Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.6 Tdi 115Hb Yakıt Tüketimi 6,9 / 100Km

Çağdaş Korkmaz

Soru

Merhaba,

89.000 Km Focus aldım. Yaklaşık 4-5 ay alıyor. Aldığımda 6,7 ortlaması vardı. Daha önceki araç benzinli olduğu için kullanımda biraz fark olur diye 6,9 çıkmasını dert etmedim.

Geçenlerde Focus 2'si olan bir arkadaşım 5.6 yaktığını söyledi. 1450 Kg 1,6 110 HB 

Bizim araba 1300 Kg 1,6 115 Hb 6,9 nasıl çıkıyor. Bu değer normal mi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Yakıt tuketiminiiz oldukça yüksek bu kullanım şartlarıyla çok değişen bir durum. Her depoda sıfırlama yapıp kullanıma göre değişkenliği tespit edebilirsiniz. Problem var ise genelde yakıt sistemi ile ilgili oluyor. Özellikle enjektörler çok büyük etken. Benim araçta daha önce şehir içi kullanım 5.5 6.5 aradı değişirken enjektör değişimi sonrası 4.5 5.5 arasına düşmüştür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle böyle kıyaslama yapılması doğru değil. İkincisi focus 2 dizel 1450 kg değil :) F3'ten 45 kg hafif.

son olarak 6.9 tüketim çok yoğun trafik veya alışma sürecinde anormal değil. 

NOT: Arkadaşlar burası tüketim paylaşma yeri değildir, lütfen dikkat edelim. Bu paylaşımlarınızı yakıt kategorisi altında paylaşmanızı rica ederiyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Depo full olduğunda 850 Km menzil çıkartıyor. Vitesleri zamanında değiştiriyorum. Gittiğim yol ise.

İstanbul bahçelievlerden İkitelli sanayi. 15Km yol.

Hafta sonuda dışarı çıkıyorum 15 20 km de öyle yapıyorum. 200TL dolduruyorum. Ekranda gösterdiği Km'yi gidiyor araç ama tüketim fazla.

--2 dakika sonra eklendi--
1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Öncelikle böyle kıyaslama yapılması doğru değil. İkincisi focus 2 dizel 1450 kg değil :) 

son olarak 6.9 tüketim çok yoğun trafik veya alışma sürecinde anormal değil. 

Ruhssat Net 1450 yazıyor ben baktım. Yanlış yazılmışta olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yoğun trafiğe giriyorsanız normal bir değer gibi görünüyor. Hele e-5 i yoğun saatlerde dur kalkla geçiyorsanız. Şimdiki arabamın (1.5 tdci C-max) son yakıt alımındaki ortalaması 7.53 tü örneğin. (Gayrettepe - Halkalı arası.) Önceki arabamda (Volvo v40) sizinkiyle aşağı yukarı aynı motor vardı ve onun da şehir içi tüketimi 6.5 - 7 arasıydı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu km de bu kadar yakıt bana normal geldi 73.000 km de benim araç İstanbul içi ortalama 6,5 lt tüketimim var şehirdışı 5,2 lt ye kadar (120 km/s geçmeden) düştü. İlla benim arabam az yaksın diyorsanız bu km deki araçta kontrol edilmesi gereken yerler debriyaj baskı balata ve enjektörlerdir.  Bakımı zaten yaptırmışsınız. Bir küçük öneri az yaktıracağım diye de düşük devirlerde fazla kullanmayın dizel araçlar arada yüksek devir ister.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynı rotada aynı saatlerde aynı sürüş tarzı ile gitmiyorsanız, ki gitseniz bile araçlar ve motorlar farklı, karşılaştırma yapmak çok akıllıca değil malesef. Şehiriçinde trafiğe giren birinin 6 altında yakması pek mümkün değil bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Artık şehir içi kavramını da şehirlere göre ayırmak gerek bence. İstanbul trafiğindeki tüketimle diğer şehirlerin kıyaslanması, her ikisine de şehir içi tüketim denilmesi yanlış sonuçlar doğurur. Çok yoğun trafik, yoğun trafik, az trafik gibi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Metin Deniz yazdı:

Yakıt tüketimi şehir içi

4.4L/100 km şehir içi çıkıyorsa, ya YB bozuk ya da sizin şehir şehir değil.

Bu değer şehir dışı için bile bana pratikte imkansız geliyor.

Referans olamaz.

Konu sahibinin mesajlarına cevap vermek gerekirse:

Çok yaktığı kanaati oluşmuş ve bu pek kırılamıyor.

Bu şartlar altında depo kontrollu, yani tam doldurmadan tam doldurmaya sağlama yapılmasını öneririm.

90.000 km kurum yoğunlaşmasının sorun yaratabileceği bir değer. En az 30 dakika 3500 dd civarında uzun yol seyri faydalı olabilir.

Bunlardan sonra yine tartışalım.

Ancak verilen değer bu aracın tolerans sınırları içerisinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.