Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kugaya Ses Sistemi Denemesi

Murat Kav.

Önerilen Mesajlar

8 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Sonuç olarak arkalara operasyon gerekli görünüyor. Hemen herkes aynı şeyi söylüyor çünkü :) Benim için zor olan, arkaya twit takabilmek için gerekli olan kesme-biçme işlemi. Kesme kesilir (kesim yerleri belliymiş) ama çukurlaştırmak için pres falan da yapmışlar sanki. Keseriz, çıkıntı durursa benim gözüme batar :P Peki arkalara oem takmasak, kaliteli bir çift full range speaker koysak? Aynı sesi elde edemez miyiz?

Cem abi gayet güzel açıklamış ama bende bir ekleme yapayım: aftermarket hoparlörde montaj çok önemli, hoparlörün cevresi döşemedeki yuvaya oturmazsa iyi ses gelmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Subwoofer için bir şey sorsam. Bendeki sub'ın şemasında audio ünitesinin neresinden ses alınacağı net değil. Herhangi bir speaker hattından alınabiliyor mu? (Mesela ön sağ kapıya giden hattan alıp devam edebilir miyiz)

Subwoofer bağlantı şeması:

Pioneer wiring.jpg

Bu da araçtaki mevcut sistem için audio şeması (premium yazan bölümler 9 hoparlörlü sistem için):

sync3 conn.jpg

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sağ kapıdan bağlantı alırsanız, sol kanaldaki bas sesleri duyamazsınız subwooferdan. Bir nevi mono bağlantı yapmış olursunuz. Yanlış anlamadıysam, şemada subwoofera stereo giriş var. O nedenle iki kanaldan almak daha iyi olur. Bu da ana ünitenin arkasından alınmasının daha doğru olacağını gösteriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

42 dakika önce, Günal Yılmaz yazdı:

Sağ kapıdan bağlantı alırsanız, sol kanaldaki bas sesleri duyamazsınız subwooferdan. Bir nevi mono bağlantı yapmış olursunuz. Yanlış anlamadıysam, şemada subwoofera stereo giriş var. O nedenle iki kanaldan almak daha iyi olur. Bu da ana ünitenin arkasından alınmasının daha doğru olacağını gösteriyor.

Özellikle sub çıkışı diye bir şey yok. O zaman mesela ön hoparlör çıkışlarından çift çift gelip, üstteki şemaya uygun, sub girişinde toplarsak en iyisi olacak diye anlıyorum.

Alternatif olarak, alt şemada görülen C313 ve C314; arka kapı çıkışları. Elimde konektör şemaları da var. Sanırım ön ya da arka hoparlör çıkışları olması farketmez. Arkalar mesafe anlamında daha avantajlı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

31 dakika önce, Murat Kavuk yazdı:

Özellikle sub çıkışı diye bir şey yok. O zaman mesela ön hoparlör çıkışlarından çift çift gelip, üstteki şemaya uygun, sub girişinde toplarsak en iyisi olacak diye anlıyorum.

Alternatif olarak, alt şemada görülen C313 ve C314; arka kapı çıkışları. Elimde konektör şemaları da var. Sanırım ön ya da arka hoparlör çıkışları olması farketmez. Arkalar mesafe anlamında daha avantajlı.

Teyp arkasındaki çıkışlardan alıp, tünelin kenarından geçirip koltuk altına neden koymuyorsun????

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Tuncay A. yazdı:

Teyp arkasındaki çıkışlardan alıp, tünelin kenarından geçirip koltuk altına neden koymuyorsun????

Büyük ihtimaller öyle yapacağım. Düşününce o daha mantıklı geldi.

İlk mesajdaki ikinci resmi aşağıdaki şekilde düşünebiliriz. Elektrik şemasında, orta hoparlör kugada mid-range olarak verilmiş.

graph.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

9 hoparlör modunu forscan ile açmayı başardım sanırım. Sync test modunda 9 hoparlör testi yapıyor, ancak 9.cudan herhangi bir ses gelmiyor. Parçaları da yavaş yavaş topluyoruz. Mid-range orta hoparlörümüz ve tespit elemanları ile başlayalım :) 

orta hoparlör toplu.JPG

--1 dakika sonra eklendi--

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Tuncay A. yazdı:

Bende sadece ön ve arkaları test ediyor. Center testine geldiğinde ses çıkmıyor.

Bilemedim. Hoparlörden ses geliyor mu, müzik vs çalarken?

Benim montaj için aldığım somun yanlışmış. Sync 3 montajında aldığım resimlere bakınca farkettim (Microcat'in verdiği kod yanlış) O nedenle yeni somun sipariş ettim. Haftaya gelir büyük ihtimalle, ben de hafta sonu merkez hoparlörün montajını tamamlarım. O zaman ben de test ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, Murat Ka. yazdı:

Bilemedim. Hoparlörden ses geliyor mu, müzik vs çalarken?

Benim montaj için aldığım somun yanlışmış. Sync 3 montajında aldığım resimlere bakınca farkettim (Microcat'in verdiği kod yanlış) O nedenle yeni somun sipariş ettim. Haftaya gelir büyük ihtimalle, ben de hafta sonu merkez hoparlörün montajını tamamlarım. O zaman ben de test ederim.

Normalde ses geliyor. Arka tizlerden'de geliyor. Fakat orta Center test'te hiç ses çıkartmıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.