Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Aşırı Yakıt Tüketimi

Ozan Çakal

Soru

2013 model hb focus sahibiyim. Bilgisayara göre ortalama 5.8 lt yakıt yakıyor. Anlık tüketimde ise 5 lt altına inemedim. Aşırı agresif kullanan birisi değilim. Sağda solda görüyorum bir depoyla klima acik 1000 km yol yapanlar nasil yapıyor anlamadım. 132 bin km de araç. Bana fazla geliyor önceki arabama göre. Bir sikinti mi var acaba araçta ? (Fabrika verilerine göre 4.5lt / 100 km bende 5.8lt / 100 km)

Ozan Çakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Yakıt konusundan bir sürü etken var. En basiti hava kışın soguklarda artar yakıt.. yazın 5,3 se kışın 5,6 - 5,7 yakar..

Bakımlarınız tamam mı ? genel olarak araçın bi sorunu var mı ?

Bu değerler şehir içi normal dur kalk trafikte.. şehir dişina göre biraz çok..

Son olarak değer bence kötü değil.. Depoyu fulleyip.. yakıt tüketimini sıfırlayıp bi otobana çıkın. 20 - 30 km.. sonra tekrar depoyu fulleyin.. bu şekilde her 2sinide hesaplama şansınız olur..

5.0 5.2 arası bi değer yakalarsaniz ( sakin kullanımda ) bence normal..

okan ali tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aynen bende 5.8 yakabilsem. Benim ki 11-12 ama az bir şey agresif. Birde bir şey sormak istiyorum ben tüp takdırdım ekranda gösteren değerler tüp içinde geçerlimi? Mesela viteste gidince yakıt 0 oluyor ama lpg de durum öylemi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Ozan Çakal yazdı:

2013 model hb focus sahibiyim. Bilgisayara göre ortalama 5.8 lt yakıt yakıyor. Anlık tüketimde ise 5 lt altına inemedim. Aşırı agresif kullanan birisi değilim. Sağda solda görüyorum bir depoyla klima acik 1000 km yol yapanlar nasil yapıyor anlamadım. 132 bin km de araç. Bana fazla geliyor önceki arabama göre. Bir sikinti mi var acaba araçta ? (Fabrika verilerine göre 4.5lt / 100 km bende 5.8lt / 100 km)

Fabrika verilerini pek dikkate almayın. Çünkü aynı koşullarda araba kullanmıyoruz. Yakıt ortalamanız gayet iyi, hatta baya iyi. Yani uzun süre şehir içi ortalamada o değeri tutturan pek fazla yok. Benim şehir içi verim genel de 6 lt civarında geziyor. Bir depoyla 1000 km gidebilmek için uzun yolda ya da trafiğin olmadığı yerlerde sürüyor olmanız lazım. O da 5 lt civarında bir tüketim değerine denk geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Furkan İlker Özmen yazdı:

aynen bende 5.8 yakabilsem. Benim ki 11-12 ama az bir şey agresif. Birde bir şey sormak istiyorum ben tüp takdırdım ekranda gösteren değerler tüp içinde geçerlimi? Mesela viteste gidince yakıt 0 oluyor ama lpg de durum öylemi ?

Benzinli araç hakkında bilgiye sahip degilim malesef. Benim aracım dizel 

--0 dakika sonra eklendi--
59 dakika önce, Süleyman Ünal yazdı:

Fabrika verilerini pek dikkate almayın. Çünkü aynı koşullarda araba kullanmıyoruz. Yakıt ortalamanız gayet iyi, hatta baya iyi. Yani uzun süre şehir içi ortalamada o değeri tutturan pek fazla yok. Benim şehir içi verim genel de 6 lt civarında geziyor. Bir depoyla 1000 km gidebilmek için uzun yolda ya da trafiğin olmadığı yerlerde sürüyor olmanız lazım. O da 5 lt civarında bir tüketim değerine denk geliyor.

O zaman normal kabul etmeli miyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 saat önce, Furkan İlker Özmen yazdı:

Yol bilgisayarı benzine göre tahminen veri sağlıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Ozan Çakal yazdı:

Değerler şehir içi ise bursa gibi bir yerde bence hiç endişe etme. Gayet iyi bence. Ben hep eski tip yani kuruş hesabı yaparım. Şöyle ki; sen 5.8 yakıyorsan yakıtı da 4,50 TL den alıyorsan, km ye 26 kuruş yakıyorsun. Ben tokatta 24 kuruş yakıyorum. Ama yakıtı 4 TL den alıyorum. Demek oluyor ki ben de 6 lt civarı yakıyorum. Bu fiyatlarla ve trafik ile 20 kuruşun altına inileceğini ben pek sanmıyorum. Ancak uzun yolda sakin kullanımda 4 lt nin altına ineceğini sanıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
38 dakika önce, Ozan Çakal yazdı:

Benim önceki aracım ortalama 4.9 du bunda 5.8 olunca hayal kırıklığı oldu bende

önceki araç neydi?

kullanımla da doğrudan alakalı ve 5.8 normal olsa da belki gösterge kalibrasyonunda sıkıntı vardır, depo ölçümü yaptınız mı?

5-5.5 yakanlar da var forumda fakat 5.8 kesinlikle normal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.