemiyorum o yüzden bu konuda da yardımınızı rica ediyorum.

Son olarak 90.000 TL seviyesine çıkmama değecek dizel, manuel başka önerileriniz olursa memnuniyetle kulak veririm. Uzun olduğu için hepinizden özür diliyorum ancak bu kafa karışıklığını giderebileceğim tek yer burası. Herkese iyi geceler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayatı ertelememek gerek, bu nedenle hayallerini süsleyen arabayı alman seni mutlu edecektir.

Yazdıklarından anladığım 1.6 tdci sana yeterli gelecektir.

Kimileri kasaya göre bu motor küçük ilk harekette araç nazlanıyo deselerde '' aracı rally yapar gibi kullanmadığın için'' bu faktör sana çok olumsuz geleceğini sanmıyorum hatta şöyle bile diyebilirsin '' bumu nazlanıyo ? bastınmı gidiyor yahu ?''

İnsan hayallerinin peşinden gitmeli, bütçene göre temiz uygun bir araç bulursan gerekli kontrolleri yaptırdıkdan sonra al ve ilk işin uzun yol yapmak olsun :) Zira tadını uzun yolda alacaksın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Hayatı ertelememek gerek, bu nedenle hayallerini süsleyen arabayı alman seni mutlu edecektir.

- Evladım sar ordan bana bir 911 GT3, lava turuncu...

- Efendim. 2016 sı 575 bin € mu ?. Yok artık !'^+%&/()=

911 GT3

H. Cenk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şakayı bir tarafa bırakalım :)

@Erdem B. Hacim için alınan D segment araçların SW alınması gerektiğini düşünüyorum. Şahsen çoğunun SWunun sedanından güzel olduğunu düşünüyorum. Ayrıca SW un bir tarzı da var. Yani alınca bir tarzınız olmuş oluyor. 

D segmentin kalitesi ortada ancak ekonomik değiller ve şehir içi kullanıma çok uygun değiller. Sokak arası park yerlerine sığmıyor , dar dönüşlerde zorlanıyor vs. 1.6 tdci performans olarak bana yeter ama size size yetip yetmeyeceğini kimse garanti edemem.Bir şekilde test etmeniz lazım.  

H. Cenk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Yazdıklarından anladığım 1.6 tdci sana yeterli gelecektir.

Kimileri kasaya göre bu motor küçük ilk harekette araç nazlanıyo deselerde '' aracı rally yapar gibi kullanmadığın için'' bu faktör sana çok olumsuz geleceğini sanmıyorum hatta şöyle bile diyebilirsin '' bumu nazlanıyo ? bastınmı gidiyor yahu ?''

İnsan hayallerinin peşinden gitmeli, bütçene göre temiz uygun bir araç bulursan gerekli kontrolleri yaptırdıkdan sonra al ve ilk işin uzun yol yapmak olsun :) Zira tadını uzun yolda alacaksın.

Sanırım hayallerimi süsleyen araba biraz iddialı olmuş, ulaşılabilir hayallerimi süsleyen diyerek düzelteyim o kısmı :)  yorumunuz bana biraz daha cesaret verdi almak konusunda, teşekkür ederim.

3 saat önce, H. Cenk yazdı:

Şakayı bir tarafa bırakalım :)

@Erdem B. Hacim için alınan D segment araçların SW alınması gerektiğini düşünüyorum. Şahsen çoğunun SWunun sedanından güzel olduğunu düşünüyorum. Ayrıca SW un bir tarzı da var. Yani alınca bir tarzınız olmuş oluyor. 

D segmentin kalitesi ortada ancak ekonomik değiller ve şehir içi kullanıma çok uygun değiller. Sokak arası park yerlerine sığmıyor , dar dönüşlerde zorlanıyor vs. 1.6 tdci performans olarak bana yeter ama size size yetip yetmeyeceğini kimse garanti edemem.Bir şekilde test etmeniz lazım.  

SW düşüncenize ben de katılıyorum, Passat ve 508 gibi araçların SW olanları benim de gözüme daha güzel gözüküyor ancak Mondeo'da tam nedenini bilmemekle beraber sedan tercihim :) Tabii ki bütçe yeterli olsaydı Passat Variant almak isterdim ben de. Şehir içi zaten çok fazla kullanmayacağım çünkü şirket aracı var, sizlerin de tavsiye ettiğiniz gibi genelde uzun yol kullanmayı düşünüyorum. O nedenle boyut konusuna belli bir süre sonra alışırım gibime geliyor ancak ekonomik değiller kısmı biraz kafamı karıştırdı. Focus 3 Trend'e göre çok yakacağını ben de düşünüyordum ancak arada çok bir şey fark etmez gibime geliyordu. Sizin düşünceniz nedir bu konuda?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29 dakika önce, Erdem B. yazdı:

SW düşüncenize ben de katılıyorum, Passat ve 508 gibi araçların SW olanları benim de gözüme daha güzel gözüküyor ancak Mondeo'da tam nedenini bilmemekle beraber sedan tercihim :) 

D sınıfında ve bu araçlar arasında pek sebepsizce bende Modeo derim. :) Ne demişler 'Alırsan Ford, olursun Lord' :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mondeo uzun yolda kuğu gibi süzülür. Yalıtımı harika. Dışarıda fırtınalar kopsa içeride haberiniz olmaz. 2016 tdci titanium almaktan son anda vaz geçtim çünkü biraz daha atak olmasını bekliyorsunuz. Aslında 1.5 tdci Focus kullanmadan önce bakmış olsaydım kesinlikle alırdım ama o ataklığı gördükten sonra aklım hep orada kalacaktı ondan dolayı Focus titaniumda karar kıldık. Mondeo olacaksa kesinlikle titanium alın derim. Orijinal navigasyonlu geliyor çünkü. Mümkünse SYNC 3 tabi ki. Biraz pazarlıkla çok kolay istediğiniz rakama çekersiniz fiyatı zira Mondeo öyle her dakika müşteri bulabilen bir araç değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Serkan Z. yazdı:

Mondeo uzun yolda kuğu gibi süzülür. Yalıtımı harika. Dışarıda fırtınalar kopsa içeride haberiniz olmaz. 2016 tdci titanium almaktan son anda vaz geçtim çünkü biraz daha atak olmasını bekliyorsunuz. Aslında 1.5 tdci Focus kullanmadan önce bakmış olsaydım kesinlikle alırdım ama o ataklığı gördükten sonra aklım hep orada kalacaktı ondan dolayı Focus titaniumda karar kıldık. Mondeo olacaksa kesinlikle titanium alın derim. Orijinal navigasyonlu geliyor çünkü. Mümkünse SYNC 3 tabi ki. Biraz pazarlıkla çok kolay istediğiniz rakama çekersiniz fiyatı zira Mondeo öyle her dakika müşteri bulabilen bir araç değil. 

Bugün 1.5 ecoboost test etme imkanım oldu, araç gerçekten focus hb den sonra çok uzun ve geniş geldi. Motor kısmıyla pek ilgilenmedim almayacağım için, genel olarak konforu beni fazlasıyla tatmin etti. Artık ciddi ciddi düşünüyorum ancak focus hb'de aklımın köşesinde. Bunun sebebi de ilan araştırmalarım. Neredeyse şubat ayından beri mondeo'ları takip ediyorum. Genel olarak hep aynı ilanlar ve dediğiniz gibi satıcılar müşteri bulmakta zorlanıyor. Ben bütçeme uygun bulabildiğim en düşük km de araç arıyorum çünkü bu aracı alınca en az 5 sene kullanmayı planlıyorum. Anlamakta zorlandığım kısım ise aracını satamayan kişilerin dahi 1-2 ay öncesine göre en az 3-4 bin fiyat yükseltmiş olmaları. Arayıp konuşunca da kimse burnundan kıl aldırmıyor, herkesin aracına talep çok yüksek :) Bu nedenle 90.000 TL'ye de Style paketi zorlayarak alabilirim gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

26 dakika önce, Erdem B. yazdı:

Anlamakta zorlandığım kısım ise aracını satamayan kişilerin dahi 1-2 ay öncesine göre en az 3-4 bin fiyat yükseltmiş olmaları.

Sizin de belirttiğiniz gibi talep yok aslında. Aksi takdirde satmış olurlardı. Bence araçlarının bu kadar değer kaybetmiş olmasını kabullenemiyorlar. Halbuki Mondeo alırken bunu baştan hesaplamak lazım. Siz yine de almışken titanium almaya zorlayın eğer imkan dahilindeyse. Sabırla aranırsa bulunabileceğini sanıyorum.

Bir hayli uzun denebilecek bir süre test etme şansı bulmuştum 1.6 tdci olanı. Focus'un ataklığı benim aklımı çeldi. Bir de makyajlı kasa Focus da yalıtım olarak oldukça iyi ve powershift olması ibreyi Focus'tan yana çevirdi. Dediğim gibi 1.5 tdci kullanmasam balıklama atlardım Mondeo'ya.

Serkan Z. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Serkan Z. yazdı:

Sizin de belirttiğiniz gibi talep yok aslında. Aksi takdirde satmış olurlardı. Bence araçlarının bu kadar değer kaybetmiş olmasını kabullenemiyorlar. Halbuki Mondeo alırken bunu baştan hesaplamak lazım. Siz yine de almışken titanium almaya zorlayın eğer imkan dahilindeyse. Sabırla aranırsa bulunabileceğini sanıyorum.

Bir hayli uzun denebilecek bir süre test etme şansı bulmuştum 1.6 tdci olanı. Focus'un ataklığı benim aklımı çeldi. Bir de makyajlı kasa Focus da yalıtım olarak oldukça iyi ve powershift olması ibreyi Focus'tan yana çevirdi. Dediğim gibi 1.5 tdci kullanmasam balıklama atlardım Mondeo'ya.

Evet gerçekten söylediğiniz gibi değer kaybını baştan göze alıp uzun yıllar kullanılacaksa alınması gerekiyor diye düşünüyorum ben de. Ben manuel alacağım için 1.5 Tdci'nin kontağını dahi açıp hiç kafamı karıştırmak istemiyorum :) 

Ben de titanium'u almayı çok isterim ancak bütçem çok müsait değil maalesef. O nedenle kısmet olursa Style ile yetineceğim. Çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 yaşında bir genç 50+ yaş aile arabasına özeniyor???

Nerede kaldı gençlik?

Focus ebad, konfor, yol tutuş ve ekonomikliğin ideal birleşimidir. Tabii bunu tüm C sınıfı araçlar için söylemek de mümkün.

Delikanlı adamın kuğu gibi süzülen, ağırbaşlı arabaya heves etmesi bana erken yaşlanma belirtisi gibi geldi. 

Focus'un dinamizmin seven birinin Mondeo'nun ataletini kabullenmesi pek kolay olmaz. 

Arada sıkıştıran Sümbül ve küçük ticarilere yetişemiyor olmak da ayrı bir rahatsızlık kaynağı olur. :kıhkıh:

Bu arada tüketim Focus dizele göre %10 dolaylarında artar. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.