Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2004 C-Max'a - 2010 Focus Gösterge Paneli ve Sinyal Kolu Taktık

Tuna Demir

Soru

Herkese merhaba. 2 ay kadar önce focus ve c-max araçlarında gösterge panelini değiştirmiş olan arkadaşların konuları dikkatimi çekti ve bende değiştirmeye karar verdim. aracım 2004 c-max ghia modeli. öncelikle çıkmacılardan bir adet 2010 focus titanium kasa araçtan çıkma gösterge paneli buldum ayrıca benim aracın sinyal kolu menü tuşu sadece yukarı hareket özelliği olan modelden olduğu için menü tuşu aşağı yukarı çift yönlü hareket özelliği olan sinyal kolunu da aldım. gösterge paneli değişimi ile ilgili ayrıntıya girmeme gerek yok sanırım çünkü form sitemizde gösterge paneli değişimi ile ilgili ayrıntılı konular açılmış gayet te güzel anlatımlar yapmış arkadaşlar kendilerine teşekkür ediyorum. sadece eski ve yeni tip gösterge paneli resimlerini eklesem yeterli olur diye düşünüyorum.

Resim0.thumb.jpg.aed6b00917f5edab7fad426c32640464.jpg

Benim konuyu açmam daki asıl amaç eski tip yani sinyal kolundaki menü tuşunun tek yukarı yönlü olmasından dolayı yeni takılan gösterge panelindeki ayarlar menüsüne giremiyor ve bazı işlemleri yapamıyordum. bu yüzden yeni tip yani sinyal kolundaki menü tuşunun aşağı yukarı çift yönlü olan sinyal kolunu takmam gerekiyordu. bununla ilgili hiç bir yerde açılmış bir konu bulamadım. bende yaptığım bu çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim.

Resim1.thumb.jpg.56d00444a13bab1d6efba0072c8b41a4.jpg

Resimde de görüldüğü gibi yeni tip sinyal kolunun bağlantı soketinde 1 adet pin fazla. yani bu demek oluyorki sinyal kolundan gösterge paneline bir kablo çekilmesi gerekiyor.

Resim2.jpg.e1d0f4a5cc4b1102b711330843c01827.jpgResim3.jpg.a337567774ec812268fcc0bcc67af716.jpg

Resimlerin üzerinde yazdım ama sinyal kolu bağlantı soketinde gösterdiğin yerden bir kablo çekilerek gösterge paneli arkasındaki bağlantı soketine bağlanacak.

Resim4.jpg.b2d6339e2f74a4ee0609eb1f4d88ed9b.jpg

Gösterge paneli bağlantı soketi içinin açılması ve kablo bağlantı yerini resimlerde ayrıntılı yazdım.Resim5.jpg.60f0f394c45264ef5585bf91eb604a56.jpgResim6.jpg.2a1871e6cf24e304024e84a1a26297b5.jpgResim7.jpg.3d4e2e5bc60076214051ee0cd9993f5b.jpg

Sinyal kolundan gelen kablonun bağlantısının yapılacağı yer

Resim8.jpg.13b41445879b51ab4f43c3a29ec8c2e4.jpg

Resim9.jpg.ad8ad8014dadecc2cd2f88c250ffec10.jpg

Resim10.jpg.de012bd55cd7f40e44f06a27dfc933fe.jpg

Pinler yapılıp kablo yerlerine takıldıktan sonra soketleri yerlerine takılır ve gösterge paneli ile sinyal kolunun montajı

Resim11.thumb.jpg.5ca4b9e6f615e1e8561da13c0b39aad3.jpg

ve sonuç

Resim12.thumb.jpg.13c5c1b06d6c44af2e03f7b7e96aecba.jpg

kullanımını göstermek içinde kısa bir video çektim

Umarım sizlerde beğenirsiniz. yapmak isteyen olursa fikir olması açısından faydalı olur inşallah. Herkese kazasız belasız güzel sürüşler dilerim.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
31 dakika önce, Fatih S. yazdı:

tebrikler çok iyi çalışma.

çok teşekkürler.

19 dakika önce, Bedirhan Doğan yazdı:

Vallahi bravo, alkışlıyorum elinize kolunuza sağlık Tuna Bey. Çok güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler ?

çok teşekkürler. elimden geldikçe birşeyler yapmaya çalıştım. 

--0 dakika sonra eklendi--
2 dakika önce, Olcay Sert yazdı:

elinize sağlık çok güzel durmuş

çok teşekkürler. beğenmenize sevindim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Paylaşım için teşekkürler :) Elinize sağlık, aracınıza bir işlev katmış oldunuz ne güzel :) 

Çok teşekkürler. Evet hem görsel hemde işlevsel olarak çok güzel oldu. Beğenmenize sevindim ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Güzel ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş elinize sağlık. İyi günlerde sağlıcak ile kullanın.:) Aklıma gelmişken bu gösterge değişiminde  cc kullanıldığında göstergedeki aktifleştirme  ışığı yanmıyordu. Test ettinizmi yada sizde böyle bir problem oluştumu?

Öztunç Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Öztunç Ünal yazdı:

Güzel ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş elinize sağlık. İyi günlerde sağlıcak ile kullanın.:) Aklıma gelmişken bu gösterge değişiminde  cc kullanıldığında göstergedeki aktifleştirme  ışığı yanmıyordu. Test ettinizmi yada sizde böyle bir problem oluştumu?

Teşekkürler beğenmenize sevindim. Evet ilk takıldığında cc ışığı yanmıyor. Ama göstergeyi beraber taktığımız ustam onu çok basit bir işlemle çözdü. Orjinalde cc'lü focus 2,5 dan cihaz ile gösterge programını çekti ve benim araca tanıttı. Şuan herşeyi sorunsuz mükemmel çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Elinize sağlık çok güzel bir çalışma. Yeni göstergenin eskisinin yerine uyması da çok güzel. Benim  2005 trend aracımda uygulasam bütün özellikler çalışırmı merak etmeye başladım şimdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 dakika önce, Murat Özkılıç yazdı:

Elinize sağlık çok güzel bir çalışma. Yeni göstergenin eskisinin yerine uyması da çok güzel. Benim  2005 trend aracımda uygulasam bütün özellikler çalışırmı merak etmeye başladım şimdi.

Teşekkürler beğenmenize sevindim. Gösterge sizin aracınıza da uyar ve Şuan aracınızda çalışan bütün özellikler çalışır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.