Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kugaya Ses Sistemi Denemesi

Murat Kav.

Önerilen Mesajlar

32 dakika önce, Murat Kavuk yazdı:

Sonuç olarak arkalara operasyon gerekli görünüyor. Hemen herkes aynı şeyi söylüyor çünkü :) Benim için zor olan, arkaya twit takabilmek için gerekli olan kesme-biçme işlemi. Kesme kesilir (kesim yerleri belliymiş) ama çukurlaştırmak için pres falan da yapmışlar sanki. Keseriz, çıkıntı durursa benim gözüme batar :P Peki arkalara oem takmasak, kaliteli bir çift full range speaker koysak? Aynı sesi elde edemez miyiz?

C-max'te arkalarda, twit yeri hazır, kapağı bile var. Kuga'da neden kesmişler.?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Subwoofer dışında birebir aynı görünüyor. Subwoofer, sanırım Amerikada lastik tamir kitsiz de alınabilsin diye kabinli satılıyor. Araca özel, bagajda soldaki tekerlek boşluğunu dolduracak şekilde dizayn etmişler. Avrupa ise daha standart bir çözüm ile yetinmek zorunda. 

(Bu da dursun burada: Araca özel subwoofer'ın amerikanya kodu GV6Z-18808-A ve 172 dolar fiyatı var, kabin dahil ancak sanırım amfi hariç. Şekil olarak çok benziyor ama yine de kuganın bagajına uyum konusunu araştırmak gerek).

escape vs kuga.jpg

--6 dakika sonra eklendi--

Olabilir. Focusların bazılarında kuga ile aynı merkezi hoparlör varken, bazılarında ön direklerdeki tweeterdan var.

tweeter - speaker central.jpg

--11 dakika sonra eklendi--

Bunu da almıştık aslında, evde yatıyor, ikinci aşama bunu montajlamak olabilir :) 

Bagaja koyular subwoofer hacimden kıstığı için pek kullanışlı olmuyor.

Stepne boşluğu için yapılmışı varsa daha orjinal durur kanaatindeyim hem bagaj hacminizden kısmamış olursunuz.

İlave olarak illede sony olsun diye kendinizi bence şartlamayın, piyasada kendini kanıtlamış markalar var.

Hatta subwoofer kullanmadan mevcut tüm hoparlörleri kaliteli bir sistem ile değiştirip (mid - tweeter) güzelbir amfi ile desteklerseniz temiz ses çıkacağı kanaatindeyim.

Benim bildiğim bu işi pro. yapan bir firma mevcut burdan reklam olmasın diye yazmıyorum. Dilerseniz özelden yazabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Bazı kavramları açıklamakta fayda var:

Tweeter: Yüksek frekanslı sesleri veren küçük hoparlörler

Woofer: Düşük frekansları veren büyük hoparlörler (anladığım kadarıyla piyasada daha çok "komponent speaker" olarak geçiyor.

Full Range: Üzerine hem woofer, hem de tweeter bulunan büyük hoparlörler ("koaksiyel hoparlör" olarak piyasada anılıyor)

Subwoofer: Çok düşük frekanslar, bass sesler için kullanılan hoparlörler

Bazı kavramları biraz daha açıklamakta yarar var:

Ses spektrumu bas (bass ya da low range), orta (mid range) ve tiz (treble ya da high range) olarak sınıflanır genelde. 

İyi bir ses sistemi bunların hepsini ahenkli bir şekilde yansıtmalıdır. Bu amaçla birden fazla hoparlör kullanılır.  

"Komponent" hoparlör ses spektrumunun birden fazla hoparlör ile verilmesini ifade eder.

Genelde iki veya üçlü sistem kullanılır.

İkili de tweeter ve bas/midrange olur, üçlüde bas, mid ve tweeter.

Woofer sadece bas sesleri verir ve ikili komponentte bas/mid için kullanılan hoparlör için doğru tanımlama değildir, midbass gibi bir ifade kullanılabilir.

Fullrange tüm ses spektrumunun tek hoparlörle verilmesi durumudur, tek membran vardır ve ne düzgün bas ne de düzgün tiz elde edersiniz, kaliteli ise orta sesleri iyi verir. Kullanılmasının temel nedeni düşük maliyetidir ve "var mı var" amacına hizmet eder. 

Komponentin alternatifi koaksiyal hoparlördür. 

Burada ses spektrumu yine iki veya üç farklı membran (ve tabii mıknatıs) ile yansıtılır, ancak bunlar aynı şasiye monte edilmiştir. 

İyi yanı kapı içine görünmeden monte edilebilir, kötü yanı ise tizlerin iyi duyulması için kulak hizasında olması gerekliliğini karşılamamasıdır. 

Merkez hoparlör "fullrange"dir ve uzaysal dağılıma katkısı olur, derinlik hissini arttırır. Araç içi için bence hiç gerekli olmayan bir ünitedir. 

Ses kalitesini hoparlörün kalitesi belirler. Var olan komponentleri daha iyileri ile değiştirmek kaliteyi arttırır. 

Ancak üzerindeki orijinal amfi kullanılacaksa hoparlör verimliliğinin (yüksek SPL/W değeri) iyi olmasına dikkat etmek gerekir. 

İyi hoparlör kağıt üzerindeki verilerle anlaşılmaz, kullanılacağı yerde dinlemek gerekir. 

Bu nedenle dinleyemeden yapılan her alışveriş bir nevi kumardır. 

Tweeter duyulması zor ve genelde müzikte yoğun yer almayan yüksek frekansları yansıtır, araç içinin iyi bir dinleme ortamı olmadığı ve trafik/yol gürültüsü de hesaba katılırsa kaliteyi etkilemede birinci sırada değildir. 

Sonuca gelirsek benim yapacaklarım sırası ile şunlar olurdu:

1. Merkez hoparlör için hiç uğraşmazdım

2. Arkaları ya koaksiyal ya da komponentle değiştirirdim 

3. Tatmin etmedi ise subwoofer eklerdim

4. Yine yetmedi ise ön komponentleri yükseltir ve bu aşamada ekstra amfiyi de düşünürdüm.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Tuncay A. yazdı:

C-max'te arkalarda, twit yeri hazır, kapağı bile var. Kuga'da neden kesmişler.?

Kuga da twitli ve twitsiz modellerin arka kapı trimlerinin kodları farklı. Dışardan bakınca twitter yeri görünmüyor. Focusta da aynı şekilde. C-max'da güzellik yapmış arkadaşlar.

--4 dakika sonra eklendi--
4 saat önce, Zafer Akbs yazdı:

Bagaja koyular subwoofer hacimden kıstığı için pek kullanışlı olmuyor.

Stepne boşluğu için yapılmışı varsa daha orjinal durur kanaatindeyim hem bagaj hacminizden kısmamış olursunuz.

İlave olarak illede sony olsun diye kendinizi bence şartlamayın, piyasada kendini kanıtlamış markalar var.

Hatta subwoofer kullanmadan mevcut tüm hoparlörleri kaliteli bir sistem ile değiştirip (mid - tweeter) güzelbir amfi ile desteklerseniz temiz ses çıkacağı kanaatindeyim.

Benim bildiğim bu işi pro. yapan bir firma mevcut burdan reklam olmasın diye yazmıyorum. Dilerseniz özelden yazabilirim.

Ben ön yolcu koltuğu altına monte ederim demiştim ama koltuk altındaki mevcut tesisat engel çıkartıyor. Serkan hoca da kirlenir falan dedi :)  Bagajda yer kaplaması olayından ben de rahatsız oldum. Stepne modeli için ise, stepneyi iptal etmek gerekli. Bir de nasıl oluyor, bagaj halısının altında kalınca yine aynı performans alınıyor mu sahiden (gerçi olmasa orjinalde de olmazdı)? Yukarıda verdiğim amerikanya versiyon subwoofer aslında bagajdan fazla yer almıyor. Tekerlek boşluğunu kullandığı için çok da bir kayıp oluşturmuyor. Ancak o da ek masraf şimdi, uğraşmak istemem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Murat Kavuk yazdı:

Kuga da twitli ve twitsiz modellerin arka kapı trimlerinin kodları farklı. Dışardan bakınca twitter yeri görünmüyor. Focusta da aynı şekilde. C-max'da güzellik yapmış arkadaşlar.

--4 dakika sonra eklendi--

Ben ön yolcu koltuğu altına monte ederim demiştim ama koltuk altındaki mevcut tesisat engel çıkartıyor. Serkan hoca da kirlenir falan dedi :)  Bagajda yer kaplaması olayından ben de rahatsız oldum. Stepne modeli için ise, stepneyi iptal etmek gerekli. Bir de nasıl oluyor, bagaj halısının altında kalınca yine aynı performans alınıyor mu sahiden (gerçi olmasa orjinalde de olmazdı)? Yukarıda verdiğim amerikanya versiyon subwoofer aslında bagajdan fazla yer almıyor. Tekerlek boşluğunu kullandığı için çok da bir kayıp oluşturmuyor. Ancak o da ek masraf şimdi, uğraşmak istemem.

abi stepne içinde şuan fabrikasyon çıkışlı cihazlar var. Tabi stepne bölgesini buna göre dizayn ediliyordur kesinlikle.

Bizim stepneler şuanki durumu ile uygun değil krikoyu çıkartıp stepneyi test çevirip (jantın içi dışa gelecek şekilde) konumlandırılması gerekli.

Gelelim bu cihazların sesi yeterlimi noktası ? ( yakın bir arkadaşımın yeni xtrail'ini kullandım ve ses sistemi BOSE 'ye ait subwoofer stpenenin içinde. Sesi nasılmı ??? yıkıyor ortalığı :)

Bence kapı hoplarlörlerini sağlam bir mid takımı ve tweeterlarını aynı şekilde sağlam marka olacak şekilde değiştirip güzel bir amfi ile desteklemen seni tatmin edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

reçete :)

4 kapı sony oem  yalıtım 

ön direklerdeki tweterlar kalsın 

arkalara oem tweteer 

bagajada elinde bulunan pioneer aktif bass

kapılardaki hoparlörleri  beslemek için bir tane sony veya pioneer 4x50 veya daha yüksek çıkışlı hybrd minik anfi ses sistemi gerçekten premıum araçtakilerden iyi olur ...

örneği benim araç 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

reçete :)

4 kapı sony oem  yalıtım 

ön direklerdeki tweterlar kalsın 

arkalara oem tweteer 

kapılardaki hoparlörleri  beslemek için bir tane sony veya pioneer 4x50 veya daha yüksek çıkışlı hybrd minik anfi ses sistemi gerçekten premıum araçtakilerden iyi olur ...

örneği benim araç 

Hocam sen niye buradasın ufaklıkla zaman geçirsene. Bir müddet sana forum yasak :D

şimdi sen gidip RS kit'i taktırmaklada meşgulsündür :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Zafer Akbs yazdı:

Hocam sen niye buradasın ufaklıkla zaman geçirsene. Bir müddet sana forum yasak :D

şimdi sen gidip RS kit'i taktırmaklada meşgulsündür :D

o takıldı çoktan cuma günü cumartesi akşam rs i attık garaja :D bir fırsat bulup ön lip yan marşbiyel altları birde stopları karartırsak bu işleri bir  halledersek gayet ateş eden bir makina vizyona girer :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serkan Karakoca yazdı:

o takıldı çoktan cuma günü cumartesi akşam rs i attık garaja :D bir fırsat bulup ön lip yan marşbiyel altları birde stopları karartırsak bu işleri bir  halledersek gayet ateş eden bir makina vizyona girer :D

e hani resim ?? Bizde görsek makinayıda maşallah desek :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Benim için zor olan, arkaya twit takabilmek 

Twitter'ların kapıya geçen kısımlarını kumpasla ölçün,ölçüye uygun PANÇ'la delin.Focus'ta yapmadım(Sizinki KUGA farkındayım) fakat başka araçta yapmıştım,delme işleminden sonra çapakları temizlemeyi unutmayın.Deldiğiniz zemin düzise,yani plastikte eğim v.s yoksa bir sıkıntı olmaz.

--9 dakika sonra eklendi--
23 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

Serkan hocam,Murat'ın elinde bulunan aktif bass koltuk altı bassı yalnız,bagajda tatmin etmeyebilir.Tabi denemesi bedava,ikisinide dener hangisi daha tatminkarise onu yapar.Senin bagajda uyguladığın Bass'ın performansını bu alet vermez bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ön yolcu koltuğun altındaki saklama gözü yerine subwoofer koysak nasıl olur?Sığar mı? Biraz sağdan monteli olduğundan ses dengesi kötü olabilir mi? Benm aklıma gelen en uygun yer orası, yoksa bagaja filan uygun olmaz bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Turhan Atasoy yazdı:

Serkan hocam,Murat'ın elinde bulunan aktif bass koltuk altı bassı yalnız,bagajda tatmin etmeyebilir.Tabi denemesi bedava,ikisinide dener hangisi daha tatminkarise onu yapar.Senin bagajda uyguladığın Bass'ın performansını bu alet vermez bence.

Kesinlikle katılıyorum. Zaten çok güçlü olmadığı için bagajda kaybolup gidecektir titreşimler. Ön koltuğun altı uygun olacaktır bence. Ses yarışmalarında adamlar torpido gözüne ufak sublar yerleştiriyordu ama bizim durumumuzda ben onu önermiyorum. :)

Günal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Test edildiği için sorun yok arka koltuk yaslanma yeri arkası gayet tatminkar ses verir daha geçen alpine kini taktık gümbür gümbür oldu koltuk altına kışın ıslak ayaklardan su çamur gibi dış etkenlerden ve kışın uzun süre çalışan kalorifer sıcağından veya dışarının soğuğundan dolayı nem oluşup ömrünü azaltıyor :)
--1 dakika sonra eklendi--
e hani resim ?? Bizde görsek makinayıda maşallah desek [emoji4]

Atarım konuya hepsine maşallah :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geldiğinde ön hoparlörin montajı ve twit değişimi için bir ara servise uğrayacağım (bu kadar yazıdan sonra pek de gerekli değilmiş algısı daha da arttı ama nasılsa aldık artık :) ). Bu esnada ustamızla koltuk altını konuşmam lazım. Koltuğun altında yer var ama orada dolaşan tesisat var, koltuğu çok öne aldığında sub'a çarpıyor . O tesisatı söküp tersten takarsan sorun olmaz gibi gelmişti. @Serkan Karakoca Araya ufak bir parça koyarsak arkadakinin etkisinden koruruz sanırım, öndeki etkilemiyor.

Gizli saklama gözüne de baktım, sub için küçük kalıyor.

Bu da dursun burada :) (arka kapıya twitter deliği açma)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Derin bas dalgaları (<100 Hz) uzun dalga boyları ve yüksek momentumları ile aracın her yerinden kulağa erişir ve oluşturduğu rezonans ile vücut tarafından da hissedilir. Yeri kritik değildir. 

Mahallenizde gezen apaçinin basını evdeki odanızda hissetmeniz bundandır. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.