Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ön Cam Rezistans Anahtarı

Tuna Demir

Soru

Herkese merhaba. arkadaşlar konuyu yanlış yere açmış isem kusura bakmayın. 2004 C-max Ghia aracımın hafta sonu ön camına taş geldi ve çatladı. değiştirmem gerekiyor. kaskom olmadığı için mecburen dışarıda yaptırcam. servislerden fiyat aldım sensörlü orjinal cama 1400 tl+kdv fiyat veriyorlar. bizde dışarıda yaptırmaya karar verdik. tamirci arkdaşım cam nasıl olsa değişecek değiştirmişken rezistanslı cam taktıralım kışın çok rahat edersin dedi benimde aklıma yattı. bursada hemen hemen tüm oto camcıları aradık sadece bir yerde uğurlu glass cam marka fabrika stoklarında bir tane olduğunu 1 haftaya gelebileceği söylendi ve fiyat olarak 850 tl olur dedi. normal ısıtıcı olmayan cama ise 450 tl fiyat veriyorlar. bende rezistanslı cam taktırmaya karar verdim. tamirci arkadaşım elektrik tesisatı senin aracında hazır fakat düğmesini bulmamız lazım dedi. bu ön cam ısıtma anahtarını nerden bulabilirim? bu konuda bana fikir verebilirmisiniz? ayrıca almaya karar verdiğim uğurlu cam hakkında bilgisi olan arkadaşımız varmı acaba? varsa bilgi verebilirmi? 

Tuna Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Rezisranslı cam geldi takıldı. 2 adet 40 amp sigorta ve roleyi ve düğmeyide taktık. Fakat arkadaşımda ford ids cihazı mevcut onunla ön cam ısıtıcıyı aktif hale getiremedik. İds ile aktifleştirmeyi bilen bir arkadaşımız tarif edebilirmi yada hangi cihazla aktif hale getirebilirim yardımcı olurmusunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
26 dakika önce, Tuna Demir yazdı:

Peki elm modifiyelimi olması gerekiyor? Yoksa normal bir elm alsam bu işlemi yapabilirmiyim?

Mk1 C-Max te elm 327 çalışır mı emin olamadım.

Mk2 Focuslar gibi elmconfig de olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Tuna Demir yazdı:

Peki elm modifiyelimi olması gerekiyor? Yoksa normal bir elm alsam bu işlemi yapabilirmiyim?

hangi modülden açıldığına göre değişir. hatırlamıyorum araştırmanız lazım.

2 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Mk1 C-Max te elm 327 çalışır mı emin olamadım.

Mk2 Focuslar gibi elmconfig de olabilir.

mk1 cmax = mk2 focus. elmconfig vs hepsi çalışıyor. bi tek facebookta birisi kapı kilitleme olmuyor dedi ama ben yapmıştım, arabada aynıydı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12.11.2017 - 03:16 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

hangi modülden açıldığına göre değişir. hatırlamıyorum araştırmanız lazım.

mk1 cmax = mk2 focus. elmconfig vs hepsi çalışıyor. bi tek facebookta birisi kapı kilitleme olmuyor dedi ama ben yapmıştım, arabada aynıydı.

ozan bey sırf bu işlem için modifiye elm327 aldım. bilgisayara bağladım driveri kurdum. fakat ELMConfig programını açıyorum hata veriyor bağlantı kurulama hatası veriyor. ne yapmalıyım nasıl bağlanabilirim yardımcı olurmusunuz acaba? elm327 cihaz arızalı desem forscan ile bağlanıyor sorun yok. 

• Şaşırmış 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Tuna Demir yazdı:

ozan bey sırf bu işlem için modifiye elm327 aldım. bilgisayara bağladım driveri kurdum. fakat ELMConfig programını açıyorum hata veriyor bağlantı kurulama hatası veriyor. ne yapmalıyım nasıl bağlanabilirim yardımcı olurmusunuz acaba? elm327 cihaz arızalı desem forscan ile bağlanıyor sorun yok. 

elmconfigi kullanmayalı yıllar oldu, hatırlamıyorum ancak kendi içersin de bağlantı sorunlarını gidermek için bir ayar yeri vardı test edip hızı filan ayarlayan orayı kurcaladınız mı?

Driver doğruysa ve olmuyorsa elm dandik olduğundan olabilir, forscan en azından ilk bağlantı için hemen hemen tüm elmler ile çalışabiliyor ancak diğer programlar için iyi elm gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
07.11.2017 - 08:35 tarihinde, Tuna Demir yazdı:

uğurlu glass

Şimdiden hayırlı olsun. 

Benim de camım çatladığında kaskom orjinal camı karşılamadığı ve Camı değiştirecek olan özel serviste orjinal camdan hiç bir farkı yok demesi üzerine yan sanayi cam taktırmayı kabul ettim. Etmez olsaydım. 

Takılmasının hemen akabinde 1-2 ay içerisinde cam içindeki rezistansların %5 i bozuldu. Etrafındakilerin çözdükleriyle kurtardık geçen seneyi. 

Bu sene ise rezistansların %90'ı bozulmuş. 

Camı değiştiren servise başvurdum. Uğurlu Glass firmasıyla iletişime geçtiğini söyledi ancak dönüş yapmadıklarını söyledi. 

Ayrıca yolcu tarafında ise camda dalgalanma var. 

--0 dakika sonra eklendi--

Umarım siz benim yaşadığım sorunları yaşamazsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Şimdiden hayırlı olsun. 

Benim de camım çatladığında kaskom orjinal camı karşılamadığı ve Camı değiştirecek olan özel serviste orjinal camdan hiç bir farkı yok demesi üzerine yan sanayi cam taktırmayı kabul ettim. Etmez olsaydım. 

Takılmasının hemen akabinde 1-2 ay içerisinde cam içindeki rezistansların %5 i bozuldu. Etrafındakilerin çözdükleriyle kurtardık geçen seneyi. 

Camı değiştiren servise başvurdum. Uğurlu Glass firmasıyla iletişime geçtiğini söyledi ancak dönüş yapmadıklarını söyledi. 

çok geçmiş olsun. valla daha cam ısıtmasını aktif hale getiremedim. dediğiniz dalgalanma olayı şuan için yok inşallah da olmaz. şansımıza artık. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15.11.2017 - 09:41 tarihinde, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Şimdiden hayırlı olsun. 

Ümit bey merhaba. Size bir sorum olucak. Sizin taktırdığınız ısıtmalı ön camda rezistans için camdan kaç kablo çıkıyordu? Benim takılan camda sadece 2 adet kablo var. Acaba rezistans komple tekmi anlayamadım. Normalde araca özel üretildi ise 2 artı girişi  1 eksi girişi toplamda camda 3 kablo olması lazımdı.

Tuna Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

herkese merhaba arkadaşlar. sonunda çalışmamı tamamladım. orjinal ön cam ısıtma düğmesi geldi fakat düğme ile gem modülü arası tesisatı yoktu ama diğer gem modülü ile cam arası tesisat vardı. otoclubturkiye form sitesinde tanışmış olduğum mehmet sezgin bey'in yardımları ile düğme ile gem modülü arası  tesisatı olması gereken orjinal hali ile aracın elektrik şemasına göre çektim elm327 ile gem modülünden ön cam ısıtmayı açtım kendisine burdan da teşekkür ederim.  

Not: edindiğim bilgi ve tecrübe ile 2004 cmax ghia aracımın gem modülü destekliyor fakat bazı tesisat kabloları yok, 2005 modeli bilmiyorum, sanırım 2006 model ve üstünde bu sorun yok tesisat tam. yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim. 

Takılmış olan uğurlu glass cam hatalı çıktı taktırdığım yere durumu bildirdim ve sağolsunlar hiç uğraştırmadan taktıkları uğurlu glass camı söktüler ve yerine doraglass-glass-ex rezistanslı atermik cam taktılar. inşallah bu camda sorun yaşamam. sonuç olarak şuan sorunsuz çalışıyor yardımları olan ve fikir sunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. cam ve ön cam ısıtma düğmesinin bir kaç resmini paylaşmak isterim belki taktırmak isteyenlere fikir olur. herkese kazasız belesız güzel sürüşler dilerim.  

20171120_133800.jpg

20171120_133533.jpg

20171120_133738.jpg

20171117_153418.jpg

20171117_145534.jpg

20171117_153400.jpg

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11/21/2017 - 08:41 tarihinde, Tuna Demir yazdı:

Not: edindiğim bilgi ve tecrübe ile 2004 cmax ghia aracımın gem modülü destekliyor fakat bazı tesisat kabloları yok, 2005 modeli bilmiyorum, sanırım 2006 model ve üstünde bu sorun yok tesisat tam. yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim. 

Tesisat biraz şans, olabilir de olmayabilir de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.