Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yıllık Onbin Km ve Altı Kullanım Için Dizel Almak Mantıklı mı?

Berat Hasbek

Önerilen Mesajlar

Merhabalar.

Şu an kullandıgım araç 1.6 tdci Trend x. Açıkçası performansından memnun değilim. Bir çok arayış içersine girdim çoğu kez gidip/geldim ama hala aklımın bir köşesinde değiştirmek yatıyor. Hangi araç alacağım konusunda da kararsı kaldım bir çok araç içerisinde boğulmuş durumdayım. Şimdi diğer bir konuya geçmek istiyorum. Yıllık 10 bin km ve altı yol yapıyorum. Malum bulundugum şehir küçük. Araç manuel vites. Otomatiğe geçmek istiyorum artık. Bir de dolu dolu araç almak istiyorum. 3 araç içerisinde kaldım yalnız üçüde benzinli. Bir hesaplama yapacak olursak;

Senede 10.000 km yaptıgım varsayılırsa;

599af6bd01c9c_EkranAlnts.JPG.a8ceca95ce2b92822c47f9e511d34fcf.JPG

10.000,00x 0,28= 2.800,00 TL (Aracım ortalama 28 kuruş yakıyor)

10.000,00x 0,48= 4,800,00 TL (Benzinli araçların da 48 kuruş yaktıgını hesap edersek, afaki olarak)

Baktıgım titanium araç ; 2015 model otomatik benzinli extra opsiyon yok 76.000,00 TL. 9 bin Fark koyacağım.

Baktığım İnsignia 1.6 T Cosmo 2013 model benzinli otomatik opsiyon yok 78.000,00 TL. 11 bin Fark koyacağım.

Baktığım Passat 1.4 TSİ Bluemotion Comfortline benzinli dsg opsiyon yok 80.000,00 TL. 13 bin Fark koyacağım.

Senede ortalama 2.bin zararım olacağı düşünülürse bu 3 aracın benzinli modelini almak mantıklı mı mantıksız mı? Ben çok düşündüm kararsız kaldım. Passat'ta lpg var. Focus olursa tüple uyumlu mudur tasarrufumuz olur mu? İnsignia yanaşma deniliyor mantık çerçevesinde bütçe 80 bin civarı ne alınabilir. 

Yorum ve yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu üçü arasından en mantıklısı Passat ancak LPG olayı olmamış,tsi gibi bir motora lpg ile tecavüz edildiğini düşünüyorum. Gereksiz ve talihsiz bir arayış olmuş.

Focus benzinli otomatik, ne bileyim tdci Focus'un performansını beğenmeyen biri için bir kurtuluş olarak çok uzak sanki.

İnsignia eğer yakıt tüketimine katlanılırsa bence çok daha iyi bir yol olabilir,1.4t olanlara da bakılabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu kadar para vermeden önce kendi aracınızın motorununda sağlıklı olduğunu düşünerek  iyi ve  bilindik bir firmaya  soft bir yazılım yaptırın. Halen çekişi sizi  tatmin etmez ise o zaman tekrar seçenekleri gözden geçirin derim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Semih G. yazdı:

Bu üçü arasından en mantıklısı Passat ancak LPG olayı olmamış,tsi gibi bir motora lpg ile tecavüz edildiğini düşünüyorum. Gereksiz ve talihsiz bir arayış olmuş.

Focus benzinli otomatik, ne bileyim tdci Focus'un performansını beğenmeyen biri için bir kurtuluş olarak çok uzak sanki.

İnsignia eğer yakıt tüketimine katlanılırsa bence çok daha iyi bir yol olabilir,1.4t olanlara da bakılabilir.

+1 

test etmediysen focusu da bir dene. Aynı düşüncelerle dizel astra yı satıp benzinli focus aldım. Pişman değilim. Araçtan beklentin çok önemli karar vermende. Dizel araç satıp lpg li araç almak senede 10000 yapmayan biri için bana mantıklı gelmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mantıklı değil.

Hesap yine aynı hesap, gidip de arabaya lpg taktırıp ya da lpgli araba alıp yazık etme bence Berat.

--1 dakika sonra eklendi--

Dizel seni tatmin etmiyorsa atmosferik benzinli focus bakmak da ayrı macera olur, onu da ekleyeyim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle kullanılan model 95 ps, salt dizel yetmiyorsa demek biraz yanıltır.

Sorunun yanıtına gelecek olursak, her kafadan bir ses çıkart herkes kendi doğrusunu söylüyor. Hesaplamalar da nereden baktığınla orantılı değişiyor.

Arkadaş muhabbetinde benim arabam bir depo ile daha az menzil yapıyor diye dizele geçen millet var burada :D İhtiyaç ile ürün alınsaydı zaten böyle fark çıkmazdı ortaya. Sonuç olarak can ne istiyorsa, o alına.

Seçeneklerin tamamı ekonomik olma yolunda uzak, Passat eski kasaysa zaten es geçmeli bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Berat Hasbek yazdı:

Benzinli araçların da 48 kuruş yaktıgını hesap edersek, afaki olarak

Güncel yakıt fiyatlarıyla(şehirler arası yakıt kullanımı ortalama 110 km/h ile) hesapladım da;

benim 2013 TiVct Benzin/Lpg aracım  benzin ile 37 kr/km

lpg ile 22 kr/km harcıyor kaba hesapla.

Benzinli aracın 48 kr yaktığını hesaplamak biraz savunma mekanizmalarının harekete geçmiş halidir. Ben de tüp taktıracağım zaman kendimi benzinde arabam çok yakıyor diye ikna etmiştim. Ama fark sanırım 30-40% civarı bir şey oluyor aslında.

A.Coşar tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güncel yakıt fiyatlarıyla(şehirler arası yakıt kullanımı ortalama 110 km/h ile) hesapladım da;
benim 2013 TiVct Benzin/Lpg aracım  benzin ile 37 kr/km
lpg ile 22 kr/km harcıyor kaba hesapla.
Benzinli aracın 48 kr yaktığını hesaplamak biraz savunma mekanizmalarının harekete geçmiş halidir. Ben de tüp taktıracağım zaman kendimi benzinde arabam çok yakıyor diye ikna etmiştim. Ama fark sanırım 30-40% civarı bir şey oluyor aslında.

Ben aslına bakarsanız bu üç arabanın da ortalama değerini almıştım. İnsignia için 60 kuruş yakıyor demişti kullanan arkadaşım aldığı gibi sattı. Passat zaten yakıyor yani. Focus belki bu konuda tatmin eder beni dedim ama atmosferik motor olayı düşündürüyor.

Kafa bir nebze karışık ama yorumların geneli sanki dizelden yana [emoji106] ;)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Berat, dört yılı bitirdim atmosferik motor ile. Şimdilik bir sıkıntı olmadı. Hatta bilenler bilir dört yıldır da lpg ile kullanıyorum. Aküsünün geçen hafta bitmesi dışında bir dert olmadı . 

Dizel ile hemen hemen aynı harcıyoruz lpg kullanımında.

Ama güç vs. karşılaştırmasına girmeden...

A.Coşar tarafından düzenlendi
Yazım hatası
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-2016-hatasiz-boyasiz-astra-1.4-t-150bg-execellence-otomatik-13bn-458335118/detay

bundan alabilirsiniz ağzına kadar dolu,hem performans hem donanım hemde otomatik,hemde 0 ayarında

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.