Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aracınız Ne Kadar Yakıyor

gökhan gür

Önerilen Mesajlar

Forumda göremeyince böyle bir konu açayım dedim :)

Km: 116.600 km

Motor Gücü: 109HP

Yakıt: Opet Eurodisel

Ortalama Hız: 30km/h

Şehir İçi: 6.4-6.8 lt/100km

Şehir Dışı: 6lt/100km

gökhan gür tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hımm, tam olarak bilemiyorum

Km: 4.600 km

Motor Gücü: 115HP

Ortalama Hız: 130km/h vardır galiba :)

Şehir İçi: xxxx

Şehir Dışı:xx

Euro diselin fiyatını bilmemekle beraber KM de 31 krş yaktı diye hesapladım son olarak. Ama bu sefer daha dikkatli olacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hımm, tam olarak bilemiyorum

Km: 4.600 km

Motor GÜcÜ: 115HP

Ortalama Hız: 130km/h vardır galiba :)

Şehir İçi: xxxx

Şehir Dışı:xx

Euro diselin fiyatını bilmemekle beraber KM de 31 krş yaktı diye hesapladım son olarak. Ama bu sefer daha dikkatli olacağım.

Bende yol bilgisayarının yalancısıyım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2011 Focus Style

Km:4000

Güç:125hp

Vites:Manuel

Ortalama Hız:45

Yakıt:opet 95

Yakıt tüketimi:7.8

bu arada yoncaların hepsi 5 yaprak ancak soğuk motorla %85 yolculuk.

yusuf terzi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ekranın ne olduğunun pek önemi yok, çünkü gösterilecek bir mesaj varsa her ekran farklı bir formatta da olsa bu mesajı gösteriyor.

Sanırım bu ya EcoMode konumuna geçildiğinde ya da kendiliğinden belli aralıklarla bir uyarı mesajı olarak gözüküyor.

Standart menülerden ulaşılabilir değil.

Yakıt tüketimine gelince, bir sürü sayı gelecek şimdi, sonra kimileri okuyup benimki niye çok yakıyor diye dertlenmeye başlayacak.

Verileri girerken yol bilgisayarından mı okunduğu yoksa depo doldurmadan depo doldurmaya mı olduğu bildirilmeli.

Ayrıca trafik durumu, karışık kullanılıyor ise de yüzdesel olarak yoğun veya rahat şehir içi veya şehir dışı gibi belirtilmeli.

Ayrıca kat edilen mesafe ve soğuk kullanma oranları da değer taşıyor.

Uzun lafın kısası buradaki veriler asla bağlayıcı olamaz, ne az yakanlar sevinsin, ne de çok yakanlar üzülsün.

Almanların güzel bir yakıt takip sitesi var http://www.spritmonitor.de/en/

Oradan alıntı bazı veriler, fikir versin diye:

Dizel 1,6

Katılan 27

En düşük 4,53

En yüksek 6,57

Ortalama 5,71

Median 5,9

Benzinli 125 PS

Katılan 4

En düşük 6,63

En yüksek 8,62

Ortalama 7,20

Median ---

Ecoboost

Katılan 11

En düşük 5,70

En yüksek 9,12

Ortalama 7,87

Median 7,7 ve 9

Ben de son grupta ortalamayı yükseltenlerdenim

Günlük 13-14 km gidiş bir o kadar da dönüş yapıyorum, hava asla fazla soğuk değil.

Trafik yarısı dur-kalk, yarısı göreceli akıcı.

Ort. hızım yaklaşık 1000 km'dir 32 km/h

Tüketim depodan depoya 8,95, yol bilgisayarına göre 8,4.

Kullanma tarzım göreceli yumuşak ama hızlı

:kıhkıh:

Not: Almanlar dünyanın belki de en bilinçli ve disiplinli araç sürücüleridir. Ayrıca şehir içinde bile yüksek kural uyumu nedeniyle yoğun trafik göreceli rahat akar. Buradaki değerlerin üst sınırlarını bizler ancak yakalayabiliriz.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu soğuk motorla % 85 bilgislne nereden ulaşıyorsunuz, yol bilgisayarının ekranı normal aldığnınız ekran mı, yoksa avrupa modellerindeki renkli ekranmı.

Ekranın ne olduğunun pek önemi yok, çÜnkÜ gösterilecek bir mesaj varsa her ekran farklı bir formatta da olsa bu mesajı gösteriyor.

Sanırım bu ya EcoMode konumuna geçildiğinde ya da kendiliğinden belli aralıklarla bir uyarı mesajı olarak gözÜkÜyor.

Standart menÜlerden ulaşılabilir değil.

normal ekran evet. ecomode bilgilerine girip ok tuşlarına basınca çıkıyor bu bilgi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Km: 2800 km

Motor Gücü: 115HP

Yakıt: PO Eurodisel

Ortalama Hız: 130 - ...yol bilg = 90-95 km/h

Şehir İçi: 6.0-6.2 lt/100km

Şehir Dışı: 5.4 lt/100km (yol bilg)

Ben hiç lt olarak ölçmemişimdir yakıtımı, ama tam yüklü halde 130 km/h 4 kişi seyahat ettim 600 km sonra depoyu tekrar fulledim 22 krş / km yaktı. Ankara trafiğinde 500 km'den fazla daha yol yapıp tekrar fulledim 23 krş yaktı (araba yüklü değildi tabi)

Sanırım bu araçların yakıt lambası biraz erken yanıyor, lamba yandıktan sonra 60 km yol gider diye gösteriyor yol bilgisayarı ama ben hiç 185 TL ten fazla yakıt aldıramadım araca, Normalde yaklaşık 210 TL ye dolması lazım yani en az 100 km daha gitmesi gerekiyor.

Yol bilgisayarı temkinli davranıyor herhalde :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araç: 2012 Focus Titanium 1.6Ti-VCT HB

Km: 1400

Güç: 125hp

Vites: Powershift Otm.

Yakıt: Opet FullForce 95

Lastikler: Lassa Snoways Era 205/55/16 91V

Günlük kullanım karakteristiği :

--> Sürüş karakteri: Ekonomiye önem veren ancak arada sportifliği de unutmayan, keyifli...

--> Ofise gidiş geliş toplam 50km'dir. Bu mesafenin 15km'si akıcı trafik (ortalama sürat:70km/h), kalan kısmı için ortalama sürat: 20km/h'dir.

--> Gün içerisinde yaklaşık 10km şehir içi ağır trafik (ortalama sürat:10km/h)

--> Toplam günlük kullanım 60-100km

--> Ortalama sürat: 42km/h

--> Ortalama Tüketim 7.4lt/100km

Farklı sürüş koşulları için yaptığım farkı testlerde ise:

--> 20km'lik bir mesafede ortalama sürat 75km/h iken ortalama tüketim 4.7lt/100km

--> 10km'lik bir mesafede ortalama sürat 10km/h iken ortalama tüketim 10.6lt/100km

--> 80km'lik mesafede (yüksek rakıma çıkış ve inişlerin olduğu,virajlı, soğuk (-5C) iklim koşulları), ortalama sürat 85km/h iken ortalama tüketim 6.5lt/100km

onderpeker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

normal ekran evet. ecomode bilgilerine girip ok tuşlarına basınca çıkıyor bu bilgi.

Böyle bir ekran malesef yok.

Anladığım kadarı ile sizin bahsettiğiniz Test Mode dedeğimiz ekranda o anlık sıcaklığı göstern bir ekran var. Orası olabilir.

Ama ondada % ye dair bir ibare yok.

Mümkünse tam olarak nasıl ve ne şekilde girdiğinizi paylaşabilir misiniz.

Cem beyin de dediği gibi bu bir uyarı ekranı sanıyoruz hepimiz. Bir çok arkadaşımız böyle bir menünün olduğundan ya habersiz, ya da böyle bir menü yok. Biz bunun bir uyarı ekranı olduğunu düşünüyoruz hala. Servislerde bu ekrandan bi haber bu arada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir ekran malesef yok.

Anladığım kadarı ile sizin bahsettiğiniz Test Mode dedeğimiz ekranda o anlık sıcaklığı göstern bir ekran var. Orası olabilir.

Ama ondada % ye dair bir ibare yok.

MÜmkÜnse tam olarak nasıl ve ne şekilde girdiğinizi paylaşabilir misiniz.

Cem beyin de dediği gibi bu bir uyarı ekranı sanıyoruz hepimiz. Bir çok arkadaşımız böyle bir menÜnÜn olduğundan ya habersiz, ya da böyle bir menÜ yok. Biz bunun bir uyarı ekranı olduğunu dÜşÜnÜyoruz hala. Servislerde bu ekrandan bi haber bu arada.

100 km de ortalama yakıt tÜketimi ekranına geldikten sonra sağ ok tuşuna basın ecomode menÜsÜne gireceksiniz. ecomode menÜsÜnde sırası ile yoncalar var onları tek tek bakın hangi tavsiyelere ne kadar uyduğunuz 5 Üzerinden puanlanmış. en son daha fazla bilgi için okay tuşuna basın diyor. basınca da soğuk motorla % kaç seyahat ettiğiniz bilgisine erişeceksiniz.

yusuf terzi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

100 km de ortalama yakıt tÜketimi ekranına geldikten sonra sağ ok tuşuna basın ecomode menÜsÜne gireceksiniz. ecomode menÜsÜnde sırası ile yoncalar var onları tek tek bakın hangi tavsiyelere ne kadar uyduğunuz 5 Üzerinden puanlanmış. en son daha fazla bilgi için okay tuşuna basın diyor. basınca da soğuk motorla % kaç seyahat ettiğiniz bilgisine erişeceksiniz.

Yok be Yusuf'um , bende hiç bir şey çıkmıyor oradan, belki de sıcak bölgenin sıcak insanı olarak motorum hiç soğuk kalmadığındandır kimbilir...!? :kıhkıh:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.