Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Kuga (2017 - ) Periyodik Bakımları

Mustafa Uysal

Önerilen Mesajlar

Arkadaslar aracın km 15bin olmadi ama araci alali 15 ay oldu. Garanti boyle durumlarda nasil calisiyor.

Ilk bakima hic gitmezsem 30bin  bakima gittigimde aracim artik garantisi yanmis mi oluyor?

Bu ve bunu  gibi durumlar hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Atakan ulusoy yazdı:

Arkadaslar aracın km 15bin olmadi ama araci alali 15 ay oldu. Garanti boyle durumlarda nasil calisiyor.

Ilk bakima hic gitmezsem 30bin  bakima gittigimde aracim artik garantisi yanmis mi oluyor?

Kuralı belli zaten, ancak kırmızı çizgi mevcut mu sorusuna kimse size gönül rahatlığı ile sorumluluk alarak cevap veremez. Daha fazla uzatmadan, hala garantiniz varsa bakımınızı yaptırınız. Ben dist. olsam bu kuralı iki kat aksatana garanti uygulamakta imtina ederdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20.10.2018 - 21:38 tarihinde, Atakan ulusoy yazdı:

15 ay biraz şüpheli 1 aya kadar müsamaha gösteriyor Ford. arayıp konuşun bence garanti durumu nedir devam edecek mi diye ona göre yetkili servise gidin. 

İlk bakıma gitmeme gibi bir durum olamaz ama güvenlik ve uzun ömürlülük için yıl olmasa da km dolunca bakımı bir şekilde yaptırmalısınız. (hadi en en çok 5 bin kadar geciktirmelisiniz.) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

Bakım konusu içeriğinde yağ seçimi ile yaptığım araştırmaların sonuçlarını ve kendi seçimlerimi (motul,mobil, castrol arasında) paylaşmak isterim;

Ön açıklama;

Düşük SAPS Yağları

Yağ bir motorda yandığında, doğal olarak biraz gaz yayar ama bu gazların bazıları DPF için zararlı olabilir. Düşük SAPS yağlar, DPF içindeki 'ızgara' yapısının geri dönüşümsüz bloke olma nedeni olabilen yanmanın bir yan ürünü olan Kükürtlü Külü düşük olacak şekilde özellikle tasarlanmıştır. Fosfor ve Kükürt bakımından düşük olmayan bu tür yağların Katalitik Konvertörler üzerinde önemli zararlı etkisi olabilir. Bu yüzden doğru motor yağı alma sorunu hem benzinli hem de dizel araçlar için geçerlidir.

Düşük SAPS yağ nasıl bulunur

Düşük SAPs yağı belirlemenin bir yolu C1, C2, C3 veya C4 olan ACEA ‘C’ sınıflandırmasına bakmaktır (C1'in mutlaka C2, C3 veya C4'ten daha iyi ya da kötü olduğu anlamına gelmez - bunlar sadece farklıdır). ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) bir 'C' ile başlayan Düşük SAPS yağlar için kendi spesifikasyonunu ve Avrupa'da motor yağları için standartları belirler. 

0w-30 için;

Motul ecoclean ın TR markette ulaşılabilir olarak FORD un yakıt ekonomisi standardı ve C2 standart ına uyumu ile DPF için güvenilir olan motor için en ideal ve en pahalı seçim olduğunu belirtmek isterim. Mobil markasının fuel ekomoni adı altındaki yağın C2 onayı yok. zaten değerler incelendiğinde kül miktarı bayağı yüksek. Açıklamalarda da DPF olmayan dizel motorlar için diye özellikle belirtilmiş. Castrol de ise ford yakıt verimliliği şartnamesi yok. Fakat -30, +40, +100 derece testlerindeki başarısı ve C2 onayı ile 2. sıra tercih sebebi olmaya aday diyebilirim.

5w-30 için;

Benzer konularda Cem abinin de belirttiği gibi çok soğuk iklimde yaşanmıyor ise (-20 altı) 0w-30 a yönelmenin çokta anlamı olmayacaktır. Ben Bursa da olduğumdan 0w sersini gereksiz buluyorum. bu yıl - seviyelere hava hiç inmedi desem %95 doğru kalırım sanırım :). gelelim markalara;

motul da 5w-30 econergy serisinde yine aynı şekilde C onayları bulunmuyor. teknik veri sayfasında da sadece fueleco işaretli. 0w-30 da ise DPF onayı da görünüyor. Specific serisinde ise DPF onayıda var. Fakat bu serininde fiyatı gereksiz yüksek. az daha verilip ecoclean 0w-30 a geçilebilir.

Mobil de de benzer durum. Super 3000 serisi DPF liler için önerilmiyor. teknik değerleri ve fiyatı ile 1.6 TDCİ DPF siz aracım olsa idi ben bu yağı tercih ederdim. ESP formula serisi kül değerleri ile DPF sistemleri için uyumlu görünüyor. Fakat bu yağında Ford yakıt ekonomisi ve aşınma onayları sertifikası yok. Buna rağmen FORD kullanıcılarının en çok rabet ettiği yağ olarak görünüyor. Sanırım fiyat / performans ürünü olması nedeni ile. Castrol de ise FORD speklerine uygun piyasada yağ yok. C3 ve vw ler için LL serisi var. Ben teknik özelliklerine baktım. LL serisinin kül değerleri C3 ve 0w-30 serisinden daha düşük. Ben castrol 5w-30 alacak olsam LL serisi tercih ederdim. fiyatlar kendi içinde çok yakın.

Gelelim sonuca;

Kafalar karışmış olabilir ama özetle 0-30 alacak olsam paraya kıyar motul alırım. illaki 0w-30 alıcam kafam karışıyor diyenler içinde castrol edge önerebilirim. Ama Bursa gibi ılıman iklimde gereksiz görünüyor. Bu nedenle kendi adıma 5w-30 tercihim olur. Bunu da DPF sağlığı açısından en uygun kül değerlerine sahip olan 5w-30 LL serisinden yana kullanırdım. diğer teknik özellikler zaten birbirine çok yakın.

Enes Bektaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Aracına yakınlarda bakım yaptıran oldu mu? Malum servisteki bakım maliyeti insanın gözünü korkutuyor.  Orijinal bakım malzemelerini piyasadan alsak servise işçiliğini yaptırabiliyor muyuz?

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/ford-kuga-15-tdci-dizel-periyodik-yag-bakim-fitre-seti-P293558829

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Mustafa Kılıç yazdı:

Aracına yakınlarda bakım yaptıran oldu mu? Malum servisteki bakım maliyeti insanın gözünü korkutuyor.  Orijinal bakım malzemelerini piyasadan alsak servise işçiliğini yaptırabiliyor muyuz?

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/ford-kuga-15-tdci-dizel-periyodik-yag-bakim-fitre-seti-P293558829

Her ne kadar garanti bozulmuyor densede bunu yapacak ben servis bulamadım. Sadece yağı getirmemi dahi kabul etmediler... Malzemeler de erol oto fiyatları gayet makul. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19.05.2019 - 14:02 tarihinde, Mustafa Kılıç yazdı:

Bu da aşırı ucuz. Bi dümen vardır bunda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20.05.2019 - 23:44 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

seçince değişen fiyatları gördün mü abi?

132 tl hava filtresi yağ filtresi ve yan sanayi polen filtresi için

Sen söyleyince farkettim. Hepsini seçince 510 tl çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.