Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Ya eldeki dataya bakıyor, ya da olası ihtimallerin hepsini tek tek deneyip sonucun istenen olup olmadığına.

Bu konuda asıl tartışılan/tartışılması gereken etik kısmı iken şu an Skynet muhabbetleri yaratacak şeyler tartışmaları garip geliyor bana. AI lobisi mi desem, yeni terminatör filmine yatırım mı yaptılar acep desem bilemedim :kop:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

Ya eldeki dataya bakıyor, ya da olası ihtimallerin hepsini tek tek deneyip sonucun istenen olup olmadığına.

Bu konuda asıl tartışılan/tartışılması gereken etik kısmı iken şu an Skynet muhabbetleri yaratacak şeyler tartışmaları garip geliyor bana. AI lobisi mi desem, yeni terminatör filmine yatırım mı yaptılar acep desem bilemedim :kop:

İş bu boyutayken çok da etiklik bir durum kalmıyor aslında. Kuralların dışına çıkmayan, çıkamayan bir yapay zekada etik tartışması ortadan kalkar otomatik olarak. Direkt coderı gömeriz. :zha:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Semih O. yazdı:

İş bu boyutayken çok da etiklik bir durum kalmıyor aslında. Kuralların dışına çıkmayan, çıkamayan bir yapay zekada etik tartışması ortadan kalkar otomatik olarak. Direkt coderı gömeriz. :zha:

Yok öyle değil, @Yakup Çağatay şu MIT'nin çalışmasını buraya da linklesene.

Mesela tamamen otomatik sürüşte 100% yayaya çarpılacak bir durumda yaşlı yaya ile genç yaya arasında seçim yapma işi ne olacak pek belirsiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Ozan Kar yazdı:

düz mantıktan çıkarsak, sanayi devrimini çöpe atalım o zaman :)

yani makineyi devreden çıkartalım her şeyi insan yapsına dönelim.

bence, bir işi makine yapabiliyorsa yapmalı, hem hız hem maliyet için bu şart.

ancak iş karar vermeye geldiğinde makine de insan gibi hata yapabiliyor.

Yok çok yanlış anlamışsın. Bak ikinci maddede ne dedim; *Yada İhtiyacınız vardır ona... "binalar, arabalar, bilimum icatlar..."

Bizim sanayi devrimindekilere ihtiyacımız var. Alet işler el övünür demişler zaten atalarımızda...

Lakin bu icatların ortak özelliği hep hayatımızı kolaylaştırmaya ve konfora yönelikti. Zamandan ve enerjiden tasarrufa yönelikti.

At yerine o yüzden arabalara biniyor, mağara yerine o yüzden evlerde yaşıyoruz. 

Aynı şekilde tüm küçük el aletleride işlerimizi daha hızlı daha kolay yapalım diye varlar.

Parmağımız tornovida ucu gibi kullanmaya elverişli olmadığından tornovidalar var.

Ya da ağaç budamaya gücümüz yetmeyeceği için baltalar testereler var.

Bunlar hep bedensel işlerle alakalı....

De ama yapay zeka bir makinanın işi yapabiliyor olmasından çok daha farklı birşey.

Beynin yapabileceklerinin sınırları ve gücü hala tam olarak bilinemiyor... 

Aborjinlerin telapati yoluyla zihinlerini okumaları ve iletişimde olmaları bile muhteşem birşey değil mi?

Demek ki potansiyelin farkında değiliz. Nasıl kullanılacağını da bilmiyoruz.

Yapayıyla uğraşacağımızı doğalını kullanmayı öğrensek daha büyük iş yapmış olacağız bence :)

Hala düz mantık düşünüyor ve aklı olanın yapay zekaya ihtiyacı yoktur diyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

Sabit görevleri makinelerin daha iyi yapması ile Skynet filan apayrı dünyalar

Kuşkusuz öyle, ben olaya da sosyal yapı itibariyle bakıyorum.

Robotik ve ve gelişmiş bilgisayar teknolojisi ile insan emeğine dayalı pek çok şey makinelere devrediliyor.

Bu süreçte AI yordamlarının da yer almaması mümkün değil. 

Harari'nin ifadesi: "Sanayi devrimi işsiz sınıfını yarattı, bilgisayar devrimi gereksizler sınıfını yaratıyor"

Bu gereksizlerin yaşamalarını nasıl şekillendirecekleri ciddi merak konusu. 

Elon ile Mark'ın üst düzey medyatik atışmaları çok ikincil bir boyut. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Kuşkusuz öyle, ben olaya da sosyal yapı itibariyle bakıyorum.

Robotik ve ve gelişmiş bilgisayar teknolojisi ile insan emeğine dayalı pek çok şey makinelere devrediliyor.

Bu süreçte AI yordamlarının da yer almaması mümkün değil. 

Harari'nin ifadesi: "Sanayi devrimi işsiz sınıfını yarattı, bilgisayar devrimi gereksizler sınıfını yaratıyor"

Bu gereksizlerin yaşamalarını nasıl şekillendirecekleri ciddi merak konusu. 

Elon ile Mark'ın üst düzey medyatik atışmaları çok ikincil bir boyut. 

Abi gereksizin günümüzdeki gavurca tabiri NEET, No Education Employement Training, yani Eğitimi İş Staj ile uğraşmayanlar.

Japonca daha ileri seviyedeki benzeri de Hikikomori, evinden barkından çıkmayan ve çıkmayı planlamayanlar. Dünya'da bunlar çok ciddi bir problem de bunların sebebinin Yapay Zeka ya da otomasyon olduğunu düşünmek bence yanlış.

Bence daha bilinçli/kapasiteli ama tembel bir topluma gidiliyor, yönlendirilmedikçe ve imkan sağlandıkça işten güçten kaçmayı tercih etmeleri normal. İmkan sağlanması bırakıldığında da kapasiteleri altındaki bir amelelikten para kazanarak hayatları aynı şekilde devam edecek bence, ekstra olarak maaş/mesai eklenmesi "gereksiz" sıfatında ciddi bir değişiklik yaratır mı şüpheli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

Dünya'da bunlar çok ciddi bir problem de bunların sebebinin Yapay Zeka ya da otomasyon olduğunu düşünmek bence yanlış.

Niye ki, fabrikalarda işçilerin yaptığını şu anda robotlar yapıyor.

Avrupa'da otopark değnekçilerin yerine otomatlar, pompacılar yerine para makineleri var. 

Metrolar otonom çalışıyor.

Koca bir yük gemisini artık bir avuç insan yönetiyor. 

Yani sistemde verimlilik adına insanın katılımı giderek azalıyor. 

Sistem üretmeye devam ediyor. Parayı patronlar ve az sayıda çalışanı kazanıyor, kalan milyonlar ne olacak?

Gelir bağlanırsa patron bir cebinden alıp diğerine mi koymuş olacak?

Üretim sürecine katkısı olmayanlar hangi kriterlere göre nasıl nemalandırılacak, hatta nemalandırılacak mı?

Şu anda bir avuç trenden inen ile gelecekte toplumdaki yapısal değişikliği bir tutmak yanlış bence. 

Tabii olaya felsefi ve etik açıdan bakarsan insanı salt üreten ve tüketen bir varlık  olarak görmek de yanlış, ama sistem hali hazırda bunun üzerinden yürüyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Niye ki, fabrikalarda işçilerin yaptığını şu anda robotlar yapıyor.

Avrupa'da otopark değnekçilerin yerine otomatlar, pompacılar yerine para makineleri var. 

Metrolar otonom çalışıyor.

Koca bir yük gemisini artık bir avuç insan yönetiyor. 

Yani sistemde verimlilik adına insanın katılımı giderek azalıyor. 

Sistem üretmeye devam ediyor. Parayı patronlar ve az sayıda çalışanı kazanıyor, kalan milyonlar ne olacak?

Gelir bağlanırsa patron bir cebinden alıp diğerine mi koymuş olacak?

Üretim sürecine katkısı olmayanlar hangi kriterlere göre nasıl nemalandırılacak, hatta nemalandırılacak mı?

Şu anda bir avuç trenden inen ile gelecekte toplumdaki yapısal değişikliği bir tutmak yanlış bence. 

Tabii olaya felsefi ve etik açıdan bakarsan insanı salt üreten ve tüketen bir varlık  olarak görmek de yanlış, ama sistem hali hazırda bunun üzerinden yürüyor. 

Çalışmak isteyip otomasyon yapay zeka yüzünden iş bulamayan, işini kaybedenler mi problem, yoksa hiç çalışmayı planlamayanlar mı problem?

Kalan milyonlar aynı zamanda bu patronların cebine bu parayı koyanlar değil mi?

"Gereksiz" olmak istemeyip gereksiz olmaya devam eden hala var mı? Evsiz adam amerikada haberlere çıktı telefon aplikasyonu yaptı yayınladı para kazandı ondan. 2-3 kişi bir eve kapanıp milyonlar kazanıyor "Indie" diye büyük şirketlerden destek almadan.

İnsan hatasını kapatan şeyler tabiki de tercih edilecek ki her gün ABS'li araç kullanmamız zaten bunun somut bir örneği de sürekli artan nüfusla bu kadar hızlı gelişem otomasyonun yaratacağı işsizlik teknolojinin gelişimini yavaşlatmakla engellenemez bence.

Bilemiyorum anlatabildim mi de şu an ki sorunun sebebi teknolojinin gelişim hızı ile şu an da bu işsiz/gereksiz sınıfına giren/girecek kesimin eğitim seviyesinin geldiği/geleceği yerdeki tutarsızlık bunun asıl sebebi olarak görülemez mi?

Biraz karışık olduysa kusura bakmayın da zaten nadiren istediğini aktarabilen biri olarak çok da ümitli değilim malesef :aman:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makinalaşma ve robotlaşmanın uzun vade de işsiz kalacaklara farklı bir yol çizilemezse hızı düşmek zorunda kalır. Ekonomi büyük kitlelerin alım gücüne bağlı çalışan küçük bir kesim ekonomiyi beslemez, talep düşer ve kısır döngüye girilir. Ekonomistler anlatsın işte, ya nüfus azalır ya bunlara iş bulmak gerekir. Arz talep dengesi vs. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Mertcan Çelik yazdı:

sürekli artan nüfusla bu kadar hızlı gelişem otomasyonun yaratacağı işsizlik teknolojinin gelişimini yavaşlatmakla engellenemez bence.

Buna yüzde yüz katılıyorum.

Zaten böyle bir iddiam da yok.

Ancak artan nüfus, yetersiz istihdam, katma değer üretememe durumu yeme, içme, barınma, sağlık, güvenlik gibi temel gereksinimlerin nasıl karşılanacağı sorununu beraberinde getiriyor.

Tabii Engin'in bahsettiği gibi kitlelerin tüketim oranı düşünce bildik üretim sistemi de dağılma tehdidi ile karşı karşıya kalacak.

Mesela Türkiye hala teknolojiye fazla yatırım yapmadan insan ağırlıklı hizmeti kullanarak bir sosyal yardım sistemini dolaylı olarak kullanıyor. 

Bu işsizliği biraz azaltsa da olası refah düzeyini mecburen aşağıya çekiyor.

Çözüm ne?

Tabii ki nüfusun kontrol altına alınması. 

Bu ya bilinçli yapılacak, ya da değişimler bunu daha zor ve acı verici yolla sağlayacak. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz Japonya ya bakmak lazım. Tam sebeplerini söyleyecek kadar bilmiyorum ama nüfus azalması, üretim azalması vs ile boğuşup duruyorlar. Fiyatlar düşüyor talep oluşmuyor enflasyonun karşıtı çözümü daha zor bir durum. Biraz toplumun mutsuzluğu ile ilgili gibi geliyor. Tabii ki onların kültürü, dünya bakışı falan da vardır işin içinde belki sadece sonuçlarını görüyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklaşık 120 yıl uzaklıktaki yıldız sisteminde dünya ile aynı özeliklerde olan At-435 diye adlandırılan bir gezegenden radyo sinyalleri alıyoruz. 120 yıldan daha fazla yaşayacak insan yapmak için mi uğraşırdınız. Yoksa 120 yıl standbye konumunda kalacak oraya gittiğinde zeki varlıklarla tanışacak diplomatik görüşmeler yapacak gerekirse dillerini öğrenecek 60 yıl mesafede bir ortak istasyon için karşılıklı çalışacak veya teknoloji transferi anlaşmaları yapacak bir droid mi?

Valla parayı yapay zekaya basarım hem dünyada kullanırım hem uzaylı senaryomda.

Bunlar hep uzay :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

45 dakika önce, Engin Uzunoğlu yazdı:

Makinalaşma ve robotlaşmanın uzun vade de işsiz kalacaklara farklı bir yol çizilemezse hızı düşmek zorunda kalır. Ekonomi büyük kitlelerin alım gücüne bağlı çalışan küçük bir kesim ekonomiyi beslemez, talep düşer ve kısır döngüye girilir. Ekonomistler anlatsın işte, ya nüfus azalır ya bunlara iş bulmak gerekir. Arz talep dengesi vs. 

Finlandiya, Norveç, İsveç gibi refahın yüksek olduğu ülkelerde vatandaşlık maaşı diye bir şey tartışılıyor. Yani birşey yapsanız da yapmasanızda refahınızı sürdürecek bir gelir elde durumu gündemde.

İktisat eğitiminde dile getirilen "kısıtlı kaynaklar, sınırsız ihtiyaçlar" diye bir söylem var. Bana kalırsa tamamen palavra ve sermayeye dayalı sistemin bir paranoyası aslında. Palavra olan kısmı ise kaynakların kısıtlı olması değil, ihtiyaçların sınırsız olması. Gelir adaletsizliğinden bahseden kimse yok. Aynı zamanda teknolojik gelişmeyi körükleyen de sermayenin açlığı. Bu da başka bir çelişki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25 dakika önce, Semih O. yazdı:

İktisat eğitiminde dile getirilen "kısıtlı kaynaklar, sınırsız ihtiyaçlar" diye bir söylem var. Bana kalırsa tamamen palavra ve sermayeye dayalı sistemin bir paranoyası aslında. Palavra olan kısmı ise kaynakların kısıtlı olması değil,

Yeni tartışma konusu:

Kapitalist sistem insan doğasının bir sonucu mudur, yoksa kapitalist sistem insanı böyle mi şartlandırmaktadır?

Yani tavuk mu yumurtadan, yumurta mı -tavuktanın iktisat versiyonu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.