Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Maf Sensör Temizliği

Sercan Yılmaz

Önerilen Mesajlar

Merhabalar, dün arkadaşla baskı balata değişiminden kaynaklı akü sökülmesi sonrası global cam kapamayla ilgili sorunla boğuşurken en son akü kutup başını çıkarıp biraz bekleyelim kararını aldık ve kutup başını söktük. Bekleme esnasında arkadaş Maf sensörü (hava akış metre) kolaydaymış, söküp temizleyelim dedi ve sökmeye karar verdik, söktüğümde karşılaştığımız tablo iç açıcı değildi yağlı bir toz tabakası ile karşılaştık. Bu temizlik için sıvı el dezenfektanı kullandık alkol özelliği ve uçuculuğu olduğu için. Resim çekmek aklıma gelmedi ama bizim kasalarda hava filtre kutusunun sol tarafında bi soket var, 2 adet vida ile tutturulmuş. El dezenfektan sonrası fazla basınçlı olmayacak şekilde hava ile kuruttuk ondan sonrasında biraz fön tuttuk ve sensörün montajını yaptık. Araçta şöyle bir durum oluştu. Temizlik önce gaza ilk basma anında araç sanki boğuluyor gibi hava çekmede sorun yaşıyormuşçasına ses vardı. şimdi gaza basıldığı anda direk motor devrinde ivmelenme mevcut, değişim hissedilir şekilde oldu bence. Uzaktan yardım isteyecek arkadaşlar çekinmeden yazabilirler yardımcı olurum. Tek sıkıntı resim çekmedim Halen bi iş yaparken forumda paylaşırım düşüncesi oluşmadı kafamda. ama isteyen arkadaşlar olursa en kısa zamanda çekerim. Saygılar...

--2 dakika sonra eklendi--

Aramalarda ''hava akış metre'' ile ilgili bir yazı varmış kusura bakmayın arkadaşlar. Konu kirliliği yaratmış olabilirim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

bir kaç gündür bu sensörün nerede olduğunu araştırıyordum postunuza rast geldim çok teşekkürederim bahsettiğiniz boğulmayı yaşıyorum yarın boğaz kelebeği ile bu sensörü temizleyeceğim , merak ettiğim bir soru daha var bunun için post açmaya gerek görmüyorum aracım 1.6 LPG/Benzin 115'lik motor olanından , aracımda egr var mıdır ? varsa konumu neresidir ? bu konuda tecrübem yok fakat çok merak ediyorum tekrar teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

47 dakika önce, Mehmet Ali Buturak yazdı:

1.6 LPG/Benzin 115'lik motor olanından , aracımda egr var mıdır ? varsa konumu neresidir ? bu konuda tecrübem yok fakat çok merak ediyorum tekrar teşekkürler 

Yok :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
02.11.2017 - 00:01 tarihinde, Mehmet Ali Buturak yazdı:

bir kaç gündür bu sensörün nerede olduğunu araştırıyordum postunuza rast geldim çok teşekkürederim bahsettiğiniz boğulmayı yaşıyorum yarın boğaz kelebeği ile bu sensörü temizleyeceğim , merak ettiğim bir soru daha var bunun için post açmaya gerek görmüyorum aracım 1.6 LPG/Benzin 115'lik motor olanından , aracımda egr var mıdır ? varsa konumu neresidir ? bu konuda tecrübem yok fakat çok merak ediyorum tekrar teşekkürler 

hocam boğaz kelebeği temizlendikten sonra adaptasyon ayarı istemiyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maf sensörü , debimetre , hava akış sensörü hepsi aynı kardeşim Turbo ile hava filtresinin arasındaki hortumun üstündeki sensör turboya giren havayı ölçer ve bu değeri beyne gönderir zamanla kirlenme oluyor çekiş düşüklüğü yaşatır sağlıklı hava girişi olmadığı için yakıt tüketimi de artar temizletilmelidir soket gidikse değiştirilmelidir.

_20180125_000951.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.