Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Powershift Şanzıman (Tcm) Beyni

Adnan Akçakaza

Soru

Arkadaslar herkese merhaba, 2013 focus 3 trendX powershift 57 binde Prince LPG li aracım var. Dün Antalyadan tatilden dönerken (43-44 dereceydi hava sıcaklığı)aracımın vites geçişlerinde sarsıntı yapmaya başladı, 90-100 km hızla giderken sanki arac boştaymış gibi davrandığı durumlar oldu, dolayısıyla gaz da yememeye başladı, vites geçişlerindeki düzensizlikten ötürü. kırmızı ışığa yaklaşırken vuruntu tarzı ses gelmeye başladı:( Bucakta Ford servisine girdim, Güncelleme yapmaya çalıştılar olmadı. bugun TCM beyni, şanzıman beyniymiş, değişmesi gerektiğini söylediler, garanti için başvuru yaptıklarını p.tesi sonuçlanacağını bildirdiler. bu durumda;

1- bu durumlar başına gelip beyin değiştiren var mı? Devamında araçtaki sıkıntılar gitti mi?

2- garantiye girmezse 7000 TL civarındaymış bu malzeme, garantiye sokmak için herhangi bir şansım var mı?

3- Beyin değil de başka bir arıza olması şansı var mı?

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
4 dakika önce, Adnan Akçakaza yazdı:

Erhan bey siz bunu özel serviste değiştirdiniz sanırım? peki yazılım yükleme işini özel servis te yapabiliyorlar mı?

Özelde değil. Yukarıda da yazdım. Ankara Otokoç da değişim oldu. Ben de ilk bu sorun yapayıp da 10,000 tl li rakamlar duyunca çok özel servis araştırdım Ankara nın en ünlü otomatik şanzımancısına da gittim ama nafile yetkili servis dışında işlem yapılamıyor. Bir kaç özel servis hallederiz dediler ama onlarda aracı yükleyip yetkili servise götürüp programlatıyorlarmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Peki biz bu malzemeyi servis haricinde almaya kalksak aracın üstündeki beynin koduna göre mi almamız gerekiyor? nette bir çok orginal oldugunu söyleyen ilan var. alırken üstündeki parçanın kodu mu önemli? yoksa aracın marka model motor özelliklerine uyması yetiyor mu? Kafanızı ağrıtıyorum kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
25 dakika önce, Adnan Akçakaza yazdı:

Peki biz bu malzemeyi servis haricinde almaya kalksak aracın üstündeki beynin koduna göre mi almamız gerekiyor? nette bir çok orginal oldugunu söyleyen ilan var. alırken üstündeki parçanın kodu mu önemli? yoksa aracın marka model motor özelliklerine uyması yetiyor mu? Kafanızı ağrıtıyorum kusura bakmayın.

şase no ile ama tr de alınacak parçacı varmı? otosan bu parçayı dışarıya vermiyor diye biliyorum.

Bilgi amaçlı; Bu parça aynı zamanda reno fleuens edc nin de kullandığı bir parçadır. Birebir aynı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çok fazla var satılan. 2500 - 4000 tl arası satılıyor. Ama dediğim gibi kodalr benim kafamı karıştırıyor. AE8P 7Z369 AD / AE8P 14F085 AE / KTAE8P 7Z369 bu 3 kod. bence hepsi aynı.. Ama emin olmak var. Birde ucuz ise Renoya bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende aynı problemleri yaşıyorum. aracın benden önceki sahibi 13 ay önce serviste değiştirmiş. yani garantisi bitmiş. tamir eden bir yer buldum aracı verdim 2 gün oldu.

benim anlamadığım bu kadar çok tcm arızası varken ford neden sessiz kalıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
25 dakika önce, Mahmut C yazdı:

ford neden sessiz kalıyor?

Ne kadar fazla parça değiştirirse o kadar maliyet.

Mümkün oldukça az değişmek için ellerinden gelen herşeyleri yapıyorlar, mesela bakıma geç girmişsin, LPG takmışsın, garanti dolalı 2 hafta olmuş gibi..

Hep eleştirdiğimiz, yerden yere vurduğumuz DSG şanzımanların 9 yıl iyi niyet garantisi oluyor, bakımlar serviste yapıldıysa sadece işçiliğin %30'luk bir kısmını vererek ücretsiz kavrama, mekatronik, dişli takımı değişimi yapılabiliyor.

Başından savmayı bilmiyor mu Volkswagen? Maliyetini bilmiyor mu bu değiştiği parçaların?

Müşteri memnuniyeti adına, satış rakamlarının devamlı olabilmesi adına bu işlere girişiyorlar. Tabi sıfır aracı satarken DSG'den aldığı fark,

değiştiği kavrama kitinin, mekatronik ünitenin kat kat fazlası, bunu göz ardı etmemek gerekiyor :)

Aynı şekilde Volvo'da bakımlar yetkili serviste yapılırsa Powershift aksamına 5 yıla kadar iyi niyet garantisi sağlıyor, fakat 40.000 km'de bir şanzıman yağını ve şanzıman filtresini değiştiriyor bakımlarda.

Çünkü biliyorlar ki bu arabaların şanzımanlarının 3. 4. 5. senede arıza vermemesi lazım, biliyorlar ki müşteri memnuniyeti bu tür desteklerle sağlanıyor.

Ama Otosan dediğim dedik, çaldığım düdük mantığı ile ilerlediği için bu tür davranışları pek yapmıyor.

Keşke FocusClubTR'nin yıllık buluşmalarına sponsor olmasa da, bu tür powershift mağduriyetleri giderse, benim gözümde o zaman daha kaliteli bir satış sonrası hizmetler politikası yürütmüş olurdu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

şanzıman kışın çok rahat çalışıyor sıkıntı olmuyor, yazın uzun süreli sıkışık trafik kullanımında biraz kasılıyor, birde kullanıcının ayağının alışmasıyla ilgili bir durum var sanırım, ben aracı ilk aldığımda kalkışlar daha sıkıntılıydı, 1 seneden fazla oldu ayağım alıştı sanırım şuanda sorun yok, ama aşırı sıcakların şanzımanı etkilediğini düşünüyorum, birde otosanın bu sorunu kabullenip kullanıcılara kolaylık sağlaması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mahmut C yazdı:

Bende aynı problemleri yaşıyorum. aracın benden önceki sahibi 13 ay önce serviste değiştirmiş. yani garantisi bitmiş. tamir eden bir yer buldum aracı verdim 2 gün oldu.

benim anlamadığım bu kadar çok tcm arızası varken ford neden sessiz kalıyor?

şanzıman beyni ni mi tamir ettirecek yer buldunuz? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.