Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Araç Muayenesinde Yeni Dönem: Trafik Belgesi Ruhsattan Çıkıyor

Önerilen Mesajlar

tuvturk-arac-muayene-d21219babaa562181126.jpg.60164b7de27ec9875d3fd3be24b2101e.jpg

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yetkilendirilerek ülkemizde motorlu taşıtlar için muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, önemli bir düzenlemenin haberini paylaştı. Buna göre 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında bir değişikliğe gidildi. Bu değişiklik kapsamında 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kaldırıldı.

Yeni alınan araçların ruhsatlarında bu belge yer almayacak. Araçlar muayeneye girdiğinde de bu belge artık doldurulmayacak. Bu nedenle de olası kontrollerde sürücülerin TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporu’nu yanında taşıması zorunlu olacak.

Yenileme Ücreti 117 TL

Eski uygulamada her muayenede boş olan alanları doldurulan bu belgede yer kalmadığında araç sahiplerinin muayene öncesinde Trafik Tescil Müdürlüklerine giderek yeni belge çıkartması gerekiyordu. Sadece değerli kâğıt bedeli kapsamında da bu iş için 2017 yılı rakamlarına göre117 TL ödenmesi gerekiyordu. 

0ab96996294d415140b43d62621e33d0.jpg.36912418e9098284f5b885adde9d36f1.jpg

Araç sahiplerini maddi bir külfetten de kurtaran bu uygulama, muayene sonucunda verilen raporu da yasal bir zemine oturtmuş oldu. Uygulama yürürlüğe girmiş olsa da en azından bir sonraki muayene tarihine kadar evrakları ruhsatta bulundurmakta yarar var. Sonrasında TÜVTÜRK’ün uygulamalarına göre adım atmak yerinde olacaktır.Muayene raporunun kaybedilmesi durumunda iseTÜVTÜRK istasyonlarından son raporun kopyasını ücretsiz olarak alabiliyorsunuz.

Haber Linki

Not: Eski üyemizden üzerime aldığım konudur, destek veremeyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bugün poloyu muayeneye götürdüm. 

Bu belgeyi ve eksoz muayenesini istediler ancak onaylamadan geri verdiler. Sadece muayene belgesi duzenlediler. Şimdi ben bunu atayım mı, sonraki muayeneye kadar saklamak zorunda mıyım ?

Bu arada polo kusursuz çıktı.  Normal :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

(4) Taşıt sahibi egzoz gazı emisyon ölçüm pulunun ilgili bölüme yapıştırıldığı motorlu taşıt egzoz gazı emisyon ruhsatını taşıtında bulundurmak ve istenildiğinde ölçüm sonucunu belgeleyen çıktıyla birlikte denetim yetkilisine ibraz etmek zorundadır. Egzoz gazı emisyon ölçümlerinin devamının takibi amacıyla ruhsatın, üzerinde egzoz gazı emisyon ölçüm pulu yapıştırma yeri dolana kadar tahrifat olmaksızın saklanması ve denetimlerde ibraz edilmesi zorunludur.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/04/20090404-5.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14.10.2017 - 17:12 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

(4) Taşıt sahibi egzoz gazı emisyon ölçüm pulunun ilgili bölüme yapıştırıldığı motorlu taşıt egzoz gazı emisyon ruhsatını taşıtında bulundurmak ve istenildiğinde ölçüm sonucunu belgeleyen çıktıyla birlikte denetim yetkilisine ibraz etmek zorundadır. Egzoz gazı emisyon ölçümlerinin devamının takibi amacıyla ruhsatın, üzerinde egzoz gazı emisyon ölçüm pulu yapıştırma yeri dolana kadar tahrifat olmaksızın saklanması ve denetimlerde ibraz edilmesi zorunludur.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/04/20090404-5.htm

Eksozu sormuyorum. Ruhsat iki yapraktı ya, biri tescil biri muayene. İşte 1 temmuzdan itibaren muayene sayfası tedavülden kalktı . Artık muayeneler ruhsata işlenmiyor. Sana muayene belgesi veriyorlar. Aracın muayenesinin ne zamana kadar olduğu sadece bu belgede yazıyor. Onu bulundurmak ve sorulduğunda ibraz etmek şart. Fakat ruhsattaki artık işlevsiz muayene sayfası ne olacak. Temmuzda yapılan açıklamada muayeneye kadar bulundurmanızı öneririz . Ben de bulundurdum. O yaprağı istediler aldılar fakat en sonunda hiç bir şey yapmadan iade ettiler. Ben onu soruyorum. 

En iyisi TÜVTURK e mail atayım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Eksozu sormuyorum. Ruhsat iki yapraktı ya, biri tescil biri muayene. İşte 1 temmuzdan itibaren muayene sayfası tedavülden kalktı . Artık muayeneler ruhsata işlenmiyor. Sana muayene belgesi veriyorlar. Aracın muayenesinin ne zamana kadar olduğu sadece bu belgede yazıyor. Onu bulundurmak ve sorulduğunda ibraz etmek şart. Fakat ruhsattaki artık işlevsiz muayene sayfası ne olacak. Temmuzda yapılan açıklamada muayeneye kadar bulundurmanızı öneririz . Ben de bulundurdum. O yaprağı istediler aldılar fakat en sonunda hiç bir şey yapmadan iade ettiler. Ben onu soruyorum. 

Artık gerekli olmayan sayfayı mı alıp geri mi verdiler?

Bana vermediler mesela, hatta bunu da bilmediğimden gidip sordum adama bir sayfa eksik diye, o artık yok dediydi.

Ağustos 2'de randevu alıp 3'te gitmişim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

Artık gerekli olmayan sayfayı mı alıp geri mi verdiler?

Bana vermediler mesela, hatta bunu da bilmediğimden gidip sordum adama bir sayfa eksik diye, o artık yok dediydi.

Ağustos 2'de randevu alıp 3'te gitmişim

Onun için sordum ya niye geri verdiler. Bulundurmak mı lazım diye.. 

BU arada halk cidden okuma özürlü. Benim randevum Pendik istasyonunaydı. Girdim kiosktan fiş almak için sıramı bekledim önümdeki adam plaka girdi , km girdi. Altta yazı çıktı. Randevunuz bu istasyona değil Kurtköye diye. Fakat adam okumuyor. OLmadı diye bir daha girdi. Gene aynı yazı çıktı. Gene bir kez daha girmeye çalışıyor. "Oğlum okumuyo musun ? Burada değil randevun Kurtköyde senin Kurtköye gitmen lazım" dedim . Söylene söylene gitti. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

55 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Temmuzda yapılan açıklamada muayeneye kadar bulundurmanızı öneririz . Ben de bulundurdum. O yaprağı istediler aldılar fakat en sonunda hiç bir şey yapmadan iade ettiler. Ben onu soruyorum. 

Yazın muayene sonunda, arkadaş dedi ki; ''bu artık lazım değil fakat saklamanı öneririm, yarın geri getirdik derlerse tekrar para vermezsin'' :D O yüzden ruhsatta duruyor hala. 22 Ağs - Ayvalık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Yazın muayene sonunda, arkadaş dedi ki; ''bu artık lazım değil fakat saklamanı öneririm, yarın geri getirdik derlerse tekrar para vermezsin'' :D O yüzden ruhsatta duruyor hala. 22 Ağs - Ayvalık

Akıllıca ..Ben de öyle yapayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.