Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Vites Değiştirme Uyarısı Doğru Mu?

Burak Güneş

Soru

Merhaba arkadaşlar,

2017 Focus Ti-VCT aracımda vites değişim uyarısı 1900-2100 devir civarlarında çıkıyor. Bana çok mantıklı gelmedi, sanki araç yığılıyor gibi oluyor bazen değiştiriciye uyduğumda.. Ama koskoca Ford Co. mühendisleri de bunu düşünmüştür herhalde demekten de alamıyorum kendimi. Sizim bu konudaki fikirleriniz nedir? 2000 devirde benzinli araç vitesi değiştirilir mi?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bu tamamen yakıta yönelik bi çalişma ( vites değiştir uyarısı ) performansla ivlenmeyle alakası yok bence..

Dizellerde bence hakkı 2500-3000 arası

3000de atınca araba hiç sarsılmıyor vites geçişlerinde.. (dizel motor için ) 

konuştugum 1-2 ustada aynı şekilde yüksek devir uyarısında bulundu...

sizin araç benzin sanırım siz için bence 2500 ideal devir.. birazda yola egime görede değişir.. aldanmayın yani vites değiş uyarısına..  

okan ali tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Vites değişim önerisi tamamen ekonomik kullanmaya yöneliktir. 

Performanslı kullanıma uygun değildir.

Düşük devirde vites değiştirdikten sonra gaza fazla ve ani yüklenirseniz yanmamış yakıt sistemi kirletir.

Yumuşak kullanımda ise sorun yaşatmaz.

Performanslı kullanımda atmosferik benzinlide vites değiştiğinde torkun en yüksek olduğu devir bandına yakın düşmek gerekir. 

Bu nedenle 4000-4500 dd arası iyidir. 

Yine yokuş yukarı bölümlerde 3000-3500 dd altında kalmamakta yarar var.

Ama yineliyorum, sakin, yumuşak ve ekonomik kullanım için bu sistem uyarıları yerindedir. 

Özellikle 1.6 EB motor neredeyse 1000 dd'dan itibaren güçlü ve kesintisiz ivmelenme sağladığından hiç sorun olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Düşük devirde vites değiştirdikten sonra gaza fazla ve ani yüklenirseniz yanmamış yakıt sistemi kirletir.

lafı açılmışken sorayım :) gaza ne kadar basarsam basayım yakamayacağından fazlasını almıyor diye biliyorum, öyle değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
21 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

lafı açılmışken sorayım :) gaza ne kadar basarsam basayım yakamayacağından fazlasını almıyor diye biliyorum, öyle değil mi?

Eskiler alıyor (Mk1 misal) da yeni arabaları bilemiyorum kontrol var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Daha önce garipsediğim için yazmıştım ama şimdi emin olarak yazıyorum. Motor soğukken ve sıcakken vites değişim ikazının çıktığı devirler değişiyor. Örneğin motor sıcakken 5.viteste 80 km hıza çıktığımda gaza da fazla basmıyorsam hemen 6.vites ikazı gözüküyor  ama motor soğukken 100 km hıza bile gelsem gazı ne kadar azaltırsam azaltayım vites yükseltme ikazı çıkmıyor. Motor soğukken çok devirsiz kullanmanın da zararının olabileceğini düşünerek yapılmış olabilir diye düşündüm. Özellikle üst viteslerde oluyor tabi bu gecikme. 1,2 ve 3. viteslerde çıkması gerektiği zaman çıkıyor uyarı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben eskiden 3000 devirde vites değiştirirdim. O zamanlar bu eco mode yaprakları çok kötüydü. Sadece hız kısmı yarıdan fazla doluydu. Ama vites ve öngörü kısmında sadece bir yaprak doluydu. Daha sonra 2500 de vites değiştirmeye başladım. Vites yaprağı full doldu. Öngörü ise hala full den bir eksik. Özellikle yazılarından çok istifade ettiğim Cem üstat başta olmak üzere herkese çok teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Özellikle yokuş yukarı sabit hızla çıkarken filan saçma olduğu vites değişim ikazları olmuyor değil. Yani siz eğime göre sabit hızla ilerlemeye çalışırken, aynı koşullarda bir üst viteste aracın yığılacağını biliyorsunuz ama araç bunu bilmiyor tabi ? Ama denildiği gibi yakıt tasarrufuna yönelik bir uygulama. Sürüş dinamiğine göre çok kaale almıyorum kendi adıma.

Bir de hala emin değilim ama vites değişim için bir kaç aralık var sanırım. Örnek vermek gerekirse 2000 devirde bir ikaz veriyorsa, 3000 de bir daha veriyor gibi. Öyle gördüğümü sanmış da olabilirim ama aklımda kalmış. Tanık olan vardır belki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Ozan Kar yazdı:

Teoride öyle, pratikte kaçıyor.

Bir saat önce, Semih O. yazdı:

Bir de hala emin değilim ama vites değişim için bir kaç aralık var sanırım.

Öyle. Değiştir dedi dinlemedin bastın, ivmelenme sonlandığı anda sana yeni bir şans veriyor. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.