Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3.5 1,5 Tdcı Otomatik 45000 Bakımı

Ercan Bayram

Önerilen Mesajlar

Er-Ol otomotivden fiyat almıştım. Powershift filtresi 90 TL, Castrol Transmax-Dual yağ 40 TL. Normalde 6 litre kullanılıyor. Araçlardaki dolum şanzıman yağı Castrol. Servis fiyatı çok ama çok yüksek. Ayrıca standard bakım için hava filtresi 40, polen 50, yağ filtresi 15 TL. Petronas syntium e7000 0w30 4 litre Ford onaylı (wss-m2c950) yağ maksimum 140 TL. Bakım da 245 TL tutuyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, Başer oto da servis danışmanı Arzu Yurtseven ile görüşebilirsiniz. Sitemize 20 ye 30 indirime devam edecek. Benim iş uzun süreceği için beklemeyeyim diye bana ikame araç bile verdi. 1360 TL ye bakımları yaptırdım. Fren hidrolik sıvısı da değişmesi gerekiyormuş onu bilmiyordum. Tavsiye olarak motor yağı değişirken motor ve boru içerisinde oluşabilecek  partikül vb sarmalara karşı temizlikten bahsetti. Normalde 140 TL imiş, iskonto indirimler falan ... dedi unuttum. Hepsi dahil hesaplamasını ve indirimli sonucu söylemesini istedim. 1500'ü gözden çıkartarak gitmiştim zaten, ama hesaplarımda bu temizlik ve fren hidrolik sıvı değişimi yoktu, bunlar ile birlikte 1360 deyinde kabul ettim hepsini yaptırdım. Saat 6 yı geçtiği için faturayı hazırlayamadı, faturayı alınca resmi paylaşırım detaylı görülebilmesi için.

Geçen sene site adına Turgay Sezer Bey ile konuşmuştum ancak izinli olduğu için onunla iletişime geçemedim.

Başere gittiğinizde sitemize indirim yapan görüşebileceğiniz servis danışmanları güncel olarak (kendilerinden izin almıştım sitede isimlerini paylaşmak için);

Arzu Yurtseven

Turgay Sezer

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

2015 focus 1.5 tdci powershift aracımın 3 yıl bakımı yapıldı. Filtreler ve balatalar Er-Ol otomotivden alındı. Şanzıman yağı Motul multi DCTF, 7 litre yetti. Motor yağı Petronas Syntium 7000 E 0w30 kullandık. Fiat parçası satan parçacıdan 115 TL ye aldım. Toplam maliyet 865 TL oldu. İşçilik dahil. Arabanın sesi azalıp yumuşadı, şanzımanda daha sessiz ve kararlı oldu. Balataları Kale verdi Berk bey onlarıda beğendim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motul evet iyi bir yağ üreticisi lakin keşke şanzuman yağı için muadil yağ yerine, üreticinin önerdiği Castrol transmax dual yağ koysaydınız!..

--1 dakika sonra eklendi--

Bu arada Yetli Servislerde 45.000km bakımı için en iyi rakamı ben almışım 1050₺ fatura ödedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

33 dakika önce, Göksel Yaman yazdı:

Motul evet iyi bir yağ üreticisi lakin keşke şanzuman yağı için muadil yağ yerine, üreticinin önerdiği Castrol transmax dual yağ koysaydınız!..

Bu arada Yetli Servislerde 45.000km bakımı için en iyi rakamı ben almışım 1050₺ fatura ödedim.

hayır ben ödedim 1000 tl cik?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Göksel Yaman yazdı:

yağ şartnameye uysun ne olursa olsun diyenler var forumda ben şartnameyi pek umursamıyorum dizel focusuma liqui moly 4200 motor yağı koydum en son.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Göksel Yaman yazdı:

Göksel bey, benimkinde ön ve arka balata değişimi de var. Motul multi DCTF wss-m2c-936-a spesifikasyonunu karşılıyor. Bence motul castrolden daha iyi bir yağ. Motor yağını motul almadım çünkü 0w30 wss-m2c-950-a motul 5 litrelik satılıyor.

--6 dakika sonra eklendi--
11 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

hayır ben ödedim 1000 tl cik?

Adem bey bu fiyata nerede ne zaman yapıldı? Neler degisti

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

Göksel bey, benimkinde ön ve arka balata değişimi de var. Motul multi DCTF wss-m2c-936-a spesifikasyonunu karşılıyor. Bence motul castrolden daha iyi bir yağ. Motor yağını motul almadım çünkü 0w30 wss-m2c-950-a motul 5 litrelik satılıyor.

--6 dakika sonra eklendi--

Adem bey bu fiyata nerede ne zaman yapıldı? Neler degisti

Ocak ayında Bodrum da 45 bin bakımı + şanzıman yağı değişti.

Adem Kazıl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Yasin Taşcı yazdı:

yağ şartnameye uysun ne olursa olsun diyenler var forumda ben şartnameyi pek umursamıyorum dizel focusuma liqui moly 4200 motor yağı koydum en son.

?

Karşı çıkmalar hem iyi hem kötü örnekleri oluşturarak ilerlemeye önemli katkı sağlarlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Slmlr öncelikle aranıza yeni katıldım. Forumdan edindiğim bilgiler doğrultusunda bende aracımın bakımını yaptırdım.bilgi açısından faydalanmak isteyen arkadaşlar için yapilan işlemlerin resmini koyuyorum, saygılar.Bu arada ,kışlık lastikleri değiştirirken bijon kapağın biri kırılmıştı,serviste garanti kapsamında değiştirdiler,fakat bu değişim faturaya yansımıyor,onu belirtmek istedim.

IMG_20180709_111716.jpg

Haşmet Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Bu sanzimanla alakalı yapılan araştırmada şanzıman yağı degisimi sonrasi kararsız olduğu söyleniyor bide şanzımanci çok yakın bi tanıdığım var yağ kontrolü yapılması yeterli değişmesi gerekir ama illa 45bn De veya 3 yılda  değişecek diye bise yok aynı şanzımanı kullanan diğer firmalarda aracın ömrü kadardir yazıyor dedi getrag firması yapıyormuş kodu 450 ve 451 olan şanzımanlarda degisimine gerek yoktur yazıyor diyor Bn değişimini yaptirmadim arkadaşıma güvenerek 6 ayda bir şanzıman yağı kontrolü yapacam yanlış yapıyorum belki ama bnde biraz baktım dedikleri doğru gibi sizce ne yapmalıyım aracım 2015 model 38000 km de 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Rıdvan Kargın yazdı:

bnde biraz baktım dedikleri doğru gibi sizce ne yapmalıyım

Yanlış maalesef.

Ford'un resmi bakım kılavuzunda da yazıldığı gibi 3 yıl ya da Türkiye'de 45, Avrupa'da 60.000 km'de bir şanzıman sıvısı ve filtresinin değişmesi gerekiyor. 

Yapmanız gereken de bu...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğru bilgi.. Burada lanet otosan tarafından  yine düdükleniyoruz. DCT450 şanzımanı chrysler, Ford Volvo ve röno kullanıyor. Chrysler ve Ford 48 ayda bir yağ değişimi öneriyor (otosan 36 ay diyor açgözlüler) . Volvo ve röno ise şanzıman yağı ömür boyu sadece her yıl seviye ve kalite kontrol öneriyor. Ancak bu şanzımanda 3 odacık var dolayısıyla 3 ayrı yerden kontrol şart. 

http://www.furitech.com.au/index.php/getrag-6dct-mps6-dual-clutch-transmission-fluid-change/

Ben bu ay 45 bakımına girecem. Muhtemelen balata da değişecek, klima gazı eklenecek Vs. Pahalı olacaktır. En çok indirimi kim verir İstanbul'da. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.