Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Motor Hararet Göstergesi

Gökhan Alp

Soru

Herkese öncelikle iyi akşamlar,  sorunum şu daha önce aracımda motor soğutma suyu eksiltmemiz vardı, garantiden motor suyu devir dayım pompası değişti. Bir iki ay kontrol etmedim motor soğutma suyunu ve bir baktım minimum değere düşmüş. Sonra tekrar servis yolu göründü. Servis 2 gün kalmadı gerekiyor kontrol VS. Dedi, bende şimdilik suyunu tamamlayın, sonra uygun olduğumda bırakırım dedim. O günden bu yana 3 ay geçti. Şimdi ara sıra kontrol ediyorum ama bir azaltma yok. O yüzden tekrar servise götürüp arabanın orasını burasını kurcalatmak istemiyorum. Şimdi gelelim esas meseleye. Adana da ikamet ediyorum. Malum yaz aylarındayız. Motor hararet göstergesi kış döneminde 1km yola  yakın yada 4,5 dakika sonra orta çizgiye gelirdi. Şimdi ise aracı çalıştırıp az bir mesafede ortaya geliyor, ve 3, 4 saat araba stop ettikten sonra kontağı çevirdiğimde motor hararet göstergesi orta çizgide oluyor. Sizce bu durum normal mi? Korkum şu, bizim araçlarda o kadar saçma bir olay ki bu hararet gösterge olayı, orta çizgiden sonra yükselmeye başladı mı zaten motor rahmetlik. Bir uyarı sistemi bu kadar mı dandik olur çözemedim. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 6 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
5 dakika önce, Bedirhan Doğan yazdı:

Herşey normal merak etmeyin. O eksilme de devir daim pompası değişimi sonrası içerde kalan havadan kaynaklanmıştır. Çünkü 3 aydır eksilme yok demişsiniz

Aynen, iyi bir bakış açısı bence. Ama bu kadar çabuk ısınması dert oldu valla. Ama havalardandır diyorum. Sonuçta su göstergesi aynı seviyede. Tesekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1 hafta önce memleketteydim.. 3-4 saat sonra kontağı açtığımda hararet yine orta daydı yani motor soğumuyor 3-4 saatte tabi dışarısı 38 derece..

kışın 1.0 konya soğuğunda bile 2 km lik hafif tırmanarak gittiğim yolda ısınır ve ılık hava üfler.. düz yolda gidersem 3-4 km sonra..

kısaca anormal bir durum yok..birde o genleşme tankının kapağı ile başlık vardı.. eski tipse değiştirin.. birde anamur da yaşayan birisi 1.0 motor almış hararet yapıyor diye satmış.. ama kesin bilgi yok..nedir hararet..araba dumanlar çıkarıp yolda mı kalmış, yoksa sadece ibreden mi kıllanmış :)

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

1 hafta önce memleketteydim.. 3-4 saat sonra kontağı açtığımda hararet yine orta daydı yani motor soğumuyor 3-4 saatte tabi dışarısı 38 derece..

kışın 1.0 konya soğuğunda bile 2 km lik hafif tırmanarak gittiğim yolda ısınır ve ılık hava üfler.. düz yolda gidersem 3-4 km sonra..

kısaca anormal bir durum yok..birde o genleşme tankının kapağı ile başlık vardı.. eski tipse değiştirin.. birde anamur da yaşayan birisi 1.0 motor almış hararet yapıyor diye satmış.. ama kesin bilgi yok..nedir hararet..araba dumanlar çıkarıp yolda mı kalmış, yoksa sadece ibreden mi kıllanmış :)

Genleşme tankı kapağı kontrol edeyim bir bakalım. Kışın bende de aynı 2,3 km den sonra hararet göstergesi yükseliyor. Birde şu Anamurlu olayı ilginç. Dediğiniz gibi kesin bilgi olmaması soru işareti... Tesekkürler. Bu ibre işi o kadar dandik ki, farklı bir sistem gerekiyor bence. Eski Hyundai Getz arabamda bile hararet göstergesi orta çizgiden sonra yavaşça yükseliyor ve kırmızı öncesi seviyeye geliyordu. Bir sonraki aşama kırmızı ışık yanması. Karbüratör de küçük bir delik varmış. Ondan yapıyormuştu. Sırf bu yüzden bu arabadan soğudum vallahi... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.