Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aracınız Ne Kadar Yakıyor

gökhan gür

Önerilen Mesajlar

Valla tebrik etmemek elde değil Ecoboost u.

Şimdi bir şey merak ettim. Ecoboost alırken bu kadar az yakacağını tahmin etmiş miydiniz?

Bir diğer EB sahibi olarak ben cevap yazayım: Test aracını yeterince incelemiştim ve ort. 8-8,5 l/100 km arasında harcatacağımı düşünmüştüm.

Şu anda da depo tam doldurma yöntemiyle ne yaktığımın dökümü burada: http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/482227.html

Semih çok kısa mesafe değerlendirmiş, değişien koşullarda değişim olabilir ve hep bu kadar düşük kalmayabilir.

Ayrıca sizlerde nasıl bilmiyorum ama benim yol bilgisayarım depo tam doldurmaya göre 0,5 düşük gösteriyor.

Birkaç ilave not:

1. Dikkatli kullanılırsa (2000 dd geçmeden vites değiştir, hafif bas bırak kendi aksın, yavaşlayınca gene hafif bas bırak aksın) şehir içinde yoğun dur-kalk trafik değilse 6,8-7,0 arası bile mümkün, ama sabırlı olmak lazım.

2. Atak kullanmayı seviyorsan ve trafik yoğunlaşırsa 8,5-9,0 görülebilir, ama üstüne çıkması zor

3. Şehirler arası hız limitlerine sadık kalmak şartıyla 90+9, 110+11, 120+12, hız ve sürtünme direnci arttığından şehir içinden çok farklı değerler yakalayamıyorum, en iyi şartlarda 6,5-6,8 arası, ama genelde 7,0-7,5, dağlara tepişmeye çıktığımda da yine 9,0'u geçmiyor ve haliyle inerken düşüyor...

Sonuç: Bir kez daha yazıyorum ki elde edilebilen performansa göre başarılı değerler ve teknolojinin geldiği nokta için de makul bir örnek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey teşekkür ederim. Ecoboost gerçekten mükemmel bir motor.

Sizin de dediğiniz gibi elde edilen performansa o değerler çok çok iyi.

Ben sıkışık şehir içi trafiğinde ve performanslı kullanımda 9-10 lt yi çok rahat görüyorum.

Tabi genelde şehir dışı, uzun yol tabir edilebilecek bir güzergahta kullanıyorum. (işe gidiş ve işten geliş)

Şu sıralarda rekor kırmak üzere imkanlar dahilinde dikkat ederek kullanıyorum ki ortalmama 4.7 lt. (mesela bu gün birazcık geç kaldım, hızlı gitmem gerekiyordu, Focus yerine Europa'yı tercih ettim. Ortalama yükselmesin, rekoru ertelemeyelim diye :D :D :D :D )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

1. Dikkatli kullanılırsa (2000 dd geçmeden vites değiştir, hafif bas bırak kendi aksın, yavaşlayınca gene hafif bas bırak aksın) şehir içinde yoğun dur-kalk trafik değilse 6,8-7,0 arası bile mümkün, ama sabırlı olmak lazım.
diye yazmıştım daha önce...

Yaklaşık 10 gün önce trafikte sabırlı ve hoş görülü bir vatandaş olmaya karar verip kendimi her türlü erk mücadelesinden arındırarak ekonomik kullanmaya karar verdim.

YB uyarısına göre, hatta zaman zaman altında vites değiştirerek, önüme gireceklere izin vererek, ışıkta ilk sırada bile olsam yumuşak kalkmaya özen göstererek, yeşili kaçırmamak adına hızlanmayarak, her türlü inişi, trafik engelini serbest akış için kullanarak sakin oğlu sakin kullandım. Diyet yapmak gibi ilk gün zor geldi, sonra alıştım, ara sıra ufak dellenmeler olsa da diyeti bozmamayı başardım.

3/4 depodan fazla kullandım, bugün sabah da sonucunu görüntüledim:

tkt.jpg

Günlük 2 x 14 km şehir içi yolum var, 2 x 9 trafik ışığından genelde kırmızı dalga geçiyorum, akşamları zor akan oldukça dur kalklı yani bolca stop-startlı bir trafik oluyor, Istanbul'la kıyaslanmaz ama çayırlarda at koşturmak da değil.

Özgür kullanımda ortalama hızım 40 km/h idi, diyette sıfırladıktan sonra 39'a düştü, varış süresi de hemen hemen değişmedi.

Hal böyle olunca 6.8 L/100km YB verisi olarak (ki ben pompa hesabına göre 0.5 az gösterdiğini yazmıştım) oldukça iyi bir değer, ve de 0.5 eklediğimde elde ettiğim 7.3 L/100km dahi fabrika verisi altında.

Kendimle gurur duyuyorum, aracım da öyle olmalı ki ilk defa üç yoncayı da tam dolu gösterdi.

Akşama diyet bitti, benden bu kadar...

Valencia'daki morukların kulakları çınlasın....

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi sen diyet değil arabaya oruç tutturtmuşsun resmen :) Yazıktı günahtır o beygirlerin bir bir hepsine :)

Arkandan arabanın hakkını ver diyenlere ne cevap verdin peki abi :)

Ferhat herşeye rağmen arkada pek kimse olmadı desem???

Serdar bana şampiyon falan demedi, herhalde ağrına gitti ağırca gitmek...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Km: 2800 km

Motor Gücü: 115HP

Yakıt: PO Eurodisel

Ortalama Hız: 130 - ...yol bilg = 90-95 km/h

Şehir İçi: 6.0-6.2 lt/100km

Şehir Dışı: 5.4 lt/100km (yol bilg)

Ben hiç lt olarak ölçmemişimdir yakıtımı, ama tam yüklü halde 130 km/h 4 kişi seyahat ettim 600 km sonra depoyu tekrar fulledim 22 krş / km yaktı. Ankara trafiğinde 500 km'den fazla daha yol yapıp tekrar fulledim 23 krş yaktı (araba yüklü değildi tabi)

Sanırım bu araçların yakıt lambası biraz erken yanıyor, lamba yandıktan sonra 60 km yol gider diye gösteriyor yol bilgisayarı ama ben hiç 185 TL ten fazla yakıt aldıramadım araca, Normalde yaklaşık 210 TL ye dolması lazım yani en az 100 km daha gitmesi gerekiyor.

Yol bilgisayarı temkinli davranıyor herhalde :)

Rafet bey merhaba

Yakıt tüketiminiz hala aynı mı?

Benim araç 35.000km de

Şehir içi:6,8

Şehir dışı:4,8

Bu değerler normal mi? sizce...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rafet bey merhaba

Yakıt tüketiminiz hala aynı mı?

Benim araç 35.000km de

Şehir içi:6,8

Şehir dışı:4,8

Bu değerler normal mi? sizce...

Elbette normal, 1 L'ye kadar farklar trafik, yol, yük, hava koşulları ve sürüş tarzına göre her zaman oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu da benim ecoboost 1.6 180 ps aracımın tüketim değerleri

6,6 yakıt tüketimi şehir içi şehir dışı karışık kullanım sonucu elde edilen değerlerdir.850 km lik menzil ise bu kullanım sonucunda depoyu fullemem sonucu ekrana çıkan menzildir..uzun yolda 100-120 arası hızlarda kullanımda 5,2 ye 80-100 km arası kullanımda da 4,7 ye kadar düştüm, şehir içi bir hayli fazla kullandığım zamanlarda da 8,2 ye kadar çıktım..aracı aldığımdan beri 8,2 nin üzerine daha çıkmadım...şuan ise ortalama tüketim 7,2 de ..bu değerlerin içinde şehir içi en fazla 3. vitese kadar kullanılmış yollarda vardır..aynı şekilde kullanımda daha önce dizel focusum vardı 1.6 109ps onda ise ortalama tüketim değeri 5,5-6 arasında olmuştur .bu değerlerin içinde ara ara yüksek hızlarda kullanımlarda vardır .mesela daha önceki dizel aracımla 800km yol yaptım balıkesir- nevsehir arası ,yolculuk sonunda tüketim 5,3te idi bu yolculuğun 150 km si otobanda 160-200 arası hızlarda geçmişitir diğer yollarda 120-150km yolun yarsına yakın kısımda da 110 km hızlarda geçmiştir.yani dizel araçla yüksek performanslı kullanımda bile 5,5-6yı yakalamak çok kolay .benim dizel aracımda genelde sonuçlar böyleydi.aracımıda performaslı kullanırım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün ilk kez uzun yol yaptım. her ne kadar 90-100le giderim desem de otobana çıkınca beygirleri dizginlemek zor oldu. yaklaşık 450 km yol geldim. ilk 150km 100e sabitledim kalanı 120 ile geldim. yolda yokuş tirmandigim yerler de çokça vardı. ortalama 4.9 tükettim. istenirse 4.5ler çok rahat yakalanır. anlık tüketim en az 100ile sabit giderken olmuştu. 100 ile sabit giderken çoğu zaman 4 litre altına düşüyordu. resim çekemedik. dónûste çekerim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün ilk kez uzun yol yaptım. her ne kadar 90-100le giderim desem de otobana çıkınca beygirleri dizginlemek zor oldu. yaklaşık 450 km yol geldim. ilk 150km 100e sabitledim kalanı 120 ile geldim. yolda yokuş tirmandigim yerler de çokça vardı. ortalama 4.9 tükettim. istenirse 4.5ler çok rahat yakalanır. anlık tüketim en az 100ile sabit giderken olmuştu. 100 ile sabit giderken çoğu zaman 4 litre altına düşüyordu. resim çekemedik. dónûste çekerim

Kaçtın mı kadirliye :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.