Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.6 Ecoboost Motor Yaktı

Erhan Karasu

Soru

Selamlar arkadaşlar. Resimdeki kırık parça yüzünden aracım motor yaktı ve şimdi neredeyse bir araç parasına yeni motor yapılması gerekiyor. Aracım Cmax 2012 1.6 ecoboost tit.x paket. Cumartesi günü İzmir'den Çeşme'ye doğru yol alırken araç birden gaz kesmeye başladı, klima soğutmayı kesti ve ekranda akü ışığı yandı, hararete baktığımda sona dayanmıştı. Hemen sağa çekip stop ettim, kaputu açtığımda soğutma su haznesinin boş olduğunu gördüm. Yaklaşık 5 dakika fanın susmasını bekledim, durduktan sonra hazneye su ekledim ve kapağını kapattım. Marş yapıp motorun başına gelince haznenin bağlantı hortumlarından birinden su fışkırttığını gördüm ve tekrar motoru stop ettim. Sonrasında kaskodan çekici çağırıp aracı Ford Ustaeller özel servisine götürdüm. Sonuç; üst kapak ve alt blok onarılamaz derecede hasarlı ve dönmüş durumda. İçerideki aksamlarda da ciddi hasar var ve komple motor gerekiyor. Aracımın garantisi 2015 yılında bitti, fakat forumlardan araştırdığım kadarıyla ecoboost motorlarda soğutma suyu hortumu kırılması sonucu motor yakan birçok araç olmuş.Ve hatta Ford 1.0 ecoboost araçlarla ilgili bu hortumun değiştirilmesi için TSB yayınlamış. Şimdi karşımda iki seçenek var. Ya kendi imkanlarımla araca sıfır sandık motor değişimi yaptıracağım(maddi olarak çok sıkıntı verecek) ya da durumla ilgili Ford Otosan'ın sorumluluk üstlenmesini isteyeceğim. Aracım 2012 model ve 82000 km'de.

Sizlere birkaç sorum olacak;

1- 1.6 Ecoboost motorlarda bu sorunla ilgili yayınlanmış bir TSB var mı? 

2- Aramızda benzer veya aynı sorunları yaşayan arkadaşlar var mı? Var ise, sorunla ilgili nasıl bir sonuca ulaştılar?

21761767_10213414908942845_271405317855221267_n1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
41 dakika önce, Çağlar Sertan KASIMOĞLU yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.

Araç bakımlara yetkili servis dışında girdiyse ki girmiş, Otosan'ın masrafı karşılayacağını  düşünmüyorum.

''Yetkisiz kişilerce müdahale edilmiştir'' der geçer. Sanki  yağ bakımlarında  su kaçak testi, hortum basınç testi yaparmış  gibi izlenim verirler. Maalesef böyleler, hemen hemen her marka aynı izlenimi yapıyor, boşluğu bulduğu anda  kaçıyor olaydan.

Fakat ufakta olsa bir destek verirlerse (%30- %40 parça indirimi gibi) bence onarımı yetkili  serviste yaptırmakta yarar var.

Çıkma alınan motor ne kadar sağlıklı olur tartışma konusu.

Teşekkürler Çağlar bey,

Kelimesi kelimesine aynı şey söylendi, hatta '' özelde ne yağ kullandılar,nasıl bakım  yaptılar bilemeyiz'' dediler.Aslında yetkili servistekilerin yorumu doğru fakat ortada bariz(ve kronik) bir problem varken(soğutma suyu hortumu) ve hortumun durumu da ortadayken böyle bir savunma eksik ve yetersiz kalır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

boyle bır durumla karşılaşan arkadaşlar kaskolardan bi cevap gelmiyormu acaba lastik yarılmasını yaptıran arkadaş görmüştüm kaskodan    kasko firmaları   forda dava acıp alabilir parayı ne biliyim üzücü bi durum  tekrar geçmiş olsun  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
27 dakika önce, Ender Şen yazdı:

boyle bır durumla karşılaşan arkadaşlar kaskolardan bi cevap gelmiyormu acaba lastik yarılmasını yaptıran arkadaş görmüştüm kaskodan    kasko firmaları   forda dava acıp alabilir parayı ne biliyim üzücü bi durum  tekrar geçmiş olsun  

Az önce aradım, 17 yıllık sigortacım  %1 bile ihtimal yok diyor.

Erhan Karasu tarafından düzenlendi
harf
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1 saat önce, Ozan Kar yazdı:
1 saat önce, Ender Şen yazdı:

ozaman bu arıza olunca arabayı duvara hafifçe vurucaz kaskoyu aramadan once :)

o kadar salak değiller, sizde dolandırıcı değilsinizdir umarım :) 

şahsileştirmemek lazım konuyu arkadaşlarla laflayarak çözüm arıyoruz yapıcı olmak lazım yoksa denilebilecek tek şey   koskoca ford un değer yargıları kalmamış hatasını kabul etmiyor ,öbür taraftan  birbirimizi tanımadan  bu tarz ithamlar yapmamamız  lazım yoksa hödükmüsünüz acaba? :) demem gibi olur oda patavatsızlık olur  hoş olmaz

Ender Şen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

öncelikle geçmiş olsun,aynı olay iki ay önce bi akrabamın başına geldi,daha önce hortum falan kontrolüde yapılmıştı  ama yinede aynı olayı yaşadılar,servise  bıraktık ilk başta aracı ilk başta arızanın büyük olduğunu serviste tahmin etmemişti fakat sonra hasar büyükmüş Otosan sıfır motora 40 bin TL civari fiyat vermiş ama iyi niyet garantisi uygulayıp yarısını karşılatabiliriz belki dedi ilk başta,sonra servis çıkma motor vs. araştırdı bulamadı,Erol Oto var sponsorumuz onlari aradık sandık motora 8500 ,tüm motora da 13mü 15  bin TL.mi öyle bi fiyat vermişti...Baska bi parçacı bulduk onlarda hemen hemen aynı fiyatı verdiler ve servis bu şekilde tamir olursa sandık motor  ile herşey dahil işçilik ,ruhsat yenileme vs. 15 bin Tl yi bulacağını söyledi ve bizim akraba tamir ettirmedi  33 bin TL ye aracı o şekilde sattı.Arac C max titanium X paketti ve 90 bindeydi,aracı bu tarz hasarlı veya pert araç alımıyla uğraşan bir kişi aldı Kısacası 55 bin TL lik aracı 33e verdiler ben olsam tamir ettirir binerdim dedim ama onlar tekrar sorun yaşarsak diye güvenemediler.Sizede büyük geçmiş olsun en kısa masrafla çözersiniz inşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Ender Şen yazdı:

şahsileştirmemek lazım konuyu arkadaşlarla laflayarak çözüm arıyoruz yapıcı olmak lazım yoksa denilebilecek tek şey   koskoca ford un değer yargıları kalmamış hatasını kabul etmiyor ,öbür taraftan  birbirimizi tanımadan  bu tarz ithamlar yapmamamız  lazım yoksa hödükmüsünüz acaba? :) demem gibi olur oda patavatsızlık olur  hoş olmaz

öncelikle mesajın sonunda gülücük var, espiri yani. ha bunu yapan net kaskoyu dolandırmaya çalışır o ayrı.

Otosanın yaptığı tabi ki yanlış. Parçanın sorunlu olduğu belli, kronik. Geri çağırma yapıp tüm araçları baştan düzeltmesi lazım, bunu yapmıyorsa da sorun yaşayanları tamir etmesi lazım. ama sistemdeki açıkları kullanıyorlar işte. sadece otosan değil hepsi aynı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

öncelikle geçmiş olsun,aynı olay iki ay önce bi akrabamın başına geldi,daha önce hortum falan kontrolüde yapılmıştı  ama yinede aynı olayı yaşadılar,servise  bıraktık ilk başta aracı ilk başta arızanın büyük olduğunu serviste tahmin etmemişti fakat sonra hasar büyükmüş Otosan sıfır motora 40 bin TL civari fiyat vermiş ama iyi niyet garantisi uygulayıp yarısını karşılatabiliriz belki dedi ilk başta,sonra servis çıkma motor vs. araştırdı bulamadı,Erol Oto var sponsorumuz onlari aradık sandık motora 8500 ,tüm motora da 13mü 15  bin TL.mi öyle bi fiyat vermişti...Baska bi parçacı bulduk onlarda hemen hemen aynı fiyatı verdiler ve servis bu şekilde tamir olursa sandık motor  ile herşey dahil işçilik ,ruhsat yenileme vs. 15 bin Tl yi bulacağını söyledi ve bizim akraba tamir ettirmedi  33 bin TL ye aracı o şekilde sattı.Arac C max titanium X paketti ve 90 bindeydi,aracı bu tarz hasarlı veya pert araç alımıyla uğraşan bir kişi aldı Kısacası 55 bin TL lik aracı 33e verdiler ben olsam tamir ettirir binerdim dedim ama onlar tekrar sorun yaşarsak diye güvenemediler.Sizede büyük geçmiş olsun en kısa masrafla çözersiniz inşallah

Bu gün aynı şeyi düşünmedim değil, benim araçta 2012 Cmax tit.x paket ve 82000 km'de. Kazası, değişeni yok.  Bu haliyle ilan verip uygun fiyata vereyim gitsin diyordum. Zararın neresinden dönersen kardır mantığı mı gütmeli, yoksa gittiği yere kadar gitsin diyerek Ford Otosan'dan gelecek iyi haberi mi beklemeli bilemedim. Araştırmaya ve beklemeye devamm..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçmiş olsun aynı motoru kullanıyorum focus Mk3 1.6 ecoboost 182ps haftada bir kaputu kaldırıp yağına suyuna bakmayı ihmaletmiyorum. Yazılımdan sonra bikaç tanıdığımızın turbo benzinli aracında da benzer durumdan yarım ve tam motor yaptırdılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.