Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Ecoboost Üst Üste 6.Kez 'En Iyi 1.0L ve Altı Motoru' Seçildi - 2017 Yılın Motoru Ferrari 3.9 Litre Biturbo V8

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Artık alışılmış ama :) 

Ford'un Fındığı 1.0 litre altı en iyi motor ödülünü 6. kez kazandı. (2012,2013,2014,2015,2016 ve 2017)

Yılın motoru ödülünü ise 2012,2013 ve 2014 yıllarında almıştı.

Yılın Motoru Puanlaması

Ferrari 3.9-litre biturbo V8  251

Porsche 3-litre six-cylinder turbo 216

BMW 1.5-litre three-cylinder electric-gasoline hybrid 151

Audi 2.5-litre five-cylinder turbo 139

Ford 998cc three-cylinder turbo 136

Tesla full-electric powertrain 135
PSA Peugeot Citroen 1.2-litre three-cylinder turbo 131

Porsche 2-litre turbo 128

Ferrari 6.3-litre V12 113

1.0 ve altı Puanlaması

Ford 998cc three-cylinder turbo 254

Volkswagen 999cc three-cylinder turbo 241

BMW 647cc two-cylinder electric-gasoline range-extender 123

Honda 988cc three-cylinder turbo 81

General Motors 999cc three-cylinder turbo 68

Renault / Nissan 898cc three-cylinder turbo 62

Focus mk4 ile Türkiye'ye hangi ecoboost motor gelecek? 

https://www.focusclubtr.com/topic/13422-ford-focus-mk4-çıkış-tarihi-malzeme-bilgisi-ve-motorları/?do=findComment&comment=426212

Yeni 1.0 EB bilgisi

https://anasayfa.focusclubtr.com/1-0-litre-ecoboost-icin-silindir-deaktivasyon-dunyada-tek/

Yeni 1.5 EB bilgisi

https://anasayfa.focusclubtr.com/yeni-2018-ford-fiesta-st-tanitildi-200-ps-1-5l-3-silindir/

Geçen yıldan

https://www.focusclubtr.com/topic/12262-10-ecoboost-üst-üste-5kez-en-iyi-10-ve-altı-motor-seçildi-2016-yılın-motoru-ferrari-39-litre-biturbo-v8

Ödül veren

http://www.ukimediaevents.com/engineoftheyear/index.php

eoty-logo-2017.jpg

2017odul.png

575181eaa3838_FordEcoBoostenginewinseighthIEOTYaward.thumb.jpg.74b3023f731ef034f83c9a42a6f3e514.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dayanıklılık konusunda da büyük bir ödül oldu ecoboost için. 1 litrelik ünite, 1,5 tona varan araçları uzun süreler hareket ettirebilir mi sorularını da yıllar içinde sildi zihinlerden. VAG'ın yeni teknolojili 1 literlik motorunu da geçmiş olması düşündürücü ve sevindirici, malum o motorun arkasında da büyük bir ar-ge var. 1.5 tsi evo da sınıfında çok geride kalmış. Porsche'nin 4 litrelik boxer motoruna gitmesini isterdim performans motoru ödülünün ama malum Ferrari yapınca iyi yapıyor.

Emrehan M. DURMUŞ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Kaan Zaim yazdı:

Öncelikle tebrikler:claps:

Bu motoru dünya anladı kabul etti, bir tek Otosan'la bizim insanımız anlayamadı...(bu motor çeker mi, lpg olur mu, dayanır mı şeklinde yorum yapanlara lafım..)

Jüriyi bizim ilan sitesi müdavimlerinden oluştursalardı keşke, kesin 1.6 atm yi 1. Yapar, lpgye şöyle iyi uyumlu diye överlerdi kesin, öyle ecobost falan listeye bile kabul etmezlerdi ayrıca. Önemli bir kriter olarak ise,kuruş üzerinden tüketim değerini tespit ederlerdi mutlaka. Anadolu insanı litre mitre hesabı sevmez direk 19 kuruş denilip ikna olmalıdır. Tabi lpg kullanıp sanki hiç benzin yanmıyormuş gibi yapılır. Hesaba hiç girmez benzin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bin motor çekiyormu yahu. Yokuşta bayılır kesin.

İşin şakasını geçelim. Vakvak ın 1.2 tsi ını test ettim yaklaşık 1 saat kullandım. Golf tü araba. Fakat 1.0 ın atikliğini göremedim. Keni arabamı kullanır tarzda kullandım. Yakıt ortalaması kontak kapattığımda 9,7lt gösteriyordu. Kendi arabamla eğer gitseydim 7,5lt yi geçmezdi. 2 bin km dir ortalama yakıtım Ankara içi sürekli trafikteki hali
IMG_5407.JPG
Ha unutmadan arabamda yazılım,kn filtre ve sprint booster da var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

51 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Ha unutmadan arabamda yazılım,kn filtre ve sprint booster da var.

Ondan böyle, standart dışı, sayılmaz...

Benim izlenimlerim de tam tersi.

Hoş hiçbiri 1.0 motor değil ama tasarruf hakkında fikir verir.

İki gün kullandım Golf 1.4 Tsi 125 PS DSG.

Kendi arabamı kullanır gibi kullandım.

Ortalama 6,5L/100 km, bende 7,7-7,8 geziyor. 

Bu arada hanımın Fiesta 1.0 100 PS manüel, hergün yoğun trafikte, ortalaması 6,8L/100 km (ki pek hanımefendi kullanır).

--0 dakika sonra eklendi--

Neyse konu yanlış yöne gitmesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

38 dakika önce, Olcay Sert yazdı:

chip yaptırdıktan sonra, doldur boşalt ile kontrol etmişmiydin abi?

Yazılım öncesi inan 7.5 lt nin altına düşürememiştim ben yakıtı.Stage 1 olduktan sonra yakıtım maksimum 7 lt lerde gezdi. Yani yakıta olumsuz bir etki olmadı.Tabi turbonun sesi seni baştan çıkartırsa bilemem. O zaman 3 bin devir altında kullanmazsın :D

--1 dakika sonra eklendi--
45 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Ondan böyle, standart dışı, sayılmaz...

Benim izlenimlerim de tam tersi.

Hoş hiçbiri 1.0 motor değil ama tasarruf hakkında fikir verir.

İki gün kullandım Golf 1.4 Tsi 125 PS DSG.

Kendi arabamı kullanır gibi kullandım.

Ortalama 6,5L/100 km, bende 7,7-7,8 geziyor. 

Bu arada hanımın Fiesta 1.0 100 PS manüel, hergün yoğun trafikte, ortalaması 6,8L/100 km (ki pek hanımefendi kullanır).

--0 dakika sonra eklendi--

Neyse konu yanlış yöne gitmesin.

Abi benim kullandığım 1.2 idi ama. Ondan motoru cansız demek istedim.Yani açıkcası yazılım ilemi kısmışlar yoksa motor ciddenmi cansız anlayamadım. 10 ın stock halinden biraz daha cansız.Turbonun gecikmesi ile alakalıda olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

117.000 km'deki 1.0 ecoboost motorumun ortalama tüketim değeri 5,5. Daha öncede bir kaç kez ilgili konu başlığına resim eklemiştim. Bu değerleri nasıl yakalayabiliyorum?. Öncelikle bu motor 1400 devirden itibaren size maksimum değer olan 170 nm torku kullanıma sunuyor. Dolayısıyla siz 2000 2500 arasında üst vitese geçseniz bile araç yığılmıyor ve ivmelenmesine kaldığı yerden devam edebiliyor. Yani her üst vitese geçtiğinizde hızlanmaya devam edebiliyorsunuz. Yol hafif rampa yukarı bile olsa bu durum değişmiyor ve güçlü tork değerinin yardımıyla hızlanmaya devam ediyor. Dolayısıyla 3000-3500 arasında ya da daha üst devirlerde vites değiştirmeniz günlük kullanımda size sadece fazladan yakıt tüketimi olarak yansıyacaktır(Tıpkı dizel motor gibi).

Bir diğer noktada hız sabitleyicisi. Eğer yol şartları müsaitse ve uzun süre gidebileceksem(trafik tıkındığında çevre yoluna kaçma durumunda) hız sabitleyicisini açıyorum. Hız sabitleyicisi ile en optimum tüketim değerlerini elde edebilirsiniz. Üretici firmaların bir çoğu da bu şekilde tavsiye vermektedir.

Özetle, düşük devirden itibaren alınan maksimum torku, trafik ve yol şartlarını da biraz gözlemleyerek oldukça verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

58 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Yazılım öncesi inan 7.5 lt nin altına düşürememiştim ben yakıtı.Stage 1 olduktan sonra yakıtım maksimum 7 lt lerde gezdi. Yani yakıta olumsuz bir etki olmadı.Tabi turbonun sesi seni baştan çıkartırsa bilemem. O zaman 3 bin devir altında kullanmazsın :D

abi cevap alamadım ama ben yazayım genede;

chip tuning sonrası enjektör zamanlaması vs ile oynandığı için yol bilgisayarının tekrar kalibre edilmesi lazım.

yol bilgisayarı enjektörleri açıp kapadığı zamanı hesaplayarak ortalama tüketimi gösterir.

1.6 astra turboda 10-11 litre yakıyordu (180bg) chip tuning sonrası 220bg oldu dediler ve 9-9.5 litre  yakmaya başladı.

amma velakin doldur boşalt yaptık araba halen 10-11 litre yakıyordu.

genelde chiptuning sonrası "arabam az yakmaya başladı" cümlesi kalibre edilmediğindendir. reel değerlerde çok fark etmiyor. 

kalibre edipte bu değerleri yakaladıysan iyi dizginlemişsin kendini :claps:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.