Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dizel mi Benzinli mi?

Yıldırım Polat

Önerilen Mesajlar

54 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Dizele savaş açan ABD değil ki, bizatihi Avrupa. ABD dizel araç almamayı tercih ediyor o kadar. 

Nasıl bir kanıt beklediğini bilmiyorum, ama mesela dizel emisyonları DSÖ tarafından karsinojenik, ya da insanlarda kanser oluşturan olarak tanımlanmış durumda. Hatta bu konuda kitap bile var: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK294269/pdf/Bookshelf_NBK294269.pdf

Ayrıca fonksiyonel kapasitenin azalması ile solunum yetmezliğine kadar varan pek çok akciğer hastalığının etkeni olduğuna dair pek çok çalışma var. 

Eh bataryanın da yaklaşık 10 yıl gideceğini düşünürsek en azından eşitlenmiş olacak demektir.

Dizele ilk savaşı açan VW skandalı ile V8liler . 

Yok abi tüm kanıtlar hamsterın ciltaltına NOx verdim öldü , dresdende araba emisyonlarını düzelttik bak bebek ölümleri azaldı şeklinde.

Bak 2017den bir yayın haberi. NOx un  insan sağlığında etkisi düşündüğümüz kadar kötü değil mi diye soruyorlar ? 

https://www.independent.co.uk/environment/nitrogen-dioxide-pollution-roadside-government-regulation-brexit-european-union-a7926081.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, H. Cenk yazdı:

Vallahi bu iş böyle yapılmaz. Devlet bu tip bir politika değişikliği yapacaksa bunu 1-2 yıl önceden söylemeli . İnsanlar ona göre pozisyon almalı .

Elbette benzinin rafineri çıkış fiyatı düşük ancak bir malın fiyatını sadece maliyeti değil talep de belirliyor.

Evet talep fazla olan daha pahalı olmalı mazot daha pahalı olmalı mesela,örneğin dizel arabalara talep fazla ve olması  gerekenden aşırı yüksek fiyata satılıyor.Yakıtta böyle olmalı sizin dediğinize bakacak olursak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turbo benzinliler dizelden dahamı ucuz. Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. Performans ve yakıtı turbo ile kıyaslayıp, fiyatını atmosferikle kıyaslamak nasıl bir mantık. Ben dizelin ekonomisi ve torkundan memnunum. Kullanan herkes memnun ki satıp benzinli araç almıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

56 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Turbo benzinliler dizelden dahamı ucuz. Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. Performans ve yakıtı turbo ile kıyaslayıp, fiyatını atmosferikle kıyaslamak nasıl bir mantık. Ben dizelin ekonomisi ve torkundan memnunum. Kullanan herkes memnun ki satıp benzinli araç almıyor.

Zafer, dizel satıp benzinli alanlardanım ama keyfe keder bir şikayetim olduğu için değil ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

55 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

evet daha ucuz mesela civicte 30 bindi indirimden önce ,golfte 20 ile 25 bin,passatta  aynı şanzıman ve donanımda tam 56 bin tl fark var çoğu markada durum böyle...0 km de dizele 20 30 40 50 bin vermenin hiç bir ekonomisi yok sadece millet ekonomi yaptığını sanıyor matematik ortada 2.el 100 bin km de focus dizel ve benzinli fiyatlarıda ortada...Ayrica dizele fazladan verilen 20 30 40 bin TL nin getiriside ortada...Dizelin 2 bakımda bir bakım farkı da ortada...

Ayrica biz hiç bir zaman performans ,atmosferik motor vs. kıyaslamadık benzinli araç dururken dizele verilen o kadar farkın ekonomi olmadığını söyledik...Ekonomi isteyen atmosferik alsın lpg li, performans isteyende turbo benzinli alsın dizel ise 2.elde  değer kaybedip benzinliye göre makas daraldığı ıçın tercih edilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Yani özetle azaltmaya en zararlıdan başlamalı ve taşımacılıkta da trene ağırlı verilmeli.

Abi bizdeki trenlerin çoğunluğu da bildiğim kadarıyla dizel ve amansız verimsizler. Tübitak yenilemelere gidiyor sanırsam, tam haber bulamadım ama şuna denk geldim:

https://tr.railturkey.org/2018/01/11/elektrikli-hatta-dizel-lokomotif-kabusu/

Alıntı

Yüklü siparişlere yetişmeye çalışan Siemens, Bombardier gibi üreticilerin de bu ihtiyaca cevap verip veremeyeceği belirsiz. Kaldı ki, Ulaştırma Bakanlığının, bu 500 lokomotifin yerli imkanlarla karşılanması sayesinde bakım da dahil 4 milyar USD tasarruf sağlanacağını belirtmesi, yerli lokomotiflerin teşvik edileceğini göstermekte.

Kimse de demiyor ki oha, 500 lokomotif yenilemesiyle 4 milyar dolar kara ulaşabiliyorsak şu an ki lokomotifler nasıl amansız verimsiz araçlar ki şuraya göre çoğunluğu çok eski: 

https://tr.railturkey.org/seyahat/lokomotifler/#dizel

Ben şu an sadece yakıt olarak hesapladığımda dizele geçmem yakıtta 40% tasarruf ettiriyor bana. LPG taktırsam da aynısı olacak da düplü sevmiyorum ben, AVM'ye ve kapalı otoparklara kaçak girmek de istemiyorum. Alt devirleri ölü atmosferiğin sürüşü de hoşuma gitmiyor.

100k km'de bakım farkını cartını curtunu kapatmama ihtimalini pek düşük görüyorum da şimdi oturup hesaplamayla uğraşamayacağım onu yeterince yapanlar var.

Burası da otomobil forumu, arabanın karakteri cebinizden daha önemli, iddaa ettiğiniz şeyler o kadar doğruysa ve diğer her şey önemsizse BMW yerine bakımları daha ucuz, sorun çıkartma ihtimali daha az bir araba alın. BMW'de dizelin bakımı benzinlininkinden 2 kat daha az sıklıkta yapılıyor bazı modellerde. Bu da Tr şartları için gerekli, Avrupada 30k'da bir bakıma giden dizel var. Neyse yanlış hatırlıyorsam detayları araştırıp kaynaklarıyla beraber buraya eklersiniz diye tahmin ediyorum yine çok uzun oldu.

Dizelin gazlarkenki yakıt tüketimi ile benzinlininkini de karşılaştıralım derdim ama radar cezalarına gelen güncellemeden sonra gerek yoktur herhal.

O değil de geçen yeni A6 Quattro'larda 3.0 TDI olmadığını fark ettim ya la. X5'teki 2.0 turbo benzinli hibride pek şaşırmamıştım, onun üstüne benzer motorun A7'de kullanılmasına da tamam dedik de 1800 kg arabasın sen be ya, 190 beygir sana az bro demedi deme. Tabi bunu derken param olsa 730i alır mıydım sorusunun cevabı muallak, alıp tüp taktırırdım herhalde :kop:

--3 dakika sonra eklendi--

trenlerle ilgili avrupadaki ülkelerle karşılaştırmasını yapma üşendiğim için özür dilerim, bir ara onun da detayına girerim gerekirse de sanayi sobalarında atık yağ yakılan, eski kara tren modunda giden amansız verimsiz araçların gitgide daha çok gözüme battığı kış aylarına yaklaşırken hava kirliliği açısından ona sıra gelmemeli.

Termik santral ve hava kirliliği ile ilgili şu aşağıda avrupaya dair olan haberin bir benzerinin TR için olanını okumuştum bir kaç ay önce de bulmaya çok çabalayamadım:

https://enerjigunlugu.net/icerik/25211/avrupa-termik-santrallerinin-yaridan-fazlasi-zarar-ediyor.html

yine roman olmuş la

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

Abi bizdeki trenlerin çoğunluğu da bildiğim kadarıyla dizel ve amansız verimsizler. Tübitak yenilemelere gidiyor sanırsam, tam haber bulamadım ama şuna denk geldim:

https://tr.railturkey.org/2018/01/11/elektrikli-hatta-dizel-lokomotif-kabusu/

Kimse de demiyor ki oha, 500 lokomotif yenilemesiyle 4 milyar dolar kara ulaşabiliyorsak şu an ki lokomotifler nasıl amansız verimsiz araçlar ki şuraya göre çoğunluğu çok eski: 

https://tr.railturkey.org/seyahat/lokomotifler/#dizel

Ben şu an sadece yakıt olarak hesapladığımda dizele geçmem yakıtta 40% tasarruf ettiriyor bana. LPG taktırsam da aynısı olacak da düplü sevmiyorum ben, AVM'ye ve kapalı otoparklara kaçak girmek de istemiyorum. Alt devirleri ölü atmosferiğin sürüşü de hoşuma gitmiyor.

100k km'de bakım farkını cartını curtunu kapatmama ihtimalini pek düşük görüyorum da şimdi oturup hesaplamayla uğraşamayacağım onu yeterince yapanlar var.

Burası da otomobil forumu, arabanın karakteri cebinizden daha önemli, iddaa ettiğiniz şeyler o kadar doğruysa ve diğer her şey önemsizse BMW yerine bakımları daha ucuz, sorun çıkartma ihtimali daha az bir araba alın. BMW'de dizelin bakımı benzinlininkinden 2 kat daha az sıklıkta yapılıyor bazı modellerde. Bu da Tr şartları için gerekli, Avrupada 30k'da bir bakıma giden dizel var. Neyse yanlış hatırlıyorsam detayları araştırıp kaynaklarıyla beraber buraya eklersiniz diye tahmin ediyorum yine çok uzun oldu.

Dizelin gazlarkenki yakıt tüketimi ile benzinlininkini de karşılaştıralım derdim ama radar cezalarına gelen güncellemeden sonra gerek yoktur herhal.

O değil de geçen yeni A6 Quattro'larda 3.0 TDI olmadığını fark ettim ya la. X5'teki 2.0 turbo benzinli hibride pek şaşırmamıştım, onun üstüne benzer motorun A7'de kullanılmasına da tamam dedik de 1800 kg arabasın sen be ya, 190 beygir sana az bro demedi deme. Tabi bunu derken param olsa 730i alır mıydım sorusunun cevabı muallak, alıp tüp taktırırdım herhalde :kop:

trenlerle ilgili avrupadaki ülkelerle karşılaştırmasını yapma üşendiğim için özür dilerim, bir ara onun da detayına girerim gerekirse de sanayi sobalarında atık yağ yakılan, eski kara tren modunda giden amansız verimsiz araçların gitgide daha çok gözüme battığı kış aylarına yaklaşırken hava kirliliği açısından ona sıra gelmemeli.

Termik santral ve hava kirliliği ile ilgili şu aşağıda avrupaya dair olan haberin bir benzerinin TR için olanını okumuştum bir kaç ay önce de bulmaya çok çabalayamadım:

https://enerjigunlugu.net/icerik/25211/avrupa-termik-santrallerinin-yaridan-fazlasi-zarar-ediyor.html

yine roman olmuş la

? siz yazın okurum -bir ara- dersiniz sandım..yorgunluk var herhalde ?bir ara, çabalayamadım, arayamam, üşendim.. güldürdünüz hocam ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

evet daha ucuz mesela civicte 30 bindi indirimden önce ,golfte 20 ile 25 bin,passatta  aynı şanzıman ve donanımda tam 56 bin tl fark var çoğu markada durum böyle...0 km de dizele 20 30 40 50 bin vermenin hiç bir ekonomisi yok sadece millet ekonomi yaptığını sanıyor matematik ortada 2.el 100 bin km de focus dizel ve benzinli fiyatlarıda ortada...Ayrica dizele fazladan verilen 20 30 40 bin TL nin getiriside ortada...Dizelin 2 bakımda bir bakım farkı da ortada...

Ayrica biz hiç bir zaman performans ,atmosferik motor vs. kıyaslamadık benzinli araç dururken dizele verilen o kadar farkın ekonomi olmadığını söyledik...Ekonomi isteyen atmosferik alsın lpg li, performans isteyende turbo benzinli alsın dizel ise 2.elde  değer kaybedip benzinliye göre makas daraldığı ıçın tercih edilir

Hocam senin sanki dizel araca fazla para verenler enayi der gibi bir yaklaşımın var.. motorin ve benzin fiyatları başabaş olsa bile aynı motor hacminde %35 - %50 arası daha az tüketirsin. Düşük devirde aldığın yüksek tork ayrı bir hazdır. Eğer çok gezen çok yol yapan biriysen dizel daha avantajlı olur.. Dizelin ticarette, sanayide ne kadar öneme sahip olduğunu da unutmamak gerek, yüksek motorin fiyatı, pazardan markete ulaşıma herşeye zam demek.. Ülke olarak çevre ve insan sağlığını korumakta gerçekten sami olsak öncelikle yağı yakıt olarak kullanan ağır nakliye araçlarına önlem alırız.. 130 kW üstü büyük motorlu iş makinalarında avrupa Euro 5 emisyon seviyesine geçmişken biz 2020 yılı sonuna kadar euro 3 (tier 3 a) seviyesine izin veriyorsak bu konuda çok iradeli ve samimi olduğumuz söylenemez..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25 dakika önce, Erdem Ay yazdı:

Hocam senin sanki dizel araca fazla para verenler enayi der gibi bir yaklaşımın var.. motorin ve benzin fiyatları başabaş olsa bile aynı motor hacminde %35 - %50 arası daha az tüketirsin. Düşük devirde aldığın yüksek tork ayrı bir hazdır. Eğer çok gezen çok yol yapan biriysen dizel daha avantajlı olur.. Dizelin ticarette, sanayide ne kadar öneme sahip olduğunu da unutmamak gerek, yüksek motorin fiyatı, pazardan markete ulaşıma herşeye zam demek.. Ülke olarak çevre ve insan sağlığını korumakta gerçekten sami olsak öncelikle yağı yakıt olarak kullanan ağır nakliye araçlarına önlem alırız.. 130 kW üstü büyük motorlu iş makinalarında avrupa Euro 5 emisyon seviyesine geçmişken biz 2020 yılı sonuna kadar euro 3 (tier 3 a) seviyesine izin veriyorsak bu konuda çok iradeli ve samimi olduğumuz söylenemez..

En sonunda benim gibi düşünen biri çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Erdem Ay yazdı:

nerde %35 % 40 yok % 80 ,bizde dizel kullandık kar ancak % 20 25 focus için,hatta düşük hacimli benzini ile kıyaslarsak % 10 15 tir birde vergi avantajı var düşük hacimin..Dizele verilen fazla paranın getirisi ve dizelin benzinliye göre daha çok değer kaybetmesi ne olacak peki? Dizel ancak 2,elde tercih edilir değer kaybettiği için yoksa 0 km alırken 30 40 50 bin tl fark vermenin hiç biri karı yok isterseniz yılda 30 bin km yapın...Az yakıyor deyip kendini avutuyor millet diğer gelir-gideri hesaba katan yok hesap ortada ...Dahada kar ediyom diyen şunu açıklasın 0 km de dizele verilen örneğin 30 bin tl nin getirisi ile kaç lt yakıt alınır? Şimdi burda kar yaptığını açıklayamayan ben dizeli performansı ,torku için alıyorum diyecek bende ona turbo benzinli ne olacak diyorum!

--16 dakika sonra eklendi--
11 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

Bmw nin bakımı gayet uygun 15 bin ile 10 bin arası sürüş karekterinize göre bakıma giriyor ,yol bilgisayarı sürekli güncelliyor bakıma kalan km yi,yetkili serviste ağustos ayında 30 binlik bakımı 700 tl ye yaptırdım ,bir sonraki bakım 900tl bir sonraki 1200 tutuyor her 10-15 binde polen hava vs. değişmiyor ,her bakımda değişen sadece yağ ve yağ filtresi dizelde aynı aralıkta giriyor onda birde ekstra mazot filtresi var o da ekstra 300-400 tl ...İsterseniz özel serviste bakımı 300 500 tl yede yaptırırsınız...Sorun çıkarma ihtimali az araba istiyorsak toyota,honda.mazda ya binelim o zaman

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yahu ya bilgi eksiği var ya da kendimizi kandırıyoruz ? 

Turbo benzinliyi, dizel gibi gitsin diye kullanırsan tüketimi uysal haliyle alakasız oluyor. Benzinli eskisi gibi değil derken bunu sadece sakin kullanımla olduğunu unutmayalım. Dizeli düşük yakıt tüketimi ve yüksek tork için alıyorum diyene t. benzinli de aynı demek yanlış olur.  Hafif hibrit benzinli lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa ve dolar kuru yukarı yönlü hızla hareket etmezse, motorinde en geç hafta başında 14-15 kuruş indirim hesaplanıyor.

Benzinin ardından motorinde de pompada fiyat indirimi umudu doğdu. Brent petrol ve uluslar arası piyasalarda motorin fiyatları geriliyor. Bu durum, aylar sonra motorinde indirimi gündeme getirdi. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa ve dolar kuru yukarı yönlü hızla hareket etmezse, motorinde en geç hafta başında 14-15 kuruş indirim hesaplanıyor.

DEVLETİN 5 KURUŞ ÖTV ALACAĞI BULUNUYOR

Devletin, her litre motorinde halen 5 kuruş ÖTV alacağı bulunuyor. Motorinde, önce ÖTV sıfırlanacak. Kalan tutar, indirim olarak pompaya yansıyacak. Uzmanlar, net bir  değerlendirme yapmak için bugün akşam piyasalarda yaşanacak gelişmelerin önemli olduğunu söyledi. 

Uzmanlar, “Brent petrol, yüzde 7 düştü. Motorin fiyatları, uluslar arası piyasalarda ton başına 21 dolar geriledi. Bu veriler indirim için öncü veriler. Ancak, birkaç gün daha bekleyip, piyasaları görmeliyiz. Net değerlendirme için…” dedi.

not: kaynak haberturk.com

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.