Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kugaya Ses Sistemi Denemesi

Murat Kav.

Önerilen Mesajlar

Fordun geleneksel olarak sunduğu 9 hoparlörlü sony markalı ses sistemi ve genelde daha ucuz versiyonlarda tercih ettiği 6 hoparlörlü ses sistemleri var. Özellikle C segmentinden %99 bu iki alternatif mevcut. Son makyaja kadar kugayı da bu şekilde sunuyordu otosan. Ancak bazı maliyet kaygıları, kugadaki 9 hoparlörlü ses sisteminin opsiyonlardan çıkmasına neden oldu. Ben de ben yapayım dedim. Ancak bu konu benim çok uzağımda. Geçmişte de hiç uğraşmadığım bir konu olduğu için, biraz araştırma yaptım. Yakın bir gelecekte de buna göre araçta değişiklik yapma niyetindeyim. 

Ses sistemi dünyası çok geniş, ve acemi iseniz gerçekten kayboluyorsunuz. Alt seviye, üst seviye, 2 yollu, 4 yollu derken yolunu kaybediyor insan :)

O zaman en temelden başlamak gerek. Öncelikle aracımızda nasıl bir sistem var onu anlayalım. Mikrocate göre speaker tiplerini grafikledim..

Bazı kavramları açıklamakta fayda var:

Tweeter: Yüksek frekanslı sesleri veren küçük hoparlörler

Woofer: Düşük frekansları veren büyük hoparlörler (anladığım kadarıyla piyasada daha çok "komponent speaker" olarak geçiyor.

Full Range: Üzerine hem woofer, hem de tweeter bulunan büyük hoparlörler ("koaksiyel hoparlör" olarak piyasada anılıyor)

Subwoofer: Çok düşük frekanslar, bass sesler için kullanılan hoparlörler (OEM sistemde 10 hoparlör seçilirse geliyor, TR'de hiç yok. Fordun sitesinde aksesuar olarak pioneer subwoofer satılıyor)

Bunun yanında fordun central speaker'ın ne işe yaradığından emin olamadım. Bazı kaynaklara göre sadece bass veriyor. Ancak bazı focuslarda da tweeter olarak geçiyor. C-max'dan gördüğüm, varlığının ve yokluğunun benim kulağımda bir şeyi değiştirmediği yönünde idi.

Genel olarak, 6 hoparlörlü sistem ile 9 hoparlörlü sistem arasında oldukça hissedilir bir ses farkı var. Bu fark nereden geliyor onu anlama telaşındayım. Şu ana kadar görünen en büyük fark, ön direklere konulan tweeterlarda. Bu tweeterlar, 9 hoparlörlü sistemde premium olarak geçiyor ve 6 hoparlörlüdeki twitırların 3 katı fiyata sahip. Bu nedenle bunların, piyasada "super tweeter" olarak bilinen, ultra yüksek frekans işleme kapasitesine sahip speakarlar olduğu kanısı oluştu bende. Ben de öncelikle bu twitırları ve merkezdeki tekli hoparlörü sipariş ettim. İlk olarak bu üç hoparlörlü sistem ile başlayıp, 7 hoparlörlü ve hala oem kalan bir sistem oluşturacağım. Bakalım ne olacak :)

6 hoparlör.jpg

9 hoparlör.jpg

--4 dakika sonra eklendi--

ek bilgi: Audio ünitesi, 6 speakerlı ve 9 speakerlıda aynı. 10 speakerlı olunca ise farklı bir audio ünitesi geliyor.

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bendeki sony de subwoofer neden sunmuyor otosan anlamıyorum. 9 hoparlör var ancak subwoofer koymayarak düşürmüş ses kalitesini. 9 hoparlörün en belirgin ses farklılığını arka tweeterlar değiştiriyor bence . Önleri ben eski aracımda degistirmistik sony ile ama belirgin fark göremedim. Öncelik arka tweeter ve kapıdaki hoperlarlor belirleyici . Merkez hoparlör çok birşey değiştirmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Özer Aksu yazdı:

Bendeki sony de subwoofer neden sunmuyor otosan anlamıyorum. 9 hoparlör var ancak subwoofer koymayarak düşürmüş ses kalitesini. 9 hoparlörün en belirgin ses farklılığını arka tweeterlar değiştiriyor bence . Önleri ben eski aracımda degistirmistik sony ile ama belirgin fark göremedim. Öncelik arka tweeter ve kapıdaki hoperlarlor belirleyici . Merkez hoparlör çok birşey değiştirmiyor.

Önleri derken, öndeki tweeterlarımı, hoparlörü mü?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anlaşamadık [emoji3] ön twitleri değiştin ve fark göremedin. Sonra kapıları değiştin. Doğru mu anlıyorum.

Aynen abi , seste belirgin farki yaratan arka tweeter ve kapıdaki hoparlörler. Merkez hoparlörün belirgin farkını göremedim. Ki şuan ki aracımda 9 hoparlör var ve merkez hoparlörü kapatsam dahi seste pek bir fark göremiyorum
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de bi denicem twitleri. Bakalım ne değişecek. Acm konfigürasyonu da gerekebilir. Yabancı forumlara göre sony de audio ünitesi farklı çalışıyor.

Bu arada bendeki kapı hoparlörleri, sony sistemdeki hoparlörlerden daha pahalı servis fiyatı olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5+1 ev sistemlerinden yola çıkarak merkez hoparlör insan seslerine yönelik frekans üretmekte.Araçlardada durum aynıdır demiyorum çünkü aynı.Bu yüzden aktif/pasif edildiginde iyi bir kulağınız yoksa farkı anlayamıyorsunuz.Hele o hoperlörün Bass ürettiğini idda eden müzikten hiç anlamıyor derim.Bass sesleri her zaman arkadan gelir prof sistemlerde.

--5 dakika sonra eklendi--

Şunu rahatlıkla idda ederimki hic gereksiz masraflara girmeden sadece bagaja ilave edeceğiniz küçük bir aktiv bass'la(kendinden amfili)çıkan sonuca inanamayacaksınız.Bu Oem sistemlerin en büyük eksikliği Bass tonlarıdır,küçük bir bass ilavesiyle içerdeki mevcut oem hoparlörlerde sanki arabada ilave edilmiş sistem varvış havası verir(denenmiş onaylanmıştır)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

26 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Kolay gelsin Murat.

Usa spec Kuga'lara baktın mı nedir sistem?

İstersen Usa Kuga vın no verebilirim ?

Subwoofer dışında birebir aynı görünüyor. Subwoofer, sanırım Amerikada lastik tamir kitsiz de alınabilsin diye kabinli satılıyor. Araca özel, bagajda soldaki tekerlek boşluğunu dolduracak şekilde dizayn etmişler. Avrupa ise daha standart bir çözüm ile yetinmek zorunda. 

(Bu da dursun burada: Araca özel subwoofer'ın amerikanya kodu GV6Z-18808-A ve 172 dolar fiyatı var, kabin dahil ancak sanırım amfi hariç. Şekil olarak çok benziyor ama yine de kuganın bagajına uyum konusunu araştırmak gerek).

escape vs kuga.jpg

--6 dakika sonra eklendi--
34 dakika önce, Turhan Atasoy yazdı:

5+1 ev sistemlerinden yola çıkarak merkez hoparlör insan seslerine yönelik frekans üretmekte.Araçlardada durum aynıdır demiyorum çünkü aynı.Bu yüzden aktif/pasif edildiginde iyi bir kulağınız yoksa farkı anlayamıyorsunuz.Hele o hoperlörün Bass ürettiğini idda eden müzikten hiç anlamıyor derim.Bass sesleri her zaman arkadan gelir prof sistemlerde.

Olabilir. Focusların bazılarında kuga ile aynı merkezi hoparlör varken, bazılarında ön direklerdeki tweeterdan var.

tweeter - speaker central.jpg

--11 dakika sonra eklendi--
36 dakika önce, Turhan Atasoy yazdı:

Şunu rahatlıkla idda ederimki hic gereksiz masraflara girmeden sadece bagaja ilave edeceğiniz küçük bir aktiv bass'la(kendinden amfili)çıkan sonuca inanamayacaksınız.Bu Oem sistemlerin en büyük eksikliği Bass tonlarıdır,küçük bir bass ilavesiyle içerdeki mevcut oem hoparlörlerde sanki arabada ilave edilmiş sistem varvış havası verir(denenmiş onaylanmıştır)

Bunu da almıştık aslında, evde yatıyor, ikinci aşama bunu montajlamak olabilir :) 

IMG_3013-1024jpg.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdiden kolay gelsin Murat Bey. Ünite ayarlarını, yaptığınız değişiklikleri paylaşırsınız artık. Bize de fikir olur. Ses sistemi konusunda çok ta derine gitmemek lazım. Sağlam bir oem iş görür bence. Yoksa işin sonu yok. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Günal Yılmaz yazdı:

Şimdiden kolay gelsin Murat Bey. Ünite ayarlarını, yaptığınız değişiklikleri paylaşırsınız artık. Bize de fikir olur. Ses sistemi konusunda çok ta derine gitmemek lazım. Sağlam bir oem iş görür bence. Yoksa işin sonu yok. :)

Acm ayarlarını not ettim. Hoparlörler gelince forscanle ayarlayıp deneyeceğim. Teybin oradan ses gelirse tamamdır. ?

Bir saat önce, Doğan Kurban yazdı:

İyi güzel de abi bağlantısı nasıl yapılacak? Sadece 2 kablo ile değil sanırım. Bağlantısı hazır mı yoksa bagajda :aman:

Cık, maalesef. Subwoofer için oem olsun ya da olmasın bir yerlerden elektrik alınacak. Orjinalden emin değilim aslında, oem subwoofer, cd ünitesini değiştirmeden takılamıyor olabilir. Pioneer da sıkıntı yok, ona sabit elektrik veriyorsun, kendisi ayarlıyor, amfisi kendinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Genel olarak, 6 hoparlörlü sistem ile 9 hoparlörlü sistem arasında oldukça hissedilir bir ses farkı var. Bu fark nereden geliyor onu anlama telaşındayım.

BENCE, 6 hoparlörlü sistemin zayıf halkası kesinlikle arka hoparlörler.

Arkalar full range ama piyasada satılan 2 yollu 3 yollular gibi değil, toz kapağının çevresine bir parça eklenmiş ve tüm frekansları çalmaya çalışıp bozuyor. (Burayı anlamasanda olur abi :) )

Her ne kadar kötü olsa da arkaları iptal edince yada yerine sadece sony woofer takınca ciddi bir eksiklik oluyor.

Yani sorunun cevabı arkaya woofer+tweeter takmak.

Ben 4 kapının wooferlarını sonylerle değiştirdim. Arka kapıya parça numarasıyla focusun sony tweeterlarını taktım. Ön tweeterlarıda sonyli cmaxten çıkmalarla değiştirdim. Ön tweeter değişiminde bariz bir fark duymadım. Ayrıca gördüğüm kadarıyla ön ve arka tweeterlar aynı, arkalar doğrudan döşeme üzerine takıldığı için üzerinde ekstra kapak var.

ana üniteyide değiştirmeye gerek olmadığını söyledi ruslar.

Sonuç olarak bende 8 hoparlörlü sony sistem var. Bana yetiyor, kendi kulaklarıma pek güvenmiyorum ama dayım bile beğendiğine göre bence fazlasıyla yeterli. cmaxte aynı sistem fabrika çıkışlı olmasına rağmen iç hacimden midir nedir focus kadar keyif vermiyor.

İstediğin bir kısım varsa daha detaylı yazabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Ozan Kar yazdı:

BENCE, 6 hoparlörlü sistemin zayıf halkası kesinlikle arka hoparlörler.

Arkalar full range ama piyasada satılan 2 yollu 3 yollular gibi değil, toz kapağının çevresine bir parça eklenmiş ve tüm frekansları çalmaya çalışıp bozuyor. (Burayı anlamasanda olur abi :) )

Her ne kadar kötü olsa da arkaları iptal edince yada yerine sadece sony woofer takınca ciddi bir eksiklik oluyor.

Yani sorunun cevabı arkaya woofer+tweeter takmak.

Ben 4 kapının wooferlarını sonylerle değiştirdim. Arka kapıya parça numarasıyla focusun sony tweeterlarını taktım. Ön tweeterlarıda sonyli cmaxten çıkmalarla değiştirdim. Ön tweeter değişiminde bariz bir fark duymadım. Ayrıca gördüğüm kadarıyla ön ve arka tweeterlar aynı, arkalar doğrudan döşeme üzerine takıldığı için üzerinde ekstra kapak var.

ana üniteyide değiştirmeye gerek olmadığını söyledi ruslar.

Sonuç olarak bende 8 hoparlörlü sony sistem var. Bana yetiyor, kendi kulaklarıma pek güvenmiyorum ama dayım bile beğendiğine göre bence fazlasıyla yeterli. cmaxte aynı sistem fabrika çıkışlı olmasına rağmen iç hacimden midir nedir focus kadar keyif vermiyor.

İstediğin bir kısım varsa daha detaylı yazabilirim.

Sonuç olarak arkalara operasyon gerekli görünüyor. Hemen herkes aynı şeyi söylüyor çünkü :) Benim için zor olan, arkaya twit takabilmek için gerekli olan kesme-biçme işlemi. Kesme kesilir (kesim yerleri belliymiş) ama çukurlaştırmak için pres falan da yapmışlar sanki. Keseriz, çıkıntı durursa benim gözüme batar :P Peki arkalara oem takmasak, kaliteli bir çift full range speaker koysak? Aynı sesi elde edemez miyiz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.