Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 2 Lpg Tüketimi Fazla

Sercan Yılmaz

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar, 

Aracım 2007 model, Focus HB, 1.6 Ti-vct motor, 115 bg, Düz vites.

1 hafta önce uzun yola çıktım ve yakıt sarfiyatının fazlalığından şüpheleniyorum, bu araçtan kullanan arkadaşlar alttaki verilere bakıp kendi araçlarıyla kıyaslamaları mümkünmüdür. Tabi ki kullanım farkları olacak aramızda tam net aynısı olacak diye bişe yok ama en azından değerler birbirine yakınmı  yoksa fazlamı onu öğrenmek istiyorum... Aracımın baskı balata değişeli 2 ay oldu bujiler ve yağ & yağ filtresi uzun yola çıkmadan değişti bunu da belirteyim.

Ceyhan - Niğde          260 km 27,54 LT Lpg  100 km'de 10,59 LT (Burada rampa Fazla)

Niğde - Konya            270 km 22,61 LT Lpg  100 km'de   8,37 LT (Düz yol)

Konya - Alanya          235 km 18,82 LT Lpg   100 km'de  8,00 LT 

Alanya - Konya          254 km 23,56 LT Lpg   100 km'de  9,27 LT

Konya - Adana          314 km 24,90 LT Lpg    100 km'de  7,92 LT (Fazlasıya İniş)

ARACIN TEKNİK VERİLERİ

1.6 Duratec Tİ-VCT 115 BG aracın teknik verileri Şehir İçi: 8,7 LT   Şehir Dışı: 5,4 LT   Ortalam: 6,6 LT 

Araçtan Tabi ki teknik verileri yakalamasını beklemiyorum. Kullanım esnasında klima açık,  duble yollarda  aracı CC ile 115 km/h  kullanırım. 

Bu verilerle Toplam 1333 Km yol yaptım (LPG fiyatları Farklı) 296 TL'lik sarfiyat, Toplam 117 LT LPG aldım, Ortalama 100 km'de 8,7 LT 

İlgilenip yorum atacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi forumlar....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Olcay Sert yazdı:

Normal diyorsunuz yani Olcay bey :) Sizin tüketimleri göremedim açılmadı link. Belki iş yerinde kısıtlamadan kaynaklı açılmıyoda olabilir. @Olcay Sert

6 saat önce, Hilmi Solak yazdı:

2011 100 beygirlik olanda sizinkine yakın tüketim..

Bence normal

Teşekkürler Hilmi bey Yorumunuz için @Hilmi Solak 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Teşekkürler Olcay bey bilgiler için ama bugün tam 300 km de yakıt aldım 33,2 lt LPG aldı ve şaşırdım. 200 km uzun yol otoban 120 yi gecmedim diğer kısım şehir ici. Araç Yakında cebimize incir ağacı dikecek sanırım. Netten araştırmalarım sonucu Yarın bi LPG basıncına baktiracagim. Bujilerde yeni degisti. Bu yakıtı nasıl düşürürüz bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Sercan Yılmaz yazdı:

Teşekkürler Olcay bey bilgiler için ama bugün tam 300 km de yakıt aldım 33,2 lt LPG aldı ve şaşırdım. 200 km uzun yol otoban 120 yi gecmedim diğer kısım şehir ici. Araç Yakında cebimize incir ağacı dikecek sanırım. Netten araştırmalarım sonucu Yarın bi LPG basıncına baktiracagim. Bujilerde yeni degisti. Bu yakıtı nasıl düşürürüz bilemiyorum.

Lpg filtresini daha sık değiştirin diyeceğim ama oda attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez. 

Arabanın yakıtı eğer gözünüze batıyorsa hemde lpg li olarak belki bu araç sizin için uygun seçim olmamıştır. kısa yoldan keyf alabileceğiniz bir araca geçmenizde fayda var.

bu arada tatil bitti döndüm istanbula ortalama 11-13 lt/100km yakıyorum :D mustang var sanki altımda, sonraki aracımı kuga alayımda bari büyük araç diye avunayım 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lpg filtresini daha sık değiştirin diyeceğim ama oda attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez. 
Arabanın yakıtı eğer gözünüze batıyorsa hemde lpg li olarak belki bu araç sizin için uygun seçim olmamıştır. kısa yoldan keyf alabileceğiniz bir araca geçmenizde fayda var.

bu arada tatil bitti döndüm istanbula ortalama 11-13 lt/100km yakıyorum [emoji3] mustang var sanki altımda, sonraki aracımı kuga alayımda bari büyük araç diye avunayım 

Bakalım LPG firmasıyla görüştüm, birazdan oraya geçeceğim. Telefondaki görüşmemiz neticesinde gaz aldığımız firma aynı ve kendisinde 1,3 Toyota aracin fazla yaktigindan sikayetci. Gidince biraz daha konuşma fırsatı bulur ve elle tutulur bi sonuç çıkarırız insallah. Değerlerde sorun yoksa başka petrolleri deneyeceğim.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Tekrardan kafanızı şişiriyorum ama. Son LPG sarfiyatım facia! 75 km'de LPG aldım ve bu katedilen yol'un tamamı şehir içinde yapıldı. 10,7 lt LPG aldım. yani 100 km'de 14,25 LT gibi bi rakam çıkıyor ortaya :( Km'ye 36,7 kuruş :(. Ne yapacağız bu arabaya anlamayamadım ki. Ne gibi bir sıkıntı olabilir. Neresine baktırayım ne yapayım bilemedim. Bujiler değişti ateşlemeyi eksik yapsa araç bilgisayara bağlandığında ateşlemeyle ilgili sıkıntı görünür oda yok, Araç üzerinde atiker obd 2  Sıralı sistem lpg var! 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence birgün akşam park ettikten sonra akü + kutup başını sökün. Sabah tekrar takın. Sonra aracı hiç LPG'ye almadan bir depo benzinle kullanın. yarım depo benzin alın 1/4 depo kalana kadar kullanın ve iyi bir lpgci ye giderek Lpg beynini sıfırlatarak tekrar ayar yaptırın.  Bu işlem sonunda araç benzin değerleri sıfırlanır ( ltft ve stft) bir depo benzinle her devirde her şartta kullanırsanız araba kendini tekrar programlayacaktır. Araba kendi verilerini düzelttikten sonra sizde bu değerlere göre ayar yaptırarak işin içindençıkarsonız umarım. Ama bu sürede kesinlikle LPG'ye geçmeyin.  İnşallah kafanızı çok karıştırmadım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence birgün akşam park ettikten sonra akü + kutup başını sökün. Sabah tekrar takın. Sonra aracı hiç LPG'ye almadan bir depo benzinle kullanın. yarım depo benzin alın 1/4 depo kalana kadar kullanın ve iyi bir lpgci ye giderek Lpg beynini sıfırlatarak tekrar ayar yaptırın.  Bu işlem sonunda araç benzin değerleri sıfırlanır ( ltft ve stft) bir depo benzinle her devirde her şartta kullanırsanız araba kendini tekrar programlayacaktır. Araba kendi verilerini düzelttikten sonra sizde bu değerlere göre ayar yaptırarak işin içindençıkarsonız umarım. Ama bu sürede kesinlikle LPG'ye geçmeyin.  İnşallah kafanızı çok karıştırmadım

Valla benim tüm kimya bozuldu şu an [emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji1] Kubilay bey 55lt x 5 TL den hesaplayinca. Bakalım bı kaç arkadaşımla görüşme icerisindeyim buradanda bilgi amaçlı yazdim. Olmadı en son sizin söylediğinizi yaparım teşekkürler yorumunuz icin
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Sercan Yılmaz yazdı:

Valla benim tüm kimya bozuldu şu an emoji1.pngemoji1.pngemoji1.pngemoji1.png Kubilay bey 55lt x 5 TL den hesaplayinca. Bakalım bı kaç arkadaşımla görüşme icerisindeyim buradanda bilgi amaçlı yazdim. Olmadı en son sizin söylediğinizi yaparım teşekkürler yorumunuz icin

Biraz maliyetli söylediğim

ama aşırı Lpg tüketimi de motora zarar verebilir

bilgisayara reset atmak gibi düşünebilirsin. Arkadaşlarına bilenlere danış herkes onay verirse deneyebilirsin inşallah kısa sürede çözülür sorunların. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Kubilay Yıldırımbayazıt yazdı:
Biraz maliyetli söylediğim
ama aşırı Lpg tüketimi de motora zarar verebilir
bilgisayara reset atmak gibi düşünebilirsin. Arkadaşlarına bilenlere danış herkes onay verirse deneyebilirsin inşallah kısa sürede çözülür sorunların. 

Yani doğrudur ama benim araca LPG takilali 8 ay oldu Ocak ayında montaj yapildi

Aşırı LPG tüketimi motora zarar verebilir yazmışsınız. ben uzun süredir lpg kullanımı olarak algıladım bi an şimdi dediğinizi anladım kusura bakmayın kubilay bey. Yani aşırı yakıt dediğiniz gibi zararı hem motora olabilir, hem cebime oluyo :) 

Bakalım araştırmaya devam. İnşallah sorunu çözebilirim. Uzun yol yakıtım iyi gibi (bana göre biraz fazla) diğer arkadaşların yorumlarına göre,  şehir içi hadi 10-10,5 lt civarı olsa çok çok normal diyeceğim ama bi türlü inemedik o değerlere. 

Sercan Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.