Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Powershift Şanzıman (Tcm) Beyni

Adnan Akçakaza

Soru

Arkadaslar herkese merhaba, 2013 focus 3 trendX powershift 57 binde Prince LPG li aracım var. Dün Antalyadan tatilden dönerken (43-44 dereceydi hava sıcaklığı)aracımın vites geçişlerinde sarsıntı yapmaya başladı, 90-100 km hızla giderken sanki arac boştaymış gibi davrandığı durumlar oldu, dolayısıyla gaz da yememeye başladı, vites geçişlerindeki düzensizlikten ötürü. kırmızı ışığa yaklaşırken vuruntu tarzı ses gelmeye başladı:( Bucakta Ford servisine girdim, Güncelleme yapmaya çalıştılar olmadı. bugun TCM beyni, şanzıman beyniymiş, değişmesi gerektiğini söylediler, garanti için başvuru yaptıklarını p.tesi sonuçlanacağını bildirdiler. bu durumda;

1- bu durumlar başına gelip beyin değiştiren var mı? Devamında araçtaki sıkıntılar gitti mi?

2- garantiye girmezse 7000 TL civarındaymış bu malzeme, garantiye sokmak için herhangi bir şansım var mı?

3- Beyin değil de başka bir arıza olması şansı var mı?

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
2 saat önce, Hakan Yaylaci yazdı:

Benimde başıma geldi,bu konuda ekranda çıkan arıza nedir?

--9 dakika sonra eklendi--

Araç vitesleri görüyor mu,görüyor ve sıkıntı yaşıyorsan,ilk yapman gereken şey araç lpg li ise ,ve 55 amper akü varsa,akünü 70a yap,araç elektronik donanım ve düşük ampereler tcm yi bozuyor,bunu denemeni şiddetle tavsiye ederim,Bu sorunu bulana kadar bir yıl uğraştım.Ustalar yetersiz detaylar için bana ulaşırsan başından

--11 dakika sonra eklendi--

[email protected]

Araç şu an serviste başka şehirde ben yanında değilim, ama dediğinizi dikkate alacam, akuyu kontrol edeyim. moturu 1.6 olan ve elektronik aksamı fazlasıyla olan bir araca 55A aku koyacaklarını hiç sanmıyorum aslında. ilginiz için teşekkürler. bu arada hiçbir arıza ışığı yanmadı.

Adnan Akçakaza tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar.

Focus 3 , otomatik benzinli aracım çalışmadı.göstergeler yanıyor ama çalışmiyor.aküden zannettim ama değilmiş.servise götürdük çekiciyle.Şanzıman modülü arızalı dendi.5500 lira fiyat verdiler. Başına gelen arkadaş varmı acaba. Ne yapmalıyım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracınızda lpg var mi?

--0 dakika sonra eklendi--
46 dakika önce, Serkan Y yazdı:

Merhabalar.

Focus 3 , otomatik benzinli aracım çalışmadı.göstergeler yanıyor ama çalışmiyor.aküden zannettim ama değilmiş.servise götürdük çekiciyle.Şanzıman modülü arızalı dendi.5500 lira fiyat verdiler. Başına gelen arkadaş varmı acaba. Ne yapmalıyım

Araçda lpg var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14.07.2017 - 18:08 tarihinde, Adnan Akçakaza yazdı:

Arkadaslar herkese merhaba, 2013 focus 3 trendX powershift 57 binde Prince LPG li aracım var. Dün Antalyadan tatilden dönerken (43-44 dereceydi hava sıcaklığı)aracımın vites geçişlerinde sarsıntı yapmaya başladı, 90-100 km hızla giderken sanki arac boştaymış gibi davrandığı durumlar oldu, dolayısıyla gaz da yememeye başladı, vites geçişlerindeki düzensizlikten ötürü. kırmızı ışığa yaklaşırken vuruntu tarzı ses gelmeye başladı:( Bucakta Ford servisine girdim, Güncelleme yapmaya çalıştılar olmadı. bugun TCM beyni, şanzıman beyniymiş, değişmesi gerektiğini söylediler, garanti için başvuru yaptıklarını p.tesi sonuçlanacağını bildirdiler. bu durumda;

1- bu durumlar başına gelip beyin değiştiren var mı? Devamında araçtaki sıkıntılar gitti mi?

2- garantiye girmezse 7000 TL civarındaymış bu malzeme, garantiye sokmak için herhangi bir şansım var mı?

3- Beyin değil de başka bir arıza olması şansı var mı?

Teşekkürler...

şuan benim aracımında tcm modülü bozulmuş durumda  beyin değişilmesi gerekildiği söylendi aracıma 10000 km önce brc sequent lpg takıldı önce 6000 km sonra aküsü bitti şarj ettirdim daha sonra sıkıntılar başladı. ilk başta servis problemimi bulamadı akü değişimi yapıldı sorunum çözülmedi daha sonra tekrar servise götürdüm tcm modülü arızalı dendi. biraz araştırma yaptım tcm modülü bozulan bir aracın sadece soketini değiştirerek sorunu çözmüşler servise bu olayı soracağım tekrar. 

benim aracımın daha önceden garantiliyken titreme , vuruntu sorunları vardı bildğiniz ps sorunları yani :) aracıma müdahele etmediler. Şanzımanla alakalı arıza yaşadığım için bende otosan genel merkezle görüştüm. servisi şikayet ettim. müşteri memnuniyeti ile %50 indirim aldım. 
Gördüğüm kadarıyla forumda 3 kişinin tcm modülü bozuk sürekli irtibatta olalım servislere bu soket işini soralım çünkü az para değil .
ben sorunun lpg ile alakalı olduğunu düşünüyorum . 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 saat önce, Murat Tansel yazdı:

şuan benim aracımında tcm modülü bozulmuş durumda  beyin değişilmesi gerekildiği söylendi aracıma 10000 km önce brc sequent lpg takıldı önce 6000 km sonra aküsü bitti şarj ettirdim daha sonra sıkıntılar başladı. ilk başta servis problemimi bulamadı akü değişimi yapıldı sorunum çözülmedi daha sonra tekrar servise götürdüm tcm modülü arızalı dendi. biraz araştırma yaptım tcm modülü bozulan bir aracın sadece soketini değiştirerek sorunu çözmüşler servise bu olayı soracağım tekrar. 

benim aracımın daha önceden garantiliyken titreme , vuruntu sorunları vardı bildğiniz ps sorunları yani :) aracıma müdahele etmediler. Şanzımanla alakalı arıza yaşadığım için bende otosan genel merkezle görüştüm. servisi şikayet ettim. müşteri memnuniyeti ile %50 indirim aldım. 
Gördüğüm kadarıyla forumda 3 kişinin tcm modülü bozuk sürekli irtibatta olalım servislere bu soket işini soralım çünkü az para değil .
ben sorunun lpg ile alakalı olduğunu düşünüyorum . 

servisteki usta LPG ile kesinlikle alakasının olmadığını söyledi. Soket işini bende okumuştum dediğiniz gibi sormak gerekiyor. %50 indirimi neyle alakalı aldınız, anlayamadım? Sonuç olarak sizin TCM değişti mi? beklemede mi hala?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Adnan Akçakaza yazdı:

servisteki usta LPG ile kesinlikle alakasının olmadığını söyledi. Soket işini bende okumuştum dediğiniz gibi sormak gerekiyor. %50 indirimi neyle alakalı aldınız, anlayamadım? Sonuç olarak sizin TCM değişti mi? beklemede mi hala?

halen beklemede ben %50 indirimi aracın garantisi varken devam eden problemlerim vardı şanzımanla alakalı kulak asmadılar şimdi garantisi bitti şanzıman arıza yaptı aradım her servis formunda şanzımanla alakalı şikayetimin bulunduğunu söyledim ama müdahale olmadığını söyledim müşteri memnuniyeti açısından %50 indirim verdiler. Pazartesi büyük ihtimal parça siparişi vereceğim. Yani durduk yere şanzıman modülü neden bozulsun ki banada lpg ile alakalı olmadığını söylediler. Tcm modülü bozuk bütün araçlar lpg li gördüğüm kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun.  

Araçta lpg varsa kesinlikle garanti kapsamına almıyorlar.  Bir çok defa fabrikadan istek yapılmıştı fakat hep olumsuz dönmüştü.

TCM değiştikten sonra benim sıkıntım kalmadı.  TCM beyni yetkili servis dışında temin edebileceğiniz yer yok bildiğim. Bu parçayı çıkmacılardan da bulma şansınız var ama çıkma parça ne kadar işe yarar bilemem.

Parçayı eli yatkın herkes değiştirebilir ama önemli olan programlamak onu da sadece yetkili servisde yaptırabilirsiniz.  Ben İngiltere de bulunan bir akrabam vasıtasıyla şasi no ile 360 sterlin e (havaalanında da 120 sterlin toplam 2,000 tl ye) alıp Ankara Otokoç serviste 120 tl karşılığı taktırarak programlatmıştım. 16 aydır 12,000 km dir sıkıntısız kullanıyorum. 

TCM sadece Lpg li araçlarda değişiyor diyen olmuş, yetkili servisde bakabilir ne kadarı lpg li ne kadarı benzinli.  TCM nin lpg ile hiç alakası yok. Garantiye girmemesi sadece araca sonradan eklenti yapılmasını Ford kesinlikle kabul etmiyormuş. 

Sizin araçda usta mı tcm ye karar verdi yoksa bilgisayar direkt tcm arızası mı yazıyor? Bende TCM yazmıyordu. Kavrama-B sıkışması yazıyordu. Kavrama değişmesine rağmen hala kavrama-B sıkışması yazıyordu ve sorun gitmemişti. Sorun da aracın arada kavrama-B (vites 2-4-6-R) iptal olması idi. 

Ankara otokoç da Ahmet ustaya aracınızı göstermenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Anladım, benim durumda yarın belli olacak. Bu modül bence sıcaklıkla alakalı sanki, ben 2 gün önce konu açtım aynı arızadan muzdarip 3 kişi olduk, o da bizim bildiğimiz:) inşallah az masrafla ve problemsiz atlatiriz, ilk kez otomatik araç aldım, dsg ile powershift arasında gidip gelmiştim, hayırlısı artık yapacak bişey yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12 dakika önce, Adnan Akçakaza yazdı:

Anladım, benim durumda yarın belli olacak. Bu modül bence sıcaklıkla alakalı sanki, ben 2 gün önce konu açtım aynı arızadan muzdarip 3 kişi olduk, o da bizim bildiğimiz:) inşallah az masrafla ve problemsiz atlatiriz, ilk kez otomatik araç aldım, dsg ile powershift arasında gidip gelmiştim, hayırlısı artık yapacak bişey yok

Dsg de de aynı problem yığınla var.  

--2 dakika sonra eklendi--

Aracının lpg li olduğu için TCm değişimi sonrası misal 2 ay sonra yine arızalanırsa garanti kapsamında değişip değişmeyeceğini öğrenin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Erhan Erten yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.  

Araçta lpg varsa kesinlikle garanti kapsamına almıyorlar.  Bir çok defa fabrikadan istek yapılmıştı fakat hep olumsuz dönmüştü.

TCM değiştikten sonra benim sıkıntım kalmadı.  TCM beyni yetkili servis dışında temin edebileceğiniz yer yok bildiğim. Bu parçayı çıkmacılardan da bulma şansınız var ama çıkma parça ne kadar işe yarar bilemem.

Parçayı eli yatkın herkes değiştirebilir ama önemli olan programlamak onu da sadece yetkili servisde yaptırabilirsiniz.  Ben İngiltere de bulunan bir akrabam vasıtasıyla şasi no ile 360 sterlin e (havaalanında da 120 sterlin toplam 2,000 tl ye) alıp Ankara Otokoç serviste 120 tl karşılığı taktırarak programlatmıştım. 16 aydır 12,000 km dir sıkıntısız kullanıyorum. 

TCM sadece Lpg li araçlarda değişiyor diyen olmuş, yetkili servisde bakabilir ne kadarı lpg li ne kadarı benzinli.  TCM nin lpg ile hiç alakası yok. Garantiye girmemesi sadece araca sonradan eklenti yapılmasını Ford kesinlikle kabul etmiyormuş. 

Sizin araçda usta mı tcm ye karar verdi yoksa bilgisayar direkt tcm arızası mı yazıyor? Bende TCM yazmıyordu. Kavrama-B sıkışması yazıyordu. Kavrama değişmesine rağmen hala kavrama-B sıkışması yazıyordu ve sorun gitmemişti. Sorun da aracın arada kavrama-B (vites 2-4-6-R) iptal olması idi. 

Ankara otokoç da Ahmet ustaya aracınızı göstermenizi tavsiye ederim.

Benim aracımda da kavrama b devresi felan yazıyordu. Şuan bozuk 3 araç var 3 ü de lpg li ortak özellik olarak benim ki tamamen varsayım zaten söyledim pek arabadan anlamadığımı. Aynı sıkıntılar bende de var araç 2-4-6-r geçmiyor. O zaman çözüm parçanın değişmesi. 
Peki aracınızda titreme-yığılma varmıydı parça değişmeden önce , eğer varsa parça değiştikten sonra düzeldi mi tüm sorunlarınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Murat Tansel yazdı:

Peki aracınızda titreme-yığılma varmıydı parça değişmeden önce , eğer varsa parça değiştikten sonra düzeldi mi tüm sorunlarınız?

yoktu. Benim araçta her zaman sıkıntı yoktu. Yolda giderken birden 1 den 3 e alınca anlıyordum arızaya geçtiğini. Arızaya geçtiğinde vites üstünde bulunan +- tuşları da işlev yapmıyordu. Stop edip bir süre bekleyince düzeliyor sonra yine yapıyordu. 

Parça değiştikten sonra sorunlarım düzeldi. Tabi ben fazladan bir de kavrama setini değiştirdim. Servis sağolsun :( 

1 den 2 ye titreme gaz pedalına ne kadar bastığınızla alakalı hissedebiliyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bendeki sorun yarın kesinleşir. Ama kafama takılan; arkadaş bende 4 kez kavrama değişti, madem bukadar değişme var ve tcm değişirse genelde sorun çözülüyor neden kavrama değişti? Baklaım yarın öğrenecez. Birde @Erhan Erten sizden parça kodunu isteyebilirmiyim? Ben microcatten şaseyle baktım amasiiznkisiyle kıyas yapıp. Yurt dışı sitelerinden bakacağm.

--0 dakika sonra eklendi--

Ek: Benim araç LPG li değil.

--8 dakika sonra eklendi--

Şimdi kodlara bakınca microcatten KTAE8P-7Z369-AD (sondaki harfler değişebilir eskiler AC-AB çıkıyor) Ama başka yerlerde de AE8Z-7Z369-** gibi çıkıyor. Belki eski yeni numara olabilir değşştiği için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.