Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3.5 1,5 Tdcı Otomatik 45000 Bakımı

Ercan Bayram

Önerilen Mesajlar

45 bin şanzuman yağı için bence düşük bi km. ben aracımı 37 binde aldım. 60 binde şanzuman yağını değiştim. içinden çıkan yağda en ufak bir bozulma emaresi yoktu ve ustama göre yağı gereksiz yere değiştirdiğimi söyledi ama ben değiştirelim diye ısrar edince yağı değiştik tabi.

benim kanaatime göre bu şanzuman yağını 60 binden önce değişmek mantıksız. şimdi asıl muamma olan diğer konuya gelelim. İnternette bazı yerlerde bu şanzumana  7 lt yağ konulduğu söyleniyor. Yetkili servislerde faturada gördüğüm kadarı ile 7 lt yağ fatura ediyorlar. Ustam bu konuda bir kaç yeri aradı ve ısrarla araca 6 lt yağ konulacak dedi. Ayrıca aracın içinden tam tamına 6 lt şanzuman yağı çıktı. Yani araca fabrikada 6 lt şanzuman yağı konulmuş.

şanzuman yağı değişiminden önce ve sonra aracın performansından vites geçişlerinde veya herhangi bir konuda iyi veya kötü hiç durumla karşılaşmadım. Öncesinde de ne sarsıntı ne ısınma nede yağ değişim sonrasında hiç bir farklılık gözlemlemedim. Aracım su an 68 binde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgilendirme için teşekkür ederim. 

Kafama takılan bir durum daha var. Şöyle ki, bakımdan sonra Etis' ten şase no ile kontrol ettiğimde, Acil Kampanya bölümünde "18P07  Focus 1.5 Dizel Yanlış PCM Kalibrasyonu" diye bir uyarı dikkatimi çekti. Bakim öncesinde kontrol etmek aklıma  gelmedi.

Fakat serviste kalibrasyon diye belirttikleri bir güncellemenin de yapılması gerektiği ve uzun süreceği söylendi. Yine Etis'ten baktığımda soyledikleri gibi uzun süren iki adet güncellemenin başarılı olarak bittiği görülüyor. 

Etis kontrolünde böyle bir uyarı alan var mıdır, bu neyin nesidir aklıma takıldı..

Bendeki mevcut yazılım durumları fotoğraftaki gibi. 

Bir de güncelleme sonrası da düzelmeyen, vitesi D konumuna alınca tık diye bir ses gelme durumu da var. Servisteki teknik görevliye söylediğimde " Bunlarda normal bir durum " cavabını aldım. Dct450 Powershift şanzımanlarda normal bir durum mudur bu? Araç 2016 11.ay üretim; Volant degisimi bizi mi bekliyor yoksa ?

Screenshot_20190314-233526_Samsung Internet.jpg

20190314_233624.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Samet Y yazdı:

Bilgilendirme için teşekkür ederim. 

Kafama takılan bir durum daha var. Şöyle ki, bakımdan sonra Etis' ten şase no ile kontrol ettiğimde, Acil Kampanya bölümünde "18P07  Focus 1.5 Dizel Yanlış PCM Kalibrasyonu" diye bir uyarı dikkatimi çekti. Bakim öncesinde kontrol etmek aklıma  gelmedi.

Fakat serviste kalibrasyon diye belirttikleri bir güncellemenin de yapılması gerektiği ve uzun süreceği söylendi. Yine Etis'ten baktığımda soyledikleri gibi uzun süren iki adet güncellemenin başarılı olarak bittiği görülüyor. 

Etis kontrolünde böyle bir uyarı alan var mıdır, bu neyin nesidir aklıma takıldı..

Bendeki mevcut yazılım durumları fotoğraftaki gibi. 

Bir de güncelleme sonrası da düzelmeyen, vitesi D konumuna alınca tık diye bir ses gelme durumu da var. Servisteki teknik görevliye söylediğimde " Bunlarda normal bir durum " cavabını aldım. Dct450 Powershift şanzımanlarda normal bir durum mudur bu? Araç 2016 11.ay üretim; Volant degisimi bizi mi bekliyor yoksa ?

Screenshot_20190314-233526_Samsung Internet.jpg

20190314_233624.jpg

D ye alınca gelen sesin volant ile alakası yok benim de aynı, şanzımanın karekteri bu sıfır kugada sıfır sayılabilecek km focusdada bu ses var Otosan mühendisleri bile normal diyor aslında olmamalı ama mal bu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Murat Karan yazdı:

Samet bey servisin yaptığı işlem detayını hangi ekrandan görüntülüyorsunuz ? Paylaşırsanız sevinirim.

Servisin yaptigi is olarak sadece yazilim guncelleme bilgilerini goruyorum Etis'ten. 

Oturum açtıktan sonra, şase numarası girdikden sonra ;

Araç > araç yazılımı > özet > modüller altında, modullerde mevcut yüklü olan yazılım versiyonları,

Araç > araç yazılımı > özet > tarihçe altında da yapilmis olan güncelleme isteklerinin tarihi, durumu, istemcisi v.s gorunebilmekte. Bu kisimdan yazilim versiyonu degil de uygulama adi cikiyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ETIS bilgileri güncel olmak zorunda değil, bu verilere göre sadece ilerlemeniz çok büyük yanıltabilir. Araçlar güncellense dahi, servisle bunu online ortama AKTARMAYABİLİYOR. Velhasıl bu sistem zaten son kullanıcı için yapılmış da değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

57 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

ETIS bilgileri güncel olmak zorunda değil, bu verilere göre sadece ilerlemeniz çok büyük yanıltabilir. Araçlar güncellense dahi, servisle bunu online ortama AKTARMAYABİLİYOR. Velhasıl bu sistem zaten son kullanıcı için yapılmış da değil.

Dogrudur

Iki bakim gecirdim; tarihçe kismindaki zamanlar tutuyor bende en azindan ?

Ilk bakimda, teknikteki arkadas benim yanimda yapmisti pcm v.s guncellemelerini. Hatta online kontrol etti diye hatirliyorum odb portuna ve internete bagli notebook ile.

Bu bakimda da ayni arkadas ilgilendi ve  ayni istemci ile yapmis. Etis ile ortusuyor bu noktada

Hele ki son bakimda 2 saatten fazla sürmüş, servis istemcisinin guncellemeleri. 

Etis ile yb servis menusundeki versiyonlar tutuyor bende. Etisten de dedigim gibi tarihceye bakiyorum

Ama dediginiz gibi her servis, işlemiyor olabilir Etise. 

18P07 kodlu kalibrasyon uyarisi baska kimsede cikti mi acaba? Yoksa bölge olarak Türkiye sectigim icin standart olarak mi uyardı cozemedim.

Samet Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Samet Y yazdı:

Servisin yaptigi is olarak sadece yazilim guncelleme bilgilerini goruyorum Etis'ten. 

Oturum açtıktan sonra, şase numarası girdikden sonra ;

Araç > araç yazılımı > özet > modüller altında, modullerde mevcut yüklü olan yazılım versiyonları,

Araç > araç yazılımı > özet > tarihçe altında da yapilmis olan güncelleme isteklerinin tarihi, durumu, istemcisi v.s gorunebilmekte. Bu kisimdan yazilim versiyonu degil de uygulama adi cikiyor. 

Çok teşekkürler, uyarı bende de çıktı servis Aralık ayında bakımda güncellemesini yaptı fakat etis te hala uyarı görünmeye devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Murat Karan yazdı:

Çok teşekkürler, uyarı bende de çıktı servis Aralık ayında bakımda güncellemesini yaptı fakat etis te hala uyarı görünmeye devam ediyor.

Esas ben teşekkür ederim, aydınlattığınız için. 

Servise bu sefer bırakırken, "yazılım kalibrasyonu yapilacak, uzun sürebilir, aracin kalmasi gerekebilir" demislerdi

Etisten tarihceye baktigimda 2 saatten fazla guncelleme yapmis cidden de.

Aracta bir degisim hissetmedim gerci, yine kalkislarda deli fişek. Diger arac olan c3ten buna gecince burn out yapiyorum habire ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Samet Y yazdı:

Esas ben teşekkür ederim, aydınlattığınız için. 

Servise bu sefer bırakırken, "yazılım kalibrasyonu yapilacak, uzun sürebilir, aracin kalmasi gerekebilir" demislerdi

Etisten tarihceye baktigimda 2 saatten fazla guncelleme yapmis cidden de.

Aracta bir degisim hissetmedim gerci, yine kalkislarda deli fişek. Diger arac olan c3ten buna gecince burn out yapiyorum habire ?

Rica ederim, esasen bende bi değişiklik farketmedim. Bu araç gerçekten çok başka, alternatif bulamıyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar merhabalar,

Dün aracımın 45 bin km bakımını (Şanzıman yağı ve fren hidroliği yağı değişimi dahil) 1.550 TL'ye Ankara Ford Başer'de yaptırdım. 31 Mart'a kadar Tıp Bayramı indirimi kampanyası kapsamında %25 indirim alarak işlemleri yaptırdım. Süreç boyunca müşteri temsilcisi Arzu Hanım çok yardımcı oldu. Bakım boyunca ikame araç (Yeni Ford Focus) hizmetinden yararlandım.

Düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Bora Palabıyık yazdı:

Arkadaşlar merhabalar,

Dün aracımın 45 bin km bakımını (Şanzıman yağı ve fren hidroliği yağı değişimi dahil) 1.550 TL'ye Ankara Ford Başer'de yaptırdım. 31 Mart'a kadar Tıp Bayramı indirimi kampanyası kapsamında %25 indirim alarak işlemleri yaptırdım. Süreç boyunca müşteri temsilcisi Arzu Hanım çok yardımcı oldu. Bakım boyunca ikame araç (Yeni Ford Focus) hizmetinden yararlandım.

Düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.

Keşke gitmeden önce forumda arama yapsaydınız. İşçilikte %30 parçada %25 indirimimiz vardı Başer de

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Merhaba ben de 2. el ford focus 1.5 tdci pws 55 bim km'de 2016 model bir araç aldım aracın bakım geçmişi iki yetkili servis ve birde dışarda olmak üzere üç kere. Son bakım da şanzuman yağı değişmemiş(45 bin bakımını 50 binde yaptırmış) ben şanzuman yağını değiştirmek istiyorum ama fiyat ne kadar tutar bilmiyorum eskişehir otokoç 1300 tl (başer oto ankara 1062 Tl) istedi sadece şanzuman yağı için uygun fiyat veren bir yer önerebilir misiniz yoksa 60 bin bakımını bekleyip şanzuman yağını o bakımda mı değiştireyim ilk aracım ve sağlıklı kullanabilmek için tavsiyelerinize ihtiyacım var teşekkürler.

Akın A. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.