Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yıllık Onbin Km ve Altı Kullanım Için Dizel Almak Mantıklı mı?

Berat Hasbek

Önerilen Mesajlar

Abiler kardeşler,affınıza sığınarak öncelikle bir eleştiride bulunmak istiyorum.FOCUS forumunda farklı araç marka ve moddelleri övmek yada eleştirmek bana pek doğru birşey olarak gelmiyor,burada iyisiyle kötüsüyle eleştireceğimiz bir araç varsa oda Focus'tur.Forumumuzda araçalarımızın artılarıyla eksileriyle ilgili yeterince bilgi var,araç arayan arkadaş girer bakar kafasındaki soru işaretleri giderir ondan sonra düşündüğü diğer araç markası forumuna girer bakar ve karar verir.Soruyorum:Opel İnsigniya ile ilgili en doğru bilgiyi buradanmı alırsın yoksa İnsigniya sayfasındanmı?Gelelim Berat kardeşimizin sorusuna:Kimse "Yoğurdum ekşi demez"ama nacizane fikrim,eğer yılda 10bin km altında geçiliyorsa kesinlikle benzin!Herkezin fikri kendine fakat bu bir gerçek.Neden diye sorarsanız:Dizelin bakımları daha pahalı,çıkaracağı muhtemel arızalar motor donanımı baz alınarak daha maliyetli-Turbo,Partikül filtresi,Pompa v.s.Örnek:Bir arkadaşım X marka bir araçla Ev-İşyeri arası 3-4km hafta içi hergün kullanımda Partikül filtresi tıkanması yaşadı,neden çünkü araç devir yapmıyor,ısınmıyor kurumu atamıyor.Teknik olarak tam açıklayamamış olabilirim ama olay üç aşağı beş yukarı bu.Partikül filtresi fiyatlarınıda bilen bilir!Dizelin gürültüsü,ve alırken verdiğin fiyat farkıda işin çabası.Satarkende farkı alırım diyorsunuz ama kimse 100 000km devirmiş bir dizele öyle aham şaham yaklaşmıyo,bir tereddüt var hep-Acaba son sahibi nasıl kullandı,düzgün yakıt koydumu,turboyu zorladımı,pompa ne alemde v.s.Birde en çok takıldığım konu şu UÇMAK-KAÇMAK mevzusu.Arabam 0-100 km'yi 5 saniyede yapsa ne yazar 10 saniyede yapsa ne yazar,yada 150km hız yapsa ne olur 250 km yapsa ne olur,hertaraf radar gaza basmaya korkuyorsun,ego tatmin etmekten başka birşey değil emin olun.Alacağınız araç donanımlı olsun,komforlu olsun,gösterişli olsun,sağlam problemsiz araç olsun bunlar önemli.Ben burada Dizeli kötülemeye çalışmıyorum yanlış anlaşılmasın,araç amaca uygun alınmalı eleştirim sadece o yönde yoksa dizel olark şuan iki farklı araçla 200 000 bin kilometreleri gördüm sorunsuz,ama hergün minimum 100km geçerek.Son şirket aracımla 6 ayda 25 000 km yaptım mesela,ama özel aracımla yılda 5-6 bin km geçen biri olarak kesinlikle benzin diyorum,ayrıca Focus'un atmosferik motoruda öyle anlatıldığı gibi kötü bir motor değil,hatta beklentilerimin üzerinde,ama yiğidi öldür hakkını yeme derlerya param yetse 1.6 yada 1.0 Ecoboost alırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus forumu değil ki burası en azından zamanında, zamanını verenler öyle kurmamış :) Aksini düşünenler yanlış yerde bence. 

Ben mesela sadece tanıdığım bildiğim kendime yakın kişinin yorumuna bakarım :D Tanımıyorsam isterse marka sahibi olsun dediğinin bi önemi yok eğer bir mal alıyorsam. Bu yüzden araba araç, amaç paylaşmak olmalı. Forum işte.

Screen Shot 2017-08-23 at 00.20.38.png

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Turhan Atasoy yazdı:

FOCUS forumunda farklı araç marka ve moddelleri övmek yada eleştirmek bana pek doğru birşey olarak gelmiyor

Ford sponsorluğunda çalışmıyoruz.

Focus dışında başka arabalardan bahsetmeyeceğiz diye bir sözleşme imzalamadık. 

Yani ortada ne legal ne de etik bir sorun yok.

VAG köşemiz bile var.

Çok seslilik ve çok renklilik iyidir.

Rahat olun.

Dizelin bakımları daha pahalı,çıkaracağı muhtemel arızalar motor donanımı baz alınarak daha maliyetli

Bu da geçerliliğini yitirdi. 

Mesela EB ile karşılaştırırsanız maliyetler aynı, benzinlinin buji masrafı var, dizelin yakıt filtresi.

İkisinde de 150K + km'lerde turbo arızası olasılığı yükselir. 

Birinde DPF, diğerinde katalitik konvertör var. Bunlar da normal şartlarda kullanım kılavuzunu okur ve rejenerasyon imkanı sağlarsanız sorunsuz kullanılır.

Bence çok yol yapmış turbo benzinliye, aynı yolu yapmış dizelden daha temkinli yaklaşmak lazım. 

ego tatmin etmekten başka birşey değil emin olun

Hayatımız ego tatmin etmek üzerine kurulu değil mi zaten. Şu mesajların bile temelinde o yatmıyor mu?

Performans merakı haliyle çok öznel bir durum. 

Kullanırım kullanmam, ben kaçan arabayı severim, zevk verir, buna da yasaları çiğnemediğim sürece kimse karışamaz. 

1.6 atmosferik motor çok kullandım ve benim için çok sıkıcı. Ne yapacağız şimdi?

ama yiğidi öldür hakkını yeme derlerya param yetse 1.6 yada 1.0 Ecoboost alırdım.

Niye ki? :kıhkıh:

@Berat Hasbek konuyu biraz kirlettiğim için özür dilerim.

Senin durumuna dönersek anladığım kadarı ile üç şey istiyorusn:

1. Performanslı olsun

2. Otomatik olsun

3. Donanımlı olsun.

Tercihlerine bakılırsa da mümkünse D sınıfı olsun. 

Sürü sepet Insignia var, alan nedense kurtulmak istiyor gibi. 

Çok yaktığı doğru.

Ben olsam daha önce yazıldığı gibi bir yazılımla motor gücünü arttırır var olan aracımı en az bir yıl daha kullanır, arada para biriktirir, sonra da güzel Titanium 1.5 Dizel PS alırdım. Sınıfındaki en başarılı araç bu.

Ya da fantezi yapardım...

Ya da böyle bir şey...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

Iyi bir sohreti olmadigi kesin bu motorun :)

Neyse konuyu kirletmeyelim de bu memlekette şöhret anlayışı zaten biraz farklı. 

--2 dakika sonra eklendi--
14 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

Bmw maalesef bıraktı bu motorları. 1.5 litre kendi motorlarına geçti.

Doğru ama 2015'e kadar da kullandı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Niye ki? :kıhkıh:

[mention=12640]Berat Hasbek[/mention] konuyu biraz kirlettiğim için özür dilerim.
Senin durumuna dönersek anladığım kadarı ile üç şey istiyorusn:
1. Performanslı olsun
2. Otomatik olsun
3. Donanımlı olsun.
Tercihlerine bakılırsa da mümkünse D sınıfı olsun. 
Sürü sepet Insignia var, alan nedense kurtulmak istiyor gibi. 
Çok yaktığı doğru.
Ben olsam daha önce yazıldığı gibi bir yazılımla motor gücünü arttırır var olan aracımı en az bir yıl daha kullanır, arada para biriktirir, sonra da güzel Titanium 1.5 Dizel PS alırdım. Sınıfındaki en başarılı araç bu.
Ya da fantezi yapardım...
Ya da böyle bir şey...

Est abi kirletmek ne demek değerli yorumların benim için önemli.

Golf iyi seçenek yalnız boya takıntımdan ziyade eli yüzü düzgün araç bakıyorum. Baktıklarım çamur gibiydi hem de 6-7 bin daha pahalı . Bu araç sanki temiz yıpranmamış gibi. Ne dersiniz bakılabilir mi? Golf niyetindeyim şu aralar. Değişiklik iyi olur modunda gidip geliyorum. [emoji106]
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 yaşında, minimum 30k km deki benzinli golfun fiyatına bak. 85 bine dayanmış. Bu golf te malzeme kalitesi tamam güzelde o kadarda değil hani. 4 yaşında benzinli C segment araca 85 bin tl vermek bana biraz fazla gibi geliyor.
Bugün, Doğuşta 1.0 tsi comfortline Golfu 85 bine bıraktılar bana, hız sabitleyici bile yok. Diğer sensörleri söylemiyorum bile. 4 teker 1 direksiyon modunda.
85 bine 2015 - 2016 model 1.6 dizel otomatik insignia alabilirsiniz. Ben olsam öyle yapardım.
Sırf golf diye o kadar para vermek hiç bana göre değil.
2015 Volvo s60 lar 90 - 95k seviyesinde. Golften çok daha mantıklı bir tercih olur diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Volvo piyasası vw kadar değil maalesef. Dediğinizi de düşündüm. İnsignia baktım ama dizel otomatik şu an el yakıyor. V40 bakmıştım ama ev alma düşüncem var 2 seneye koysam ilana ne zamana satarım orası da var!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.