Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Triger Kayışı

Önerilen Mesajlar

Focus 3 2012 Stil Dizel aracım var. 75000 de km si. Servislerden kimisi Triger kayışı için 75000 kimisi 135000 de değiştirebilirsin diyor siz neler yaptınız yada yardımcı olacak bir arkadaş var mı.

Ford servislerinde fiyatlar 2000 2500 civarı normal servislerde 1000 bu kadar fark olması doğal mı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, İsmail Yılmaze yazdı:

Ford servislerinde fiyatlar 2000 2500 civarı normal servislerde 1000 bu kadar fark olması doğal mı

9 yıl ya da 135.000 km, resmi son durum bu.

Fiyat farkı ise doğal değil ama gerçek.

Özel servise güveniyorsanız o farka değmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İzmir Çetaş'ta 1700 lira fiyat aldım. Bosch servisinde 1600 lira dediler. Gittim eski ustamızda 950 tl'ye yaptırdım. Aracım 100.000 km'deydi ve ikinci el aldığım için erken yaptırdım, kayışta tel tel kopmalar başlamıştı. Aracı 0 aldıysan 130.000 km idealdir. İkinci el aldıysan güvendiğin bir serviste olabildiğince erken yaptır, için rahat olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Çorum Evlüce servisinde 120 bin km de (7. yılda) değiştirdim. 

120 bin km ağır bakımı, trigier seti ve su pompası (devirdaim pompası) değişti. 

1725 TL faruda ödedim. 

--3 dakika sonra eklendi--

Not: Trigier gayet sağlam görünüyordu ve aşınma ibaresi hiç yokdu diyebilirim. Tabi mevzu aşınma belirtisi değil, trigierin ani bir yükte kopma yapıp yapmayacağı. 

Ayrıca ben trigier konusunda arabayı aldığım ilk günden itibaren çok dikkatli kullandığımı düşünüyorum. Belki de hiç bir zaman trigiere yük bindirmemişimdir. Tabi bu trigierin ömrünü ne şekilde etkiler bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, AliIşık yazdı:

Triger zincir değil mi focuslarda ?

Hayır, kayış.

Ayrıca zincir olması çok da mantıklı gelmiyor bana. Trigier zinciri değişim maliyetleri 5000 TL leri bulabiliyor diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2011 Lineanın bile zincirken koca focusun kayış olması şaşırtıcı ki acaba makyajlılarda da mı öyle bana birisi zincir dedi diye aklımda ki.

Değilse de neden zincir değil. Maliyeti 100 TL farkettirir. O riske girmeye değer mi ki firma olarak yav. Zincir en azından aşındı mı ses yapıyor kopma riski daha az.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam lineada orjinal zincir setini yağ bakım dahil 750 Tl ye yaptırmıştım 1 sene olmamıştı. Arkadaşa yaptırdım ama olsun 1.000 TL olsun. Mesele fiyat değildir diye düşünüyorum ama usta varsa yorum yapsa iyi olur. Gerçekten enteresan fiatın öyle fordun böyle olması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, AliIşık yazdı:

Hocam lineada orjinal zincir setini yağ bakım dahil 750 Tl ye yaptırmıştım 1 sene olmamıştı. Arkadaşa yaptırdım ama olsun 1.000 TL olsun. Mesele fiyat değildir diye düşünüyorum ama usta varsa yorum yapsa iyi olur. Gerçekten enteresan fiatın öyle fordun böyle olması.

Siz dışarda yapırdığınız fiyata bakmayın. O fiyat farkı ile firmanın kendine maaliyeti arasındaki fark aynı olmaz.

--6 dakika sonra eklendi--

Firmanın iyi veya kötü olmsı ile alakalı bir durum değil yani. Ferrari lerde de kayış var mesela. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Ben Çorum Evlüce servisinde 120 bin km de (7. yılda) değiştirdim. 

120 bin km ağır bakımı, trigier seti ve su pompası (devirdaim pompası) değişti. 

1725 TL faruda ödedim. 

Not: Trigier gayet sağlam görünüyordu ve aşınma ibaresi hiç yokdu diyebilirim. Tabi mevzu aşınma belirtisi değil, trigierin ani bir yükte kopma yapıp yapmayacağı. 

Ayrıca ben trigier konusunda arabayı aldığım ilk günden itibaren çok dikkatli kullandığımı düşünüyorum. Belki de hiç bir zaman trigiere yük bindirmemişimdir. Tabi bu trigierin ömrünü ne şekilde etkiler bilemiyorum. 

Trigere yük bindirmeden kullanmak nasıl oluyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Belki de hiç bir zaman trigiere yük bindirmemişimdir.

Böyle bir durum yok, triger kranktaki hareketi eksantrik millerine aktaran parçadır.

Eksantrik subapları açmak için mevcut, subaplarda sürekli yay baskısı mevcut kapanma yönünde.

Eksantrik mili subapları itip, yay kuvvetini yenip, subapları açıyor yani motorun çalıştığı her devirde bir yük söz konusu.

--1 dakika sonra eklendi--
15 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Trigier zinciri değişim maliyetleri 5000 TL leri bulabiliyor

Zincir değişim periyodu kayışa göre çok daha uzun oluyor + o kadar maliyetler söz konusu değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Niye bana 75000 diyor bazı servisler ellerinde bir net bir bilgi yok mu böyle saçma birşey mi olur. Bir de trigeri kopan var mı aramızda

İsmail Yılmaze tarafından düzenlendi
yanlış yazım
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 saat önce, AliIşık yazdı:

Maliyeti 100 TL farkettirir.

O kadar bile fark ettirmiyor. Max 5 usd fiyat farkı olur.

Çünkü kayışlı sistemlerde gergi ve sabit bilyalar mevcut. Bu bilyalar standart bildiğimiz bilyalardan değil, oldukça maliyetli parçalar.

Zincirde ise kompozit malzemeden üretilmiş gergi paletleri oluyor, bilyaya göre çok daha az maliyetli parça.

Amaç müşteriyi düşünmek değil, triger koparsa müşteriden nasıl para kopartırız diye düşünmek :)

6 dakika önce, İsmail Yılmaze yazdı:

net bir bilgi yok mu

Serviste net bilgi olsa da  servis danışmanları bilmiyor olabiliyorlar, çoğu leylek gibi servisin içinde dolaşmaktan bir işe yaramıyor.

En net bilgi 135.000 km/9 yıl @Cem Boneval  hocamızın yazdığı gibi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.