Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 1 Yağ Seviyesi Nasıl Olmalı

Doğukan İpekçi

Soru

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

İdealde yağın üst seviyeye yakın olması lazım.

İki çentik arası yaklaşık 0,8 - 1 L arasındadır.

İfadenize göre yakın zaman öncesinde 1L yağ konulmuş ve şu anda bu seviyede ise aracınız ciddi yağ eksiltmiş demektir.

Bunun devam edip etmediğini anlamak için bir 500 km sonra yağ seviyesini bugünkü durumu ile karşılaştırıp karar vermek lazım.

O zaman tekrar yazışalım.

Ama içimden bir ses yağ yakıyor diyor.

Bir de not: Yağın kalitesini ve durumunu elleyerek, koklayarak, bakarak ve tadarak anlayamazsınız.

Üreticinin belirttiği aralıkta düzenli değiştirilmesi gerekir. Bu Ford için 15.000 km ya da yılda bir (hangisi önce gelirse) şeklindedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence aracın yağını değiştirin maksimum yani üst çizgiye getirin ve her 1000 -1500 km de kontrol edin eksiltip eksiltmediği bu şekilde anlaşılır. Ne zaman değişmiş ne kadar eklenmiş karışık durumlar bence bunlardan ziyade yağı değiştirip yağ yakmadığından emin olun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Cem Boneval yazdı:

İdealde yağın üst seviyeye yakın olması lazım.

İki çentik arası yaklaşık 0,8 - 1 L arasındadır.

İfadenize göre yakın zaman öncesinde 1L yağ konulmuş ve şu anda bu seviyede ise aracınız ciddi yağ eksiltmiş demektir.

Bunun devam edip etmediğini anlamak için bir 500 km sonra yağ seviyesini bugünkü durumu ile karşılaştırıp karar vermek lazım.

O zaman tekrar yazışalım.

Ama içimden bir ses yağ yakıyor diyor.

Bir de not: Yağın kalitesini ve durumunu elleyerek, koklayarak, bakarak ve tadarak anlayamazsınız.

Üreticinin belirttiği aralıkta düzenli değiştirilmesi gerekir. Bu Ford için 15.000 km ya da yılda bir (hangisi önce gelirse) şeklindedir.

Teşekkürler fakat yağın 1500 km önce 1L kadar takviye olması tam anlamıyla tamamlanmış olduğu anlamına gelmiyor tahminimce lpg li araçlarda yağın belli bir miktar eksilttiğini duymuştum ne kadar doğru bilemiyorum,yağ değişim kartına baktığım zaman yağ değişim zamanının geldiğini gösteriyor sizin söylediğiniz gibi konulan yağ 15 bin km de bir değişiyorsa eğer ve bu periyodu tamamlamak üzereyse 1-1,5 L yağ eksiltmesinin çok absürt,ciddi bulmuyorum yani o şekilde olmasını ümit ediyorum.

--1 dakika sonra eklendi--

Yağı bir kaç gün içerisinde değiştiricem.Araçta kaç litre yağ olması gerekiyor?

Doğukan İpekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Doğukan İpekçi yazdı:

15 bin km de bir değişiyorsa eğer ve bu periyodu tamamlamak üzereyse 1-1,5 L yağ eksiltmesinin çok absürt,ciddi bulmuyorum yani o şekilde olmasını ümit ediyorum.

15 bin kmde 1.5 lt normal sayılabilir belki ama 1500 kmde çok fazla, yani expertizde üst çizgiye tamamladılarsa sorun var. minimumun altına düşünce göstergede yağ lambası yanar, satıcıda muhtemelen o şekilde göstermeyeceğinden minimuma yakınken 1lt eklenip maksimuma yakın hale gelmiştir diye düşünüyorum. Yani boşuna yağ değiştirmeden önce Cem abinin dediği gibi biraz daha takip edip ona göre aksiyon alın.

kullanım kılavuzunda yazar yağ kapasitesi. kılavuz yoksa: http://sdrv.ms/1gjFIbG

baktım 1.6 motor için filtre ile birlikte (filtreyide mutlaka değiştirin) 4.25 lt. Kılavuza göre 2 çizgi arası 1 litreymiş.

ps. araç bilginizi profile tam olarak girerseniz daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Ozan Kar yazdı:

15 bin kmde 1.5 lt normal sayılabilir belki ama 1500 kmde çok fazla, yani expertizde üst çizgiye tamamladılarsa sorun var. minimumun altına düşünce göstergede yağ lambası yanar, satıcıda muhtemelen o şekilde göstermeyeceğinden minimuma yakınken 1lt eklenip maksimuma yakın hale gelmiştir diye düşünüyorum. Yani boşuna yağ değiştirmeden önce Cem abinin dediği gibi biraz daha takip edip ona göre aksiyon alın.

kullanım kılavuzunda yazar yağ kapasitesi. kılavuz yoksa: http://sdrv.ms/1gjFIbG

baktım 1.6 motor için filtre ile birlikte (filtreyide mutlaka değiştirin) 4.25 lt. Kılavuza göre 2 çizgi arası 1 litreymiş.

Teşekkür ederim ilginiz için bilgilerimi güncelleyeceğim bu arada araç 2000 model ambiante.

--6 dakika sonra eklendi--
9 saat önce, Ozan Kar yazdı:

Teşekkür ederim ilginiz için bilgilerimi güncelleyeceğim bu arada araç 2000 model ambiante.

vpa8R4.jpg

nWbm2M.jpg

Bugün motoru biraz ısıtıp stop ettikten 5 dakika sonra tekrar yağ seviyesine baktım biraz daha yüksek gibi sanki.Üst çizgiye daha yakın gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
26 dakika önce, Doğukan İpekçi yazdı:

Aracın yağını yarın değiştirme kararı aldım araca ne marka yağ koymalıyım ve yağını değiştirirken extra yapmam gereken bir şey var mı?

Buradaki değerler karşılansın yeterli, 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Verdiğim konu içerisinde konuşulmuş detaylar. Verdiğin değerler sadece viskozite (akış direnci) değeridir ve değer yükseldikçe yoğunlaşır.

W=Winter (Kış)

W'nin solu kış değeri, sağ tarafı yaz sıcaklık değerini gösterir ve bu aralıkta yağ özelliğini korur anlamına geliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.