Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Milyonluk transferler, Fatih Terim'in karakteri, günlük siyasi çekişmeler vs. kafamızı kaldırıp pek farkedemiyoruz belki ama dünyada çok ilginç şeyler oluyor ve tartışılıyor. İşten güçten fırsat bulup pek okuyup detayına giremedim ama bir süredir Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ve Tesla'nın patronu Elon Musk arasında Yapay Zeka ile ilgili ilginç bir tartışma sürüyor. Cepheler de giderek büyüyor.

Aslında olay Facebook tarafından geliştirilmekte olan bir yapay zeka motorunun bir süre sonra kendi dilini geliştirerek, insanların anlayamayacağı bir yönde işlemeye devam etmesinden patlak verdi. Elon amca, Zuckerberg'i sürecin olası sonuçlarını kestirememekle suçluyor. Facebook ise söz konusu sistemi kapatma kararı almış. Skynet kapımıza dayandı gibi görünüyor :P

Konuyla ilgili Forbes'tan bir makale de paylaşayım ilk taşı atayım.

https://www.forbes.com/sites/tonybradley/2017/07/31/facebook-ai-creates-its-own-language-in-creepy-preview-of-our-potential-future/#3a7a0417292c

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düz mantık düşünüyorum;

Birşeyin yapayını neden yaparsınız?

* Ya Eksikliği vardır ortamda... "Yapay çiçekler, yapay uzuvlar... "

*Yada İhtiyacınız vardır ona... "binalar, arabalar, bilimum icatlar..."

Doğalı olan birşeyi yapıyorsanız o sizde veya çevrenizde eksiktir...

Bu sebeple Elon amcaya hak veriyorum,

Herşeyin doğalı güzeldir, yapaya gerek yoktur :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada da belirtildiği ve benim tahmin ettiğim ama detayını araştırmadan bik bik etmemeyi tercih ettiğim üzere abartılan kadar, sanılan ile gerçeğin hiç bir alakası yok:

https://www.quora.com/Is-Elon-Musk-right-about-the-threat-of-AI-and-is-Mark-Zuckerberg-out-of-his-depth-on-this-issue

İşin özeti Machine Learning, makine öğrenimi, yani en en en basit haliyle elinizde olan verinin işlenip, ona benzer veriyi işleme/anlamada kullanılmaya çalışılması, bu yapay zekada çok akltif olarak kullanılıyor, bu olayın özeti de makine öğreniminden elde edilen verilen verinin işlenmesini ve kullanılmasını limitlemedikleri için Yapay Zeka'lar veriyi kendi aralarında aktarmada normal bildiğimiz dilden farklı bir dil kullanılması da bence ve belirtildiği gibi aşırı garip değil.

Bize risk oluşturacak bir seviye gelmelerine, ki o seviyede yapay zeka yapmaya başladığımızda derdimiz bir sonraki koloniyi nereye kursak filan olur bence, daha çoook var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

daha çoook var

Yoo, bilemedin 10 sene içinde gelişmiş ülkelerde otomobilde sürücülük devredilecek mesela. En basit örnek...

Bugün tıbbın pek çok alanında AI üzerine kurulu deneysel tanı algoritmaları çalışıyor, hata oranları uzman hekimlerden düşük.

İnsanın insan olmaktan kaynaklanan zayıflıklarını ortadan kaldıran sistemler, hizmet ve üretim sektöründe eminim insanı tümden önemsiz ve gereksiz kılacak.  

Bizim kuşağımızı etkilemez, ama forumun yaş ortalamasındakiler bu anlamda ilginç deneyimler yaşar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 sene önce tiroid kanseri hastalarına verilecek radyoaktif iyot dozunu hesaplayan basit bir yapay sinir ağı yazmıştık. Kontrol grubunda doktorun belirlediği doz ile bizim programın hesapladığı dozun farklı olduğu bi kaç örnek vardı. Hoca tekrar gözden geçirince bizimkinin daha doğru olduğunu söylemişti :)

geçenlerde yazdığım rakam tanıma ağı benden daha başarılıydı :) 

bu tip uygulamalar(yazdıklarım gibi) günlük hayatta zaten sıklıkla kullanılıyor. Çok çok basite indirgemek gerekirse olay katsayıları hesaplamaktan ibaret. Bu katsayıları insan görünce yine "makine dil uydurdu" olarak yorumlanabilir bence. Yani zaten hangimiz 010101001110010101010 şeklinde devam eden bir datayı okuma/anlama yeteneğine sahibiz ki kendi dillerini geliştirdiler şekline dönüşüyor olay. Bence olay tamamen reklam amaçlı dolanıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Yoo, bilemedin 10 sene içinde gelişmiş ülkelerde otomobilde sürücülük devredilecek mesela. En basit örnek...

Bugün tıbbın pek çok alanında AI üzerine kurulu deneysel tanı algoritmaları çalışıyor, hata oranları uzman hekimlerden düşük.

İnsanın insan olmaktan kaynaklanan zayıflıklarını ortadan kaldıran sistemler, hizmet ve üretim sektöründe eminim insanı tümden önemsiz ve gereksiz kılacak.  

Bizim kuşağımızı etkilemez, ama forumun yaş ortalamasındakiler bu anlamda ilginç deneyimler yaşar. 

Otomasyon ile burada kasıt edilen yapay zeka temelde farklı değilse de ciddi farklı seviyelerdelerabi. Adaptif Hız Sabitleyici ile Aktif Şerit Yardımcısı yaklaşık 10 yıldır olan şeyler zaten, kendi kendini kullanan arabalara ben insanların şaşırdığı kadar şaşırmıyorum. Sabit görevleri makinelerin daha iyi yapması ile Skynet filan apayrı dünyalar.

Yine yazıp yazıp yollamamışım. Ozan daha güzel özet geçmiş :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Ahmet A. yazdı:

Düz mantık düşünüyorum;

Birşeyin yapayını neden yaparsınız?

* Ya Eksikliği vardır ortamda... "Yapay çiçekler, yapay uzuvlar... "

*Yada İhtiyacınız vardır ona... "binalar, arabalar, bilimum icatlar..."

Doğalı olan birşeyi yapıyorsanız o sizde veya çevrenizde eksiktir...

Bu sebeple Elon amcaya hak veriyorum,

Herşeyin doğalı güzeldir, yapaya gerek yoktur :D

düz mantıktan çıkarsak, sanayi devrimini çöpe atalım o zaman :)

yani makineyi devreden çıkartalım her şeyi insan yapsına dönelim.

bence, bir işi makine yapabiliyorsa yapmalı, hem hız hem maliyet için bu şart.

ancak iş karar vermeye geldiğinde makine de insan gibi hata yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Ben karşıyım böyle işlere ?

Hahaha öyle kaçamayacağız galiba abi.

3 saat önce, Ozan Kar yazdı:

11 sene önce tiroid kanseri hastalarına verilecek radyoaktif iyot dozunu hesaplayan basit bir yapay sinir ağı yazmıştık. Kontrol grubunda doktorun belirlediği doz ile bizim programın hesapladığı dozun farklı olduğu bi kaç örneği tekrar gözden geçirince bizimkinin daha doğru olduğunu söylemişti :)

geçenlerde yazdığım rakam tanıma ağı benden daha başarılıydı :) 

bu tip uygulamalar(yazdıklarım gibi) günlük hayatta zaten sıklıkla kullanılıyor. Çok çok basite indirgemek gerekirse olay katsayıları hesaplamaktan ibaret. Bu katsayıları insan görünce yine "makine dil uydurdu" olarak yorumlanabilir bence. Yani zaten hangimiz 010101001110010101010 şeklinde devam eden bir datayı okuma/anlama yeteneğine sahibiz ki kendi dillerini geliştirdiler şekline dönüşüyor olay. Bence olay tamamen reklam amaçlı dolanıyor. 

Reklam amaçlı olduğuna büyük ölçüde katılıyorum. Ancak burada iddia edilen farklı bir dil konusu daha farklı. Ortalıkta dolananlara dayanarak anladığım şu. Alice ve Bob isimli iki chat robotu var. Bunlar facebook messenger datalarından yola çıkarak konuşmayı ve sanırım müşteri ilişkileri ile ilgili sorunları çözmeye yönelik öğrenmeye programlanmışlar ve birbiriyle ve kullanıcılarla/developerlarla ingilizce iletişim kuruyorlar. Gel zaman git zaman bunlar olağan ingilizceden farklı kalıplar kullanmaya başlıyor ve anlaşılmaz hale geliyor. Alice ve Bob'un iletişimi bu şekilde devam ediyor. Derken developerlar "noluyo lan" diyor...

Az daha kısa geçmişte başka bir haber dolaşmıştı. O da google'ın yaptığı bir oyundan türemişti. İddiaya göre olabildiğince fazla pixel yemeye çalışan iki packman(herneyse) en sonunda pixel yemek yerine önce diğerinin yemesini engellemek yoluna gidiyordu vs.

Kısıtlı bilgimle, Mertcan'ın dediği gibi otonom sürüş, tıbbi tanılama, hizmet robotları gibi şeyler ile AI arasında bence de dağlar kadar fark var. Ama bu işin buraya evrilmeyeceği anlamına da gelmez. Otonom sürüş örneğinde tanımlanmış kurallar dışında mesela merkezi bir sistem tarafından, gören öğrenen ve yorumlanan bir mekanizma olarak evrildiğini düşünün mesela. Trafik işaretilerini 1 gecede çöpe atıp insan gözünden kaotik görünen ama kendi içinde kusursuz işleyen hız sınırı kavramının olmadığı bir trafik ortamı mesela. Örnekler sayısız olarak çoğaltılabilir, yollardaki hayvanlara ya da insanlara çarpmamak için top yekün bütün sistem durabilir ya da insanları trafiğin olağan akışına bir engel olarak görüp, hedef belirleyebilir.

Aslında konu ne yaparsak yapalım medyatik tartışmanın da özü olan, etik ve bilinç konularına gidiyor bence. Konuyu açma amacım biraz da buydu.

Semih O. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Semih O. yazdı:

Reklam amaçlı olduğuna büyük ölçüde katılıyorum. Ancak burada iddia edilen farklı bir dil konusu daha farklı. Ortalıkta dolananlara dayanarak anladığım şu. Alice ve Bob isimli iki chat robotu var. Bunlar facebook messenger datalarından yola çıkarak konuşmayı ve sanırım müşteri ilişkileri ile ilgili sorunları çözmeye yönelik öğrenmeye programlanmışlar ve birbiriyle ve kullanıcılarla/developerlarla ingilizce iletişim kuruyorlar. Gel zaman git zaman bunlar olağan ingilizceden farklı kalıplar kullanmaya başlıyor ve anlaşılmaz hale geliyor. Alice ve Bob'un iletişimi bu şekilde devam ediyor. Derken developerlar "noluyo lan" diyor...

açıkçası üşendiğimden detayına hala bakmadım, ama konuya ilişkin bir miktar bilgimle şöyle açıklamaya çalışayım. yapay zeka denilen olay temelde sistemdeki katsayıların değişmesi yani girdi belirli katsayılarla çarpılıp toplanıp çıktı haline getiriliyor beklenen çıktı ile olması gereken çıktı arasındaki fark kullanılarak katsayılar güncelleniyor. en temelinde bilgisayarın öğrenme işlemi bu. bu işlemler sırasında rastgele (random) olan bir çok şeyde var. yani ingilizce için belirlenmiş / başlatılmış katsayıların bize anlamsız gelen şeylere dönmesi bence son derece doğal, nedeni random bir durumda olabilir, ağın yapısıda olabilir, koddaki bugda olabilir. alicein karşısında bob değil insan olup o insanın kafasından uydurduğu bir dil ile konuşmaya çalışsaydı muhtemelen bilgisayarda o dili öğrenmeye başlardı. dediğim gibi olayın detaylarına bakmadım, zaten ne kadarını gerçekten yansıttılar bilemeyiz ancak tahminlerle yola çıkınca benim geldiğim nokta bu. eğlenceli bi alan AI :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

açıkçası üşendiğimden detayına hala bakmadım, ama konuya ilişkin bir miktar bilgimle şöyle açıklamaya çalışayım. yapay zeka denilen olay temelde sistemdeki katsayıların değişmesi yani girdi belirli katsayılarla çarpılıp toplanıp çıktı haline getiriliyor beklenen çıktı ile olması gereken çıktı arasındaki fark kullanılarak katsayılar güncelleniyor. en temelinde bilgisayarın öğrenme işlemi bu. bu işlemler sırasında rastgele (random) olan bir çok şeyde var. yani ingilizce için belirlenmiş / başlatılmış katsayıların bize anlamsız gelen şeylere dönmesi bence son derece doğal, nedeni random bir durumda olabilir, ağın yapısıda olabilir, koddaki bugda olabilir. alicein karşısında bob değil insan olup o insanın kafasından uydurduğu bir dil ile konuşmaya çalışsaydı muhtemelen bilgisayarda o dili öğrenmeye başlardı. dediğim gibi olayın detaylarına bakmadım, zaten ne kadarını gerçekten yansıttılar bilemeyiz ancak tahminlerle yola çıkınca benim geldiğim nokta bu. eğlenceli bi alan AI :) 

Özetle hala değişkenlere ya da değişken olasılıkların eldeki data yığınına dayanarak atanan çıktılar üretme aşamasındayız doğru anlıyorsam ve emekliyoruz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Semih O. yazdı:

Özetle hala değişkenlere ya da değişken olasılıkların eldeki data yığınına dayanarak atanan çıktılar üretme aşamasındayız doğru anlıyorsam ve emekliyoruz?

mutlaka çok daha gelişmiş sistemler / yöntemler vardır ama olayın temeli ve çıkış noktası bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.