Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Arka Tekerden Metal Sesi Geliyor

Kemal T

Soru

Merhaba;

Arabanın sol arka tekerleğinin ordan çukur veya yükselti olan yere gelince bir ses geliyor.Ses metal bir plakanın bir yere çarpma sesi gibi.

Kasislere yavaş girersem yapmıyor, benim tespitim arabanın arkası sallandığı zaman oluyor.Bu yüzden amortisörlerden olabilir mi acaba diye düşünüyorum.Arabanın 4 fren balatasını yaklaşık 2 ay önce değiştirdim.bu ses de yaklaşık 2 haftadır filan var.

Bi özel servise gittim adam anlattığımdan direk fren balatalarındandır dedi.Yeni değiştirdim balataları diyince uygun olmayan balata kullanmışlar dedi.Kısa sürüş yaptık evet dediğim gibi fren balatalarından değişmesi lazım dedi.Çok işime sinmedi dediği ve bir şey yaptırmadan çıktım ordan.

Başka bir yere gittik orada da 15-20 dakika dolaştık hiç ses yapmadı usta arabada bir şey gözükmüyor balatalardan veya amortisorden olduğunu sanmıyorum dedi.Sesi duymayınca ustada bir şey yapmadı ordan da çıktım.

Ama daha sonra ses yine devam etti hatta bu aralar daha artmaya başladı gibi

Başına gelen veya bilen biri varmıdır acaba bu ses neyin nesi??

Bu arada bagajı da stepnenin orayı da bayağı kurcaladım oralarda ses yapacak bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

İstanbul da oturuyorum

Ziyaret için Ankaraya gittiğimde frenler ses yapmaya başladı

Geri ist ye döneceğim için frenleri yaptırıyım dedim

Arkadaşın tavsiyesiyle gittim ustaya o da bu balataları taktı.Ankarada olduğu için balataların markasını öğrenemem ama yanlış hatırlamıyorsam beşler diye bi markaydı balatalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 saat önce, Kemal T yazdı:

İstanbul da oturuyorum

Ziyaret için Ankaraya gittiğimde frenler ses yapmaya başladı

Geri ist ye döneceğim için frenleri yaptırıyım dedim

Arkadaşın tavsiyesiyle gittim ustaya o da bu balataları taktı.Ankarada olduğu için balataların markasını öğrenemem ama yanlış hatırlamıyorsam beşler diye bi markaydı balatalar

Beşler mii sucuk salam markasi gibi ilk defa duyuyorum orjinal orjinaldir hocam 100-150 fazla  ver kafan rahat etsin. 

Bosch bile alsan piyasada çakmasi dolu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bazı yan sanayi balataların ebatları küçük olduğu için ses yapıyor. Daha önce bir kaç kişide bu olayı duydum (kale balata)
Balata taktırdığınız yerden markasını öğrenin derim...

Aynen Gürkan abi. Geçen yıl ben kale taktirmistim ve bu proplemle karşılaşmıştım. Balata küçük geliyor ve çukura düşünce şangırtı yapıyor.

https://www.focusclubtr.com/index.php?/topic/12411-Sağ-ön-tekerden-gelen-şıkırtı

Geçen yıl paylaştığım konu bu linkte

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 saat önce, Kemal T yazdı:

Beşer balata da olabilir.

Hiç bu marka fren balatası kullanan var mı acaba???

Evet markası beşer balata.Fabrikası Bornova/İzmir'dedir.Çok eski bir firma.Ama balata kalitesi nasıldır bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 saat önce, Tuğrul Toprak yazdı:

Aynen Gürkan abi. Geçen yıl ben kale taktirmistim ve bu proplemle karşılaşmıştım. Balata küçük geliyor ve çukura düşünce şangırtı yapıyor.

https://www.focusclubtr.com/index.php?/topic/12411-Sağ-ön-tekerden-gelen-şıkırtı

Geçen yıl paylaştığım konu bu linkte

Bendeki ses şangırtı şeklinde değil.

Sanki iki metal levhanın birbirine vurması sesi

Ama fren balatalarının değiliminden sonra olması yüksek ihtimal aynı sebepdendir dedirtti bana şimdi.

Başka bir şey olma ihtimali var mıdır acaba??

Ya da bunun olduğunu kesin nasıl anlarım?

Direk balataları değiştirsem ve ses devam etse üzülürum parama

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Lastiği krikoya havaya kaldırıp lastige güçlü bir yumruk atın. Benim ustam öyle tespit etmişti

tapatalk_1501241625556.jpeg

İşaretli yerler kısa olduğundan sallanıp ses yapabiliyor bendeki durum böyleydi. O işaretli yerlere tornacida ek yaptirip taktik ses kesildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Özel bi servise gittim. 

Durumu anlattım böyle böyle oluyor dedim test sürüşünde sesi de duydu. Burada konuşulanları da kısaca anlattım. Ustanın teşhisi diskler deforme olmuş, ondan yapıyor, disklerin değişmesi lazım dedi. 

Ama dedi frenlerde bi sorun yok disklerde daha bi süre gider sana bir sorun çıkarmaz sadece böyle cıt cıt ses yapar o da önemli değil dedi. Böyle kullan fren balataların birince veya priyodik bakım zamanı diskleri ve balataları değiştiririz dedi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çok absürt bir şey çıktı. 

Başka bir ustaya gittim ustanın yanında değildim ama ustanın dediği:

Benim balataları değiştiren 19-20 yaşında bi çıraktı. 

Çocuk balataları ters takmış yani balatanın pabuş kısmı dışa bakıyor metal kısmı diske bakıyor. 

Böyle takabilmek içinde içerdeki tırnakları kesmiş. Böyle olunca balatalar sadece ucundan tutuyor başka tutturacak yer yok. O da laplap sallanıyor tabiki. Büyük bir gayretle becermiş olması lazım bunu ama başarmış. 

Diskleri biraz parlatıp yeni balata taktık 1 saattir ses yok. Takibe devam edicem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Kemal T yazdı:

Çocuk balataları ters takmış yani balatanın pabuş kısmı dışa bakıyor metal kısmı diske bakıyor. 

Gerçekten büyük çaba sarfetmiş olmalı...

Neyseki bu süre zarfında frenden kaynaklı bir olumsuzluk yaşamamışsınız...

Hal böyleyse verilmiş sadakanız varmış...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Kemal T yazdı:

Çok absürt bir şey çıktı. 

Başka bir ustaya gittim ustanın yanında değildim ama ustanın dediği:

Benim balataları değiştiren 19-20 yaşında bi çıraktı. 

Böyle takabilmek içinde içerdeki tırnakları kesmiş. Böyle olunca balatalar sadece ucundan tutuyor başka tutturacak yer yok. O da laplap sallanıyor tabiki. Büyük bir gayretle becermiş olması lazım bunu ama başarmış. 

Diskleri biraz parlatıp yeni balata taktık 1 saattir ses yok. Takibe devam edicem

pek mantıklı gelmedi, yani balata kısmının dışa bakıyor olması, hem frene basınca baya bi ses çıkar hemde fren tutmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.