Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 115Hp Chiptunnig Tecrübelerim

Barış G

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

54Bin kilometredir aracı yazılımlı kullandığım için bu konudaki tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Araç 2012 model focus 3 TDCI 115hp, 40 Bin km'de megachips'te yaptırdım ve 115'den 140'a çıktığı söylendi. Şu an 94 Binde.

Performans artışı çok ciddi fark etti. Aracın sürüş zevki inanılmaz arttı.

0-100 testleri yaptım, 9.8 saniye civarında. Bu veri GPS verisidir, kadrana göre 9.3 civarı bir değer yakalanabiliyor. Ben bu değerin daha iyi olacağını düşünmüştüm, bu biraz hayal kırıklığı oldu. Çok kaliteli bir lastikle belki 0.1-0.2 saniye gibi daha iyi bir değer elde edilebilir diye düşünüyorum. Ben bu testi yaptığımda araçta 20Bin km yapmış Michelin Crossclimate vardı. 0-160 değeri de kadrana göre 25 saniye civarı. Yazılımsızken bu değerleri test etmediğim için orijinal süreleri bilemiyorum.

Yakıt konusunda, önce daha az yaktığını düşündüm ama sonra depodan ölçümlerde baktım ki aracın yol bilgisayarı kalibrasyonu bozulmuş yazılımdan sonra. Yani yol bilgisayarı 5,6 gösterirken aslında 6,6 yakıyormuşum. Normalde bu fark yazılımdan önce 0.2-0.3 litre iken 1 litrelere çıkmış. Buradan öğrendiğim şekilde kalibrasyonu tekrar yapınca yakıt normal seviyelere geldi. Zaten yakıt ekonomisi gibi bir beklentim yoktu ancak bu işi yapanlar bu konuda çok iddialı oldukları için ben de bir acaba demiştim. Muhtemelen çoğu yazılım yapan arkadaşın arabasında bu olay yaşanıyor ve insanlar daha az yaktığını düşünüyor diye düşünmekteyim şu an.

Şu ana kadar herhangi bir problemle karşılaşmadım. Sadece bir kere şöyle bir olay yaşadım. Yazılımla herhangi bir ilgisi var mı bilmiyorum. Araçta, bagaj dolu, arka koltuklar cam hizasına kadar dolu, önde de iki kişiyiz, Ankara çevre yolunda 5. viteste yaklaşık 170km hızla dip gaz bir bayır tırmanırken, birden motor arızası deyip araç gaz pedalına tepki vermemeye başladı. Durduğum anda da istop etti, daha da çalışmadı. Çekiciyle servise götürdük ve akünün boşaldığını söylediler ve doldurup aracı teslim ettiler. Uzun yola gidiyorum, akünün değişmesi gerekiyorsa değiştirelim dememe rağmen gerek yok dediler ve ben öyle 750km yolu sorunsuz gittim. Sonra gittiğim yerde aküyü değiştirdim ve bir daha asla böyle bir problem yaşamadım. Ama asla arabayı bu kadar zorladığım bir durum da olmadı.

Bu olayda aracı çok aşırı yük altına soktuğum için birden akü boşalmış muhtemelen. Ancak yazılım yaparken bazı hata mesajlarını vermeyi engelliyorlar diye biliyorum. Acaba bu nedenden dolayı mı hiç akü uyarısı vermeden araç birden kendini kapattı bilemiyorum. Bu olayın yazılımla ilgili olup olmama yorumunu size bırakıyorum. Bu olayı 50Bin civarında yaşamıştım. O günden bugüne kadar. benzer bir şey olmadı. 

Benim söyleyeceklerim bu kadar, sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

Barış G tarafından düzenlendi
imla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turboda şu ana kadar herhangi bir problem olmadı. 

Yazılım sonrası araç 330nm torka ulaştı. Ancak bu değer 2500 devirde geliyor. Devir bandında doğrusallık yok. Yani orijinali 1750 devir ile 2500 devir arasında 270nm tork üretirken yazılımlı hali 1750 devirde tahmini olarak 290-300nm ile başlıyor, 2500 devirde tepe noktasına (330nm) ulaşıp devir arttıkça tekrar düşmeye başlıyor. Bu bazen sürüşte garip hissettirebiliyor.

Tork artışı rakamsal olarak 330-270 = 60nm olarak gözükse de tüm devir bandında ortalamaya vurduğunuzda 50nm civarı oluyor. 

Sonuç olarak bu ortalama 50nm artış, ara hızlanmalarda çok ciddi fark oluşturuyor. Alt devirlerde de araç artık kendini daha iyi topluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Barış G yazdı:

Megachips Ankara şubesinde yaptırmıştım. İstenildiği takdirde orijinal hale geri döndürülebildiğini söylemişlerdi.

Bende aracıma Ankara 'da yazılım yaptırmayı düşünüyorum .Ankara'da bu işi en yapan firma hangisidir ? Ankara'da birde "Remaps Professional Chiptuning" diye bir firma var internetten araştırdım bu firma ile ilgilide olumlu yorumlar var sizin bir bilginiz var mı bu firma ile ilgili...Yakıt tasarrufu olayında, yol bilgisayarı kalibrasyonu ile oynanıyor olabileceği aklıma benimde gelmişti hatta yaptırırken bu durumuda sorayım diyordum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende ankarada ecufast firmasına yaptırmayı düşünüyorum çok iyi olduğunu söylüyorlar bu konuda duyan bilen yaptıran varmı? barış kardeşim senin aracında siyah duman atma falan oluyormu ? bi sorumda normal çok dik olmayan yokuşlarda atıyorum 4 yada 5 viteste giderken birden yüklendigimizde araba topluyormu direk kendini?

gökhan kavutcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben kafa göz dalmıştım daha önceki aracıma 1.6 tdci 115 hp  :) stage 3 uygulamıştım 

hybrd turbo 

down-pipe 

egr -off

k&N kutu içi filtre

şnorkel uygulaması 

sprint booster 

stage 3 custom yazılım 

turbo 1.9 da peak atıp 1.7-1.8 stabil devam ediyordu :)

gayet tatminkar ve atarlı hale gelmişti ...

basmaz iseniz yakıt tüketimi gayet iyi uzun yolda 1depo ile 1350 km yaptım 90-120 aralığında 3.5 lt 100 km şehir içinde 4.5 -5.5 arası değişiyordu 100 kmde tüketim atarlı kullanımdada 1 saat boyunca sürekli ara vermeden basmak kaydıyla  8 lt geçtiğini görmedim... 

yapılan uygulamalar sonucunda lastikte yere basan güç 165 hp krankta 180 hp 350 nm tork yakalamıştım.

custom yazılımı ankarada race werks serdar anık yaptı işi bilen tecrübeli bir arkadaş yaptığı işinde arkasında her zaman ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

Bende aracıma Ankara 'da yazılım yaptırmayı düşünüyorum .Ankara'da bu işi en yapan firma hangisidir ? Ankara'da birde "Remaps Professional Chiptuning" diye bir firma var internetten araştırdım bu firma ile ilgilide olumlu yorumlar var sizin bir bilginiz var mı bu firma ile ilgili...Yakıt tasarrufu olayında, yol bilgisayarı kalibrasyonu ile oynanıyor olabileceği aklıma benimde gelmişti hatta yaptırırken bu durumuda sorayım diyordum .

Açıkçası Megachips'i uzun zamandır takip ediyordum. İnternetten daha önce yaptıranların yorumlarını fazlasıyla okudum, güvendim ve yaptırdım. Ecufast ilgili de olumlu yorumlar var. Remaps'i de gördüm ama detaylı araştırmadım o yüzden bir şey diyemeyeceğim.

--17 dakika sonra eklendi--
10 saat önce, gökhan kavutcu yazdı:

Bende ankarada ecufast firmasına yaptırmayı düşünüyorum çok iyi olduğunu söylüyorlar bu konuda duyan bilen yaptıran varmı? barış kardeşim senin aracında siyah duman atma falan oluyormu ? bi sorumda normal çok dik olmayan yokuşlarda atıyorum 4 yada 5 viteste giderken birden yüklendigimizde araba topluyormu direk kendini?

Ecufast ile ilgili forumlardan olumlu yorumlar okumuştum.

Benim aracımda şu an en ufak bir siyah duman yok. Zaten yaptırırken özellikle duman istemediğimi, ona göre aracı çok zorlayacak bir yazılım atılmamasını istemiştim. DPF zaten duruyor, iptal ettirmek istemedim. Sadece yazılımsal olarak EGR iptal edildi.

Yokuşlar konusunda şöyle söyleyim, yukarıda bahsettim, 2500 devirde maksimum torku geliyor aracın. Bayırlarda 2300-2700 devir bandına denk gelmişseniz 6 viteste bile çok rahat topluyor kendini. Hatta toplamanın ötesinde araç iyi de yürüyor.

Şöyle bir örnek vereyim, 2002 model atmosferik 1.6, 110hp megane ile aracın canını çıkararak maksimum 120 ile çıkabildiğim yokuşta focus, 4. viteste soluksuz 160-170'e kadar isteklice yürüyor. 170'te 4. vites 4500 devir civarlarına geliyor, dolayısıyla orada kalıyor araç. Aynı yokuşta aracı 5 ve 6. viteste denediğimde doğal olarak daha isteksiz ama yine yavaş da olsa araç hızlanıyor.

İlk mesajımda bahsettiğim akü probleminde Ankara Çevre yolunun yokuşlarından biriydi. Aracın üzerinde tahminen 400 kiloya yakın yük varken 5. viteste 170 ile çıkıyordum o yokuşu. Ha sonra sonu iyi bitmedi o ayrı :) ama gidiyor yani araç. 

Düşük devirlerde de araç biraz daha iyi ancak yokuşlarda da düzde de devir çok düşük ise öyle hemen atmıyor kendini. 1700 devirlerden sonra ben giderim demeye başlıyor. 

Aracın 4. vitesi inanılmaz zevkli oldu. Düz yolda da yine aynı şekilde 170'e kadar müthiş bir ivme ile hızlanıyor.

Sadece son hız konusunda ne kadar zorlarsam zorlayayım, yokuş aşağı dahi zorladım 220'yi geçmiyor araç. Yazılımsal bir sınırlama mı var acaba bilemiyorum. Düz yolda da kadrana göre maksimum 210 civarı yapıyor araç.

--26 dakika sonra eklendi--
1 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

ben kafa göz dalmıştım daha önceki aracıma 1.6 tdci 115 hp  :) stage 3 uygulamıştım 

hybrd turbo 

down-pipe 

egr -off

k&N kutu içi filtre

şnorkel uygulaması 

sprint booster 

stage 3 custom yazılım 

turbo 1.9 da peak atıp 1.7-1.8 satabil devam ediyordu :)

gayet tatminkar ve atarlı hale gelmişti ...

basmaz iseniz yakıt tüketimi gayet iyi uzun yolda 1depo ile 1350 km yaptım 90-120 aralığında 3.5 lt 100 km şehir içinde 4.5 -5.5 arası değişiyordu 100 kmde tüketim atarlı kullanımdada 1 saat boyunca sürekli ara vermeden basmak kaydıyla  8 lt geçtiğini görmedim... 

yapılan uygulamalar sonucunda lastikte yere basan güç 165 hp krankta 180 hp 350 nm tork yakalamıştım.

custom yazılımı ankarada race werks serdar anık yaptı işi bilen tecrübeli bir arkadaş yaptığı işinde arkasında her zaman ...

Bahsettiğiniz yakıt değerleri çok iyi. Ben 100'e sabitlediğimde aracı 3.8-4 litre civarı yakıyor. 120'de 5'e yakın oluyor. 30dk boyunca aralıksız bastığımda, sürekli 170-180 hız ile 9 litre pompa verisi elde ettim. Ama tabi sürekli önünüze atlayanlar oluyor. Bu durumlarda tekrar hızlanırken vitesi 6'dan 4'e çekip aracı iyice zorlayarak hızlandığım için de bu kadar artmış olabilir. 

Barış G tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
19.06.2017 - 10:32 tarihinde, Barış G yazdı:

Sadece son hız konusunda ne kadar zorlarsam zorlayayım, yokuş aşağı dahi zorladım 220'yi geçmiyor araç. Yazılımsal bir sınırlama mı var acaba bilemiyorum. Düz yolda da kadrana göre maksimum 210 civarı yapıyor araç.

Ben bu konuyu pek anlayamıyorum. Daha önce başkalarından da duymama rağmen, rampa aşağı 230 u ibre de ben nasıl görüyorum. Ne chip var ne bişey. Ama eskisi gibi düz ya da çok hafif yukarı eğimli yerde 210 lara çıkamıyorum :( 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.